Найсвіжіше:
• У Тернополі у 19-річного хлопця виявили закладки із наркотиками • Ряди Небесного воїнства поповнив ще один житель Тернопільщини: останній бій прийняв біля Соледару • Помістила у пакет і передала хлопцеві: 11-класниця вбила свою новонароджену дитину • Кременецький «ПрофАгро» у сезоні-2024: з екс-півзахисником ФК «Тернопіль» та легендою місцевого футболу • Серце плаче від відчаю, душа болить від горя: жорстока війна забрала життя воїна з Тернополя • Майже 10 місяців воїн з Тернопільщини вважався безвісти зниклим: загинув Герой на Запоріжжі • Великоберезовицький «Сокіл» дебютує в чемпіонаті Тернопільської області: з новим тренером та молодими талантами • Відразу двох загиблих Героїв зустрічало одне з найбільших міст Тернопільщини (+фото) • ФК «Нараїв» з Бережанщини провів заявку на футбольний сезон-2024 • У тернопільських парках розпочали працювати атракціони • Стало відомо, на скільки зросла ціна на житло у Тернополі • На півдні Тернопільщини планують встановити дві сонячних електростанції • Стало відомо, на які продукти в Україні найбільше зросли ціни • Тернопільський Господарський суд ухвалив стягнути з рф понад 3,5 мільйони гривень збитків • Параду випускників у Тернополі цьогоріч не буде • Кіпріоти купують частки у двох агрофірмах бізнесмена з Тернопільщини Петра Гадза • В Кременці в Свято-Миколаївському соборі вперше проводитимуть екскурсії • Джек-пот: на Тернопільщині водій порушив швидкісний режим, їздив з підробленим посвідченням та ще й не своїм  • На Харківщині обірвалася життєва дорога 47-річного військовослужбовця з Тернопільщини • Українці почали активно продавати землю – гектари серйозно здорожчали • «Вікнини» з Гусятинщини у сезоні-2024: з новим головним тренерам та на 99% з новими футболістами • На тернопільському кладовищі у могилі військового виявили гранати • Під час війни на Тернопільщині відкрили туристичний сезон • ФК «Трибухівці» у футбольному сезоні-2024: без багаторічного капітана та з молодими талантами • Миші з’їли? На Тернопільщині викрили розтрату 8,3 мільйона Держрезерву
rss

Маямський маєток доньки мера Тернополя: НАБУ та САП відкрили провадження


Опубліковано: 17 Жовтня 2023р. о 20:55


У вересні 2022 року інформаційний простір Тернополя сколихнула новина про те, що 26-річна донька міського голови цього 220-тисячного західноукраїнського міста Сергія Надала обзавелася у Маямі маєтком за 1 870 000 доларів. Насправді це була не просто новина — це було масштабне журналістське розслідування місцевого інтернет-видання Politerno, в якому йшлося не лише про дорогий маєток єдиної спадкоємиці мера. У справі з’явилися важливі суспільно значущі для воюючої країни подробиці, про які автор розслідування і повідомляє у своєму матеріалі.  

На оприлюднення даних мер Тернополя вирішив не реагувати. Але на нього відреагувало Національне агентство з питань запобігання корупції, яке розпочало перевірку щодо «встановлення відповідності рівня життя наявним у Сергія Надала та членів його сім’ї майну і одержаним доходам».

Реакція НАЗК та інших антикорупційних органів

Нацагентство з питань запобігання корупції звернулося у Державну службу фінансового моніторингу України для подальшої перевірки фінансовим моніторингом США рахунків Анастасії Родрігес. Також було направлено запит у ФБР із цією ж метою. Окремо було зроблено запити у прикордонну та митну служби США щодо перетинів кордону міським головою Тернополя. Про все це стало відомо зі слів працівника НАЗК, з яким відбувалася комунікація в рамках встановлення обставин можливого злочину.

Слід зазначити, що Національне антикорупційне бюро спочатку від цієї справи відмежувалося. Отримані матеріали звідти направили у НАЗК, яке своєю чергою чекало на здійснення певних процесуальних кроків саме від колег із бюро.

Тож ми пішли іншим шляхом — звернулися із заявою про скоєння злочину в Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру. Днями з Офісу генпрокурора України було отримано відповідь щодо реєстрації провадження 11 жовтня 2023 року. Правова кваліфікація — стаття 368-5 Кримінального кодексу України «Незаконне збагачення». Досудове розслідування здійснює Національне антикорупційне бюро України.

Чому потрібно розрізняти тиск влади на місцеве самоврядування і реальну боротьбу антикорблоку з корупцією

Останній рік видався для місцевого самоврядування України вкрай складним. Центральна влада здійснює безпрецедентний тиск на мерів, а в останні місяці ще й розпочала процес позбавлення місцевих бюджетів доходів від сплати військового ПДФО.

Розслідування та усунення від посад мерів Чернігова і Рівного, обезголовлення Запоріжжя та Полтави, постійний тиск на київського голову Віталія Кличка, нещодавні обшуки в Андрія Балоги — все це не випадкові ланки одного ланцюга. У жодному разі не потрібно живити ілюзій щодо безгрішності зазначених мерів. Але у більшості з описаних випадків з’являється стійке відчуття цілеспрямованих дій на послаблення та приборкання неугодних міських голів напередодні можливих президентських і парламентських виборів навесні 2024 року, негласний старт яким своїми коментарями щодо балотування дав президент Зеленський.

Водночас в очільників міст з явно провладною позицією чомусь жодних проблем не виникає навіть у ситуаціях, набагато скандальніших і кримінальніших за чернігівський чи рівненський кейс. Цей тренд сьогодні дуже помітний, і тому силовикам, особливо тим, що зберігають максимальну незалежність від офісу президента, потрібно докласти максимум зусиль, аби громадяни повірили у чистоту намірів щодо переслідування представників місцевого самоврядування.

Тож «маямська» справа мера Тернополя, описана у цьому матеріалі, якраз може стати тим лакмусовим папірцем щодо незалежності НАБУ та САП, про яку останнім часом ведеться так багато дискусій у суспільстві. Адже Сергія Надала у тернопільській політичній тусовці впевнено називають мером з орбіти офісу президента.

Численні порушення при веденні будівельних робіт у Тернополі, на які жодним чином не реагує міська рада; порушення при видачі містобудівних умов та обмежень під забудови; подекуди просто незаконно зведені будинки (замість приватних садиб — багатоквартирні будинки); поставлена на потік видача безкоштовних земельних ділянок «потрібним людям» під садиби та гаражі, на яких згодом виростають торгові точки й офісні центри; масові маніпуляції та порушення при здійсненні публічних закупівель — усе це супроводжується заявами про злочини, скаргами тернополян і відсутністю будь-якої реакції з боку правоохоронців. І що цікаво, навіть такого незалежного НАБУ.

Дивно, але у березні 2021 року Вищий антикорупційний суд змушений був зобов’язати Національне антикорупційне бюро розслідувати можливі зловживання мера Тернополя Сергія Надала після того, як бюро не внесло відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою про вчинення міським головою кримінальних правопорушень, передбачених статтями 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), 211 (видання нормативно-правових актів, що зменшують надходження бюджету або збільшують витрати бюджету всупереч закону), 364 (зловживання владою або службовим становищем) Кримінального кодексу України. 2019 року НАБУ знову ж таки відмовилося відкрити кримінальне провадження щодо Сергія Надала і чиновників місцевої поліції за фактом можливого скоєння низки злочинів.

За підозрілих обставин зумів мер Тернополя уникнути відповідальності й у «сміттєвій» справі, яка набула розголосу у серпні 2020 року після журналістського розслідування Politerno «Сміттєва афера десятиліття: фірма, яку у Малашівці завів Сергій Надал, масово приймає відходи з сусідніх областей». За наявними даними, справою займалося Державне бюро розслідувань, вплив на яке центральні ЗМІ приписують заступнику голови офісу президента Олегу Татарову. Понад те, за даними все того ж Politerno, саме у цій справі й відбулася перша «понятійна» комунікація Банкової з міським головою Тернополя напередодні місцевих виборів.

Отже, у справі щодо незаконного збагачення міського голови Тернополя Сергія Надала НАБУ та САП мають чудову можливість довести, що дійсно є непідконтрольними владі антикорупційними органами. Тим паче що справа стосується перевірки рахунків на території Сполучених Штатів, з якими у бюро налагоджене тісне співробітництво. Нещодавно США відвідувала делегація на чолі з директором Національного антикорупційного бюро Семеном Кривоносом, його заступником Гізо Углавою та керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександром Клименком. Однією з ключових тем під час зустрічей із представниками адміністрації Білого дому було обговорення посилення незалежності антикорупційної системи України, а також тих проблем, які в цій сфері виникають.

Що ж, м’яч на полі антикорупційників, слідкуємо, вболіваємо…

Андрій Щесняк


Джерело: https://zn.ua/
Мітки: , , , ,





Новини
12 Травня
11 Травня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше