Найсвіжіше:
• У громаді на Тернопільщині відкрили меморіальну дошку пам’яті одразу трьом загиблим воїнам ЗСУ • Що обрати: гарячі тури чи раннє бронювання • Асоціація футболу Тернопільщини презентувала оновлений сайт • Громада на Тернопільщині оприлюднила 16 міст-побратимів • Примкнув до рою найкрасивіших ангелів: на Донеччині загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Стали відомі результати матчів ігрового дня чемпіонату Тернопільської області з футболу • Тендер на ремонт дороги через Тернопільщину на 2,4 мільярда – суд поставив крапку у резонансній справі • У Тернополі виявляти автомобіль, який перебував у розшуку • На Тернопільщині презентували інтернет-платформу для переселенців • Переможець Зимової першості Тернопільщини з футболу продовжує переможну ходу • У Тернополі неповнолітній водій мотоцикла отримав травми та був госпіталізований • Сьогодні на Тернопільщині розпочинаються головні футбольні змагання року • У Тернопільській області відмінено 14 сумнівних тендерних закупівель на понад 239 мільйонів • Збаразький «Галич» у футбольному сезоні-2024: з екс-захисником тернопільської «Ниви» та золотою молоддю • Ухилянтів почали розшукувати через їхні мобільні телефони • У лікарні після важкого поранення помер військовослужбовець з Тернопільщини • На Донеччині загинув розвідник з Тернопільщини • У центрі Тернополя тимчасово не буде газу – відома причина • У Тернополі на Великодні свята частіше курсуватиме громадський транспорт до кладовищ  • Ще один воїн з Тернопільщини поповнив Небесне царство: останній бій прийняв на Донеччині • Купуючи автомобіль, житель Тернопільщини втратив понад 200 тисяч гривень • Тернополян запрошують на зустріч з командиром роти «Гонор» батальйону «Вовки Да Вінчі»  • У Тернополі сім’ї постраждалих від війни можуть отримати до 100 тисяч гривень на власний бізнес • У Тернополі відбулася зустріч з родинами загиблих та безвісти зниклих бійців бригади «Лють» (+відео) • Від отриманих поранень у бою загинув військовослужбовець з Тернопільщини
rss

«Жіночі купе»: більше питань, ніж відповідей. Частина ІІ. Діти, ціни та хейт


Опубліковано: 7 Серпня 2023р. о 18:15


Про запровадження Укрзалізницею «жіночих купе» та причини необхідності вирішення питання йшлося у першій частині публікації від 6 серпня – «Жіночі купе»: більше питань, ніж відповідей. Частина І. Причини. Сьогодні – про  інші проблеми ініціативи, відповіді на які залишаються відкритими.

Діти не потрібні нікому?

Напевне, найчутливішим питанням згаданого нововведення стали правила проїзду дітей у жіночих купе. Укрзалізниця дозволила в них проїзд мам з дітьми до 6 років.

Фото Кетрін Лофтхаус

Першою на широкий загал цим обурилася киянка Юлія Шило на своїй сторінці у Facebook, котра не змогла купити квитки на проїзд в жіночому купе із 6-річним сином.

Насправді ж мами дівчаток – не в кращому становищі. На сайті перевізника не уточнюється стать дітей, тобто, в жіноче купе можуть не пускати навіть дівчаток, старших заявленого віку.

«Для себе ми обмежились поточною редакцією правил перевезень, де вказано, що дитина без квитка і без визначення гендеру – до 5 років включно», — так прокоментував встановлене обмеження керівник із комунікацій УЗ Олександр Шевченко. Втім, Укрзалізниця невдовзі підняла віковий ценз для дітей до 6 років.

Гендерна експертка, голова Центру розвитку демократії Елла Ламах припускає, що такий віковий поріг могли вибрати, виходячи з того, що діти йдуть до школи саме з 6 років, проте таке рішення все одно викликає питання.

«Чому заборона стосується саме дітей від шести років, а не від десяти, наприклад, коли у хлопчиків починається пубертатний період? Пішли вони до школи — ну й що? Тут потрібне роз’яснення самої Укрзалізниці. Щодо дівчаток: згідно із законом самостійно подорожувати Україною можуть діти з 14 років, а отже саме з цього віку дівчатка можуть бронювати квитки в жіночих купе», — каже Елла Ламах.

Однак експертка не підтримує обурення киянки, адже жіночі купе запроваджуються не для комфорту окремих категорій пасажирів, а для безпеки українок.

«Жіночі вагони призначені для жінок і мова, в першу чергу, йде про тих, хто подорожує на самоті. Йдеться про безпеку, яку повинна відчувати жінка в потязі, а не про комфорт. Для подорожей з дитиною повинні бути сімейні вагони. Якщо вже на те пішло, двомісні купе-люкс ніхто не скасовував, туди пускають з дитиною будь-якого віку та статі. В будь-якому випадку всі вагони, незалежно від їхньої специфіки, повинні оснащуватися спеціальними тривожними кнопками, і провідники зобов’язані контролювати безпеку пасажирів», — вважає Елла Ламах.

Тим часом в Укрзалізниці вже повідомили, що розглядають варіанти створення сімейних вагонів і навіть окремі – для подорожі з тваринами.

«Сімейні купе – в планах, і розмежувати для тих, хто із домашніми улюбленцями, і тих, у кого на них алергія, доречно. Буде достатній попит і технічна можливість – будемо реалізовувати», – заявив керівник пасажирського напряму АТ «Укрзалізниця» Олександр Перцовський .

Як це буде на практиці– побачимо.

Укрзалізниця вдосконалює послугу, але поступово

Українки, які скористалися або мають намір скористатися жіночими купе, звертають увагу й на вищу вартість квитків у порівнянні з цінами на місця в звичайних купе тих же поїздів. Хоча перевізник підкреслював, що ціна для жіночих купе точно така ж, як і для інших.

При цьому поза увагою широкого загалу залишилося те, що уже в серпні Укрзалізниця продає квитки у жіночі купе одразу в цілому вагоні, а не частково, як на початку експерименту. Відтак жіночі купе вже перетворилися на жіночі вагони, про що і йшлося в петиції Ольги Ожогіної. Це ще один крок до посилення безпеки жінок у потягах, а також свідчення того, що експеримент вдався і нова послуга користується популярністю. Різниця в ціні може бути зумовлена підвищеним комфортом у вагоні або/і додатковими безпековими заходами.

Однак квитки в жіночі купе наразі можна придбати тільки в мобільному застосунку. Відтак кожній жінці, яка не вміє чи не може з якихось причин це зробити, залишається купувати в касі квитки лише у звичайні купе, адже поки що вона позбавлена права вибору.

Поки ще не впроваджено й функцію позначення гендеру при купівлі квитка. У 2021 році, коментуючи інцидент зі спробою зґвалтування, керівник з комунікацій пасажирської філії Укрзалізниці Олександр Шевченко зазначив у тому числі, що перевізник пришвидшить можливість бачити гендер пасажирів при купівлі квитка онлайн. Нагадаємо, що і в петиції Ольги Ожогіної йшлося про позначення статі при купівлі квитка. Такий, здавалося би, простий крок насправді суттєво сприяв би покращенню та розширенню послуги жіночих купе. Наприклад, та ж мама з дитиною, старшою 6 років, могла би обрати місця, де поруч, згідно позначок, будуть ще дві жінки. Звісно, це не застрахує від того, що пасажир чи пасажирка можуть в останній момент здати свій квиток або помилково вкажуть іншу стать. Однак такі випадки навряд чи будуть масовими.

Хейтери чи критики?

За твердженням психологині та засновниці психологічної студії «Сенс»Мар’яни Франко, що би ви не робили, навколо вас завжди будуть ті, хто вас підтримає (лайкери), ті, хто буде безпричинно критикувати (хейтери) і ті, кому до вас все одно. Хейтер звичайний (з англійської hate – ненависть) – це той, чиєю метою є хейтити, тобто неприязно критикувати в активний чи пасивний спосіб (таке собі емоційне випорожнення).

Висміювання, навіть у завуальованій формі, жіночих купе стало на якийсь час топ-темою в соцмережах. Втім, зустрічалася і конструктивна критика, як наприклад: «Ставитися до всіх незнайомих чоловіків як до представників криміналітету — взагалі не ок».

Загалом чоловіки обурювалися, що жінки вважають їх апріорі насильниками та злочинцями, та запевняли, що окремі купе — крок, далекий від гендерної рівності. Знайшлися й такі, що пропонували жінкам ходити до спортзалу чи на курси самозахисту, щоби битися нарівні з чоловіками у разі потреби. Гендерна експертка Ганна Гриценко каже, що хейтерам потрібно постійно нагадувати, що на місці постраждалої може бути їхня мати, сестра, дружина чи донька.

Багато кому не відомо, що жіночі купе – це не винахід Укрзалізниці, а вже давно випробувана в інших країнах практика, спрямована на посилення безпеки жінок у потягах. Про це ми детальніше розповімо у третій частині матеріалу. Тому всі думки про це нововведення, які не стосуються жіночої безпеки, не мають в даному випадку жодного підґрунтя.

Судячи із різних повідомлень та коментарів, Укрзалізниця і далі працюватиме в напрямку безпеки, а також комфорту інших пасажирів та пасажирок. Можливо, це будуть «тихі купе», як у Польщі, де не можна шуміти і галасувати. Або, як зазначалося вище, цілі «сімейні вагони». Нехай перевізник експериментує задля знаходження оптимального рішення. Головне, аби своїм хейтом і критиканством ми не заважали йому вдосконалюватися заради усіх нас.

Жіночі купе – це про справедливість, а саме – про забезпечення безпеки жінкам, які побоюються сексуальних домагань. Жінкам, які хочуть користуватися послугами Укрзалізниці без дискомфорту та сексистських жартів від чоловіків, що їдуть з ними у малому замкненому просторі. А гарантування безпеки усім громадянам та громадянкам – це і є рівність можливостей отримати якісну для них послугу.

У наступній публікації читайте: «Жіночі купе»: більше питань, ніж відповідей. Частина ІІІ: Як вирішити проблему?

Читайте також: «Жіночі купе»: більше питань, ніж відповідей. Частина І. Причини

Як ви ставитеся до послуги Укрзалізниці «жіночі купе»? – висловіть власну думку у нашому опитуванні на головній сторінці нашого сайту.

­­­­­­­­­­­­­­­­­­Матеріал створено за сприяння Волинського прес-клубу


Джерело: ПЕРШИЙ онлайн
Автор: Рубрика:
Мітки: , , , , ,





Новини
28 Квітня
27 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше