Найсвіжіше:
• З 9 травня зміниться вартість за паркування у Тернополі • У Тернопільські області можливі відключення електроенергії з 18 по 23-ту годину • У Теребовлі поліцейські виявили водія, позбавленого права керування • У Почаєві помер велосипедист, якого збив молоковоз • Ангелом назавжди повертається додому 45-річний Герой з Тернополя • Небесне військо поповнив 48-річний Герой з Тернополя: свій останній бій прийняв на Запоріжжі • Його знав весь фронт, його любили та поважали, з ним рахувались: на Тернопільщині з почестями поховали воїна та волонтера • Частина мешканців Тернополя сьогодні будуть без світла • В одному з найбільш міст Тернопільщини пояснили, чому в кранах може бути брудна вода  • У громаді на Тернопільщині попрощалися з 40-річним Героєм, котрий загинув на Донеччині • Працівник ТЦК під наркотою їздив за кермом • Плакало небо, плакали люди: в останню земну дорогу провели військового з Тернопільщини • Тернопільщина попрощалася з загиблим на війні батьком двох дітей • СБУ викрила мережу російських агентів, які готували вбивство Зеленського • 300 тис. дол. США за сприяння у продажі землі: судитимуть ексдепутата Тернопільської райради • На Тернопільщині сталося дві ДТП з потерпілими • У Тернопільському ТЦК спростували інформацію про побиття інваліда військовими • На Тернопільщині виявили у чоловіка понад 50 набоїв до вогнепальної зброї • У Тернополі виявили труп чоловіка (+фото) • Ще один комунальний заклад Тернополя профінансує фірму піарника Надала • Частина Тернопільщини сьогодні буде без світла • У Тернополі пішов з посади ще один керівник комунальної лікарні • Два капітани: вихованці тернопільського футболу вивели одразу дві команди Прем’єр-ліги з капітанською пов’язкою • На Харківщині останній бій прийняв 45-річний військовослужбовець з Тернопільщини • Чи зміниться ціна газу для населення – Нафтогаз зробив офіційну заяву 
rss

Хірург Василь Білань: «Операція – єдиний спосіб лікування гриж»


Опубліковано: 7 Вересня 2021р. о 12:00


Із розвитком сучасної медицини все більшою популярністю користується амбулаторна хірургія – «Хірургія одного дня». Тернопільщині пощастило, адже на базі Тернопільської комунальної лікарні №2 працюють лікарі, які радо нададуть вам допомогу та поставлять вас на ноги за лічені дні.

За словами хірурга вищої категорії Василя Біланя, на сьогоднішній день перевага надається малоінвазивним втручанням при всіх видах гриж живота

«Хірургія одного дня» – це малоінвазивні операції та маніпуляції, які проводяться з короткочасною госпіталізацією до денного стаціонару в межах одного дня. Відновлювальний період проходить у домашніх умовах під амбулаторним наглядом. У кожного пацієнта є тривога та переживання перед медичною процедурою, але важливо розуміти, що із розвитком медицини все пішло різко вперед, і зараз не треба хвилюватися за гострий перебіг післяопераційного стану.

Малоінвазивні операції проводяться, як правило, під місцевою (спінальною або епідуральною) анестезією, можливі також короткочасна внутрішньовенна анестезія або ж медикаментозний сон. Амбулаторна хірургія має кілька важливих переваг – не потрібно госпіталізації, завдяки сучасному обладнанню та високій кваліфікації лікарів, пацієнт повертається додому в той же день або на наступний, не потрібен загальний наркоз і велика кількість препаратів. Малий ризик розвитку післяопераційних ускладнень, у тому числі інфекційних. Немає необхідності в цілодобовому спостереженні медичним персоналом. Термін перебування на листку непрацездатності скорочується. Економія коштів, тому що немає потреби знаходитись цілодобово в лікувальному закладі. Незаперечний психологічний комфорт.

Завідувач відділення «Хірургія одного дня» КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня N 2», лікар-хірург вищої категорії Василь Васильович Білань поділився з нами секретами своєї роботи. Окремо хірург зупинився на важливій патології – грижі живота. Чому вона потребує оперативного втручання, читайте далі.

«У своїй практиці ми зустрічаємось із зовнішніми набутими грижами живота»

Пане Василю, найперше розкажіть, що таке грижа живота і які є види гриж?

– Грижа – це випадання нутрощів з будь-якої порожнини через фізіологічні або патологічні отвори під шкіру, в кишені порожнин або сусідні порожнини, не порушуючи при цьому цілісності оболонок, які покривають їх. 

Грижі класифікують за локалізацією – внутрішні та зовнішні, за походженням – вроджені та набуті (грижі слабкості, післяопераційні, травматичні), за анатомічними ділянками – пахові, стегнові, пупкові, білої лінії живота, поперекові, діафрагмальні та інші, за стадіями розвитку – початкові, канальні, повні, та за клінічними ознаками – неускладнені та ускладнені.

– Що сприяє виникненню гриж?

– Виникнення гриж обумовлене як місцевими, так і загальними факторами. Місцеві: слабкі місця черевних стінок (паховий та стегновий канал, пупкове кільце, біла лінія живота тощо), отвори в діафрагмі, післяопераційні рубці. До загальних факторів належать: похилий вік, схуднення, природжена слабкість тканин. Викликаючі фактори: підвищення внутрішньочеревного тиску в результаті  фізичного навантаження, кашлю, пологів, закрепів, утрудненого сечовипускання тощо.    

– Які грижі живота найчастіше зустрічаються на практиці?

Це зовнішні набуті грижі живота, коли через різні отвори у м’язево-апоневротичному прошарку черевної стінки і тазового дна відбувається вихід нутрощів, які покриті пристінковим листком очеревини, під шкіру. Внутрішня грижа живота – це випинання органів черевної порожнини в різні кишені живота й отвори у діафрагмі.

Чим раніше Ви звернетеся до лікаря для лікування грижі, тим швидше позбудетесь дискомфорту

– Ви сказали про вроджені грижі…

– Вроджені грижі живота виникають у результаті внутрішньоутробних дефектів розвитку черевної стінки у представників обох статей. Приміром, вроджені пахові грижі – результат незрощення вагінального відростка очеревини, який у процесі опускання яєчка з черевної порожнини в калитку призводить до того, що на ділянці пахового каналу формується дефект і внутрішні органи виходять крізь внутрішній отвір каналу. Так формується пахова грижа у пацієнтів чоловічої статі. У жінок пахові грижі виникають також через незрощення вагінального відростка при опусканні яєчника в малий таз. Пупкова грижа є результатом незрощення пупкового кільця, а незрощення спігелієвої лінії відповідно призводить до виникнення спігелевої грижі.

– Які є методи лікування гриж?

– Операція – єдиний спосіб лікування гриж. У дорослому віці це захворювання лікують виключно хірургічним методом. Новонародженим та малюкам перших років життя, у яких виявляють пупкову грижу малого розміру, накладають лейкопластир для зведення ділянки пупка і прямих м’язів живота, що допомагає зрощенню пупкового кільця. Але це чи не єдиний виняток, коли можна обійтися консервативним методом. Хоча й у цих випадках зрощення відбувається не завжди і дітки все одно згодом потрапляють на операційний стіл.

«Очікувати на ефект від консервативного лікування можна лише у немовлят та дітей раннього віку»

–  Які існують методики оперативного лікування гриж живота?

На нинішньому етапі розвитку хірургічної науки єдиної методики оперативного лікування гриж живота немає. Існує декілька рівнозначних за ефективністю методик операцій, і хірург підбирає для пацієнта саме ту, яка найбільше підходить формі захворювання та стану тканин у ділянці грижового вирячування. На сьогоднішній день перевага надається малоінвазивним втручанням при всіх видах гриж живота (пахових, пупкових, стегнових, післяопераційних тощо), котрі передбачають укріплення черевної стінки за допомогою сітчастого імплантат, який фіксують зі сторони черевної порожнини або під м’язами, закриваючи дефект.

Не втратили актуальності також операції відкритим доступом з використанням сітчастого імплантату і без нього.

– Які методи оперативного лікування використовуються при паховій та вентральній грижах?

– При пахових грижах на даний час використовують два основних методи – відкритий та лапароскопічний. До відкритих методик належать операції без застосування протезних матеріалів (операція Бассині, Шолдайса) та операції з використанням різного роду протезних матеріалів (операція Ліхтенштейна). Лапароскопічні втручання при пахових грижах виконують за допомогою двох основних технологій: трансабдомінальна преперітонеальна пластика пахових каналів і тотальна екстраперітонеальна пластика пахових каналів. При вентральній грижі живота (пупкова, білої лінії живота, спігелевої лінії і післяопераційні) також можливо оперувати як відкрито, так і лапароскопічно. Пластика вентральних гриж власними тканинами можлива тільки при розмірі грижових воріт до 3 см. Як правило, це невеликі пупкові грижі або грижі білої лінії живота.

– З Ваших слів стає зрозуміло,  що лапароскопічні операції при пахових грижах мають суттєву перевагу, чому їх не виконують повсюдно?

– Це пов’язано з кількома причинами: насамперед вартість таких операцій значно вища, ніж відкритих. Також для них необхідне спеціальне обладнання та інструменти. Лапароскопічні герніопластики виконують тільки під загальним наркозом, у той час як відкриті операції можна виконувати під місцевою анестезією.

– У народі існує гіпотеза, що грижу можна вилікувати народними методами. Ваше ставлення до цього?

– Як зазначав вище, очікувати на ефект від консервативного лікування можна лише у немовлят та дітей раннього віку з пупковими грижами. Єдиним ефективним методом лікування гриж живота є оперативне втручання. Засто­сування бандажу є неефективне і навіть шкідливе. Травмування тканин бандажем у ділянці грижі зумовлює їхню атрофію та атонію, що спричинює збільшення розмірів грижі. Атрофічні зміни в тканинах під бандажем у подальшому погіршують результати оперативного втручання.

– Який термін перебування пацієнтів у Вашому відділенні після оперативних втручань?

– У відділенні «Хірургія одного дня» оперуються пацієнти з неускладненими формами гриж (пахові, стегнові, пупкові). Термін перебування  після операції – до доби. У подальшому – обмеження фізичного навантаження протягом 1 місяця.

Чим раніше Ви звернетеся до лікаря для лікування грижі, тим швидше позбудетесь дискомфорту і ризику серйозних ускладнень. Оперативне лікування грижі – це єдиний надійний і ефективний метод, який позбавить від патології.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , ,





Новини
8 Травня
7 Травня
6 Травня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше