Найсвіжіше:
• У Тернополі виявляти автомобіль, які перебував розшуку • На Тернопільщині презентували інтернет-платформу для переселенців • Переможець Зимової першості Тренопільщини з футболу продовжує переможну ходу • У Тернополі неповнолітній водій мотоцикла отримав травми та був госпіталізований • Сьогодні на Тернопільщині розпочинаються головні футбольні змагання року • У Тернопільській області відмінено 14 сумнівних тендерних закупівель на понад 239 мільйонів • Збаразький «Галич» у футбольному сезоні-2024: з екс-захисником тернопільської «Ниви» та золотою молоддю • Ухилянтів почали розшукувати через їхні мобільні телефони • У лікарні після важкого поранення помер військовослужбовець з Тернопільщини • На Донеччині загинув розвідник з Тернопільщини • У центрі Тернополя тимчасово не буде газу – відома причина • У Тернополі на Великодні свята частіше курсуватиме громадський транспорт до кладовищ  • Ще один воїн з Тернопільщини поповнив Небесне царство: останній бій прийняв на Донеччині • Купуючи автомобіль, житель Тернопільщини втратив понад 200 тисяч гривень • Тернополян запрошують на зустріч з командиром роти «Гонор» батальйону «Вовки Да Вінчі»  • У Тернополі сім’ї постраждалих від війни можуть отримати до 100 тисяч гривень на власний бізнес • У Тернополі відбулася зустріч з родинами загиблих та безвісти зниклих бійців бригади «Лють» (+відео) • Від отриманих поранень у бою загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Відбулося жеребкування календаря першої ліги чемпіонату Тернопільської області з футболу • Тернополянин намагався незаконно відправити за кордон поштою камені з відбитками істот, яким понад 400 млн років • Калькулятор авто зі США: як прорахувати авто • Назавжди повернувся до рідної домівки: сьогодні на Тернопільщині поховають загиблого на війні Героя • Синоптики повідомили, якою буде погода на Тернопільщині на вихідні • «Поділля» з В. Березовиці у футбольному сезоні-2024: з екс-гравцями “Чорноморця”, “Поділля” та “Агробізнесу” • У Тернополі серед білого дня зникла 33-річна жінка
rss

У Тернополі знайшли оборонну стіну часів середньовіччя


Опубліковано: 17 Серпня 2017р. о 14:02


20621154_1581706508541448_6157807347227727601_nАрхеологи оприлюднили перші результати масштабних розкопок, які тривають у місті. На схилах Тернопільського замку вони виявили оборонну стіну ХVI століття. Сьогодні спеціалісти визначають її протяжність. Кажуть, що мур пристосований до стрільби зі стріл або мушкетів.

Мур приховали «Сльози Гронського»

Понад тиждень у центрі Тернополя тривають археологічні розкопки. Фахівці спільно зі студентами-істориками шукають бастіон Тернопільського замку. Перші незначні знахідки команда пошуковців виявила у день початку розкопок. Це були патрони.

Та вже через тиждень археологи наткнулися на значно цінніший об’єкт – оборонну стіну замку. Відкриття зробили біля фонтана «Сльози Гронського».

– Зовнішня сторона оборонної стіни викладена з тесаного каменю, – розповідає директор охоронної археологічної служби України «Подільська археологія» Богдан Строцень. – Внутрішня – вимурувана. Між ними був камінь. Ширина стіни -понад 2,5 метра. Поки що не вдалося знайти краю об’єкта. Разом з тим, є одна цікава деталь, яка потребує дослідження. Тут дуже вузенька бійниця. Такі робили для стрільби з луків. Але вона мала би бути вище муру. Є інша версія –  це бійниця щілинного типу для стрільби з мушкетів. Низ стіни знаходився на рівні набережної. Кладка типова для середньовіччя, зокрема для  XVI-XVII ст. Припускаємо, що оборонну стіну почали засипати після того, як замок втратив оборонне значення – приблизно на початку XVIII ст.

Це перший результат розкопок. Та, за словами археологів, це мінімум з того, що вони розраховували знайти. Спеціалісти мають деякі припущення щодо того, що ховається під землею. Втім забігати наперед не хочуть і обіцяють повідомляти про результати розкопок лише після підтвердження своїх припущень.

– Не знаю, цього року чи наступного, але ми обов’язково знайдемо те, що шукаємо.  Ці знахідки докорінно змінять деякі позиції в історії Тернополя. Археологи працюють не одні. Залучаються спеціалісти інших галузей, зокрема, з нами працює архітектор-реставратор Юрій Вербовецький. Він проводить багато досліджень міста, будинків, мурів і має значні напрацювання, які ми повинні або заперечити, або підтвердити. Пан Юрій їх не оголошує тільки тому, що шукає додаткову аргументацію, – каже Богдан Строцень.

До розкопок у місті підійшли системно. Робота триватиме кілька років. Багато залежить від фінансування. Наразі роботи проводяться без залучення бюджетних коштів. Далі місто сподівається на гроші Європейського Союзу.

Накриють скляним навісом

Повноцінних розкопок у Тернополі не було понад сто років.  Зважаючи, що Друга світова війна фактично повністю зруйнувала місто, кожен історичний об’єкт для нас – на вагу золота.

– Одним із головних напрямків роботи міста є туризм. Тож маємо розвивати цю сферу, знаходити нові цікаві об’єкти, – пояснює заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра. – Ми вивчали досвід європейських міст, які проводили тривалі розкопки і вкладали у це дуже великий ресурс, а особливо наших польських колег.

Міське керівництво наголошує, що подальші ремонтні роботи в місті потрібно проводити із врахуванням знахідок. По-перше, щоб не зруйнувати їх, по-друге, щоб відкрити до них доступ туристам та містянам.

– Для того, щоб об’єкт був доступним і дати людям можливість ознайомитися з ним, реконструкцію сходів біля фонтана «Сльози Гронського», яка має розпочатися наступного року, слід пов’язати зі знахідкою. Можливо, це відбудеться через терасування майданчика, щоб він був зручнішим для огляду. Сподіваємось, що відшукаємо мур далі за сходами, а разом з тим, ще два об’єкти поблизу замку. Зараз спілкуємось із старожилами Тернополя, які показують, де були розміщені інші об’єкти, – повідомив посадовець.

По завершенні розкопок на їхньому місці заплановано звести скляний навіс. Таким чином буде збережено оглядовість, при цьому туди не потраплятиме вологість та пилюка. Крім того, вивчається питання щодо доцільності укріплення схилів.

– Ця робота нова для Тернополя. Ми вже відчуваємо брак музейних спеціалістів. Думаємо, що буде з колекцією, яка утвориться внаслідок розкопок. Через рік, коли проведемо каталогізацію та дослідження взірців, їх потрібно буде передавати на збереження, – каже Леонід Бицюра.

Відтворять історичне обличчя міста

До Дня міста у Тернополі готують нові експозиції. Планують відтворити середньовічний Тернопіль перед замком. Там будуть проводити лицарські бої, працюватиме містечко ремесел.

Міське керівництво наголошує, що цьогоріч було вперше прийнято «Програму охорони культурної спадщини». На останній сесії її доповнили трьома новими розділами. Перший з них умовно називають «Розкопки». У місті передбачено ще півтора десятка місць, де будуть проводитися ці роботи. Серед них – ділянка біля Надставної церкви, магазину «Неотек», майдану Волі, старого ринку, на вул. Листопадовій, 2.

Другий розділ – маркування пам’яток архітектури та археології. Третій блок – відтворення історичного обличчя міста, а саме – локацій, які були характерні для Тернополя різних віків.


Джерело: Тижневик "Номер один"





Новини
28 Квітня
27 Квітня
26 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше