Найсвіжіше:
• У громаді на Тернопільщині відкрили меморіальну дошку пам’яті одразу трьом загиблим воїнам ЗСУ • Що обрати: гарячі тури чи раннє бронювання • Асоціація футболу Тернопільщини презентувала оновлений сайт • Громада на Тернопільщині оприлюднила 16 міст-побратимів • Примкнув до рою найкрасивіших ангелів: на Донеччині загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Стали відомі результати матчів ігрового дня чемпіонату Тернопільської області з футболу • Тендер на ремонт дороги через Тернопільщину на 2,4 мільярда – суд поставив крапку у резонансній справі • У Тернополі виявляти автомобіль, який перебував у розшуку • На Тернопільщині презентували інтернет-платформу для переселенців • Переможець Зимової першості Тернопільщини з футболу продовжує переможну ходу • У Тернополі неповнолітній водій мотоцикла отримав травми та був госпіталізований • Сьогодні на Тернопільщині розпочинаються головні футбольні змагання року • У Тернопільській області відмінено 14 сумнівних тендерних закупівель на понад 239 мільйонів • Збаразький «Галич» у футбольному сезоні-2024: з екс-захисником тернопільської «Ниви» та золотою молоддю • Ухилянтів почали розшукувати через їхні мобільні телефони • У лікарні після важкого поранення помер військовослужбовець з Тернопільщини • На Донеччині загинув розвідник з Тернопільщини • У центрі Тернополя тимчасово не буде газу – відома причина • У Тернополі на Великодні свята частіше курсуватиме громадський транспорт до кладовищ  • Ще один воїн з Тернопільщини поповнив Небесне царство: останній бій прийняв на Донеччині • Купуючи автомобіль, житель Тернопільщини втратив понад 200 тисяч гривень • Тернополян запрошують на зустріч з командиром роти «Гонор» батальйону «Вовки Да Вінчі»  • У Тернополі сім’ї постраждалих від війни можуть отримати до 100 тисяч гривень на власний бізнес • У Тернополі відбулася зустріч з родинами загиблих та безвісти зниклих бійців бригади «Лють» (+відео) • Від отриманих поранень у бою загинув військовослужбовець з Тернопільщини
rss

«Жіночі купе»: більше питань, ніж відповідей. Частина ІІІ. Результати опитування і досвіди інших країн у вирішенні питання


Опубліковано: 13 Серпня 2023р. о 16:42


У попередніх публікаціях наша редакція порушила ряд питань, які виникли у час впровадження Укрзалізницею експерименту із організацією «жіночих купе». Сьогодні – про те, як ці проблеми можна вирішити і що каже міжнародний досвід.

Що кажуть цифри?

На головній сторінці нашого сайту завершилося опитування на тему «Як ви ставитеся до послуги Укрзалізниці «жіночі купе»?», що тривало з 22 липня по 12 серпня 2023 року.

Участь у голосуванні взяли 1167 респондентів. Як бачимо з результатів, більше третини опитаних таки вважають нововведення Укрзалізниці дуже потрібним. Водночас чверть респондентів не вбачають потреби у жіночих купе. П’ята частина опитаних зауважила, що послугу ще потрібно вдосконалювати. Не знали про таку послугу всього 3% респондентів.

Як це працює в інших країнах

Україна далеко не перша в запровадженні жіночих купе. Наприклад, у Японії перші жіночі вагони з’явилися ще у 1912 році, щоби розділити в години пік студентів і студенток.Станом на 2021 рік у Японії на 87 лініях 32 залізничних компаній курсували окремі вагони для жінок. Користуватися ними також можуть чоловіки з інвалідністю і хлопці до 12 років.

Станція Шіндзюку Токійських приміських залізниць. Фото: EPA/UPG

У Каїрі, столиці Єгипту, два середніх вагони завжди зарезервовані для жінок, які не бажають їздити разом із чоловіками. Однак жінки так само можуть вільно їздити в інших вагонах.

Чеські залізничні компанії Českédráhy та Regiojet на деяких маршрутах у спальних вагонах мають опції жіночих та чоловічих купе, але водночас можна придбати й квиток для чоловіка та жінки разом, якщо їде пара.

Спеціальні купе, призначені лише для жінок, є в деяких потягах Словаччини, Чехії, Австрії та Німеччини — зазвичай нічних.

Окремі вагони на залізниці для жінок також є в Індії, Індонезії, Ірані, Малайзії, Філіппінах, а в ОАЕ, до прикладу, розділили на чоловічі та жіночі навіть вагони в метро.

Таку практику в перелічених країнах пояснюють,насамперед,захистом жінок від сексуальних домагань, а в окремих – ще й релігійно-культурними міркуваннями.

«Що таке купе? Це маленька кімната. Одразу – хочеш ти чи не хочеш – тебе закидають в інтимну площину. Що таке інтимний простір? Це простір у довжину30-40 сантиметрів, це дуже близько», – пояснює психотерапевт Олег Чабан, вважаючи розділені за ознакою статі купе потрібними як жінкам, так і чоловікам.

Чи буде альтернативою відеонагляд з охоронцями?

Серед критиків жіночих купе нерідко можна зустріти думку, що встановлення відеонагляду точно так само сприяло би зменшенню випадків сексуального насилля в потягах і при цьому пасажири обидвох статей залишилися би задоволеними. Чи справді це так?

Лише нові та модернізовані вагони Укрзалізниці — а це близько 15% вагонів у активному використанні — наразі оснащені камерами відеоспостереженням та кнопками виклику провідника.За інформацією прес-службиУкрзалізниці, система відеоспостереження складається з трьох відеокамер, встановленихіз двох боків коридору вагона та в тамбурі, і монітора,розміщеногов службовому вагоні провідника.

На підприємстві зазначають, що комплексно працюють над питанням посилення безпекових заходів на залізничному транспорті. «Безпека – одна з найважливіших послуг, що надається пасажирам АТ “Укрзалізниця”, та пріоритет товариства, особливо в умовах повномасштабної війни», – кажуть в “Укрзалізниці”.

Окрім того, на рейси, які мають жіночі купе, поступово повертають патрульних, яких можна впізнати за шевронами з написом «Залізна безпека». Адже в разі правопорушення (побиття, зґвалтування чи крадіжки майна) — поліцію треба чекати аж до наступної станції. Іноді це можуть бути години.

Отож, відеонагляду в самих купе, що й логічно, немає. Тому за зачиненими дверима може відбуватися що завгодно. І не факт, що в разі нападу людинівдасться натиснути тривожну кнопку. Тож повного захисту жінкам така охоронна система забезпечити не здатна. Окрім того, «Укрзалізниця» не повідомляє, коли решта вагонів (а це 85% рухомого складу) будуть обладнанні відеоспостереженням. Зважаючи на економічні обставини, на це може піти далеко не один рік.

Тож на скільки проблему вирішено?

Клінічна та кризова психологиня, консультантка в методі когнітивно-поведінкової терапії Катерина Ткачишин переконана, що страх та напруга — нормальна реакція у ситуації, коли жінка заходить до купе та бачить у ньому трьох чоловіків. Одна з причин для страху — це тяглість поколінь, досвід суспільства. Ми чуємо історії рідних чи знайомих про домагання на вулиці чи переслідування. Історії про насильствочитаємо в медіа. Коли ми потрапляємо в аналогічну ситуацію, нашій психіці все одно, чи це було в уявному контексті, чи сталося в реальності. Мозок автоматично відчуває тривогу і страх.

Окрім того, як пояснює психологиня, насильство передбачає перевагу у фізичній силі. Жінка бачить чоловіків у купе і розуміє, що вона точно поступається їм силою. Її психіка починає автоматично шукати варіанти порятунку.

Ще один фактор — закритий простір. Із тісного купе складно швидко втекти. Коли людина перебуває в таких умовах з незнайомими людьми — вони є фактором невідомості і небезпеки. Так історично складалося, що жінок найбільше кривдили чоловіки і це міцно закарбувалося в загальновідомих стереотипах.

«Переживання не з’являються на пустому місці й ніхто не має права принижувати чи засуджувати жінку через її страх. У людини також може бути травматичний досвід, пов’язаний зі схожими умовами. Те, що вона хоче перебувати в більш безпечних умовах,— це її право, і воно цілком зрозуміле”, — зазначає експертка.

Але Катерина переконана, що жіночі вагони — це тимчасове рішення, допоки держава та суспільство вибудовують повноцінний механізм, який би дозволив підвищувати безпеку на дорозі під час слідування нічних потягів.

Український письменник і перекладач Остап Українець теж на боці жіночих купе як проміжного етапу вирішення жіночої безпеки в потягах:

«Окремі жіночі купе – ідея, на жаль, дочасна і потрібна. Ми зараз говоримо не про економіку, логістику, і не про ваше (так, персонально ваше) еґо, якому чомусь здається, що це дискримінація особисто вас. Лише про базову емпатію до людей, які бачать у нічних поїздах абсолютно небезпідставну загрозу.

Самі лише окремі жіночі купе не вирішать проблему, як її не вирішують окремі вбиральні чи душові. Проблему вирішить (чи, принаймні, послабить) належна ґендерна освіта і нормальні правові механізми відповіді на ґендерне насильство. Але окремі купе і не покликані вирішувати ці глобальні проблеми, тому годі висувати до свині претензії за те, що вона не верблюд. Соціальні кухні в Україні теж не вирішують проблему світового голоду, але це також не причина від них відмовлятись».

Остап Українець також вважає, що найпроблемніше рішення- це запровадити окремі жіночі купе і не зробити нічого понад те. Адже нововведення породило велику кількість дискусій, однак остаточно не вирішило проблему жіночої безпеки.

Насамперед, вірогідність харасменту (домагань)має бути викорінена, а не попереджена. В тому числі, через заходи щодо притягнення до конкретної відповідальності тих, хто скоювализамахи на безпеку жінок, а також тих, хто ігнорував звернення про допомогу.

Однак великим позитивом запровадження жіночих купе стало народження масштабної суспільної дискусії про рівні права, про безпеку, про недоторканість особи, про її честь та гідність. Жінки, які мовчали і терпіли роками, перестали боятися говорити про наболіле і пережите. Вони заявили про своє право на безпеку, вимагали змін для себе та ініціювали сміливі дискусії.

­­­­­­­­­­­­­­­­­­Матеріал створено за сприяння Волинського прес-клубу

Читайте також: «Жіночі купе»: більше питань, ніж відповідей. Частина І. Причини

Читайте також: «Жіночі купе»: більше питань, ніж відповідей. Частина ІІ. Діти, ціни та хейт


Джерело: ПЕРШИЙ онлайн
Автор: Рубрика:
Мітки: , , ,





Новини
28 Квітня
27 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше