Найсвіжіше:
• Молодість поступилася досвіду. “Галич” у Збаражі програв «Поділлю» • На Харківщині загинув спецпризначинець з Тернопільської області • Із 16 травня на Тернопільщині всім погодинно відключатимуть світло: графік та черги • Завтра 32 будинки у Тернополі весь день будуть без світла • Стало відомо, якого бізнесу позбувся найбагатший уродженець Тернопільщини • На Тернопільщині померла студентка місцевого вишу • У Тернополі в аварію потрапили Toyota та дві Tesla • Завтра в одному з міст Тернопільщини проїзд у громадському транспорті буде безкоштовним  • Ухилянтам буде несолодко: за що можуть арештувати майно і заблокувати рахунки • На Тернопільщині чоловік може сісти на 2 роки за погрози фізичною розправою жінці • В Україні почав дорожчати хліб – причини • На Тернопільщині судитимуть медиків, які фальсифікували рішення ВЛК • На Тернопільщині у центрі зайнятості запрацювало «єдине вікно» для соціально вразливих громадян • На Тернопільщині обрали лауреатів премії імені Івана Марчука • В Україні оновлять податки – чиїх гаманців торкнеться • Три в одному: тернопільські патрульні зупинили особливого порушника (+фото) • Майно, на яке не можна накласти арешт при не сплаті штрафу боржником-ухилянтом • Колишня прес-секретарка Тернопільської ОВА стала заступницею гендиректора «Укрінформу» • У лобовому протистоянні футбольного чемпіонату Тернопільщини «Дністер» переміг «Медобори» • Громада на Тернопільщині декомунізувала дві вулиці • Блогер з Тернопільщини, котрий не ходить від народження, просить допомоги зв’язатися з швейцарським нейрохірургом • На Тернопільщині застосовуються графіки аварійних відключень споживачів • На Запоріжжі загинув 34-річний кулеметник з Тернопільщини • На Тернопільщині вирішили реставрувати руїни костелу та палацу ХVІІ ст.  • На Тернопільщині чиновники міської ради посадили понад три тонни картоплі
rss

Як і коли садити цибулю на зиму


Опубліковано: 17 Жовтня 2020р. о 12:28


Ще зовсім недавно садили цибулю на зиму в Україні лише поодинокі городники. Більшість віддавала перевагу весняній посадці. Але сьогодні у багатьох господарствах не відмовляються від ідеї отримати її врожай на місяць раніше, ніж зазвичай. Тим більше, що в продажі є сорти, які адаптовані до найсуворіших зим. Про те, яку цибулю садити на зиму, як та коли, – розкажемо у нашому матеріалі.

Коли садити цибулю на зиму

Перш ніж визначитись, яку цибулю можна садити на зиму, варто згадати, коли потрібно її висаджувати восени. Точної дати для цієї роботи вам ніхто не скаже, бо досвідчені городники радять орієнтуватися не за календарем, а за погодою. Так більшість вважає, що перед тим, як садити цибулю на зиму, на вулиці має встановитися стабільно мінусова температура вночі.

Якщо після відносно осіннього тепла впродовж кількох днів стовпчик термометра вночі тримається на позначці приблизно -5 градусів, прийшов час садити цибулю на зиму.

Це може бути і в кінці жовтня, і в листопаді – сучасні погодні умови не передбачувані. Вдалим можна вважати той час посадки, коли до встановлення стабільних морозів залишається приблизно місяць. Якщо цибулю посадити раніше, ніж потрібно, вона «пустить стріли» і загине, якщо пізніше – може не встигнути розвинути до морозів кореневу систему і замерзне.

Виходячи з цього, зрозуміло, яку цибулю садять на зиму – ту, яка не боїться морозів. Її видів і сортів на сьогоднішній день дуже багато, і про це можна написати окрему публікацію. Заслужену популярність має озима цибуля голландських селекціонерів. Вибрати сорт «озимої голландки» вам порадять у будь-якому магазині товарів для саду та городу.

Підготовка озимої цибулі до посадки

Перед тим як садити цибулю на зиму, треба її відсортувати. Всі насіннєві цибулинки можна поділити на три групи:

– вівсюжок – діаметр цибулини до 1 см;

– сіянка – діаметр від 1-го до 3 см;

– вибірка – діаметр від 3 см.

На зелень найкраще садити найбільші цибулинки, а ось вівсюжок і сіянка– ідеальні для вирощування цибулі-ріпки.  Перед посадкою цибулі на зиму її шийки не обрізають, як це прийнято робити навесні.

Підготовка ґрунту до посадки озимої цибулі

Де найкраще посадити цибулю, щоби створити оптимальні умови для її успішного вирощування? Цибуля любить:

– легкі, добре дреновані піщані ґрунти, удобрені компостом чи перегноєм;

– захищеність від вітрів (з боку холодних північних вітрів можна посадити для цього високі рослини);

– золу (розсипають із розрахунку 10 грамів на метр квадратний двічі: перший раз – перед посадкою, другий – навесні після того, як знімуть мульчу);

– попередники: всі зернові (крім вівса), кукурудза, буряк, гірчиця, рапс, фацелія, горох, квасоля, помідори, огірки, салат, капустя.

Цибуля не любить наступних попередників:

– бобів;

– картоплі;

– петрушки;

– селери.

Обов’язково враховуйте принципи сівозміни при вирощуванні цибулі, тоді можна розраховувати на її пристойний урожай.

Важливо! Цибулю на одному місці можна вирощувати два сезони. Після другого врожаю на цьому місці не рекомендують її садити чотири роки.

Як садити цибулю на зиму

Озиму цибулю садять на рівній поверхні ґрунту в борозенки глибиною приблизно 5 см. Відстань між ними – 15-20 см, відстань між цибулинками – 5-7 см. Насіннєвий матеріал має бути сухим! Озиму цибулю замочувати перед посадкою не потрібно. Місячний календар городника радить садити цибулю на спадаючий місяць.

Поливати посаджену цибулю також не треба. Якщо після висадки дощу не буде днів 10, тоді ділянку можна полити. З настанням стабільних морозів грядку треба замульчувати. Для цього можна використати агроволокно або сухе листя чи гілки хвойних. Якщо очікується морозна і малосніжна зима, ділянку з озимою цибулею можна накрити плівкою. Якщо снігу достатньо, це буде зайвим.

Догляд за озимою цибулею навесні

Як тільки навесні ґрунт почне нагріватися, мульчу і плівку, якщо вона була, потрібно зняти. Знову можна використати золу (посипати грядку з розрахунку 10 грамів на 1 метр кв.) і злегка спушити землю плоскорізом.

Не бійтеся зняти плівку і мульчу раніше, ніж потрібно. Якщо з цим забаритися, цибуля під плівкою може вимокнути, а мульча не дозволятиме паросткам пробитися на світ. Після кожного дощу ґрунт бажано розпушувати.

Коли на цибулинках з’явилося по чотири листочки-паростки, озиму цибулю варто ще раз удобрити. Для цього вносять курячий послід, розчинений у воді (2 літра сухого посліду на 10 літрів води, настоювати 2 доби).

Захистити цибулю, яку садять на зиму, від різноманітних шкідників допоможуть чорнобривці чи нагідки, висаджені по периметру грядки.

 


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: ,

Перегляньте також:





Новини
15 Травня
14 Травня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше