Найсвіжіше:
• Понад пів року був безвісти зниклим: на війні загинув батько двох неповнолітніх дітей з Тернопільщини • На Тернопільщині земельну ділянку біля входу в печеру віддали в приватну власність • “Преміювали” себе на 50 тисяч: поліцейські підозрюють двох жительок Козівської громади • Мобілізовані водії-військовослужбовці та звільнені в запас можуть безкоштовно пройти курси водіїв у Тернополі • У тернопільському гідропарку «Сопільче» відкрився зоокуток • Жорстока війна забрала життя воїна з Тернопільщини • Кілька разів вдарив по голові: поліцейські Тернополя встановили особу зловмисника, який до смерті побив знайомого • Зґвалтування неповнолітньої на Тернопільщині: на 10 років засуджено батька • У Тернопільській області оголошено надзвичайний рівень пожежної небезпеки • Назавжди став воїном Небесного війська: Тернопільщина зустріла загиблого на Донеччині військовослужбовця • Громада на Тернопільщині сьогодні зустрічатиме тіло загиблого 35-річного воїна • Серійний крадій з Тернополя наступні вісім років може провести за ґратами • Понад мільйон доходу, квартира, недобудований будинок та три іномарки: що задекларував нардеп-олімпієць з Тернопільщини • Фермер з Тернопільщини передав на передову два пікапи (+фото) • Брат за брата: зібрали 300 дронів на помсту ворогам у пам’ять про Олега Барну • МОН налаштований скорочувати кількість державних вузів – до «червоної» зони потрапив і Тернопіль • У громаді на Тернопільщині військовослужбовиці відмовили у матеріальній допомозі: у мерії пояснили причину • Жорстока війна забрала життя військовослужбовця з Тернопільщини • Вища футбольна ліга Тернопільщини: перший тур мовою цифр • У Тернополі повідомили про замінування міськрайсуду • На Тернопільщині п’яний водій трактора намагався відкупитися доларами і гривнями • Асоціація футболу Тернопільщини оприлюднила символічну збірну туру • У Шумську готуються до відкриття творчого простору за підтримки Програми USAID DOBRE • ТатоХаб. Тернопіль запрошує на безкоштовні заходи батьків та дітей! • На війні загинув відомий волонтер з Тернопільщини
rss

Колонка шеф-редактора: «У Сінгапурі найперше викорінили корупцію в головах. У нас же тим навіть ніхто не займався»


Опубліковано: 27 Травня 2021р. о 21:54


Здавалося б, за 7 років після революції Гідності ми вже мали би давно й остаточно поховати слова «корупція», «хабар», «дзвінок згори», «договорняк» і «дерибан». Більше того, ми мали всі шанси викорінити ці поняття у своєму суспільстві, просто скориставшись успішним досвідом інших країн. Але ж ні – вони, наче бур’ян на незораному полі, ростуть собі, ніким не чіпані, і цвітуть буйним цвітом.

Знаєте, в яких країнах корупцію практично подолано? Там, де зловживати владою стало страшно, дорого і дуже невигідно. І їхній досвід не є таємницею, ним може скористатися будь-яка держава світу.

Як на мене, одна з найцікавіших і повчальних історій успіху – в сінгапурців.

Найперше там повністю переглянули чинне законодавство й усунули всі двозначності, які відкривали шлях до хабарництва. Тобто ліквідували умови, які створювали стимули і можливості здійснювати корумповані дії та уникати за це покарання.

За корупцію призначили дуже суворе кримінальне покарання, причому хабарником автоматично вважався той чиновник, чиї видатки перевищували доходи. І це йому потрібно було доводити в суді, що він не корупціонер, а не навпаки, як у нас.

У Сінгапурі також створили електронний уряд, відповідно запити в міністерства і відомства сінгапурці надсилають в електронному форматі, а суди працюють чітко і швидко. Всі системи відкриті й прозорі.

Бюро розслідувань у Сінгапурі має практично безмежні повноваження щодо перевірок чиновників, і вони знають, що за жодного підозрюваного до них не буде дзвінка «згори».

Зарплата чиновників державного апарату в цій країні напряму залежить від добробуту населення. Тобто чим краще живе суспільство, чим більше сплачує податків – тим більшою є зарплата держслужбовців. Кожен чиновник зобов’язаний проходити як мінімум 100 годин навчання з підвищення кваліфікації на рік, у тому числі з проблематики антикорупційної політики держави.

Дуже багато роботи було зробленою владою Сінгапуру для того, щоби забезпечити високий рівень довіри до себе з боку громадян. Їй вдалося викорінити ставлення до хабарництва як чогось звичайного. І суспільство почало сприймати корупцію як загрозу для народу.

… Щоби перетворитися з однієї із найбідніших (без власної прісної води і жодних корисних копалин) країн в одну з найбагатших і найрозвиненіших держав світу, Сінгапуру знадобилося лише 50 років. Тоді як Україна за 30 років незалежності зробила всього пару кроків у цьому напрямку.

Візьмемо, до прикладу, декларації чиновників, які щорічно викладають у відкритий доступ. Велику частину тих, що стосуються Тернопільщини, ми аналізуємо і публікуємо. І лише двоє із декларантів, у доходах котрих ми засумнівалися, зателефонували в редакцію і пояснили їхнє походження: то був, приміром, спадок, а це авто, яке продав, але ще мусив внести у декларацію… Повністю відмовчалися чиновники Тернопільської міської ради, статки котрих виявились надто великими, ніж можна собі дозволити на зарплату. І навіть шквал критики у соцмережах не зацікавив антикорупційні органи перевірити героїв публікацій.

Ще гірше – на рівні районів та сільських голів. Одразу до критичної публікації про задекларовані статки підтягувалась уся дорога родина з коментарями: «Не рахуйте чужі гроші», «Це замовна стаття, заказуха», «Всі журналісти продажні, їм би очорнити людину» і тому подібне. Решта здебільшого мовчали. Бо хтозна, що потім за той коментар буде, якщо стане питання взяти в того чиновника якусь довідку?…

Якщо в напрямку законодавчої протидії корупції нашою державою було зроблено хоч якісь кроки, то в плані психологічної роботи з людьми – жодного. У Сінгапурі найперше викорінили корупцію в головах. У нас же тим навіть ніхто не займався.

Усі європейські та американські реформи, які втілені в їхніх країнах, моментально обростають українським менталітетом, працюючи в нашій державі викривлено і майже безрезультатно. Абсолютна більшість українців поняття не мають про принцип дії досить ефективної системи «Прозорро», яку чиновники вже давно успішно освоїли і цілком законно виводять через неї бюджетні кошти до своїх кишень. І це їм сходить з рук, адже невтаємничений у механізм системи українець просто не бере у тендерах участі, відкриваючи дорогу до аукціонів підставним фірмам і ФОПам.

Не дуже то й вникають у ці процеси й правоохоронні органи, адже для того, щоби відкрити справу, хтось мусить тицьнути у тендер пальцем і написати заяву.

А ще українці ніяк не можуть зрозуміти: висока вартість виборів була і є прокляттям багатьох країн. Витративши значні кошти на виборчу кампанію, переможці повинні не тільки повернути витрачені гроші, а й накопичити нові для наступних виборів. І корупційна система відтворює себе знову й знову.

Тому нам, журналістам, недостатньо писати про корупцію – потрібна політична воля на її знищення.

Тетяна Вербицька, шеф-редактор «Номер один»


Джерело: Тижневик "Номер один"
Рубрика:
Мітки: , , , ,





Новини
3 Травня
2 Травня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше