Найсвіжіше:
• «Поділля» з В. Березовиці у футбольному сезоні-2024: з екс-гравцями “Чорноморця”, “Поділля” та “Агробізнесу” • У Тернополі серед білого дня зникла 33-річна жінка • Громади Тернопільщини пообіцяли зібрати військовим близько 15 млн грн • Оновлення даних: хто з чоловіків мусить зʼявитися до ТЦК • «Я не герой, я людина!» – тернопільська «Пташка» з Азовсталі закрила рота хейтерам • Незаменимые кухонные гаджеты, которые сделают приготовление пищи легче и быстрее • У Тернополі поліція розшукує Андрія Скрябіна • Сигнальний пістолет: надійний засіб для подачі сигналів та забезпечення безпеки • Поради щодо вибору побутових вугільних фільтрів для очищення води • Дівчинку штовхнули в туалеті, і вона знепритомніла: поліцейські склали протоколи через булінг у школі на Тернопільщині • Заліщицькі комунальники сплатили майже пів мільйона за стихійне сміттєзвалище • У ДТП на Тернопільщині травмувався водій і його 10-річна донька • Паспортний сервіс пояснив, як чоловіки за кордоном зможуть отримати паспорти • Навчання трейдингу з нуля: чи можливо це • Лісник з Бережанщини незаконно зрубав дерева на понад 170 тис грн • Суд відправив за ґрати військовослужбовця, який у Клебанівці, що на Тернопільщині погрожував людям автоматом • Пенсіонери на Тернопільщині можуть не платити за комуналку: назвали умови • На Тернопільщині сталися зміни у керівному органі місцевого самоврядування • Бучацький «Колос» заявився на сезон-2024: з наддосвідченим захисником, чемпіоном області та молодими талантами • У центрі Тернополя тимчасово не буде газу – відома причина  • На Харківщині загинув прикордонник з Тернопільської області • Від розумних візків до покоління Альфа: 5 головних тенденцій у роздрібній торгівлі 2024 року • Частина Тернопільської області сьогодні буде без світла • Запросила злодія додому: чоловік накриміналив на Бережанщині та втік у сусідню область  • Які модні літні костюми цього сезону?
rss

З яких причин листя хризантеми чорніє


Опубліковано: 24 Жовтня 2021р. о 10:41


Хризантема користується великою популярністю серед квітникарів і росте практично на кожній ділянці, наповнюючи сад у похмурі осінні дні яскравими фарбами. Рослина досить невибаглива у догляді, проте іноді і з нею трапляються проблеми. Одна з них — потемніння листя.

Щоби врятувати хризантему, важливо правильно визначити причини почорніння листя. Зазвичай темні плями на листі сигналізують про одне з грибкових захворювань, про які ми розповімо далі. Крім того, призвести до даної проблеми можуть і комахи-шкідники.

Хвороби

Однією з основних причин почорніння листя хризантем є грибкові захворювання. Важливо розуміти, що всі грибкові інфекції накопичуються у ґрунті, у корінні, на опалому листі у разі тривалого вирощування культури на одному місці.

Небезпечне захворювання зростає і у загущених посадках, за незбалансованого мінерального живлення (надмірне внесення азотних добрив), у разі різких коливань температури, пересушування рослин або перезволоження.

Септоріоз

Хризантеми можуть почати чорніти при ураженні септоріозом. Спочатку на листі з’являються жовтувато-бурі округлі плями, які пізніше темнішають і стають майже чорними. Поступово уражені ділянки збільшуються і зливаються. Коли плями покривають більшу частину листової пластинки, вона засихає.

Хворе листя необхідно одразу ж обрізати і спалити. Якщо ураження занадто сильне, доведеться знищити всю рослину, поки вона не заразила своїх сусідів.

Аскохітоз

Аскохітоз — ще один можливий вид грибкового захворювання, яке уражає не лише листя, а й інші частини хризантеми. Спочатку на листі утворюються чорно- або сіро-коричневі плями, які поширюються на всю поверхню листової пластинки. Листя засихає і повисає уздовж стебла. На квітках може з’являтися крапчастість, а серединка загниває.

Як і у разі ураження септоріозом хворе листя необхідно одразу ж знищувати, щоби не допустити поширення хвороби.

Сіра гниль

Якщо хризантеми почорніли, причина також може бути у сірій гнилі. При ураженні цим грибковим захворюванням квітки і листя буріють, вкриваються пухнастим нальотом, а потім засихають.

Сіра гниль уражає всі садові та овочеві культури і може призвести до загибелі рослини.

Борошниста роса

Борошниста роса спочатку проявляється у виникненні білого нальоту на листі та стеблах квітки. Пізніше наліт стає сірим, а листя при сильному ураженні темнішає. Якщо хворобу вчасно не лікувати, бутони засохнуть і не розкриються.

Заходи боротьби із хворобами і їхня профілактика

Якщо грибок міцно “освоївся” на ваших клумбах, одне видалення ураженого листя не допоможе вирішити проблему. Щоби позбутися від збудників захворювань раз і назавжди, необхідно регулярно обробляти рослини наступними фунгіцидами: хлорокисом міді (0,4 %), ХОМом, бордоською рідиною (1%).

Із профілактичною метою достатньо буде провести 3-4 обробки протягом сезону. Вперше хризантеми обробляють фунгіцидами під час відростання пагонів і появи перших листочків. За появи ознак ураження обробляти квіти можна раз на тиждень.

Дотримуйтесь концентрації розчинів, зазначених на етикетках, у жодному разі не зменшуйте і не збільшуйте їх. Обприскувати слід не лише листя і пагони, а й ґрунт навколо них. Восени хворе листя та інші рослинні залишки потрібно спалити.

Комахи-шкідники

Не меншої шкоди хризантемі завдають комахи. Їхня діяльність також нерідко призводить до потемніння й опадання листя, а у найважчих випадках — до загибелі всієї рослини.

Нематода

Ураження хризантем нематодою — дрібним ниткоподібним хробаком — спочатку проявляється на нижніх листових пластинках: на них утворюються світло-жовті плями, які пізніше змінюють колір на бурий. Через деякий час листя відмирає. Після його опадання шкідник піднімається вгору по стеблу і починає знищувати верхні листочки. Крім листя, страждають через шкідників ще й квітки: вони не розвиваються, стають дрібними і потворними. У результаті хризантема втрачає декоративність і може навіть загинути.

Поширюється шкідник разом із зараженими матковими кущами. Призвести до зараження хризантем нематодою можуть також опале листя, залишки уражених рослин і бур’яни. Тому слід регулярно видаляти бур’яни і сухе листя, підтримуючи порядок на ділянці.

Гарним способом боротьби з нематодою є розпушування ґрунту: личинки, що потрапили на поверхню ґрунту, гинуть під впливом сонячних променів. У якості хімічних засобів для боротьби з нематодою дачники часто використовують біопрепарати-нематоциди Фітоверм, Нематофагін, Метаризин і ін.

Луговий клоп

Хризантемі шкодять і дорослі клопи, і личинки. Вони висмоктують сік із листя і квіткових бутонів. У результаті їхньої діяльності на листових пластинках виникають білясті плями, які з часом стають бурими, потім майже чорними, і листя опадає. Уражені пагони викривляються. Бутони не розкриваються, а якщо й розпускаються, то з них з’являються квітки з деформованими пелюстками. Особливо страждають хризантеми через навалу клопів у посушливі роки — найбільш сприятливий час для розвитку шкідника.

Уражені кущі слід обприскати настоями ріпчастої цибулі чи деревію або опудрити деревною золою. З хімічних препаратів допоможе обробка посадок акарицидом Кінмікс.

У якості профілактичного заходу рекомендується обов’язкове знищення восени всіх рослинних залишків і бур’янів.

Хризантема — улюблена рослина багатьох квітникарів, проте вона нерідко страждає від шкідників і захворювань. Щоби вчасно виявити проблему, регулярно оглядайте кущі. Виявлення ознак ураження на ранніх стадіях допоможе вам врятувати рослину, і хризантема буде радувати вас пишним квітненням протягом тривалого часу.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки:

Перегляньте також:





Новини
26 Квітня
25 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше