Найсвіжіше:
• П’ять днів тривали пошуки 79-річного уродженця Тернопільщини – використовували квадрокоптер • Відстрочка від мобілізації: хто може претендувати і які документи потрібно подавати • На Тернопільщині покарали горе-жінку, діти якої проживали у жахливих умовах і без нормальної їжі  • Частина Тернопільської області сьогодні буде без світла • У громаді на Тернопільщині відкрили меморіальну дошку пам’яті одразу трьом загиблим воїнам ЗСУ • Що обрати: гарячі тури чи раннє бронювання • Асоціація футболу Тернопільщини презентувала оновлений сайт • Громада на Тернопільщині оприлюднила 16 міст-побратимів • Примкнув до рою найкрасивіших ангелів: на Донеччині загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Стали відомі результати матчів ігрового дня чемпіонату Тернопільської області з футболу • Тендер на ремонт дороги через Тернопільщину на 2,4 мільярда – суд поставив крапку у резонансній справі • У Тернополі виявили автомобіль, який перебував у розшуку • На Тернопільщині презентували інтернет-платформу для переселенців • Переможець Зимової першості Тернопільщини з футболу продовжує переможну ходу • У Тернополі неповнолітній водій мотоцикла отримав травми та був госпіталізований • Сьогодні на Тернопільщині розпочинаються головні футбольні змагання року • У Тернопільській області відмінено 14 сумнівних тендерних закупівель на понад 239 мільйонів • Збаразький «Галич» у футбольному сезоні-2024: з екс-захисником тернопільської «Ниви» та золотою молоддю • Ухилянтів почали розшукувати через їхні мобільні телефони • У лікарні після важкого поранення помер військовослужбовець з Тернопільщини • На Донеччині загинув розвідник з Тернопільщини • У центрі Тернополя тимчасово не буде газу – відома причина • У Тернополі на Великодні свята частіше курсуватиме громадський транспорт до кладовищ  • Ще один воїн з Тернопільщини поповнив Небесне царство: останній бій прийняв на Донеччині • Купуючи автомобіль, житель Тернопільщини втратив понад 200 тисяч гривень
rss

Чи прозора влада у Тернополі: хочеш потрапити на сесію – записуйся!


Опубліковано: 25 Жовтня 2019р. о 11:00


17 жовтня у Тернополі відбулася прес-конференція “Контроль за владою: скільки це коштує українцям?” Під час проведення організатори розповіли присутнім, наскільки прозоро, відкрито та доступно працюють органи місцевого самоврядування на Тернопільщині.

Варто зазначити, що на початку жовтня в Тернополі вже проводився подібний захід. В обласному центрі репрезентували результати вимірювання індексу публічності органів місцевого самоврядування. Тернопіль – на 5-му місці серед 24-х обласних центрів щодо публічності органів самоврядування. Дослідження органів місцевого самоврядування в усіх обласних центрах країни проводила Громадянська мережа «Опора». За результатами 2018 року індекс публічності роботи Тернопільської міської ради становить 74%. Він майже на 9% вищий, ніж у 2017 році. Та чи так це насправді? За підсумками вимірювання індексу публічності 2017 року Тернопіль належав до категорії міст із задовільним рівнем публічності, у 2016-му та 2015 роках – із низьким.  

Часто міська рада використовує правоохоронців, боячись присутності в сесійній залі активного кластеру тернополян 17 жовтня у Тернополі відбу- лася прес-конференція “Кон- троль за владою: скільки це коштує українцям?” Під час проведення організато- ри розповіли присутнім, на- скільки прозоро, відкрито та доступно працюють органи місцевого самоврядування на Тернопільщині.

У Тернополі немає переліку земельних ділянок, які можна орендувати

Спікери представили моніторинги роботи влади як по місту, так і по області щодо її прозорості й законності.

– Місцева влада на Тернопільщині висвітлює свою роботу не у повній мірі. Часто на офіційних ресурсах рад відсутні статути, регламенти чи проєкти рішень. Це може спонукати до зловживання своїм службовим становищем. Тому контроль з боку громадськості важливий. Це й було нашою основною мотивацією для цього заходу, – розповіла голова ТОО УГП Анна Войтович.

На прес-конференцію також завітала Мар’яна Зварич, речниця Тернопільської міської ради. Вона також долучилася до обговорення і розповіла, як ТМР втілює принципи прозорості і відкритості у своїй роботі.

Про прозорість Тернопільської міської ради розповів юрист Костянтин Борщ.

– Тернопільська міська рада має офіційний сайт, який ведеться безперервно і скрупульозно. Новинна інформація подається, як правило, вчасно й оперативно. На офіційній сторінці розміщений статут, а також інші електронні документи, зокрема, положення про загальні збори, положення про місцеві ініціативи, консультації з громадськістю міської територіальної громади і громадські слухання в Тернопільській МТГ. Також важливо зазначити, що є й положення про місцеві ініціативи, що дозволяє населенню міста із власної волі набути законодавчої ініціативи у ТМР, тобто вони можуть подати проєкт рішення від себе. Нею можуть скористатися громадяни. Також на сайті розміщено регламент ТМР, у ньому мною було підмічено спірне положення – попередній запис осіб, які можуть бути присутні на пленарному засіданні сесії міської ради. Це свого роду бюрократична процедура. Також умовою присутності на сесії є наявність вільних місць у залі, тобто громадянину можуть відмовити, якщо їх немає. Під час проведення сесій ведеться звукова трансляція з динаміків на фасаді Тернопільської міської ради та інтернет-трансляція. Однак є зауваження, інколи така трансляція буває не зовсім якісною.

На електронній сторінці проєкти рішень Тернопільської міської ради і виконавчого комітету публікують вчасно, але юрист помітив певні недоліки.

– Згідно з ч. ІІІ ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», проєкт рішення органу місцевого самоврядування повинен публікуватися за 20 днів. Як показує практика, міська рада цього не дотримується. От, скажімо, крайня сесія ТМР відбулася 6 вересня. Проєкти рішень публікувалися з 19 серпня по 6 вересня, тобто у день сесії. Також неправильна практика внесення питання з голосу під час сесії. На сайті є інформація про виконання бюджету, але вона загальна – сума витрат і прибутків по галузях. Цього недостатньо, щоб аналізувати економічну ситуацію в місті. Хоча бажаючі завжди можуть скористатися таким механізмом, як подача інформаційних запитів, на які ТМР відповідає зазвичай вчасно, – наголосив Костянтин Борщ.

Також на електронній сторінці ТМР можна знайти реєстр нерухомого майна. На таблицях вказано, хто орендує, де орендує і сума коштів орендної плати.
– Однак немає переліку земельних ділянок, які можна орендувати. У відповіді на запит чиновники мерії зазначили, що такий реєстр не ведеться. От, наприклад, нами виявлено виділення земельної ділянки під садівництво, яка за планом зонування є рекреаційною зоною (вул. Микулинецька), виділення земельної ділянки для індивідуального будівництва місце, яке за планом зонування є ділянкою для будівництва багатоквартирного будинку. За цими фактами подали звернення у правоохоронні органи і ГУ НП в Тернопільській області, за першим відкрили кримінальне провадження за фактом зловживання службовим становищем. Також нами виявлено спосіб легального обходу аукціону перед приватизацією комунального майна (приміщення на вул. Франка, 8). Звертаються люди з приводу сумнівних виділень земельних ділянок (будівництво на вулиці Миру). Варто зазначити наступне: приїздить бульдозер, риє котлован, встановлюють огорожу. На момент приїзду бульдозера вже готовий пакет дозвільних документів. Виходить так, що рішення, які суперечать волі громади, потрібно відстежувати до ухвалення, а не після, – підсумував юрист.

«Де-юре в Тернополі влада показує високий рівень відкритості та прозорості, де-факто на практиці усе навпаки»

На перший погляд може здатися, що у Тернополі з прозорістю не критична ситуація, однак місто постійно «штормить» від скандалів, найчастіше земельних: незаконні забудови, виділення земельних ділянок в обхід аукціону, будівництво у парках.

Наші журналісти поспілкувалися з відомими тернопільськими активістами та поцікавилися в них, наскільки прозорою, чесною та відкритою є ТМР насправді.

– Найяскравішою демонстрацією публічності, відкритості та прозорості є сесії Тернопільської міської ради, а саме наявність турнікетів, металевих огорож та десятків поліцейських. Чомусь в інших містах такого немає, а в Тернополі це практикується протягом останніх кількох років. Варто згадати один з інструментів демократії – електронні петиції, які начебто працюють у місті, але всі без винятку незручні для влади – просто відхиляються. А наведені причини відхилення інколи доходять до абсурду. Особисто моїх 7 останніх петицій були просто відхилені. Короткий висновок: де-юре у Тернополі влада показує високий рівень відкритості та прозорості, де-факто на практиці усе навпаки: безпідставні відхилення петицій, надання відписок на інформаційні запити, обмеження вільного доступу під час сесій ТМР, – наголосив громадський активіст Олег Синовець.

– Насправді механізм надання відповіді на запити від міської ради далекий від прозорості та повноти запитуваної інформації. Для прикладу, минулого року ми почали масштабну акцію «Діалог із владою» і хотіли почути від очільника міста пояснення стосовно будівництва котелень на торфі. Натомість отримали відповідь, що мер не може приїхати до людей, бо перебуває в службовому відрядженні. Бухгалтерські звіти щодо статей витрат і їхніх сум зводяться у кінці року, тому одразу проаналізувати дані було неможливо. Цього року я сформувала запит про причини поїздки за кордон. З отриманої відповіді від ТМР мені стало відомо, що в жовтні 2018 року Сергій Віталійович Надал перебував у службовому відрядженні в Китаї та Болгарії. Я попросила інформацію про мету, підстави та причини відрядження, суму витрачених коштів, пов’язаних із поїздкою у Болгарію, статті витрат та джерела фінансування. Проте даної інформації мені не надали, описавши, що кошти з бюджету не відшкодовувались, хоча з отриманих документів відомо про використання службового автомобіля, що вже підтверджує понесення певних витрат. Крім того, водія виділяли до аеропорту, тобто авіапереліт – це теж стаття витрат, інформації про яку не надали. Або наш мер стільки заробляє, що може поїхати у службове відрядження за власні кошти? Вишенька на торті: метою візиту в Болгарію було обговорення подальшої співпраці та участі, я так розумію Сергія Віталійовича, у відзначенні Дня міста Слівена. Тепер намагаюся подавати запити не через канцелярію ТМР, а через ресурс «Доступ до правди», так є шанс отримати на запит відповідь вчасно та поскаржитись на недання затребуваної інформації, – розповіла громадський активіст Юлія Мамчак.

Для чого потрібна прозорість?

Якщо говорити в загальному про прозорість українських міст, то тут не йде мова про реалізацію чиєїсь стратегії чи вимог наших західних партнерів. Прозорість потрібна кожному з нас, адже це перший крок до запобігання корупції. Велика кількість людей не знає, що має право на вільний доступ до інформації про своє місто. І зрештою українці просто не розуміють, які дані їм потрібні та що воно дасть у підсумку. Комусь прозорість – це можливість записати дитину в дитячий садок он-лайн, а для когось відкриті дані – можливість успішно вести свій бізнес. Але зрештою потребу в прозорості ігнорують не лише органи виконавчої влади, а просто мешканці міст, і причина банальна – їм нецікаво.

Реальна прозорість місцевих органів виконавчої влади дозволяє ефективніше управляти наявними ресурсами. Наприклад, використовуючи систему ProZorro, можна здавати об’єкти в оренду, продавати нерухомість, передавати права на проведення ярмарків, встановлення атракціонів. І отримувати за це реально справедливу ціну, а не ту, яку собі придумав чиновник, і отримати на цьому «відкат».

Дуже часто ми чуємо слово «інвестиції», але воно аморфне, бо по суті інвестиційних вливань Тернопіль практично не отримує. У той час як інші міста України залучають міжнародні кредити, приміром, для оновлення громадського транспорту, в Тернополі відбувається Тарифний майдан, і причина цьому – висока вартість проїзду в громадському транспорті і низька якість надання послуг. Ми бачимо типову для України картину, коли в одних містах усе виходить, а інші пасуть задніх. Чи справді влада Тернополя прозора та відкрита, питання риторичне. На перший погляд може видатися, що це справді так, але рівно до того моменту, поки не зіштовхнешся з байдужістю ТМР та їхнім небажанням відкрито співпрацювати з громадськістю…

Іван Білий

 

 


Джерело: Тижневик "Номер один"
Автор: Рубрика:
Мітки: , , ,





Новини
29 Квітня
28 Квітня
27 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше