Найсвіжіше:
• У Києві на Майдані Незалежності відбудеться прощання із загиблим волонтером з Тернопільщини • Футбольна команда з Тернополя великою перемогою на Львівщині привітала президента з 60-річчям! • З перших днів війни став до лав ЗСУ: від отриманих поранень помер 54-річний військовослужбовець з Тернопільщини • На Тернопільщині 81 церква і досі пов’язана з країною-агресором • Валюта, готівка і ресторанний бізнес: як збагатів торік головлікар лікарні в Тернополі • Дружина священника з Тернопільщини потребує дороговартісного лікування • Хотів придбати авто для ЗСУ – тернополянин перерахував шахраям 280 тис грн • На сайті Верховної Ради з’явився законопроект про заборону Московської церкви • Шахрая з Тернопільщини знайшли у ЗСУ: пограбував пенсіонерку і потрапив “до рук” ТЦК • Стала відома кількість правоохоронців на Тернопільщині, які слідкуватимуть за порядком під час Великодніх свят • Матір 21-річного військового із Тернополя третій раз ховає свого сина • ФК “Борщів” у футбольному сезоні-2024: з легендою “Дністра” та екс-нападником команди з Таджикистану • Для спрощення роботи інвесторів Тернопільську і ще кілька областей Британія віднесла у «жовту зону» • На Донеччині загинув 40-річний снайпер з Тернопільської області • Стало відомо, якого бізнесу позбувся найбагатший уродженець Тернопільщини • Стала відома сума преміальних для збірної України за вихід на Євро-2024 • Благодатний вогонь у Храмі Воскресіння не «сходить» – його запалюють і освячують • На щиті: громада на Тернопільщині сьогодні зустріла загиблого на Запоріжжі Героя • Колишній нардеп з Тернопільщини спрогнозував, коли закінчиться війна? • Влада одного з найбільших міст Тернопільщини хоче контролювати всі фінансові потоки громадського транспорту • Волонтери оголосили збір на потужний безпілотний комплекс для тернопільських артилеристів   • На Тернопільщині місцевий житель зберігав два раритетних карабіни без документів та набої до них • Понад пів року був безвісти зниклим: на війні загинув батько двох неповнолітніх дітей з Тернопільщини • На Тернопільщині земельну ділянку біля входу в печеру віддали в приватну власність • “Преміювали” себе на 50 тисяч: поліцейські підозрюють двох жительок Козівської громади
rss

В області зареєстрували понад 60 випадків хвороби Лайма


Опубліковано: 26 Липня 2017р. о 13:49


Без імені3Кількість випадків захворювання на бореліоз серед жителів області з кожним роком зростає. У першу чергу це пов’язано з покращенням діагностики, кажуть фахівці. Але багато громадян досі легковажать. У результаті окремі райони не реєструють присмоктування кліщами, але потім дивують статистикою щодо хвороби Лайма.

Уперше про бореліоз (хворобу Лайма) почали говорити ще наприкінці XIX ст. А офіційна реєстрація захворюваності в області розпочалася лише у 2005 році. Тоді медики фіксували одиничні випадки хвороби. Зараз їх кількість зросла до кількох десятків у рік.

– Протягом 2000-их років тема хвороби Лайма стала доволі актуальною. Це пов’язано  із розширенням можливостей щодо діагностики захворювань. З’явилися нові методи дослідження, в тому числі лабораторні, які дозволяють встановити діагноз бореліоз, зокрема хвороби Лайма, – розповідає заступник директора – завідувач відділу з дослідження біологічних факторів «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України» Володимир Паничев.  – Проблема бореліозів, як інфекцій, які передаються кліщами, не обмежується лише хворобою Лайма. На сьогодні відомо понад 20 видів борелій. Із розвитком науки ця кількість буде зростати.

Без імені2Варто зауважити, що зоонозні інфекції – це інфекції, характерні для тварин. Кліщі передають ці захворювання від одного ссавця до іншого.

Хвора людина не є заразною.

З початку року в області за первинними діагнозами зареєстровано 65 випадків хвороби Лайма та 1282 випадки присмоктування кліщами. Показники фактично відповідають минулорічним, але з реєстрацією захворюваності є певна специфіка.

– На жаль, не всі випадки як укусів, так і захворювань реєструються своєчасно, – пояснює завідувач відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань Марія Павельєва. – Не всі потерпілі звертаються за допомогою. Дехто не надає цьому значення, інші можуть і не знати, що стали жертвою укусу кліща.

Прояви хвороби Лайма можуть бути хронічними та віддаленими. Тому не кожен запідозрить, що має справу саме з цією недугою.

Не завжди ознаки, які підпадають під клініку захворювання, проявляються у період, про який пам’ятає людина, – зазначає Володимир Паничев. – Прояви можуть з’явитися через декілька місяців або навіть років. Тоді ураження нервової системи, суглобів, серця розглядають як терапевтичну патологію. Дуже рідко у клініциста чи постраждалого виникає підозра щодо хронічного перебігу бореліозу. Це можна з’ясувати лише за допомогою спеціального лабораторного обстеження.

Європейськими протоколами передбачено, що незалежно від результатів дослідження кліща, пацієнт однаково отримує превентивне лікування протягом 21 дня з використанням антибіотиків. Це говорить про те, що не завжди доступні лабораторні методи можуть з точністю говорити про інфікованість кліщів.  Доступні в Україні тест-системи дозволяють проводити дослідження тільки на визначення трьох борелій, а їх відомо більше 20.

Без іменіДе найбільше постраждалих?

Випадки хвороби Лайма реєструються на всіх територіях Тернопільської області. На деяких із них показники уже низькі. Але це говорить не про благополуччя регіону, а про вади реєстрації. У більшості випадків люди не звертаються за медичною допомогою.

Найбільше зареєстрованих випадків присмоктування кліщів – у Тернополі – 659. Однак вони відбувалися як на території міста, так і за його межами. Фактично не реєструють випадків присмоктування кліщами у Монастириському, Підгаєцькому, Шумському районах. У той же час ці райони фіксують хворобу Лайма і лідирують за первинною інвалідизацією через інфекційні захворювання.

Найбільший ризик присмоктування кліща та інфікування мають особи, які перебувають у природних стаціях. Це працівники лісового та сільського господарства, дачники. До територій з високою концентрацією кліщів належать ліси, присадибні ділянки, зелені зони, місця масового відпочинку, в тому числі й парки. У Тернополі найбільше випадків укусів кліщами зафіксовано у гідропарку та парку Національного відродження.

Наразі єдиний дієвий метод у боротьбі з кліщами – акарицидні заходи. Однак їх потрібно проводити у комплексі.

– Високій чисельності кліщів сприяє наявність прикормлювачів. В умовах Тернополя і парків – це гризуни. Отже, паралельно треба проводити дератизацію. Також збільшенню кількості кліщів сприяє захаращеність території. Тому слід проводити прибирання місцевості, підстригання трав, підрізання кущів тощо. Потім застосовують специфічні акарацидні заходи, пов’язані із застосуванням хімічних засобів. Як показують результати, це єдиний дієвий метод боротьби з комахами. Після їх проведення  чисельність кліщів знижується в рази, – наголошує Володимир Паничев.

Якщо Вас вкуси кліщ, в першу чергу потрібно звернутися за медичною допомогою. В умовах Тернополя це міський травмпункт. Там працюють спеціалісти, які видалять кліща і нададуть рекомендації. Видаленого кліща слід дослідити. Незалежно від результатів, медики рекомендують провести превентивне лікування. А через місяць після цієї події здійснити дослідження сироватки крові.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Автор: Рубрика:





Новини
4 Травня
3 Травня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше