Найсвіжіше:
• Синоптики повідомили, якою буде погода на Тернопільщині на вихідні • «Поділля» з В. Березовиці у футбольному сезоні-2024: з екс-гравцями “Чорноморця”, “Поділля” та “Агробізнесу” • У Тернополі серед білого дня зникла 33-річна жінка • Громади Тернопільщини пообіцяли зібрати військовим близько 15 млн грн • Оновлення даних: хто з чоловіків мусить зʼявитися до ТЦК • «Я не герой, я людина!» – тернопільська «Пташка» з Азовсталі закрила рота хейтерам • Незаменимые кухонные гаджеты, которые сделают приготовление пищи легче и быстрее • У Тернополі поліція розшукує Андрія Скрябіна • Сигнальний пістолет: надійний засіб для подачі сигналів та забезпечення безпеки • Поради щодо вибору побутових вугільних фільтрів для очищення води • Дівчинку штовхнули в туалеті, і вона знепритомніла: поліцейські склали протоколи через булінг у школі на Тернопільщині • Заліщицькі комунальники сплатили майже пів мільйона за стихійне сміттєзвалище • У ДТП на Тернопільщині травмувався водій і його 10-річна донька • Паспортний сервіс пояснив, як чоловіки за кордоном зможуть отримати паспорти • Навчання трейдингу з нуля: чи можливо це • Лісник з Бережанщини незаконно зрубав дерева на понад 170 тис грн • Суд відправив за ґрати військовослужбовця, який у Клебанівці, що на Тернопільщині погрожував людям автоматом • Пенсіонери на Тернопільщині можуть не платити за комуналку: назвали умови • На Тернопільщині сталися зміни у керівному органі місцевого самоврядування • Бучацький «Колос» заявився на сезон-2024: з наддосвідченим захисником, чемпіоном області та молодими талантами • У центрі Тернополя тимчасово не буде газу – відома причина  • На Харківщині загинув прикордонник з Тернопільської області • Від розумних візків до покоління Альфа: 5 головних тенденцій у роздрібній торгівлі 2024 року • Частина Тернопільської області сьогодні буде без світла • Запросила злодія додому: чоловік накриміналив на Бережанщині та втік у сусідню область 
rss

Чи такий хороший господар, як його рекламують: успіхи та провали тернопільського мера за 10 років


Опубліковано: 23 Жовтня 2020р. о 10:29


Для багатьох тернополян Сергій Надал – чи не найкращий мер, якого могли тільки обрати. В основному так говорять ті, хто не звик особливо заглиблюватись у те, що відбувається в місті насправді. Як аргумент вони наводять благоустрій міста та стверджують, що Сергій Віталійович – справжній господарник. Усе, звичайно, добре, якби не кілька «але»…  Зазвичай люди не розуміють, що мер по- простому – це найнятий ними управлінець, який за зарплату виконує покладені на нього обов’язки. Це означає, що ремонти дворів, благоустрій міста, забезпечення ефективної роботи органу виконавчої влади – це його робота, не більше. Мер не вкладає кошти у місто зі своєї кишені, усі його ініціативи реалізовуються виключно місцевим бюджетом, до якого докладаються усі платники податків. Перед виборами ми вирішили нагадати нашим читачам, чим прославився мер за 10 років свого правління. Ми спробували об’єктивно оцінити всі успіхи і провали керманича міста і пропонуємо з ними ознайомитися.

ПЛЮСИ

Позбувся сектантів, які окупували парк

Представники невизнаної церкви почали окуповувати парк Національного відродження у середині 2000-х. Їхні лідери заявляли, що бачили на тому місці об’явлення Матері Божої й оголосили про наміри збудувати там церкву. Жодних дозволів на такі споруди вони не отримали, як і реєстрації своєї громади. Пізніше сектанти захопили чималу частину парку і спорудили там церкву, дзвіницю та огорожу. Представників влади та звичайних людей на цю територію вони не пускали. Сергій Надал та міська рада вирішили знести незаконні споруди. За допомогою важкої техніки, міліції, з благословення священників традиційних церков територію очистили. Не обійшлося без бійок, прокльонів та арештів.

Реконструкція Гаївського мосту

Гаївський шляхопровід тривалий час перебував в аварійному стані. Одна із транспортних артерій міста, через яку проходять міжнародні транспортні коридори, що мають стратегічне значення, потребувала нагального ремонту. У вересні 2020-го оновлений Гаївський міст було відкрито. Щоправда, лише його частину, і зроблено це було не лише за міські гроші, як любить хвалитися міський голова, а й за кошти з державного бюджету, про що повідомив нардеп-мажоритарник від «Слуги народу» Андрій Богданець.

Оновлена «Циганка»

У 2016 році в Тернополі було проведено реконструкцію набережної Тернопільського ставу на вулиці Білецькій. На занедбаному імпровізованому пляжі з’явилися душові кабіни, роздягальні, туалети, зовнішнє освітлення. Прогулянкова зона складається із пішохідних та велосипедних доріжок, які розмежовані секторами з зеленими насадженнями. Також на оновленій набережній встановили лавки для відпочинку, засипали піском зону пляжу, тут облаштували скейт-парк та пішохідний фонтан.

Щоправда, мало кому відомо, що ідея оновити «Циганку» насправді належить заступнику міського голови, а  нині кандидату в мери Леоніду Бицюрі. Саме він знайшов і архітектора, котрий розробив проєкт сучасної відпочинкової зони для тернополян.

Дамба Тернопільського ставу

За другу каденцію Сергія Надала у співфінансуванні з державою проведено капітальний ремонт дамби та відновлено дорогу. Підготовка до початку ремонту тривала кілька місяців, адже уздовж дамби проходили мережі. Під час ремонту дамби капітально реконструювали: дорогу, пішохідні зони, дощоприймачі, колодязі інженерних мереж, водогін, частину шлюзу, освітлення, каналізаційний колектор. Два роки тривали роботи. Загальна вартість проєкту склала понад 25 млн. грн. Тепер тут міцна основа. “Подушка” гранітного щебеню має міцність до тисячі кілограмів на метр кубічний. Сьогодні тут гладенька дорога, якою зручно користуватися.

Щоправда, хизуючись втіленням цього проєкту, міський голова «забував» подякувати тодішньому нардепу Роману Заставному, котрий власне і «вибив» левову частку фінансування з державних коштів.

Реконструкція Привокзальної площі

Привокзальну площу називають воротами в місто, і не випадково, адже залізничний вокзал розташований у самому центрі Тернополя. Тривалий час Привокзальна площа перебувала у занедбаному стані. Під час реконструкції було оптимізовано місця для паркування, зокрема, облаштували зону для екскурсійних автобусів, розмежували місця для стоянки приватного транспорту пасажирів і таксі, а для пішоходів та велосипедистів забезпечили прямий доступ із вулиці Чорновола до залізничного вокзалу. Однак і тут не обійшлося без скандалів. Адже реконструкція почалася із будівництва торгового центру на земельній ділянці, виділеній безкоштовно за допомогою відомої схеми, яка в народі називається «інвестугоди Надала». До речі, за цією схемою за каденції Сергія Надалабуло виведено із власності міста чимало землі, а до міського бюджету за це не потрапило ані копійки.

Реконструкція прибудинкових територій

Також у місті активно проводять реконструкції та капітальні ремонти прибудинкових територій і міжквартальних проїздів. Це для ока мешканців Тернополя виглядає дуже класно, хоча задоволені не всі, особливо ті, де ці ремонти не проводилися. Зауважимо лишень, що більшість цих ремонтів вибиралися не за бажанням мешканців Файного міста, а через належність тих чи інших округів до лояльних до міського голови депутатів, щоби ті знову отримали мандати і знову підтримували Сергія Надала.

МІНУСИ

Котельні на торфі: травимо тернополян, бо можемо

У Тернополі під «соусом» еко вирішили впровадити торф’яні котельні, незважаючи на те, що мешканці міста – проти. Жителі навколишніх до потенційно безпечних об’єктів будинків неодноразово виходили на акції протесту, перекривали дороги, але все марно. Громада, не достукавшись до влади, зараз захищає свої інтереси і право на чисте повітря у судах.

Свого часу журналісти «Номер один» першими з’ясували, що серед засновників ТОВ «Тернопільтепло» (фірма-інвестор проєкту реконструкції котелень на альтернативних видах палива) на початках був такий собі Богдан Богданович Вербовий. Він рідний брат дружини міського голови Тернополя Сергія Надала – Олени (у дівоцтві – Вербова Олена Богданівна). Через суспільний резонанс, який викликала ця інформація, прізвище Вербового серед засновників зникло. Та з’явилося інше, не менш цікаве прізвище – Юрій Лазаренко. Він долучився понад 16 мільйонами до статутного капіталу ТОВ. Чоловік з такими ініціалами раніше був депутатом Тернопільської обласної ради від партії ВО “Свобода”.

Проїзд у громадському транспорті за столичними цінами

Багатотисячний стихійний мітинг у листопаді 2018 року пам’ятає вся країна. Тернопіль повстав проти «драконівських» тарифів на проїзд у громадському транспорті. Тоді він у маршрутці мав зрости до 9 гривень, а в тролейбусі – до 8-ми. У буремні дні до громади мер не вийшов, але, мабуть, злякавшись такого активного супротиву зі сторони тернополян, дав задню. Людям вдалося відстояти тариф, значно менший від заявленого. Хоча і він є одним з найбільших в Україні.

За два тижні на піар мера – майже пів мільйона

Тернопільська міська рада заплатила 479 тисяч 203 гривні за інтерв’ю, виготовлення ефірів, звіти і послуги відображення діяльності ради у травні 2020 року. Такі дані оприлюднив громадський активіст Олег Синовець, додавши витяг із публічних закупівель.

– І це менш ніж за 2 тижні, а якщо бути точнішим, то із 7-го по 19 травня. Майже пів мільйона гривень або 18 тисяч доларів платників податків витратили на повітря, а точніше – на піар однієї особи! – написав Олег Синовець.

Те, що мер говорить із громадою з телевізорів, моніторів на вулицях, в ефірах на радіо й ТБ, в газетах, знають усі. Але основне питання в тому, яка якість цієї інформації та її ціна. Чи виправдані такі витрати з місцевого бюджету, питання риторичне. До речі, шваґер міського голови Сергія Надала, Богдан Вербовий, який ще нещодавно був серед засновників фірми, яка в Тернополі опікувалась встановленням котлів для спалювання торфу, раптом знайшов себе у сфері рекламного бізнесу. Виконавчий комітет міськради надав йому дозволи на розміщення білбордів у різних куточках Тернополя.

«Війна» за парк Національного відродження

У 2012 році КП «Тернопільбудінвестзамовник» сесією міської ради затвердили проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,6 га. Згодом на звернення КП у 2013 році управлінням містобудування, архітектури та кадастру видано містобудівні умови та обмеження на будівництво готелю, який мав бути не простий, а екологічний. Щоправда, що в ньому екологічного, сказати важко, хіба що малося на увазі розміщення його у парку Національного відродження.

Не допустити будівництва намагалися небайдужі громадяни та активісти. На захист будови стали кремезні молодики. І вже тоді почали ширитися чутки, що замість екоготелю буде Вулична академія, звісно, з кімнатами для проживання і, мабуть, за гроші. Хлопців громадськість охрестила «тітушками». Адже від кремезних молодиків погрози лунали в сторону журналістів, активістів та навіть мам із малюками, які стали на захист парку.

– Триває судовий процес щодо скасування містобудівних умов та обмежень. У процесі розгляду ми провели експертизу, яка вартувала понад 20 тисяч гривень. Гроші на неї ми збирали серед небайдужих тернополян. Експертиза довела повністю незаконність та невідповідність містобудівній та проєктній документації цільового призначення ділянки. Також містобудівні умови скасувало ДАБІ Тернопільської області теж через невідповідність документів та призначення землі. Та з цим рішенням не погодилися громадська організація та збиткове комунальне підприємство міськради «Тернопільбудінвестзамовник», яке знайшло кошти на адвоката і подало позов на ДАБІ, – розповідає активістка Юля Мамчак.

За словами жінки, справа затягується. Та поки що будівництво в парку не продовжують, хоча коробку на поверхів чотири вже зведено. Активісти припускають, що причиною цьому є місцеві вибори. Міська влада не хоче зайвих конфліктів, тим паче тих, в яких йдеться про парк і забудову.

Бруківці бути всюди: дамо заробити своїм

У Тернополі ремонтують дороги, площі та двори. Не секрет, що найчастіше в тендерах фігурує ТОВ “ТОМ-Інвестбуд”. Співвласником даного ТОВ, згідно з реєстрами, є Василь Мазурик, який займається також виробництвом бруківки, яку активно стелять по всьому місту (“Брук-ТОН”). Комерційні структури, які дотичні до Мазурика, ніколи не були обділені бюджетними грішми. З того часу, як ТМР очолив Сергій Надал, фірми Мазурика почали активно вигравати усі тендери, пов’язані з ремонтами. Приміром, тільки в цьому році ТОВ “ТОМ-Інвестбуд” вже освоїло тендерів на суму 18 мільйонів гривень. А в 2017 році загальна сума закупівель для ТОВ складала понад  80(!) млн. гривень. Неофіційно Мазурика та міського голову міста характеризують як друзів, яких пов’язує бізнес, не виключно і бруківковий.

Земля у Тернополі – тільки для своїх

Комунальне майно та земля – найдорожчий ресурс у містах, окрім Тернополя, звісно. Принаймні вигоди від виділення земельних ділянок бюджет міста майже не отримує. Минула каденція мерії тривала під «прапором» сумнівних інвестугод (безкоштовної передачі землі комунальним підприємствам, а КП відповідно знаходило «інвестора», який починав будівництво, однак місто від таких схем знову втрачало). Цієї каденції депутати міськради разом із мером наміркували нову схему – передача землі вибраним у приватну власність, а потім зміна її цільового призначення. Усе це – замість аукціонів, які забезпечили б значні доходи для вирішення злободенних проблем міста. Від сесії до сесії депутати та міський голова виділяли десятки комунальних ділянок людям, близьким до народних обранців або першої особи міста. Щастило «своїм». Деякі депутати не приховували, що голосують за питання друзів, деякі «наголосували» землі своїм близьким родичам. Достатньо взяти будь-яку вулицю в місті і знайдеться клаптик землі, який пішов у приватні руки через «схеми»: з гаража перетворився в кіоск. Наприклад, на вул. Карпенка депутати віддали у приватну власність ділянку площею у 100 кв. м під будівництво гаража. Згодом, згідно з рішенням сесії, змінили цільове призначення ділянки. Незадовго після цього ділянку переоформили на інших людей. Зараз там, звісно, не гараж, а кіоск із фруктами. Тобто приватний бізнес. І таких прикладів не перелічити. Зазвичай тернополяни вже за фактом дізнаються, що, наприклад, їхню прибудинкову територію забудують кіосками чи розмістять на ній цілий торговий центр. Так 20 квітня 2018 року міський голова Сергій Надал та 27 депутатів ухвалюють рішення дозволити розробку проєктів землеустрою на вул. 15 Квітня для безкоштовного відведення земельних ділянок площею близько 0,09 га кожна для будівництва приватних будинків десятьом громадянам. Через рік, 6 червня 2019 року, міський голова та 31 депутат ухвалюють рішення затвердити проєкти землеустрою на вул. 15 Квітня, чим завершують передачу земельних ділянок для будівництва приватних будинків. П’ять із десяти земельних ділянок з цільовим призначенням для будівництва приватного будинку об’єднуються в одну площею 0,4396 га та оформляються за Андрієм Киданюком. Людина з таким самим прізвищем, ім’ям та по батькові працює доцентом у Тернопільському національному педагогічному університеті на історичному факультеті. 25 жовтня 2019 року міський голова та 25 депутатів своїм рішенням змінюють цільове призначення вищезгаданої об’єднаної земельної ділянки, яка вже належить Киданюку А.В., з «для приватного будинку» на «для будівництва й обслуговування будівель торгівлі». Та за Киданюком довго земля не затрималася. Зараз вона належить ТОВ «АТБ-маркет» – ми перевірили це у відкритих джерелах.

Вишенькою на торті стали зміни до Генерального плану міста, які народні обранці цього скликання разом з міським головою затвердили у 2017 році. Якщо по-простому, то Генплан – це документ, який розподіляє, де і що можна або не можна будувати. Активісти та окремі народні обранці застерігали, що за запропонований проєкт змін до Генплану в жодному разі голосувати не можна, оскільки він узаконить земельні оборудки останніх років та будівництво в зелених та паркових зонах. Тривалий час велися дискусії, але у підсумку в раді таки знайшлася більшість, яка підтримала зміни до Генплану, чим фактично анулювала всі земельні «мутки» своїх попередників… Залишається сподіватися, що наступне скликання ради таки проведе обіцяну інвентаризацію землі, якщо, звісно, вона, земля, ще залишиться.

Тернопільський став «цвіте» і «пахне»

Вже кілька років у розпал літа тернополяни спостерігають за цвітінням синьо-зелених водоростей в улюбленому міському ставі. Поверхня води вкривається зеленими маслянистими плямами і має насичений неприємний запах.

Частина екологів озвучує невтішний вердикт про те, що через 5-10 років став, який завжди був окрасою міста, може стати болотом або «великою помийною ямою».

При тому, що міський голова Тернополя, очевидно, знає та розуміє проблему ставу. Адже в 2010 році навіть присвятив місцевій перлині сторінку у своїй авторській книжці. «Тернополяни хочуть, аби озеро нарешті почистили: востаннє це робили майже 40 років тому. Це повинно стати одним з першочергових завдань влади», – писав Сергій Надал у своїй праці «Справедливість. Відповідальність. Порядок». Писати писав, але далі слів за десять років думки не пішли…

P.S.: При підготовці публікації частково використано дані колег із «Тернополя вечірнього».

Іван Білий


Джерело: Тижневик "Номер один"
Автор: Рубрика:
Мітки: ,





Новини
26 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше