Найсвіжіше:
• У громаді на Тернопільщині відкрили меморіальну дошку пам’яті одразу трьом загиблим воїнам ЗСУ • Що обрати: гарячі тури чи раннє бронювання • Асоціація футболу Тернопільщини презентувала оновлений сайт • Громада на Тернопільщині оприлюднила 16 міст-побратимів • Примкнув до рою найкрасивіших ангелів: на Донеччині загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Стали відомі результати матчів ігрового дня чемпіонату Тернопільської області з футболу • Тендер на ремонт дороги через Тернопільщину на 2,4 мільярда – суд поставив крапку у резонансній справі • У Тернополі виявляти автомобіль, який перебував у розшуку • На Тернопільщині презентували інтернет-платформу для переселенців • Переможець Зимової першості Тернопільщини з футболу продовжує переможну ходу • У Тернополі неповнолітній водій мотоцикла отримав травми та був госпіталізований • Сьогодні на Тернопільщині розпочинаються головні футбольні змагання року • У Тернопільській області відмінено 14 сумнівних тендерних закупівель на понад 239 мільйонів • Збаразький «Галич» у футбольному сезоні-2024: з екс-захисником тернопільської «Ниви» та золотою молоддю • Ухилянтів почали розшукувати через їхні мобільні телефони • У лікарні після важкого поранення помер військовослужбовець з Тернопільщини • На Донеччині загинув розвідник з Тернопільщини • У центрі Тернополя тимчасово не буде газу – відома причина • У Тернополі на Великодні свята частіше курсуватиме громадський транспорт до кладовищ  • Ще один воїн з Тернопільщини поповнив Небесне царство: останній бій прийняв на Донеччині • Купуючи автомобіль, житель Тернопільщини втратив понад 200 тисяч гривень • Тернополян запрошують на зустріч з командиром роти «Гонор» батальйону «Вовки Да Вінчі»  • У Тернополі сім’ї постраждалих від війни можуть отримати до 100 тисяч гривень на власний бізнес • У Тернополі відбулася зустріч з родинами загиблих та безвісти зниклих бійців бригади «Лють» (+відео) • Від отриманих поранень у бою загинув військовослужбовець з Тернопільщини
rss

«Волинь» і тернопільські актори: скандал, від якого усі відхрестилися


Опубліковано: 7 Листопада 2016р. о 10:01


volun

У Тернополі розгорівся культурний скандал. Акторів обласного драмтеатру звинуватили у зраді. Мовляв, вони знялися у польському фільмі з антиукраїнською позицією. Самої ж стрічки в Україні поки ніхто не бачив, навіть ті, хто зробив такі гучні заяви. Кілька тижнів тому вона вийшла у прокат в Польщі. Свою позицію щодо фільму поки не озвучило й Міністерство культури України. Тепер у Тернополі розбираються, хто зчинив скандал і у чому винні актори.

Критикують те, чого не бачили

Усе почалося з того, що київський журналіст опублікував у соцмережі прізвища акторів, які знялися у польській стрічці Войцеха Смажовського «Волинь» про події Другої світової війни. Серед них виявилось п’ятеро акторів обласного драмтеатру. Цю інформацію миттєво підхопили місцеві інтернет-ресурси. У коментарях до публікацій читачі стали гнівно висловлюватись на адресу працівників театру, хоча у суть справи більшість із них не вникали.

Як розповідають актори, після публікацій їм стали погрожувати інтернет-користувачі. Мовляв, спалять їхні домівки, театр, вимагали публічних вибачень і так далі. Тінь упала навіть на дітей акторів, яких стали цькувати у колективах.

Олії у вогонь підлили й політики, які публічно почали заявляти, що актори, завідома знаючи про наслідки, погодилися знятись у фільмі, де українців зображено групою невігласів та ледацюг, а також жорстокою кровожерливою нацією. Частина з них навіть вимагали звільнити акторів, порівняли їх із повіями і заявили, що вони продались за 30 срібняків.

В обласній раді створили робочу групу з представників усіх фракцій. Планувалося, що депутати нададуть свої висновки і тоді сесія розгляне це питання, опираючись на рішення колег. Але розібратись у ситуації до засідання депутати не встигли і з цієї «поважної» причини навіть перенесли сесію.

Упродовж останнього тижня робоча група провела зібрання та поспілкувалася з акторами. 29 жовтня у театрі відбулася зустріч депутатів із працівниками театру. На неї журналістів не пустили, заявивши, що це внутрішня «кухня». Однак нам все ж вдалося дізнатись деталі тієї зустрічі.

Як з’ясувалося, запрошення на зйомки актори отримали у 2014 році. Тоді в Україну приїхав польський режисер, який оголосив кастинг. Участь у ньому взяли чимало місцевих артистів, але поляки обрали лише п’ятьох.  До слова, у фільмі знімалися й актори з інших міст: Івано-Франківська, Львова та Києва. Однак у жодному з них подібних питань не піднімали.

– Ніякого застереження щодо зйомок у цьому фільмі, повідомлень про його антиукраїнську позицію, розпоряджень не брати участі у зйомках з боку обласного керівництва не було, – повідомили під час зустрічі актори.

Більше того, вони запитують, хто офіційно визнав фільм антиукраїнським і взагалі хто його бачив, аби робити такі заяви.

Думка акторів

У цілому, драмтеатр ситуацію обходить стороною. На прохання висловити свою позицію з цього приводу журналісту «Номер один» повідомили, що на зустріч нас ніхто не запрошував тому й коментувати нічого не будуть. Мовляв, акторів і так облили брудом, тому вони хочуть якнайшвидше закрити цю тему. У театрі бідкаються, що скандал створили штучно, а працівники театру стали інструментом у політичній грі.

Сміливість публічно висловити свою позицію мала лише одна акторка – Ірина Складан. У коментарі виданню «Країна» вона заявила, що не вважає фільм антиукраїнським.

– У картині порушено сторінки нашої історії. Поганої – так. Не вельми приємної – так. Але ми нікуди від неї не дінемось. Це наша історія. І ми повинні вчитися на помилках наших батьків, дідів, щоб не повторювати їх, – зазначила пані Ірина.

За словами актриси, кампанію з дискредитації фільму зараз ведуть ті актори, які хотіли, але не отримали в ньому роль. Але, за її словами, з агресією щодо себе через участь у фільмі вона не зіткнулася.

– Люди, які не бачили фільму, але дуже хочуть зробити собі ім’я, будуть писати всілякі небилиці. Чому я повинна боятися за свою безпеку? Я не скоїла злочину, нікого не обікрала, не вбила. Я виконую свою роботу. Працювати з людиною, режисером такого рівня – це честь для будь-якого актора. І найбільший шум піднімають зараз саме ті, хто не пройшов кастингу, – вважає актриса.

Серед акторів є й інші думки з цього приводу. Мовляв, вони мали епізодичні ролі, тому повністю сценарію не читали. Зрештою, буває, що знімаєш одне, а на виході бачиш інше. Так і з фільмом. Відзняли одні сцени, а при монтажі кадри склали, як вважали за потрібне.

Політики плутаються у заявах

Найбільше обурених політиків – із числа ВО «Свобода». Спершу про своє негативне ставлення до фільму заявив депутат облради Олександр Башта, який доволі критично висловлювався щодо картини та польської сторони в цілому.

– У Польщі дуже помпезно демонстрували художній фільм Войцеха Смажовського «Волинь» про події Другої світової війни. Як на мене, він дуже однобокий і упереджений, адже українці виставлені вбивцями, бандитами, садистами і злодіями. Та найбільше прикро, що у цьому фільмі знялися актори Тернопільського обласного академічного драматичного театру ім. Т. Шевченка – комунального закладу обласної ради. Прем’єру цього фільму в Києві поки що скасували, а історія навколо місцевих артистів набирає розголосу. Саме тому депутати Тернопільської обласної ради мають намір на черговій сесії 4 листопада створити тимчасову комісію, аби вивчити ситуацію та винести об’єктивне рішення. Від себе додам, що це питання складне і передусім політичне, а не мистецьке. Та все ж не варто передчасно ганьбити тернопільських акторів, хоча за відгуками і рецензіями фільм явно антиукраїнський, – заявив депутат.

У той же час Олександр Башта заявив, що поляки просто підставили українських акторів, надавши їм інший сценарій. Утім, як згодом з’ясувалося, ніхто з працівників театру цього сценарію не надає, тож із чого депутат зробив такі висновки, не відомо. Аналогічна ситуація з фільмом, якого депутат також не бачив.

Під час зустрічі з працівниками театру риторика депутата Башти дещо змінилася. Він заявив, що прийшов підтримати акторів, а не ганьбити їх. А вже наступного дня у соціальних мережах запостив повідомлення про те, що МЗС перенесло показ на невизначений термін. Основною аргументацією стало те, що картина містить сцени насильницького характеру, які вчиняють саме українці.

– І чомусь сцени жорстокості лише зі сторони українців по відношенню до поляків, які режисер показує та смакує ними у своїй стрічці, і виглядають вони дуже натуралістично, – пише Олександр Башта.

МЗС не забороняло показу фільму «Волинь» у Києві. Його, за взаємною згодою сторін, перенесено на більш пізній період. Про це заявила речниця МЗС Мар’яна Беца. Вона уточнила, що МЗС України не забороняло фільму, а рекомендувало Польському інституту в Києві перенести показ на пізніший період. В інституті з цим погодилися і скасували анонсований раніше захід.

Категоричнішим у своїй позиції, яка, до речі, залишається незмінною, є інший «свободівець», депутат облради, голова комісії з питань культури та релігії Михайло Тимошик. Він стверджує, що коли фільм переведуть іншими мовами, на нього подивиться європейський глядач.

– Яке враження у нього складеться про нашу країну? Мене не влаштовує, що мою націю виставили у такому світлі, – заявив пан Тимошик.

Більш лояльним у цьому питанні є керівництво обласної ради. І рекомендує все ж дочекатися показу фільму в Україні, а не судити акторів заочно.

– Якби п’ятеро акторів театру були найбільшою проблемою нашої області, я був би щасливим, – підсумував заступник голови Тернопільської облради Любомир Крупа.

Наскільки об’єктивно висвітлено події тих часів – питання істориків, а не політиків. До слова, тернопільські актори розповідають про те, що сам режисер картини відмовився отримувати нагороду від керівництва Польщі через те, що його роботу перетворили на засіб політичної спекуляції.

Зоряна Гарасимів

 

Коментар

Степан Барна, голова Тернопільської ОДА:

– Особисто я не дивився фільму, лише чув певні відгуки. Я як ніхто інший можу говорити про спільну українсько-польську історію. Вона торкнулася моєї родини –  діда та батька, які вийшли з роду переселенців. Думаю, зараз не потрібно займатися популізмом і говорити про минуле, а думати про майбутнє. Історією мають займатися науковці. Знаю, що в Польщі теж є популістичні сили, які намагаються розхитати ситуацію відносно польсько-українських відносин. Тут я вбачаю участь ФСБ.  Прикро, що польська еліта піддалася цій справі. Для того, щоб дати оцінку фільму та акторам, які у ньому знялися, спершу слід переглянути картину.

Візьмемо, наприклад, фільм «Вогнем і мечем». Там українці також показані не в дуже хорошому світлі, але це бачення поляків. А що ми хочемо, щоб вони нас хвалили, а себе засуджували? Нам потрібно самим почати знімати якісні фільми, у яких би висвітлювалось наше бачення історії.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , ,





Новини
28 Квітня
27 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше