Найсвіжіше:
• На щиті: громада на Тернопільщині зустріла полеглого Героя  • На Тернопільщині скасували тендерів на понад 236 мільйонів та відкрили кримінальні справи • У Тернопільській громаді зафіксовано п’ять фактів порушень правил рибальства (+фото) • Частина Тернопільської області буде без світла: стала відома причина • Колишнього керівника податкової Тернополя ув’язнили за вимагання 40 тис. доларів • Лишилося зібрати п’ять тисяч: рідні просять підписати петицію щодо присвоєння звання Героя Денису Блонському • У кошторис шкільного укриття за 77 млн вписали гумову плитку з Тернопільщині по 4 рази завищеній ціні • Тернопільські ветерани візьму участь у чемпіонаті України з футзалу • На Тернопільщині водій позашляховика не врахував погодних умов та злетів у кювет • У Тернополі в пасажирському транспорті травмувалася 73-річна жінка • Салати: особливості та характеристики • Міськрада на Тернопільщині виставила на аукціон майже 18 гектарів землі • 24 квітня один з мікрорайонів Тернополя буде без води • У Тернополі слідчі відкрили кримінальне провадження за фактом жорстокого поводження з тваринами • 47-річний мешканець Товстенської громади відповідатиме перед законом за наркозлочини • Правоохоронці провокували архітектора з Тернопільщини – Верховний Суд повністю виправдав обвинуваченого • Останні тренди у світі букетів: що зараз у моді? • П’яна водійка “Лексуса” у самісінькому центрі Тернополя скоїла ДТП • Одна з вулиць Тернополя на кілька годин залишиться без світла  • У Тернополі зник розпіарений мером реабілітаційний центр для військових • Представника Тернопільщини включено до Комітету розвитку футболу УАФ • Частина Тернопільської області буде без світла: стала відома причина • У громаді на Тернопільщині зустріли тіло загиблого Героя, котрий майже рік вважався безвісти зниклим • На Тернопільщині відзавтра вводяться графіки обмеження споживання електричної енергії • На Донеччині внаслідок штурмових дій противника загинув солдат з Тернопільщини
rss

Обслуговуючі кооперативи – як шанс вижити на селі


Опубліковано: 27 Березня 2017р. о 12:01


!Віталій Луй

Зайнятість населення на селі останніми роками критично низька. Багато людей працездатного віку виїхали на заробітки, а ті, що залишилися, здебільшого не мають роботи і змушені виживати за рахунок індивідуального господарства. Щоб якось оживити села, влада ініціює об’єднання селян у сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи (СОК), які дають хоча й невеликі, але стабільні заробітки. Про кооперативний рух на Тернопільщині читачам «Номер один» розповів директор департаменту агропромислового розвитку Тернопільської ОДА Віталій Луй.

– Який основний ефект від створення обслуговуючих кооперативів?

– Найперше – це зайнятість населення і можливість самостійно заробляти кошти для себе. До прикладу, індивідуально люди не можуть виробляти певної продукції, адже обладнання (та ж лінія з поливу кущів ягід чи екструдер для переробки зернових культур у корми) коштує чимало і дуже часто селяни не мають можливості витрачати такі кошти. Коли селяни збираються разом, вносять певну суму як статутний внесок кооперативу, то можуть придбати обладнання, яке допоможе не тільки одному господарству, а десяти чи 50-ти дрібним одноосібним господарствам. Тобто економлячи на основних виробничих засобах, можна отримувати якісний продукт.

– Якими є спеціалізації кооперативів у нашому краї?

– Головні напрямки – це ягідництво і садівництво, переробка зернових,  виробництво кормів. Найсвіжіші приклади – це молочні кооперативи. Загалом на Тернопільщині є 13 діючих сільськогосподарських неприбуткових кооперативів. Про кількість людей, які в них задіяні, говорити складно, адже вона постійно змінюється. Кооперативи є невеличкі – від 2-5 чоловік і до п’ятдесяти. Кожен, хто зробив у статутний фонд свій внесок, у ньому вже задіяний.

– У яких районах кооперативи знайшли найбільшу популярність?

– Найбільше пожвавлення щодо створення кооперативів спостерігається на півночі області – це Кременецький район і на заході – Бережанський і Козівський райони. Очевидно, це пов’язано з тим, що це дуже вигідна зона для вирощування ягід (полуниці, малини тощо).

– Як переконати людей об’єднуватися в кооперативи?

– За прикладами далеко ходити не потрібно. Якщо взяти ту ж малину, мабуть, кожен на своєму городі може її посадити і виростити. Але кооперативи, по-перше, мають якісний садівничий матеріал за оптовими цінами, по-друге, вони частково забезпечені системою поливу, по-третє, є можливість централізованого збуту. Якщо людина вирощує малину на кількох сотих землі, то, зібравши її, за нормальну ціну невеликий урожай не продасть. Тільки якщо селяни об’єднаються, сформують велику партію, зможуть мати значний ефект від своєї діяльності.   

Багато людей старшого покоління не розуміють відмінності між кооперативами і колишніми колгоспами?

– Можливо, ідея в чомусь є спільна, адже це колективне виробництво. Однак колгоспи – це штучно створена організація, яка примусово змушувала людей об’єднати свою землю, знаряддя праці для того, щоб створювати певний продукт на благо держави, і він був власністю держави. СОК – це індивідуальне і непримусове об’єднання селян навколо якоїсь ідеї з виробництва певного продукту.

– Чи є програми підтримки, якими можуть скористатися селяни, котрі вирішили створити кооператив?

– Зараз є три джерела підтримки новостворених чи діючих кооперативів для активнішого їх розвитку і виходу на великі об’єми. В області і в кожному районі прийнято програму розвитку сільського господарства і там окремим розділом є напрямок підтримки кооперативів. Другий напрямок – грантовий. Зараз на Тернопільщині активно працюють спільні проекти ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» через підтримку економічного розвитку сільських територій, якими надається фінансова допомога для створення бази сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу за умови дольової участі у витратах. У третьому напрямку участь беруть сільськогосподарські та переробні підприємства компанії «Мрія», «Кернел», «Бучачагрохлібпром», «Молокія»), які підтримують кооперативний рух у громадах, де беруть в оренду земельні паї. А ще дорадчі послуги пропонує Інститут ветеринарної медицини Тернопільської дослідної станції НААН України.

Розкажіть детальніше про обласну програму підтримки кооперативів.

– Програма СОК фінансується четвертий рік поспіль. На 2017 рік обласна рада виділила 600 тис. грн., натомість ми плануємо збільшити цю суму до півтора мільйона гривень. У минулому році всі люди, які до нас зверталися з повним пакетом документів та бізнес-планом, отримали певний рівень фінансової допомоги, а також консультаційну допомогу для створення кооперативу. Особисто з фахівцями департаменту провідував кожного заявника. По-перше, подивилися, що люди хочуть, та поділилися власним прикладом, щоб ті не робили помилок, бо найбільша проблема в кооперативів – це незнання та відсутність фахового лідера, який об’єднає людей навколо конкретної ідеї.

Бажаючі влитися в кооперативний рух можуть отримати примірник установчих документів для того, щоб пришвидшити процес утворення самого кооперативу. За консультаціями можна завітати у Департамент агропромислового розвитку ТОДА, що на вулиці Острозького, 14.

– Що чекає влада від створення кооперативів у довгостроковій перспективі?

– Обслуговуючі кооперативи мають стати першим невеликим кроком для наступних кроків. Це свого роду низький старт, початок, який у майбутньому повинен мати продовження у заморожуванні, сушці чи в експорті виробленої продукції. Має бути свого роду мультиплікаційний ефект. Якщо спершу має місце збір молока в населення, то наступний крок – його глибока переробка. Якщо це садівництво, то спочатку ми закладаємо сад, а через 8 років, коли він дає найбільшу продуктивність, має відбуватися переробка вирощеної продукції. А ще мені не подобається те, що кооперативи, згідно з законом, є неприбутковими. Адже будь-яка господарська діяльність, як наслідок, має мати прибуток, отримання коштів, сплачені податки тощо. Ми маємо хороші приклади, коли дрібні кооперативи, які створили фермери за кордоном, за сотні років розрослися в транснаціональні корпорації з мільярдними прибутками. Вже зараз на рівні Верховної Ради розробляється законопроект, як обслуговуючі кооперативи зробити прибутковими й одночасно допомагати їм як прибутковим організаціям. На сьогодні держава й обласна адміністрація зокрема спрямовують свої зусилля для того, щоб ці кооперативи створювались і розвивалися з кожним роком.   


Джерело: Тижневик "Номер один"





Новини
19 Квітня
18 Квітня
17 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше