Найсвіжіше:
• Тернопільський плавець здобув бронзу на чемпіонаті України • Після скарги “Пташки” з Тернопільщини на шалені втрати у 59 бригаді виявили погані рішення керівництва • На Тернопільщині 27 липня на шість годин вимикатимуть світло • Футбольна команда з Тернопільщини дозаявила екс-півзахисника чернівецької «Буковини» • На Тернопільщині археологи розкопали давньоруське місто Биковен • Команда вищої ліги Тернопільщини дозаявила гравця з майже сотнею матчів серед професіоналів • Заступник міського голови Кременця та депутатка вимагали у підприємців хабарі за перемогу у тендері • Двоє працівників Борщівського військкомату, яких звинувачують у корупції, вийшли під заставу • Перестало битися серце вокалістки відомого тернопільського гурту • На Тернопільщині викрили чоловіка, який влаштував наркопритон • Мікрозайм або кредитна лінія − що вибрати та у чому різниця? • У Тернополі затримали чоловіка, який обікрав 15 водоматів (відео+фото) • Став відомим перший суперник тернопільської “Ниви” у новому сезоні • У Міноборони розповіли, чи є потреба у зниженні призовного віку • Безпечний освітній простір Тернопільщини потребує покращення – результати дослідження • Хто в Резерв+ може отримати автоматичну відстрочку – дві категорії • Житель Тернопільщини отримав 4 роки тюрми за неправдиве повідомлення про замінування адмінбудівлі поліції • Сьогодні впродовж усього дня буде ускладнений рух транспорту на вулицях Крушельницької та Грушевського • У Тернополі розпочали встановлення дорожніх знаків дорогою до Дальнього пляжу • Через 6 днів у громадському транспорті одного з міст Тернопільщини не прийматимуть готівку • 33-річний житель Борщівщини організував підпільний бізнес • Блаженнійший Епіфаній на Тернопільщині освятив місце під меморіал памʼяті полеглих захисників України • У розташуванні військової частини помер воїн з Тернопільщини • На Тернопільщині 26 липня вимикатимуть світло з 5 до 24 години: графік • Тернопільщина завтра зустрічатиме померлого у лікарні Дніпра Героя
rss

Пацієнти помирають, поліція і медики мовчать: як розвивається розслідування масової втрати зору на Тернопільщині


Опубліковано: 7 Грудня 2023р. о 7:30


Після того, як внаслідок рутинної медичної процедури 22 пацієнти лікарні у Чорткові на Тернопільщині втратили зір, минуло майже 10 місяців. За цей час двоє пацієнтів померли, ще сімом видалили очі. Усі спроби повернути зір решті постраждалих успіху не мали. При цьому медики, які вкололи пацієнтам препарат невідомого походження, продовжують працювати – жодних звинувачень їм досі офіційно не висунули.  NGL.media з’ясували, як розвивається розслідування найбільш масштабного випадку медичної недбалості в Україні.

Що трапилось?

16 лютого 2023 року офтальмологи Чортківської центральної міської лікарні провели планові ін’єкції в очі 22 пацієнтам. Вже через кілька годин всі пацієнти відчули гострий біль та печіння в очах і почали різко втрачати зір. Всіх їх відправили в Тернопільську обласну клінічну лікарню. Там їм діагностували гострий ендофтальміт.

Тоді у Тернополі провели термінові операції всім пацієнтам. На жаль, жодна з них не була успішною і стан пацієнтів не покращився.

Завдяки розслідуванню NGL.media у березні стало відомо, що чортківські медики використали для ін’єкцій підроблений препарат «Алтузан» невідомого походження. Коли поліція почала розслідування цієї справи, то вилучила препарат на експертизу, щоб дізнатись, чи він був інфікованим.

Що відбувається з пацієнтами зараз?

З моменту інфікування уже майже 10 місяців. Ми розпитали постраждалих про їхній теперішній стан та поцікавились тим, що вони пережили за цей період.

Загалом ситуація виглядає дуже невтішно. Двоє пацієнтів померли через проблеми зі здоров’ям, які виникли після ін’єкції сумнівним препаратом – 65-річний чоловік і 67-річна жінка. Ще сімом пацієнтам, зі слів їхніх родичів, довелось видалити очі, адже інфекція продовжувала поширюватись, а це спричиняло нестерпний біль та ризик подальшого зараження.

«Ми лікувались в Інституті Філатова в Одесі і в Тернополі, навіть замінили кришталик на лівому оці. Але потім знову стало гірше, в чоловіка почались страшні болі в голові і у всьому тілі. Тому в серпні йому довелось видалити ліве око. Потім почались проблеми з правим оком (глаукома) і зі станом здоров’я загалом, адже під час лікування довелось приймати гормони. Зараз він бачить на праве око на 0,04%, але з лінзою, яку йому підібрали лікарі, може бачити до 8%. Щоб ви розуміли: коли я йому даю їсти, то він тарілку бачить, а де ложка – вже ні», – розповіла NGL.media Галина, дружина 47-річного Ореста Зрайчика, одного із постраждалих внаслідок дій медиків у Чорткові.

Орест Зрайчик (фото надане Галиною Зрайчик)

 

Здоров’я Ореста Зрайчика суттєво погіршилось: у нього є проблеми з внутрішніми органами, судинами та досі триває боротьба за єдине вціліле око. Уже станом на зараз сім’я, зі слів Галини Зрайчик, витратила на лікування близько 500 тис. грн, з яких 50 тис. грн компенсувала Ірина Данчук – одна із трьох медиків, які безпосередньо проводили ін’єкції.

У деяких пацієнтів ситуація трохи краща, хоч теж невтішна.

«Мені поставили новий кришталик, але потім я знову почав погано бачити, довелось ще довго лікувати око. Зараз у мене справи більш-менш добре. Нещодавно був у лікарки, і я бачу таблицю і з відстані двох метрів, але лише перший рядок. Бачу все в тумані, і хоч в мене нічого не болить, але особливо стан не кращає», – поділився з NGL.media 60-річний Ярослав Моздір, якому вкололи «Алтузан» в одне око.

Якщо Ярославу Моздіру вдалося хоча б частково відновити зір на ушкодженому оці, то до інших пацієнтів зір не повернувся.

«Мій чоловік не бачить і бачити не буде, – розповідає Галина, дружина 57-річного Миколи Кучера, якому також вкололи «Алтузан» в одне око. – Його кілька разів оперували у Тернополі та Одесі, але інфекція постійно поверталась. Зараз лікарка нам каже, що стан ока спокійний, але бачити воно вже не буде».

«Уже десятий місяць мій чоловік мучиться. І ніхто нічого не каже, не дає прогнозів. У жовтні йому зробили третю операцію, перед нею у нього стався інфаркт. Зараз лікар каже, що бачити на око він вже не буде», – розповіла NGL.media Леся Вербіцька, дружина ще одного постраждалого пацієнта Йосипа Вербіцького.

Усі пацієнти лікуються власним коштом, нам відомо лише про один вище згаданий випадок суттєвої фінансової допомоги з боку медиків. Мінімально допомогла пацієнтам і Чортківська міськрада: там повідомили NGL.media, що виплатили восьми постраждалим мешканцям громади 55 тис. грн (менше 6900 грн кожному).

Яка ситуація зі слідством?

Усі пацієнти та їхні родичі, з якими ми спілкувалися, нічого не знають про перебіг слідства у кримінальній справі, яку поліція відкрила ще у лютому, через чотири дні після інфікування. Сподіваючись все ж добитися справедливості, кілька постраждалих пацієнтів звернулись до адвокатів і їх офіційно визнали потерпілими у цій справі.

«27 листопада зателефонувала наша слідча і сказала, що в Харкові вже закінчується експертиза і вона просить, щоб я дала додаткову медичну документацію. А до цього дня ми нічого взагалі про слідство не знали, кожного разу, коли телефонували у поліцію, нам лише казали: триває експертиза, і це вся інформація», – каже Галина Зрайчик, дружина постраждалого пацієнта.

Такі ж відповіді без відповіді від тернопільської поліції отримували і NGL.media, які регулярно упродовж цих місяців надсилали слідчим запити. Нам лише постійно повідомляли, що слідство триває і не можна розголошувати інформацію у справі.

Лише в кінці листопада нам вдалось отримати коментар від заступника начальника відділу слідчого управління тернопільської поліції Андрія Івасишина. Він підтвердив, що в управлінні очікують результати експертизи від Харківського судово-експертного інституту. Усі необхідні для експертизи матеріали надіслали до Харкова ще 25 травня, тобто через три місяці після початку розслідування.

«Пацієнти проходили лікування в різних медичних закладах. Після того, як їхній стан більш-менш стабілізувався, були вилучені медичні документи і скеровані для проведення судово-медичної експертизи. Експерти досліджують вплив препарату, яким було зроблено ін’єкцію, на здоров’я цих пацієнтів», – пояснив Андрій Івасишин.

Проте слідчий не може навіть приблизно сказати, скільки ще триватиме експертиза. За його словами, експертам доводиться вивчати «дуже значний об’єм документів», а пізніше вони звернулись з клопотанням ще й про додаткові документи.

«У цій справі ми проводимо повний комплекс слідчих дій для того, щоб даний злочин був розкритий і винні були притягнуті до відповідальності», – запевнив лише Андрій Івасишин.

Термін притягнення до відповідальності у цій справі – три роки. Майже рік вже пройшов.

Крім того, департамент охорони здоров’я Тернопільської ОВА провів власну перевірку цього випадку. Проте, згідно з відповіддю на запит NGL.media, «результати клініко-експертної оцінки якості надання медичної допомоги» передали на адресу слідчого управління тернопільської поліції. Таким чином ця інформація стала частиною кримінального провадження і не може бути розголошена без дозволу слідчих.

За словами постраждалих пацієнтів та їхніх родичів, усі троє лікарів, які робили ін’єкції сумнівним препаратом, що завершилося масовою сліпотою, продовжують працювати у Чортківській центральній міській лікарні.

На запит до департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОВА про подальшу долю цих медиків NGL.media отримали відповідь, що «департамент не є розпорядником даної інформації». Адміністрація лікарні також посилається на таємницю слідства.

«Передчасне і неконтрольоване розголошення даних досудового розслідування може не тільки вплинути на хід досудового розслідування, завдати шкоди повноті й об’єктивності встановлення обставин кримінального правопорушення, а й інтересам потерпілих, підозрюваних й інших учасників кримінального провадження», – вважають у Чортківській центральній міській лікарні.

Дружина одного з пацієнтів, що втратив око, Ольга Якимець повідомила NGL.media, що отримувала дзвінок від адвоката офтальмолога Ярослава Ушія, який теж безпосередньо колов сумнівний препарат в око її чоловікові. За словами Ольги, адвокат пропонував певну матеріальну компенсацію від імені лікаря. «Але ми сказали, що хочемо особистої зустрічі з лікарем, де можемо це обговорити. На цьому все і закінчилось, більше ми не спілкувались», – повідомила жінка.

Оскільки слідчі не вручили жодної підозри у цій справі, постраждалі пацієнти досі не можуть подавати цивільні позови на отримання компенсацій за отриману матеріальну і моральну шкоду. Отож доводиться чекати, поки просунеться слідство, оформлювати інвалідність та вирішувати свої проблеми зі здоров’ям власними силами та грішми.

Наталя Онисько, Катерина Родак


Джерело: ПЕРШИЙ онлайн
Мітки: , , ,





Новини
26 Липня
25 Липня
Чим, на вашу думку, закінчиться війна з росією?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше