Найсвіжіше:
• Морський піхотинець із Тернополя, який був у полоні окупантів, відкрив власну майстерню • В Одесі не погодили встановлення пам’ятника Герою України з Тернопільщини, який підірвав із собою міст в Генічеську • Громада на Тернопільщині вимагає від влади відремонтувати дороги, які знаходяться в обласному підпорядкуванні • На Тернопільщині виявили зловживання на 1,2 мільйона гривень під час ремонту доріг • Депутатка з Тернопільщини пропонує оригінальне заняття на шкільних перервах • На Тернопільщині членкиня ВЛК підробила медичний висновок • На Харківщині від удару ворожого дрону загинув уродженець Тернопільщини • Як зменшити суми у платіжках за газ: експерти дали чотири прості поради • На кількох вулицях одного з мікрорайонів Тернополя 9 травня не буде води  • У Гусятинській громаді незаконно розорювали прибережні захисні смуги • Підволочиський «Збруч-Агробізнес» у футбольному сезоні-2024: з новим головним тренером та старими виконавцями • Патрульні Тернопільщини розповіли, на яких дорогах використовують приклад контролю швидкості TruCAM • У громаді на Тернопільщині презентували Е-меморіал загиблих Героїв • Найпотужніша магнітна буря травня почнеться на Великдень: що робити, щоб погане самопочуття не зіпсувало свято • Тернопільські аграрії у ТОП-3 за отриманими кредитами  • Війна для 23-річного захисника з Тернопільщини завершилась останнім боєм на Донеччині • Лікарня на Тернопільщині отримала нового головного лікаря  • На Тернопільщині поховали військовослужбовця, котрого 9 місяців вважали безвісти зниклим (+фото) • У Києві на Майдані Незалежності відбудеться прощання із загиблим волонтером з Тернопільщини • Футбольна команда з Тернополя великою перемогою на Львівщині привітала президента з 60-річчям! • З перших днів війни став до лав ЗСУ: від отриманих поранень помер 54-річний військовослужбовець з Тернопільщини • На Тернопільщині 81 церква і досі пов’язана з країною-агресором • Валюта, готівка і ресторанний бізнес: як збагатів торік головлікар лікарні в Тернополі • Дружина священника з Тернопільщини потребує дороговартісного лікування • Хотів придбати авто для ЗСУ – тернополянин перерахував шахраям 280 тис грн
rss

Історичну грамоту знайшли під час реставраційних робіт теребовлянської ратуші


Опубліковано: 21 Листопада 2019р. о 10:45


Унікальну знахідку нещодавно виявили у княжій Теребовлі. Під час демонтажу верхньої частини вежі міської ратуші будівельники знайшли металеву колбу, що була захована у залізному куполі (з давніх-давен прикрашає верхівку міської ратуші, на ньому височів флагшток з українським прапором). Знахідку обстежили у міській раді та виявили всередині колби грамоту, виконану на листі вичиненої шкури з декоративним оздобленням. Грамоті понад 70 років і вона стане одним із найцінніших експонатів теребовлянського музею-майстерні.

Про історичну вагу знахідки розповів міський голова Теребовлі Сергій Поперечний.

– Текст грамоти польською мовою розповідає про те, що колбу із листом-посланням до наступних поколінь заклали 30 листопада 1938 року під час відзначення 20-ліття незалежності Польської Республіки. Коротка історія будівлі магістрату (побудована у 1869 році, руйнувань зазнала у 1917 році, лише у 1921-му відновлено будівлю магістрату, проте без вежі), імена тодішніх очільників місцевого самоврядування у Теребовлі та архітекторів, що стали ініціаторами й виконавцями робіт з відновлення міської ратуші, а головне – точна дата будівництва вежі, яка дожила до наших із вами днів, – основна інформація, яку ми почерпнули з історичного документа, – зазначив міський голова Сергій Поперечний. – Віддаю належне історії як науці та історикам як дослідникам, які з окремих пазлів відтворюють минуле наше, наших міст, країни в цілому, і хотів би, щоб ми теж залишили подібне послання нащадкам – для збереження пам’яті про події сучасності.

Цікавою є історія теребовлянської ратуші, яку переповів  місцевий краєзнавець, упорядник сайту Старі фотографії Теребовлі Ярослав Ярошевський.

– До сьогоднішнього дня історики так і не змогли знайти в архівах точної дати будівництва теребовлянської ратуші. Відомо приблизно, що це друга половина XIX ст. До цього часу на даному місці були інші урядові будинки, але сам магістрат у такому вигляді, як є зараз, постав у 1869 році. З того часу в цій будівлі містилися різні заклади: магістрат, судові лави, в певний час староство повіту. Довгий час у ній знаходилась Загальна польська школа для хлопчиків. Перед Першою світовою війною будівля повністю перейшла до урядових організацій. З самого початку вона не мала вежі, це був двоповерховий будинок, а вежа постала трохи пізніше, приблизно в 1900 році. До 1914 року будівля була досить оздоблена. На старших світлинах видно, що був ростований фасад, великий фронтон із гарними карнизами, декоративною ліпниною обрамлені вікна, на балконі містився герб міста. Але почалася Перша світова війна і в 1917 році російські війська, коли відступали,  палили і нищили все. Також була спалена й будівля магістрату. Тоді згоріла дуже гарна вежа, залишилися лише одні комини. Разом із магістратом згорів і архів, тому історики не мали точних дат закладення цієї будівлі. У 1921 році за Польщі будинок магістрату вперше був відбудований, але без вежі. А постала ратуша в такому вигляді, як її пам’ятають більшість теребовлянців, у 1938 році до 20-ї річниці Незалежності Польщі, – розповів Ярослав Ярошевський.

З давнього документа, який було знайдено в ратуші, вдалося дізнатися багато цікавої інформації з історії Теребовлі

Час зробив своє, і в 2016 році розпочалися ремонтні роботи на пам’ятці архітектури місцевого значення – теребовлянській ратуші.

– У 2016 році зі створенням Теребовлянської громади в нас виникла ідея щодо реставрації верхньої частини ратуші. Це було викликано нагальною потребою заміни даху, що вже протікав, та упорядкуванням фасадів, які давно втратили привабливість. Міською радою було терміново розроблено проєктно-кошторисну документацію і на ратуші розпочалися ремонтні роботи. Зокрема мали замінити покрівлю та зробити фасад. Але у зв’язку з недобросовісним їх виконанням, оплату коштів за них було припинено й розпочато роботу над новим проєктом, який включав відновлення вежі у її історичному вигляді. Реставраційні роботи розпочалися у 2019  році. Планується перебудувати вежу, надати їй трапецієвидної форми із гостроверхим шпилем. По периметру верхнього ярусу буде влаштовано оглядовий майданчик, а також у чотири сторони вежі будуть вмонтовані циферблати нового годинника, автором якого є відомий годинникар України та Європи, доцент кафедри фізики Львівського національного аграрного університету Олексій Бурнаєв. Старий годинник із ратуші, встановлений у 70-х роках XX століття, повернувся до свого автора – місцевого годинникаря Олександра Чайка, а точніше – до його сина. Та маємо надію, що буде переданий до нашого музею. Відкриття оновленої верхньої частини ратуші плануємо до наступного Дня міста у липні 2020 року. Тоді ж хочемо встановити послання майбутнім, як ще зробили наші славні предки наприкінці 30-х років минулого століття, – підсумував теребовлянський мер.

Відреставрована ратуша, як сподіваються місцеві жителі, в майбутньому мала би стати ще однією атракцією для туристів, адже гості будуть мати можливість вийти на оглядову вежу і з неї помилуватися всією центральною частиною княжої Теребовлі.

Ілона Козар, Віталій Попович


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , ,





Новини
5 Травня
4 Травня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше