Найсвіжіше:
• МОН налаштований скорочувати кількість державних вузів – до «червоної» зони потрапив і Тернопіль • У громаді на Тернопільщині військовослужбовиці відмовили у матеріальній допомозі: у мерії пояснили причину • Жорстока війна забрала життя військовослужбовця з Тернопільщини • Вища футбольна ліга Тернопільщини: перший тур мовою цифр • У Тернополі повідомили про замінування міськрайсуду • На Тернопільщині п’яний водій трактора намагався відкупитися доларами і гривнями • Асоціація футболу Тернопільщини оприлюднила символічну збірну туру • У Шумську готуються до відкриття творчого простору за підтримки Програми USAID DOBRE • ТатоХаб. Тернопіль запрошує на безкоштовні заходи батьків та дітей! • На війні загинув відомий волонтер з Тернопільщини • Житель Запоріжжя у Тернополі збував вогнепальну зброю • Тернопільського лікаря відзначили грамотою за порятунок військових • У Гусятині не розминулися автобус та мотоцикл • Тернополянин здобув кубок президента Азербайджану • Чистий четвер: прикмети, традиції, молитви і замовляння • Військового з Тернопільщини, який загинув 2 роки тому, сьогодні поховають у Чернівцях • Частина Тернопільщини сьогодні буде світла – стала відома причина • Електронні черги в ТЦК і онлайн-кабінет: як все працюватиме з 18 травня • Став відомий результат центрального матчу туру у вищій футбольній лізі Тернопільщини (відео+фото) • ГУР назвало кількість у росії ракет «циркон», «онікс», «калібр» та Х-69 • В Україні нарахували 160 тисяч чиновників, мобілізовано – 2,5% • На Тернопільщині продовжує свою діяльність робоча група з підзвітності та прозорості • Нещасний випадок на Тернопільщині – 81-річна жінка впала у річку і втопилася • Заробітки аферистів: поліцейські Тернопільщини встановлюють особу шахрая • На війні загинув футболіст з Тернопільщини
rss

Як народними засобами врятуватися від отруєння грибами


Опубліковано: 28 Жовтня 2019р. о 11:00


У жовтні на нашій території традиційно спостерігається грибний бум. Цьому нині сприяють  і погодні умови. На території України росте майже 500 видів грибів, хоча збирають переважно не більше 12. У лісах часто зустрічаються й отруйні гриби, у тому числі такі, що на вигляд подібні до їстівних. Симптоми отруєння ними з’являються через 6-48 годин після споживання. Це нестримне блювання, судомний біль у шлунку, кишках (кольки), у литкових м’язах, спрага, холероподібний пронос (нерідко з кров’ю). Надзвичайно тяжкий його перебіг у дітей. Наш позаштатний консультант – медик і валеолог Галина Кожій радить при перших же проявах такого отруєння одразу ж звертатися до медичного закладу. Однак, за її словами, не варто гаяти часу, а важливо надати першочергову допомогу потерпілому ще до госпіталізації. У багатьох випадках такі заходи допомагають не лише врятувати життя людині, а й загалом вилікувати її від отруєння грибами.

– Пані Галино, яку найголовнішу допомогу слід невідкладно надати отруєному грибами?

– При отруєнні треба якомога швидше доставити потерпілого в реанімаційне відділення. Проте така можливість є не у всіх і не завжди, а щоби врятувати життя людини, дорога кожна хвилина. Тому надзвичайно важливо надати першу допомогу ще до госпіталізації. До прибуття лікаря хворого треба покласти у постіль, не давати заснути. Блювання можна розглядати як захисну реакцію організму, спрямовану на виведення токсичних речовин. Цю природну детоксикацію організму можна посилити введенням блювотних засобів, а також промиванням шлунка через зонд. Але промивання шлунка не ефективне тоді, коли з моменту отруєння минуло багато часу.

Отож отруту слід якнайшвидше видалити із шлунка за допомогою блювання. Його можна викликати подразненням кореня язика або задньої стінки глотки (лоскотання зіва або глибоке введення пальця). Хворому дати випити 4-5 склянок підсоленої перевареної води кімнатної температури (0,5 чайної ложки солі на склянку води) та викликати блювання. Процедуру повторити 3-4 рази.

Ретельно промити шлунок чистою водою або краще додати активоване вугілля (5-6 подрібнених таблеток на 0,5 л води). Вугілля вбирає отруту, не даючи їй всмоктатися у кров.

Якщо є гумова трубка (до 1,5 см завтовшки та 50-60 см завдовжки), можна спробувати промити шлунок, примусивши дитину проковтнути кінець її. Підняти другий кінець трубки так, щоб він був на рівні голови дитини, та за допомогою лійки влити близько 1 л води температури 27-30 °С. Після цього опустити кінець трубки, і тоді рідина витече зі шлунка. Процедуру повторити декілька разів.

Після промивання шлунка дати адсорбенти і проносні засоби для зменшення всмоктування та прискорення виведення токсичних речовин із травного каналу. Використовують карболен (комбінований препарат із вугілля). Його призначають по 2-5 таблеток 3 рази на день. Як проносний засіб використовують вазелінову олію (1-2 столові ложки), яка не всмоктується у кишечнику, рицинову олію (2 ложки) або магнію сульфат (30 г).

Перед тим як дати проносні засоби, для посилення перистальтики ставлять очисну клізму. Вона ефективна тоді, коли токсичні речовини з тонкої кишки потрапили у товсту, тому клізму в перші години після отруєння звичайно ставити недоцільно.

Для промивання нижнього відділу кишечника ставлять високі клізми з додаванням гарячого настою трави ромашки лікарської.

– Якщо отрута усе ж проникла у кишки, як тоді допомогти потерпілому від отруєння грибами?

– Про те, що отрута потрапила в кишки, свідчать біль у животі, здуття живота, пронос, треба якомога частіше ставити клізми (температура води 27-30°С), класти парові компреси на живіт, робити сидячі ванни з поступовим підвищенням температури води (від 35°С до 42°С) тривалістю до 1 год.

Отруту, що вже потрапила в кров, виводять головним чином із сечею (токсичні речовини виводяться переважно нирками). Для стимуляції сечовиділення призначають сечогінні засоби. Дітям, що старші за 7 років, готують відвар трави дроку красильного: 1 столову ложку залити 300 мл окропу, уварити до 1/3 від початкового об’єму. Пити по 2 столові ложки через 2 год до збільшення діурезу. Дітям молодшого віку призначають настій трави хвощу польового: 2 чайні ложки залити 200 мл води, витримати 20 хв на водяній бані. Пити ковтками теплим.

За гострої ниркової недостатності використовують гемодез. Подібну до гемодезу дію виявляє насіння льону звичайного: 2 столові ложки насіння залити 400 мл води, довести до кипіння, кип’ятити 10 хв на малому вогні, процідити. Приймати до 1/2 склянки 4-5 разів на день невеликими ковтками.

– А як запобігти зневодненню, а також судомам від отруєння грибами організму?

– Для запобігання зневоднюванню організму, зумовленому блюванням та проносом, дають пити малими порціями (але часто) підсолену воду, прохолодний міцний чай, каву.

Зневоднення організму призводить до згущення крові. Для зменшення в’язкості крові, поліпшення кровообігу використовують настій трави буркуна лікарського: 2 столові ложки залити 400 мл води, витримати на водяній бані 15 хв, процідити через 1 год. Приймати до 1/4 склянки 2-3 рази на день. Дітям молодшого віку дають по 1 чайній – 1 десертній ложці. Кумарини, що містяться у траві, виявляють і протисудомну дію. Проте за появи крові у сечі, крововиливів під шкіру настій необхідно терміново відмінити.

– Які народні засоби слід вживати для усунення або зменшення інтоксикації?

– Для цього рекомендують приймати настій із такої суміші: трава звіробою звичайного –10 г; трава парила звичайного – 20 г; трава м’яти перцевої – 20 г; квіткові кошики ромашки лікарської – 20 г; листки подорожника великого – 20 г; корені солодки голої – 30 г; насіння льону звичайного  – 30 г. Дві столові ложки суміші покласти у глиняний посуд (попередньо зігрітий) та залити 500 мл окропу. Поставити у тепле місце на 2-3 год, процідити, віджати. Приймати по 50-100 мл через 1-2 год теплим. До рук та ніг покласти грілки.

Зменшує інтоксикацію і буряковий сік.

– Кажуть, що окремі з лікарських рослин містять протиотруту, в тому числі й проти цього виду отруєння.

– Безперечно. При отруєнні грибами слід негайно давати протиотруту (антидоти), тобто такі речовини, які нейтралізують або зв’язують токсичні речовини. До них належить атропін. Алкалоїд атропін містить беладонна, отож препарати її використовують як антиспазматичний, болетамувальний засіб при шлунково-кишкових розладах, спазмах гладеньких м’язів. При отруєнні грибами настоянку листків цієї рослини (аптечний препарат) приймати по 20 крапель за раз (доза розрахована для хворих, що старші за 10 років).

Солодка гола теж має антитоксичні властивості. Не даремно давні китайські та тибетські лікарі при отруєнні грибами радили приймати її корені. 15 г залити 200 мл води, кип’ятити 10 хв на малому вогні, настояти упродовж 1 год. Приймати по 2 столові ложки кілька разів упродовж доби. Дітям віком до 3 років дають по 1-2 чайні ложки за раз.

На Івано-Франківщині при отруєнні грибами рекомендують пити дуже солону воду.

Після блювання дають пити відвар зерна вівса або насіння льону звичайного, які зменшують токсичну дію грибної отрути.

За хворим треба пильно стежити, аби вчасно помітити небезпечні ускладнення і вжити відповідних заходів.

У разі пригнічення у нього дихального центру роблять обливання потилиці та шиї холодною водою. За зниження температури тіла або похолодання кінцівок хворого накривають теплими ковдрами, розтирають, обкладають грілками з гарячою водою, напувають гарячим.

Навіть якщо вам самим або за вашою допомогою іншим вдасться завдяки народним засобам врятуватися від отруєння грибами, варто перевіритись у кваліфікованого медичного фахівця.

Олесь Миколайчук

 

 


Джерело: Тижневик "Номер один"
Автор: Рубрика:
Мітки: , ,





Новини
2 Травня
1 Травня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше