Найсвіжіше:
• У Тернополі сім’ї постраждалих від війни можуть отримати до 100 тисяч гривень на власний бізнес • У Тернополі відбулася зустріч з родинами загиблих та безвісти зниклих бійців бригади «Лють» (+відео) • Від отриманих поранень у бою загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Відбулося жеребкування календаря першої ліги чемпіонату Тернопільської області з футболу • Тернополянин намагався незаконно відправити за кордон поштою камені з відбитками істот, яким понад 400 млн років • Калькулятор авто зі США: як прорахувати авто • Назавжди повернувся до рідної домівки: сьогодні на Тернопільщині поховають загиблого на війні Героя • Синоптики повідомили, якою буде погода на Тернопільщині на вихідні • «Поділля» з В. Березовиці у футбольному сезоні-2024: з екс-гравцями “Чорноморця”, “Поділля” та “Агробізнесу” • У Тернополі серед білого дня зникла 33-річна жінка • Громади Тернопільщини пообіцяли зібрати військовим близько 15 млн грн • Оновлення даних: хто з чоловіків мусить зʼявитися до ТЦК • «Я не герой, я людина!» – тернопільська «Пташка» з Азовсталі закрила рота хейтерам • Незаменимые кухонные гаджеты, которые сделают приготовление пищи легче и быстрее • У Тернополі поліція розшукує Андрія Скрябіна • Сигнальний пістолет: надійний засіб для подачі сигналів та забезпечення безпеки • Поради щодо вибору побутових вугільних фільтрів для очищення води • Дівчинку штовхнули в туалеті, і вона знепритомніла: поліцейські склали протоколи через булінг у школі на Тернопільщині • Заліщицькі комунальники сплатили майже пів мільйона за стихійне сміттєзвалище • У ДТП на Тернопільщині травмувався водій і його 10-річна донька • Паспортний сервіс пояснив, як чоловіки за кордоном зможуть отримати паспорти • Навчання трейдингу з нуля: чи можливо це • Лісник з Бережанщини незаконно зрубав дерева на понад 170 тис грн • Суд відправив за ґрати військовослужбовця, який у Клебанівці, що на Тернопільщині погрожував людям автоматом • Пенсіонери на Тернопільщині можуть не платити за комуналку: назвали умови
rss

Пенсійна реформа – в дії: які зміни чекають на українців?


Опубліковано: 31 Липня 2017р. о 10:00


Уже з 1 жовтня більша частина пенсіонерів отримають підвищення пенсії, яке  становитиме від кількох сотень до кількох тисяч гривень. А вже з початку наступного року в дію вступає пенсійна реформа. Які зміни вона принесе громадянам, дослідили профспілкові організації. Про плюси та мінуси пенсійних нововведень «Номер один» розповідає голова Тернопільської обласної ради профспілок Андрій Присяжний.

805989_1661822Без обмежень для працюючих пенсіонерів

13 липня Верховна Рада України підтримала законопроект про пенсійну реформу, схваливши його в першому читанні. За це проголосували 282 народних депутати. Попри значний обсяг документа, українцям оголошують лише основні його тези. Обережні у своїх висловлюваннях і представники пенсійного фонду. Мовляв,  наразі самі вивчають зміст законопроекту.

Більш відкритими у цьому плані виявились профспілкові організації. Вони проаналізували документ, визначили його сильні та слабкі сторони і навіть підготували пропозиції. Їх надіслали на адресу уряду і пропонують внести під час голосування за закон у другому читанні.

– Спершу урядовці обмежувались заявами про те, що треба осучаснювати пенсії, покращувати життя пенсіонерам, і це дуже правильні наміри. Але це були, швидше, популістичні гасла, адже що і як саме відбуватиметься, ніхто не повідомляв. Перші меседжі, як правило, стосувалися позитиву. І він у цій реформі, безперечно, є, – каже Андрій Присяжний.

По-перше, для 5,6 млн. громадян буде підвищено розмір пенсії. Сума підвищення додаткових виплат коливатиметься від 200 до 2 тис. грн. для окремих категорій пенсіонерів.

Другий плюс – документ пропонує зняти обмеження пенсії для працюючих пенсіонерів, яке профспілки називали конфіскацією.

– Зараз працюючий пенсіонер отримує виплату в розмірі 85% він нарахованої пенсії. Очевидно, влада вважала, що для однією людини отримувати і пенсію, і зарплату, – це надто велика розкіш. Законопроект пропонує скасувати цю норму. Це важливий момент, адже частка працюючих пенсіонерів в області становить близько 25%  від загальної кількості платників єдиного соціального внеску. Загалом 40 тис. громадян. З 1 жовтня вони повинні отримувати пенсію у повному обсязі. Також законопроектом передбачено скасування спеціальних норм призначення пенсії. Запропоновано два критерії визначення розміру пенсії – страховий стаж та розмір заробітку, з якого нараховуються соціальні внески.

Профспілкові організації відзначають це як один із позитивних моментів, а самі критерії називають об’єктивними: хто скільки працював, той стільки й отримує.

У рамках реформування пенсійної системи уряд переглянув списки, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах. Вилучив з них багато професій,  представники яких можуть претендувати на пільгову пенсію. Зокрема, список №1 –  це перелік виробництв, робіт, професій, посад, зайнятих в особливо важких та особливо шкідливих умовах роботи. Список №2 – у важких та шкідливих умовах роботи.

– Попередній уряд зменшив розмір єдиного соціального внеску і він стан рівним для всіх, у тому числі для підприємств, де шкідливі умови роботи. Тепер планується, що для виробництв, які мають пільговиків за списком №1, буде збільшено розмір єдиного соціального внеску на 15%, а за списком №2 – на 7%. За рахунок цих коштів виплачуватимуться пільгові пенсії, – пояснює Андрій Присяжний.

У ПФУ заберуть частину функцій

Прийнятий у першому читанні законопроект передбачає звільнення Пенсійного фонду від невластивих йому функцій.

– Ні для кого не секрет, що Пенсійний фонд дотується з державного бюджету. Мова йде про суму від 145 до 150 млрд. грн. щорічно. Зараз урядовці пропонують звільнити ПФУ від невластивих йому функцій. Зокрема, доплат до прожиткового мінімуму, допомоги інвалідам війни, учасникам бойових дій тощо. Ці функції буде передано органам соціального захисту, – повідомив пан Присяжний.

Окрім позитивних моментів, профспілкові організації наголошують і на ризиках. Через запропоновані зміни розмір пенсії для багатьох українців може суттєво знизитись. Так, наприклад, урядовці планують скасувати коефіцієнт страхового стажу.

– З 2008 року було введено коефіцієнт страхового стажу на рівні 1,35. Що це означає? Наприклад, людина має 30 років страхового стажу. При визначенні розміру пенсії кожен пропрацюваний рік підвищувався на коефіцієнт 1,35. Тобто 30 років множимо на 1.35. Виходило, що пенсія складає понад 40% заробітної плати. Зараз уряд пропонує цю норму скасувати і визначати механізм нарахування 1 до 1, – розповідає Андрій Присяжний. – Наші фахівці підрахували, що при стажі 35 років і зарплаті на рівні середньої в Україні розмір пенсії у 2018 році буде лише трохи більшим мінімальної. Це пояснюється тим, що базовий показник зарплати по Україні для розрахунку пенсії буде братися за останніх два роки.

Крім того, ряд новацій порушують норми Конвенції міжнародної організації праці №102, ратифікованої Верховною Радою у березні 2016 року. Ця Конвенція регулює

надання соціальних допомог громадянам всіх країн.

Зокрема, скасування коефіцієнта 1,35 не тільки зменшить розмір виплат громадянам, а й порушує Конвенцію. Адже міжнародний документ передбачає, що за наявності 30 років стажу розмір пенсії має бути не меншим, як 40% від заробітної плати.

Законопроектом запропоновано збільшити тривалість страхового стажу для призначення мінімальної пенсії. Зараз він становить 15 років, а пропонується – 25. Однак ця ж Конвенція передбачає, що саме при наявності 15-річного страхового стажу громадянин може претендувати на мінімальну пенсію.

Третя позиція, яка порушує норми Конвенції, – підвищення трудового стажу для виходу на пенсію. Передбачається жінкам 30 років, чоловікам – 35. Конвенція декларує 30 років в обох випадках.  

– Наші фахівці запропонували зберегти коефіцієнт тривалості страхового стажу, але зробити його диференційованим. Таким чином можна заохотити людей працювати довше. Чим більше особа працює, тим вищий коефіцієнт розрахунку, – каже Андрій Присяжний.

Документом передбачено, що громадянин, якому бракує страхового стажу для отримання мінімальної пенсії, може його купити. Щоправда, у цьому питання є обмеження. Купити можна не весь стаж, а максимум 2 роки.

Крім того, цим законом ліквідовується пенсія за вислуги років (крім артистів), скасовується індексація пенсії, встановлюється максимальна величина нарахування єдиного соціального внеску на рівні 15-ти мінімальних заробітних плат, що становить 48 тис. грн.

Усі пропозиції щодо змін законопроекту профспілки виклали у документі і надіслали його до Кабінету Міністрів і Верховної Ради України. Чи врахують їх депутати, стане відомо лише після голосування за документ у другому читанні.


Джерело: Тижневик "Номер один"





Новини
27 Квітня
26 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше