Сьогодні річниця, як закінчилася операція щодо повернення 101 унікальних безцінних картин нашого генія, уродженця Тернопільщини Івана Марчука. Про майже детективну історію порятунку картин розповів радник голови Тернопільської ОДА Михайло Апостол.
Нагадаю коротко суть справи. 2016 рік. Маестру Івану Марчуку виповнилося 80 років. І, звісно, його друзі намагалися максимально використати дату для популяризації його творчості як в Україні, так і закордоном. Вступний акорд – тріумф у Мистецькому Арсеналі: за неповних три тижні – понад 30 тис. відвідувачів. Підготовлено і випущено «Укрпоштою» марку і конверт із зображенням картин Івана Марчука, виставки у Львові, Тернополі, Одесі, Європейському Парламенті (Бельгія), Йорданії, видано кілька каталогів.
– Дивним чином шулер з’являвся до художника в останній момент, коли захід був підготовлений. Сажав у машину і урочисто віз на презентаційні заходи, переконуючи при цьому, що це він все організував і зараз він готовить потужну виставку у Національному музеї Іспанії в Прадо. Паралельно працював із заможними відомими людьми в Україні, переконуючи, що він близький друг художника і ювілейні проекти потребують коштів. І ті, скоріше всього, кошти давали, – мовить Михайло Апостол.
Нав’язливі обіди у колі «друзів», до яких, зазвичай, художник байдужий, стали регулярними.
– І чомусь після них помітно погіршувалося здоров’я, художник перестав працювати над новими полотнами. Була й госпіталізація й «дивне» оперативне втручання. І, головне, Іван Марчук підписав всі документи і довіреності цій людині на права картин, проведення виставок та інших дій пов’язаних із творчістю Маестро. Зрештою переконав, що йому підвладне все, і вивіз з майстерні 101 найціннішу картину, ніби на виставку у музеї Прадо (Мадрид). Спочатку на 3 вересня 2016, потім «переніс» на жовтень, згодом на листопад. А з середини грудня перестав відповідати на телефонні дзвінки художника, – пригадує пан Астостол.
Озвався на початку січня, коли взнав що Майстро звернувся до земляка Михайла Апостола, котрий тоді працював на посаді радник міністра МВС і власне він займаюся поверненням картин Івану Марчуку.
На питання митця: «Де картини?», заявив: «Там, де й повинні бути, в Іспанії. Тобі виставка потрібна чи картини? Я їх вивіз через Польщу і під загрозою смерті не скажу адресу».
– Стало зрозуміло, що шулер тягне час… Художнику пішов 81 рік… І ось мені з правоохоронцями, я в той час працював у МВС України, довелося досить серйозно попрацювати, щоб 23 лютого 2017 року знайти і повернути картини власнику. Для інформації – картини знаходились в Україні, так як їх не встигли вивезти. Бракнуло декілька днів. На завершення скажу, що фінальна стадія операції “Повернення” тривала чотири дні. Це відбулося внаслідок спільної роботи: ЗМІ, громадського діяча, радника Міністра молоді та спорту, друга Володимир Бульба, слідчих МВС. Не знаю чи так, але експерти оцінювали ці картини в межах 10 млн. доларів, – підсумовує Михайло Апостол.
Сьогодні річниця, як закінчилася операція щодо повернення 101 унікальних безцінних картин нашого генія Івана Марчука. Напевне факт повернення картин сприяв більше десятка міжнародних виставок Івана Марчука, появи нових картин художника та надзвичайно активному життю генія.
На фото частина повернутих картин…
Іван Марчук – народний художник України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, кавалер ордена Свободи, володар відзнаки Президента України «Національна легенда України». У 2007 – включений до британського рейтингу газети The Daily Telegraph «Сто геніїв сучасності».
Народився 12 травня 1936 року у селі Москалівка Тернопільської області України (в той час Волинське воєводство Польської республіки). Зростав у незаможній селянській родині. Батько Івана Марчука був відомим на всю округу ткачем. Крім Івана у сім’ї було ще троє сестер. Малювати почав ще в дитинстві.
За понад як 60 років творчої діяльності художником проведено близько 200 монографічних та колективних виставок на 5 континентах світу, «виткано» сотні тисяч кольорових і монохромних кілометрів незбагненного пльонтанізму втілених у тисячах полотен-шедеврів, що є виявом надможливостей людини в мистецтві, у творчості.
Джерело: ПЕРШИЙ онлайн