Інфраструктура України готова умовно на 90% до відновлення авіаперевезень, і якщо дадуть команду “запускаємо”, то деякі аеропорти за 2-3 місяці будуть готові повноцінно запрацювати. Таку думку висловив авіаексперт Кирило Новіков в ефірі Українського радіо, коментуючи початок переговорів із регуляторами США та ЄС щодо можливості відновлення пасажирських авіаперевезень в Україні.
– Ризики завжди є і лишаються. Ми живемо сьогодні у такому швидкомінливому світі, що передбачити будь-яку безпекову ситуацію важко. Але в Україні сьогодні найбоєздатніша армія світу та одна з найпотужніших систем безпеки в небі. Незважаючи на те, що нам досі не вистачає засобів захисту повітряного простору, згідно з офіційними заявами, ми не можемо стояти осторонь того, щоб відновлювати перевезення та підтримувати дії влади. Адже вони шукають рішення, як це зробити правильно, – сказав Кирило Новіков.
За його словами, аби вийти на відновлення пасажирських перевезень, потрібно гарантувати безпеку не лише з точки зору оборони зброєю, а й регуляційно. “Україна є частиною світової системи управління повітряним простором. Один із найкращих прикладів ― ми проходимо своєчасно всі необхідні аудити, принаймні так було до повномасштабного вторгнення, і наша система управління повітряним простором ― одна з найкращих у Європі. Тому ми готові умовно на 90 відсотків. Якщо дадуть команду “запускаємо”, то деякі аеропорти за 2-3 місяці будуть готові повноцінно запрацювати. Тут далі виникає питання авіакомпаній – чи готові вони йти у нову безпекову ситуацію і здійснювати рейси з України”, – зауважив експерт.
На запитання, який український аеропорт може відновити роботу першим, якщо буде ухвалено відповідне рішення, Новіков висловив думку, що це, скоріш за все, буде котрийсь зі столичних аеропортів.
В аеропорту “Ужгород” перевагою є те, що літаки злітають або заходять на посадку через повітряний простір Словаччини, однак він, за словами експерта, має коротку смугу, на яку можуть сідати далеко не всі літаки. До того ж відсутня пасажирська інфраструктура.
За словами експерта, у західних регіонах найкраще готові за інфраструктурою аеропорти “Львів”, а також “Чернівці” та “Тернопіль”.
– Будь-яке летовище має свої плюси і мінуси. На мою думку, логічніше було б говорити про відновлення цивільної авіації у контексті саме вантажних перевезень, адже вантажні перевезення складають чималу частку в економічному відновленні навіть під час воєнного стану, – вважає Новіков.
Щодо аеропорту “Бориспіль”, експерт вважає, що він може запрацювати, але в дуже обмеженому вигляді, адже навіть найсучасніші комплекси не можуть забезпечити стовідсоткового закриття неба.
– Аеропорт “Бориспіль”, можливо, і запрацює, але в дуже обмеженому вигляді. Експериментально це можуть бути пасажирські рейси, графіки яких не будуть публічно відомі, а здійснюватимуться вони за відповідним дозволом наших військових, Генштабу, як сьогодні це робить військова авіація, – зауважив Кирило Новіков.
Водночас він наголосив, що аеропорти мають бути захищені надпотужними системами ППО.
Мітки: аеропорт, Кирило Новіков, тернопіль