Найсвіжіше:
• 31-річна мешканка Кременецького району накриміналила у Збаражі • П’ятеро людей отримали травми в результаті ДТП на Тернопільщині • Житель Підволочиська реалізовував рецепти та нарковмісні препарати • Чужі будинок і позашляховик та мільйони в готівці: чим збагатився торік «слуга народу» Володимир Гевко • На щиті повертається до батьківської хати герой з Тернопільщини: тримав небо над нами від 2014 року • На щиті: громада на Тернопільщині зустріла полеглого Героя  • На Тернопільщині скасували тендерів на понад 236 мільйонів та відкрили кримінальні справи • У Тернопільській громаді зафіксовано п’ять фактів порушень правил рибальства (+фото) • Частина Тернопільської області буде без світла: стала відома причина • Колишнього керівника податкової Тернополя ув’язнили за вимагання 40 тис. доларів • Лишилося зібрати п’ять тисяч: рідні просять підписати петицію щодо присвоєння звання Героя Денису Блонському • У кошторис шкільного укриття за 77 млн вписали гумову плитку з Тернопільщини по 4 рази завищеній ціні • Тернопільські ветерани візьмуть участь у чемпіонаті України з футзалу • На Тернопільщині водій позашляховика не врахував погодних умов та злетів у кювет • У Тернополі в пасажирському транспорті травмувалася 73-річна жінка • Салати: особливості та характеристики • Міськрада на Тернопільщині виставила на аукціон майже 18 гектарів землі • 24 квітня один з мікрорайонів Тернополя буде без води • У Тернополі слідчі відкрили кримінальне провадження за фактом жорстокого поводження з тваринами • 47-річний мешканець Товстенської громади відповідатиме перед законом за наркозлочини • Правоохоронці провокували архітектора з Тернопільщини – Верховний Суд повністю виправдав обвинуваченого • Останні тренди у світі букетів: що зараз у моді? • П’яна водійка “Лексуса” у самісінькому центрі Тернополя скоїла ДТП • Одна з вулиць Тернополя на кілька годин залишиться без світла  • У Тернополі зник розпіарений мером реабілітаційний центр для військових
rss

За 8 років тільки тернопільські парки втратили 20 гектарів!


Опубліковано: 7 Листопада 2018р. о 12:00


«Зелене» протистояння у Тернополі перейшло у площину масштабних акцій, яких місцева влада намагається не помічати

Днями тернопільські активісти вийшли на центральну площу міста для того, аби розповісти громаді, що насправді відбувається з парками і куди зникають дерева та зелені зони. «Врятуй парк!», саме такими словами активісти зустрічали перехожих, розповідали про схеми, завдяки яким стає можливим виведення земельних ділянок із паркових зон, та скільки на цьому можна заробити.

Останнім часом тернополяни все частіше зіштовхуються з тим, що ті чи інші зелені зони, в яких вони раніше відпочивали, дорослішали і гуляли, просто зникають. 

Сьогодні в Тернополі забудовують усе, і часом це доходить просто до абсурду.  Для прикладу, реконструкція  громадської вбиральні  у розважальний центр. Та найбільше городян обурює установка МАФів на земельних ділянках і газонах загального користування. З одного боку, місто зобов’язує підприємців не встановлювати свої МАФи хаотично і лише після надання дозволу, однак найчастіше цей дозвіл передбачає встановлення будки на газонах, скорочуючи до мінімуму загальну площу зелених зон.
На жаль, поки ми не бачимо, щоб очільник міста активно займався питанням зелених насаджень, більше того, знищуються вже існуючі зелені масиви.

Це вже не вперше громадський актив збирається для того, щоби привернути увагу місцевих мешканців до проблем, які назрівають у місті. Та цього разу акцію провели у новому форматі, здебільшого розповідали про те, що відбувається у місті з парками, чому так катастрофічно мало зелених насаджень і що необхідно робити для того, щоби не допустити подальшого знищення зеленої окраси міста. Адже земля у парковій зоні – на вагу золота, і саме тому в жертву новобудовам влада готова приносити десятки і сотні дерев. Активісти зверталися до громади мовою цифр та наводили переконливі документи. Кожен бажаючий міг виступити та звернутися до громади й перехожих.

Тернополянам запропонували провести невеличкий перфоманс, зібрати дерево та «посадити» його.  Охочих було багато, особливо дітей, і вже за декілька хвилин виросла така собі галявина із зеленими насадженнями. Однак згодом її безжально було зруйновано МАФами та забудовами. Таким чином організатори намагалися показати, що не дивлячись на те, що вистачає місця для розвитку міста, влада обирає зовсім не ті зони, які потрібно, і знищує те, що навіть створено було ще задовго до неї. Найбільше засмутилися такому завершенню наймолодші учасники акції, які й висадили «парк».

Багато хто вже знає про проблему забудови парків. Тому що в березні 2017 року “відкрилася скринька Пандори” і депутати міськради проголосували за скандальні зміни до Генплану міста. І міська рада узаконила дуже багато зловживань, які вона до того робила у зелених зонах. Після того у Тернополі з’явилося багато скандальних будівництв. За 8 років тернопільські парки втратили 20 гектарів. І це якщо не брати до уваги зелені зони та насадження. Ми з активістами підрахували, що орієнтовна комерційна вартість 1 га такої землі у Тернополі – близько 1 млн. доларів США. Тобто у парках понад 20 мільйонів доларів коштує земля, а її, звичайно ж, виділили безкоштовно.

Ми зараз по суті виконуємо ту роботу, яку повинна робити поліція, саме вони мають розслідувати ці злочини. Однак поліція не бачить порушень і зловживань.

 

Для прикладу наведу забудову площею 0,6 га у парку Національного відродження. Наша боротьба триває уже понад рік, минулого жовтня там почали будівництво так званого соціально-спортивного центру, насправді це є комерційний проект – готель із закладом громадського харчування. 

 

 

У 2014 році 17 лютого, в той день, коли на Майдані лунали постріли та вибухи, видавався дозвіл на будівництво цього скандального готелю. Пізніше його скасували, але згодом він був наданий знову.  Свого часу, коли на голосування було винесено проект про заборону будівництва, Сергій Надал розповідав, що у тому місці (територія, де будують готель) збираються алкоголіки та наркомани, і просив депутатів не голосувати за заборону, – розповів громадський активіст Олег Синовець.

У перерві між виступами волонтери  збирали у перехожих підписи на підтримку вимог активістів, візуально складалося враження, що зацікавлених дуже багато, особливо тішило те, що небайдужою виявилась молодь.

– Із 2010 року близько 20 гектарів парків було вкрадено у громади міста і передано через комунальні підприємства під забудову різним фірмам та організаціям. Якщо брати ситуацію по місту в цілому, то маємо ще страшніші цифри. До 66 гектарів зелених насаджень у місті знищено і передано в приватні руки. Ми не проти, щоб у Тернополі процвітав бізнес, ми не проти, щоби наше місто розвивалося, але не ціною зелених зон. Вимоги наші прості: ми збираємо підписи, вимагаємо чітко визначити межі парків,  звільнення тих людей, які ставлять свої підписи під дозвільними документами на забудову парків. Це начальник відділу архбудконтролю  ТМР Михайло Горішній та головний архітектор міста Василь Бесага. Вважаємо, що такі люди, які дозволяють знищувати парки, мають бути звільнені, також вимагаємо ліквідації КП «Масив»,  КП «Сонячне» та КП «Тернопільбудінвестзамовник», бо через ці підприємства проводять махінації, виділяють землю у незаконний спосіб, – додав член ініціативної групи проти незаконних забудов Іван Кізюк.

У мережі інтернет активісти активно поширюють інформацію про зменшення зелених зон і насаджень не лише у парках, а взагальному по місту. Як уже зазначалося вище, за підрахунками це близько 66 гектарів. І для того, щоби було зрозуміліше, скільки це, наводять вражаючі порівняння:

– 66 гектарів – це більше, аніж площа Ватикану (площа Ватикану – 44 га);

– 66 гектарів – це 30 паризьких Діснейлендів (площа комплексу розваг у Парижі – 2,3 га);

– 66 гектарів – це практично 4 комплекси НСК Олімпійський (загальна площа стадіону – 16,88 га).

Тим часом влада продовжує співати хвалебні оди,  у яких займається підміною понять і робить спробу видати нам Тернопіль за взірець того «справжнього європейського» міста. Та я вимушена розчарувати можновладців і сказати, що їм бракує артистизму, і з кожним днем усе менша кількість містян вірить їхнім словам. Взяти хоча б, для прикладу, події, які передували проведенню українського муніципального форуму, що відбувся у вересні. Тоді для того, аби замилити око різноманітним делегаціям з інших міст, із центральних вулиць Тернополя зникали вивіски та МАФи, а після завершення заходу все повернули на свої місця. І це може говорити лише про те, що влада розуміє, на що насправді перетворила місто, однак не хоче цього визнавати на загал, бо їхнє нове архітектурно-планувальне рішення можна назвати європейським лише в тому випадку, коли збираєшся іронізувати.

Якщо не змінити політику забудови, то вже дуже скоро постане питання про те, де ж прилаштувати саджанці дерев серед забудованих районів. У даний момент темпи відновлення зелених зон не можна порівняти з темпами забудови міста та вирубки дерев. Протистояти цьому можуть лише об’єднані зусилля містян, яким важливо бачити красиве, ошатне та зелене місто, але зробити це не просто: влада відчуває себе безкарною та й патріотів залишилося мало. До того ж провладні структури ігнорують думку корінних тернополян, адже ще з часів Стародавнього Риму володарі краще за всіх засвоїли, що “гроші не пахнуть”…


Джерело: Тижневик "Номер один"





Новини
19 Квітня
18 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше