Найсвіжіше:
• У Тернополі судитимуть колаборантку з Херсонщини, яка допомагала окупантам у організації псевдореферендуму • Померла співачка з Бережанщини • Консульські послуги українцям за кордоном: правда та фейки • Громада на Тернопільщині провела в останню дорогу загиблого на Донеччині 43-річного військовослужбовця • Мешканці центральної частини Тернополя залишаться без світла • Два роки тюрми – такий вирок суду чоловікові, який чинив опір патрульним у Тернополі • Після ряду скандалів керівник тернопільської лікарні пішов з посади • У сусідній області ціле місто на межі техногенної катастрофи • Як правильно підібрати сукню в онлайн-магазині? • Два роки не був на свіжому повітрі: соццентр утримував пенсіонера проти волі • Слоты с тремя барабанами все еще в моде: новинки жанра • Завтра Тернопільщина зустрічатиме тіло загиблого на війні Героя • Вышла новинка Big Burger Load it up with Xtra Cheese — рассказываем главное об игре • На Тернопільщині стався замах на кримінального авторитета • Ліга чемпіонів Тернопільщини: дві серії пенальті та неймовірний камбек «Зелених левів» (+фото) • На Тернопільщині намагалися приховати смерть працівника: поліцейські знайшли винного (+фото) • Біля Тернополя у лісі знайшли непритомних підлітків • Стали відомі усі півфіналісти Ліги Тернопільщини з футболу (+фото) • На Тернопільщині затримали чоловіків зі зброєю та боєприпасами – карабін і 337 набоїв (+фото) • Хто прийме участь в боксерському вечорі в Ер-Ріяді: головні новини боксу • На Тернопільщині сквер Docudays UA поповнився новими саджанцями (+фото) • Перцевий балончик: ефективний засіб особистого захисту • На Тернопільщині незаконно видобули піску на понад 40 млн грн (відео+фото) • Зоотовари: шлях до комфорту та щастя для вашого улюбленця • В аварії на Тернопільщині загинув мотоцикліст (+фото)
rss

Іван Рудакевич: «У Тернополі має місце економічна необґрунтованість різкого підвищення цін на проїзд»


Опубліковано: 9 Листопада 2018р. о 11:00


З 1 листопада терноплянам підсунули чергове «покращення». Проїзд у громадському транспорті за готівку збільшився із 4 до 8 гривень у тролейбусах і з 5 до 9 гривень у маршрутних автобусах. Під тиском людей дію нових тарифів призупинили, але питання не вирішено… Про всі нюанси громадського перевезення в Тернополі та наскільки є обґрунтованими дії влади у питанні підняття тарифів, ми поспілкувалися з дослідником транспортної інфраструктури, представником ГО «Центр локального розвитку та громадських ініціатив» Іваном Рудакевичем.

«Чиновники часто забувають, що вони є найманими на посади в органах влади не кількома бізнесменами, а місцевою громадою»

Пояснення перевізників, чому конче потрібно було підняти тарифи, традиційні: на ціноутворення впливає вартість палива, запчастин і розхідних матеріалів, що залежать від курсу долара, а також зростання мінімальної заробітної платні. Наскільки їхні аргументи відповідають дійсності?

– Частково їхні аргументи зрозумілі, оскільки внаслідок інфляції, подорожчання нафтопродуктів і коливання курсу валюти витрати на перевезення пасажирів зросли. Але якщо паливо подорожчало за півроку на 20-25%, а гривня знецінилася орієнтовно на 10-15%, мінімальна зарплата зросте десь на 15%, то тарифи на проїзд піднялися на 60-100%. Це свідчить про економічну необґрунтованість такого різкого підвищення цін на проїзд. Враховуючи всі вищеподані подорожчання, ціни могли зрости максимум на 50%. Вищі ціни можна було б обґрунтувати інвестиційними видатками, однак до кінця року закупівель нового рухомого складу для перевезень не заплановано.

– Але ж як тоді зрозуміти слова керівника управління економіки ТМР Тетяни Корчак, яка на брифінгу сказала, що новий тариф економічно обґрунтований?

– Управління економіки просто підтримало пропозиції перевізників про підвищення цін на проїзд у громадському транспорті. На жаль, чиновники часто забувають, що вони є найманими на посади в органах влади не кількома бізнесменами, а місцевою громадою.

«Влада вирішила перекласти зростання витрат депо на плечі платних пасажирів»

Чи маєте Ви дані пасажиропотоку в Тернополі, що найважливішою складовою формули розрахунку вартості проїзду?

– Щорічно в середньому пасажирським транспортом у Тернополі перевозиться близько 50 млн. чоловік, 40% із них – тролейбусами. Дані щодо пасажирських потоків по окремих маршрутах не оприлюднюються. Наприклад, у сусідньому Львові останнім часом подається інформація про пасажиропотоки і зібрану виручку на кожному трамвайному маршруті міста. У Тернополі така інформація «за сімома замками». Нещодавно було проведено обстеження транспортних і пасажирських потоків у Тернополі на замовлення міської ради київською компанією з іноземними партнерами. Результати цих досліджень обіцяють оприлюднити ближче до нового року.

Електротранспорт мав би бути найдешевшим видом громадського транспорту, натоміть у Тернополі ціна проїзду мала зрости удвічі. Невже настільки збільшилась вартість основної складової їхнього тарифу – електроенергії?

– За поданою інформацією з тролейбусного депо, електроенергія зросла майже вдвічі – до неповних 3 гривень за кіловат-годину. Це тягне за собою зростання тарифів на проїзд на 40-50%. Однак, з іншої сторони, згідно з Законом України «Про електричний транспорт», місцеві органи влади повинні гарантувати беззбиткову роботу таких підприємств. Тобто міська влада вирішила перекласти зростання витрат тролейбусного депо на плечі пересічних платних пасажирів. Цікаво, що сусідні обласні центри поки що різко не підвищують вартості проїзду в електротранспорті. Наприклад, у Чернівцях, Рівному і Луцьку тролейбус так і коштує 3 гривні за одну поїздку. В Івано-Франківську – 2 гривні, а для студентів – 1(!) гривню. Для Тернополя такі розцінки – фантастика! Ці цифри свідчать про відношення місцевої влади як до перевізників, так і до своїх жителів.

Раніше на покриття проїзду пільговиків у тролейбусах надходила державна субвенція. Віднедавна її відмінили, переклавши на плечі органів місцевого самоврядування. Чи володієте Ви інформацією, яка сума з бюджету йде на КП «Тернопільелектротранс» і якими є ці субвенції в інших регіонах нашої країни? Чи ці цифри співрозмірні з нашими, чи Тернопіль значно відстає? Можливо, через це інші міста тримають низьким тариф на проїзд у тролейбусах?

– Після реформи децентралізації на місцеві бюджети було передано великий ресурс у вигляді додаткових доходів, як і витрат. Відповідно перевезення пільговиків перейшло на місцеві органи влади. Тернопільська влада задля економії придумала досить дивне і суперечливе рішення – надала пільги на проїзд лише для «своїх пільговиків» при наявності електронної пластикової картки. Вийшов цікавий конфуз, що тернопільські пенсіонери чи студенти у Львові можуть їздити безкоштовно, а львівські у Тернополі – ні. Такий собі «містечковий сепаратизм».

За даними офіційних документів, у бюджеті м. Тернополя на 2018 рік передбачено на компенсацію пільгового проїзду 72 млн. гривень. Розрахунків з інших міст наразі не маю. Однак висловлю припущення, що в сусідньому Івано-Франківську ця сума набагато вища. Оскільки проїзд усіх пенсіонерів та інших пільговиків безкоштовний, як і учнів шкіл. Студенти платять за проїзд 1 гривню. А в Черкасах проїзд у тролейбусах для студентів взагалі безкоштовний! Кращої реклами для молоді не придумаєш. 

Цікаво, а яка вартість проїзду в інших обласних центрах України?

– Минулого тижня завдяки моїй ініціативі та допомозі друзів і знайомих із різних міст України було проведено моніторинг вартості проїзду в різних містах України. Після рішення виконкому від 30 жовтня Тернопіль «вирвався» на перше місце із вартості проїзду в міському транспорті, зрівнявшись або й перевищивши ціни навіть у Києві. У столиці комунальний транспорт (разом із метро) коштує 8 гривень за поїздку, а маршрутні таксі – 5-8 гривень. Причому київські перевізники регулярно оновлюють свої машини, а не «підлатують», як тернопільські колеги.
У Центральній Україні є ряд обласних центрів з найдешевшими тарифами на проїзд – Полтава, Кропивницький, Чернігів, Суми, де тролейбус коштує 2-2,5 гривні, маршрутки – 4-5 гривень. Навіть у мільйонній і завжди дорогій Одесі електротранспорт коштує 3 гривні, а маршрутки 6-7 гривень.

Ми ще всі забуваємо, що в Тернопільській області традиційно найнижчі зарплати в Україні. Так в областях із вищою зарплатою дешевший проїзд, а в Тернополі все з точністю до навпаки.

Яке логічне пояснення тому, що у нас міг стати таким високим тариф на проїзд, Тернопіль якийсь особливий, у ньому довгі маршрути, покращений комфорт?

– Логічне пояснення важко знайти. Напевно, у відсутності транспортної політики міської влади і грамотної стратегії розвитку міста. Якщо раніше місцева влада трохи «збивала апетити» перевізників, то тепер відразу підтримує їхні вимоги. Але найбільша проблема в тому, що за все це повинні платити пересічні мешканці і гості міста.
Чи є якісь особливості в маршрутів міста? Хіба те, що вони набагато коротші, ніж у сусідніх містах. Порівняно з відстанями у Чернівцях чи Львові тернопільські маршрути просто смішні. Про комфорт взагалі краще помовчати. Якщо Львів та Івано-Франківськ купують нові великі автобуси, то тернопільська влада вирішила купувати вживані автобуси з міст Європи, які швидко потребуватимуть дорогих ремонтів і специфічного обслуговування. Але поки що з обіцяних на початку року 40 автобусів закупили лише … один.

На Ваш погляд, закладення 5 відсотків від кожної карткової операції в громадському транспорті як плата приватному ТОВ «Системний зв’язок» за обслуговування не є завищеним

– У країнах ЄС, на які так люблять посилатися тернопільські чиновники, організатором перевезень і збору коштів є комунальні структури. В Тернополі цю функцію довірили приватній структурі з загадковим минулим. Недавнє журналістське розслідування показує, що сліди одного із засновників цієї фірми ведуть до … Москви, такої ненависної українським націоналістам. Це породжує значні ризики. Персональні дані тих тернополян, які оформлюють персоніфіковані картки для проїзду, можуть потрапити до рук чи серверів наших ворогів. Важко тут щось коментувати.
Щодо взаємовідносин із перевізниками, то багато з них жалілися на затримання виплат за проїзд навіть на кілька тижнів. Особливо у час, коли дорожчало паливо. Ось така тернопільська економіка…

«Міська рада заявляє про тиск перевізників, фактично монополізувавши ринок пасажирських перевезень»

Влада Тернополя заявляла, що приватні перевізники ставлять містян на коліна, вимагаючи великого тарифу, але поряд із приватниками «викручують руки» й комунальні транспортники. Тоді що ж дасть створення муніципальної транспортної компанії? Очевидно, це просто перерозподіл грошових потоків із нинішніх кількох перевізників в одні руки (далеко не факт, що це буде повністю комунальна структура)? І чи не зможе ця компанія, ставши фактично монополістом, диктувати цінову політику, тобто стати ще більшим злом, ніж це є нині?

– На мою думку, буде створено чергову структуру з «роздутим» адмінапаратом. На сьогодні міська влада сконцентрувала більше половини перевезень у двох комунальних підприємствах – «Електротранс» і «Міськавтотранс». Причому в останньому підприємстві об’єднано транспорт дрібних перевізників. Логічним було б об’єднання тих фірм. Дивно, що міська рада заявляє про тиск перевізників, фактично вже монополізувавши ринок пасажирських перевезень у Тернополі. Є запитання щодо ефективності роботи вже діючих підприємств. Так у тролейбусному депо графіки руху тролейбусів розробляє цілий відділ, хоча вже давно для цього створено спеціальні комп’ютерні програми.

40 великогабаритних автобусів, які влада обіцяє придбати на умовах лізингу, вирішать транспортні проблеми Тернополя?

– Щоби повністю вирішити це питання, треба закупити хоча б 50 тролейбусів (краще нових) і близько сотні різних автобусів – як великих, так середніх і малих. На жаль, Тернопіль втратив великий шанс на оновлення рухомого складу міського транспорту. У 2016 році Світовим банком і ЄБРР було затверджено програму «Міський транспорт в Україні». Згідно з нею для багатьох міст буде закуплено нові тролейбуси і трамваї за дуже вигідними кредитними умовами. Наприклад, цього року Одеса закупила 40 тролейбусів у пільговий кредит і ще 7 машин місту фактично подарували у вигляді гранту. За подібною схемою 30 тролейбусів наступного року отримає Івано-Франківськ. А Тернопіль хоче закуповувати у не дуже вигідний лізинг вживані автобуси з країн ЄС, які за рік-два почнуть ламатися і потребуватимуть дорогих ремонтів і обслуговування.

«Швидке задоволення вимог перевізників виглядає якось дивно»

Депутат міської ради Тарас Білан заявив, що тариф пішов угору, щоби ряд депутатів і чиновників мали можливість і далі заробляти, бо це їхні маршрути, оформлені на підставних осіб. Навряд чи хтось зізнається в цьому, але слова пана Білана, очевидно, мають право на життя, коли подивитися, як спішно пройшов процес підняття тарифів і на ланцюжок обставин, які цьому передували. А саме: приватні перевізники приходять до головного транспортника міста Ігоря Мединського і ледь не в ультимативній формі вимагають підвищення тарифів (звичайно, тут як тут телеканали), у підконтрольних владі газетах з’являється публікація, мовляв, у Львові і Києві різко підвищують тарифи на проїзд у транспорті. На сайті ТМР з’являється лист-вимога до КП ТЕТ про відключення від електропостачання (чомусь подібного листа на сайті самого КП не було), таємничі громадські слухання з початком об 11.00. І насамкінець рішення виконкому ухвалюють чомусь у вівторок, хоча єдиним днем, коли збирають виконкоми, є середа. Чи не здається Вам, що є дуже багато збігів?

– Збігів є багато. Швидке задоволення вимог перевізників виглядає якось дивно, якщо дивитися зі сторони. Тепер Львів треба ставити у протилежний приклад! Проїзд у всіх видах міського транспорту коштує 5 гривень. Пенсіонери зі всіх міст і сіл їздять безкоштовно, як і студенти зі знижкою в 50%! Комунальний транспорт (трамваї, тролейбуси і майже 200 комунальних великих автобусів!) їздить до опівночі. Функціонує нічний транспорт – кілька маршрутів із центру міста. Для Тернополя це як інша галактика! У нас зі «Східного» на «Дружбу» після 21 години нічим, окрім таксі, не доїдеш…

Як фахівець у транспортній сфері скажіть, яким би мав бути економічно обґрунтований тариф у громадському транспорті Тернополя?

– Якщо врахувати підвищення зарплат, цін на паливо, комплектуючі, плюс рентабельність і трохи інвестиційних видатків – то не вище 6 гривень у тролейбусах і 7-7,5 гривні у маршрутках. І діючі електронні квитки було би добре перекодувати у довготривалі проїзні. Наприклад, при поповненні на 200 гривень – безлімітний місячний проїзний і т.д. Як у більшості цивілізованих країн світу.  


Джерело: Тижневик "Номер один"





Новини
23 Квітня
22 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше