Найсвіжіше:
• На Тернопільщині на Великдень працівники водоканалу ліквідовували прорив мережі (+фото) • У Тернополі судитимуть колаборанта з Херсонщини, який здавав окупантам патріотичних жителів Чонгару • На Тернопільщині, втікаючи від поліцейських, п’яний водій заїхав в електроопору • Тернопільщина сьогодні зустрічатиме тіло загиблого на Донеччині 40-річного снайпера • Щемлива історія 22-річного воїна з Тернопільщини, який вижив після “скидання” вибухівки з дрона • Тернополянка стала чемпіонкою України з футболу • Сьогодні Тернопільщина зустрічатиме загиблого на Харківщині Героя • Тернопільщина передала 5 музичних інструментів мистецьким школам Херсонщини • Морський піхотинець із Тернополя, який був у полоні окупантів, відкрив власну майстерню • В Одесі не погодили встановлення пам’ятника Герою України з Тернопільщини, який підірвав із собою міст в Генічеську • Громада на Тернопільщині вимагає від влади відремонтувати дороги, які знаходяться в обласному підпорядкуванні • На Тернопільщині виявили зловживання на 1,2 мільйона гривень під час ремонту доріг • Депутатка з Тернопільщини пропонує оригінальне заняття на шкільних перервах • На Тернопільщині членкиня ВЛК підробила медичний висновок • На Харківщині від удару ворожого дрону загинув уродженець Тернопільщини • Як зменшити суми у платіжках за газ: експерти дали чотири прості поради • На кількох вулицях одного з мікрорайонів Тернополя 9 травня не буде води  • У Гусятинській громаді незаконно розорювали прибережні захисні смуги • Підволочиський «Збруч-Агробізнес» у футбольному сезоні-2024: з новим головним тренером та старими виконавцями • Патрульні Тернопільщини розповіли, на яких дорогах використовують приклад контролю швидкості TruCAM • У громаді на Тернопільщині презентували Е-меморіал загиблих Героїв • Найпотужніша магнітна буря травня почнеться на Великдень: що робити, щоб погане самопочуття не зіпсувало свято • Тернопільські аграрії у ТОП-3 за отриманими кредитами  • Війна для 23-річного захисника з Тернопільщини завершилась останнім боєм на Донеччині • Лікарня на Тернопільщині отримала нового головного лікаря 
rss

Контрабандисти вивозять за кордон скарби Тернопілля


Опубліковано: 13 Листопада 2017р. о 10:12


На території Тернопільської області донині збереглося понад три десятки замків і значно більше церковних храмів і каплиць XIV-XVII ст. – насправді перлин зодчества. Та, на жаль, більшість із них внаслідок війн і революцій, давно вже втратили свою величність, розкіш і славу. Відтак, ясна річ, не збереглися й твори мистецтва, кахель і порцеляна, що колись прикрашали палаци та собори: частину цінностей вивезли колишні власники, а дещо поцупили спритна прислуга чи мешканці найближчих сіл і хуторів.

11201832_10153332531496429_5706922817479661754_nСплили віки, змінилися покоління, і на сайтах «чорних археологів» та напівпідпільних аукціонів уже вільної України періодично з’являються повідомлення про продаж старовинних книг, посуду, зброї, церковної атрибутики. Тобто, як іронічно констатував ще півстоліття тому бард і композитор Володимир Висоцький, «І віру в Господа у нас вивозять потихеньку». Вивозять, ясна річ, за кордон, продаючи за срібляки Іуди національну пам’ять іноземним колекціонерам. Як це намагалися зробити двоє наших земляків.

Старовинний гобелен – “вуйкові” у Польщу

Нещодавно Тернопільським міськрайонним судом винесено вирок 65-річному пенсіонеру Леоніду С. На схилі літ поважного чоловіка чи лихий поплутав, чи злоті засліпили, як колись 30 срібляків Іуду, проте вирішив він підпільно продати колекціонеру з Варшави (Польща) старовинний гобелен ХVІІ-XVIII ст.

Уже під час слідства обвинувачений зізнався, що розумів історичну, культурну та музейну цінність тканого килима, тому-то й виставив на продаж у віртуальному просторі. На оголошення одразу відгукнувся пан, запропонувавши чималу винагороду. Леонід погодився з пропозицією іноземного “вуйка” та узгодив з ним, яким чином перемістити старовинний виріб через державний кордон України до Республіки Польща. Відповідно до рекомендацій, загорнув твір мистецтва у папір і сховав до картонної коробки, а зверху прикрив дерев’яними рамками.

Потому підійшов до водія автобуса «Тернопіль Варшава» та попросив доставити передачу до Варшави. При цьому пенсіонер запевнив водія, що всередині знаходяться нові рамки до картин, які він передає синові в Польщу, і жодних заборонених предметів там немає. Заради переконливості навіть відкрив коробку і продемонстрував її вміст, тож водій погодився.

Однак під час перетину пункту пропуску «Рава-Руська» Львівської митниці в ході поглибленого огляду багажного відділення співробітники митниці та управління СБУ в Тернопільській області виявили в автобусі та вилучили старовинний гобелен. За спробу контрабанди килима, що становить історичну та культурну цінність, проти Леоніда порушили кримінальне провадження.

Враховуючи, що пенсіонер повністю визнав свою провину, суд пом’якшив йому покарання та обмежився штрафом у розмірі 10,2 тис. грн. Тим часом речовий доказ – гобелен другої половини ХVІІ кінця XVIII ст.- конфісковано в користь держави. Обвинувачений судового рішення не оскаржував.

Давній «Часослов» – у ящик з інструментами

Ще більш цинічно вчинив 45-річний мешканець с. Іване-Пусте, що на Борщівщині, такий собі Володимир К. Усі навкруги знали, що він мікроавтобусом «Фольксваген» перевозить пасажирів і багаж до Польщі. Відповідно добре знав правила проходженням митного контролю. Тим не менше, коли до нього підійшов житель сусіднього села та запитав, чи не погодиться він провезти до Варшави невеликий пакунок, одразу погодився за відповідну винагороду. Проте почав випитувати, що ж це за передача. Чолов’яга пояснив, що погодився продати поважному колекціонеру з Варшави стародрук – книгу «Часослов» старослов’янською мовою, видану в 1762 р. у друкарні Троїцько-Іллінського монастиря (м. Чернігів). Зваживши на розміри стародруку та розуміючи його музейну цінність, Володимир свої послуги оцінив у 100 доларів США. Дядько погодився, що й не дивно, адже, за результатами проведеної мистецтвознавчої експертизи, справжня вартість «Часослова» становить 95 тис. грн. 

Отож, отримавши гроші, перевізник обгорнув старовинну книгу непрозорими пакетами й заховав у ящик з інструментами. Утім під час проходження контролю співробітники Львівської митниці на пропуску «Рава-Руська» та СБУ виявили цінну знахідку.

Нещодавно вироком Тернопільського міськрайонного суду горе-водія було визнано винним у спробі контрабанда та оштрафовано на все тих же 10,2 тис. грн. Конфіскований «Часослов» повернули у власність держави.

Олена Густенко


Джерело: Тижневик "Номер один"





Новини
6 Травня
5 Травня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше