Найсвіжіше:
• Анонси газети «Номер один» від 8 грудня 2021р. • Тернопільських депутатів на найближчій сесії чекає випробування на вшивість • Міський голова Лановецької громади Роман Казновецький • Тернопільську фірму не пустили будувати майданчик для гвинтокрилів за 20 мільйонів • Завтра, 8 грудня, на трьох вулицях Тернополя не буде світла • Завтра на Тернопільщині 105 населених пунктів будуть без світла • Зарізав і викинув з балкону: поліція затримала підозрюваного у жорстокому вбивстві • В одній з громад Тернопільщини заборонили продавати алкоголь • Чи посилять карантин на період новорічних свят: інформація МОЗ • На Тернопільщині в одній з лікарень помер головний лікар • У Тернополі малеча ошпарилася окропом • Корисні властивості молочної сироватки • На Тернопільщині страшна ДТП • У Підгайцях медичка спокусилася на хабар сувенірними купюрами • У Тернополі вночі біля відомого бару побили чоловіка • Чи потрібно вакцинуватись проти COVID-19 регулярно: коментар Ляшка • Житель Почаєва убив злодія, якого застав удома • На Тернопільщині від ковіду померло дев’ятеро людей • У Тернополі зростають ціни на нерухомість: що кажуть будівельники та ріелтори? • У Бережанах хочуть відкрити завод з виробництва кабелів для автомобілів світових брендів • В тернопільському дворі жорстоко зарізали молоду дівчину • Завтра, 7 грудня, на чотирьох вулицях Тернополя не буде світла • Завтра на Тернопільщині 99 населених пунктів будуть без світла • У Тернополі будується перший повнорозмірний стадіон зі штучним покриттям (+фото) • Кредит без відмови у Кешинського: фінансова допомога 24/7
rss
Як змінити постачальника газу

Опубліковано: 15 Січня 2021р. о 10:00 Переглядів: 383Із серпня 2020 року в Україні запрацював ринок газу для населення, в умовах якого кожен побутовий споживач може обирати постачальника газу залежно від ціни, сервісу, інших критеріїв.  Обмеження щодо ціни газу скасовані, а сам перехід від одного постачальника до іншого став значно простішим для тих, хто вміє користуватися інтернетом. Змінити компанію тепер можна навіть за умови боргів, нових труб до квартири чи будинку при цьому прокладати не треба. Нового постачальника природного газу можна обрати з будь-якого куточка України. Журналісти «Номер один» підготували покрокову інструкцію, як змінити постачальника палива для того, щоби зменшити свої витрати на «комуналку».

Навіщо змінювати постачальника газу?

Причини можуть бути різні. Когось не влаштовує вартість газу, когось – якість наданих послуг. Зазвичай головною причиною зміни постачальника є саме ціна.

Нині перейти можна до будь-якого українського постачальника, який має відповідну ліцензію. Наприклад, власник квартири у Тернополі може підключитися до ТОВ «Одесагаз-постачання» або ж державного «Нафтогазу» та отримувати газ від цих компаній замість місцевого ТОВ «Тернопільоблгаз». Змінити постачальника може і приватний будинок, і окрема квартира у багатоповерхівці.

Вартість природного газу тепер змінюється щомісяця. Наразі нема зручного єдиного сервісу, де можна було б порівняти пропозиції різних постачальників, можливо, він з’явиться трохи пізніше, у процесі подальшого розвитку газового ринку. Проте всі газопостачальні компанії мають оголошувати вартість газу за п’ять днів до початку місяця постачання на своїх сайтах. Саме там можна дізнатися актуальні ціни та вибрати, наприклад, найдешевшого постачальника.

До речі, якщо порівнювати ціни на газ, то можна побачити, що найнижчу ціну на січень заявила компанія «Газ АП» – 6,99 грн. за кубометр, а найвища ціна у компанії «Львівенергозбут» – 10,8 грн. за кубометр. У ДП «Газпостач» ТОВ «Тернопільміськгаз» та ТОВ «Тернопільоблгаз» кубометр газу вартує 8 грн. 75 коп.

Як перейти до нового постачальника газу?

Обрати нового постачальника газу. Перевірити, чи компанія має право на постачання газу, можна на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у галузі енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Для цього слід зайти за посиланням https://www.nerc.gov.ua, потім обрати розділ «Ліцензійний реєстр НКРЕП» та натиснути на нього. Після цього файл із повним переліком ліцензіатів НКРЕКП завантажиться на комп’ютер. У цьому електронному списку треба знайти постачальника природного газу за його юридичною назвою та у розділі «статус ліцензії» перевірити її чинність. Загалом ліцензії на торгівлю газом в Україні мають понад 500 компаній, проте не всі з них уже створили необхідну інфраструктуру для роботи з побутовими клієнтами (контакт-центри, системи формування платіжок тощо).

Після цього потрібно подати заяву-приєднання встановленого зразка до нового постачальника. Це можна зробити як на сайті нового постачальника, так і надіслати йому скановану/сфотографовану заяву на електронну скриньку. Разом із заявою-приєднанням споживач пред’являє постачальнику документи, якими визначено право власності чи користування на об’єкт (приміщення); документ, що посвідчує особу споживача (паспорт), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код); інші документи, які може вимагати постачальник (перелік яких має бути визначений на сайті такого постачальника). Наприклад, це може бути останній рахунок за розподіл або постачання газу. Заяву також може подати й довірена особа власника приміщення, проте вона мусить мати оформлене належним чином доручення. Після цього слід очікувати повідомлення від нового постачальника про дату, з якої здійснюватиметься постачання природного газу. Нова компанія має для цього термін до 20 днів, однак конкуренція вже змушує компанії реагувати швидше. Протягом 6 тижнів споживач отримує остаточний рахунок від попереднього постачальника і повинен з ним розрахуватися упродовж 10 днів з моменту отримання рахунку. Варто зазначити, що відсутність індивідуального газового лічильника не є перешкодою для зміни постачальника.

Також за допомогою сервісу «Приват24» можна змінити постачальника, щоправда, тільки на Нафтогаз України.

Що потрібно знати під час зміни постачальника?

Споживач не контактує зі старим постачальником та не зобов’язаний отримувати довідку про відсутність боргу. Угода про постачання газу з попередньою газовою компанією розривається автоматично з моменту укладання угоди з новою. Новий постачальник має право відмовити споживачеві у підписанні договору за наявності боргів перед старим постачальником. Водночас наявність боргів більше не є завадою для процедури зміни постачальника. Якщо клієнт визнає борги, їх потрібно буде сплатити чи реструктурувати. Якщо людина не погоджується з нарахуваннями за спожитий газ, наприклад, через застосування так званих «теплових» коефіцієнтів, то боргове питання можна і потрібно вирішувати в судовому порядку. При цьому подібні суперечки та судові процеси не мають стати на заваді зміні постачальника. Споживач має право обрати собі нову компанію-постачальника газу.

Які дії нового постачальника?

Новий постачальник, отримавши заяву-приєднання, не пізніше, ніж на третій робочий день із дня отримання заяви скеровує повідомлення про намір побутового споживача змінити постачальника природного газу на інформаційну платформу оператора газотранспортної системи. При цьому діючий постачальник автоматично отримує повідомлення про намір його споживача укласти договір з іншим постачальником.

Новий постачальник розглядає подані документи та приймає рішення. Зазвичай постачальник зв’язується з клієнтом протягом двох-трьох днів. Уся процедура на практиці триває близько десяти днів. Максимально передбачений термін для надання відповіді – 20 днів з моменту отримання від споживача заяви-приєднання.

У разі згоди постачальника укласти договір зі споживачем він вносить інформацію про нового споживача у свій Реєстр споживачів та з наступного дня починає постачати газ новому споживачеві. Після завершення процедури зміни постачальника новий постачальник протягом трьох робочих днів письмово повідомляє побутового споживача про дату, з якої здійснюється постачання природного газу.

Наші журналісти також поспілкувалися з тернополянином, який уже встиг змінити постачальника газу.

– 23 листопада я заповнив заяву-приєднання на сайті «Нафтогаз Україна» і долучив до неї усі необхідні документи. Мені надійшов лист на електронну адресу, в якому було вказано, що компанія перевіряє документи, які я їм надав, і якщо все оформлено правильно, то перехід триватиме від 5 до 7 робочих днів. 10 грудня мені на електрону пошту, надійшов лист у якому було повідомлено, що тепер я є клієнтом газопостачальної компанії «Нафтогаз України», і вказано номер особового рахунку. У листі просили надіслати поштою паперовий варіант підписаної заяви на приєднання. Також  рекомендували зареєструватися в особистому кабінеті на сайті gas.ua.

Завдяки цьому можна вибрати тариф, сформувати платіжку за газ і оплатити її. Особистий кабінет дає змогу перевіряти історію нарахувань та оплат, замовляти довідку про стан рахунку. Там же є особисті дані клієнта та EIC-код. Загалом процедура проста, якщо володіти комп’ютером, а річна економія – серйозна. Я задоволений тим, що змінив компанію і зробив це легко, – розповідає тернополянин Микола Деренько.

 

Корисна інформація

Чи потрібно прокладати нові труби?

Ні, прокладати нові труби не потрібно. Трубами опікуються не газопостачальні компанії, а оператори газорозподільчих мереж (облгази). Змінити облгаз не можна, оскільки в регіоні це природна монополія. Тобто труба одна, а використовувати її для постачання газу можуть сотні постачальників.

Чи потрібно сплачувати за доставку після зміни постачальника газу?

Потрібно, оскільки за газ як товар ви сплачуєте новому газопостачальнику, а за доставку – облгазу. Послуга доставки газу надається споживачам незалежно від того, хто в нього постачальник. За доставку газу треба платити облгазу до 20 числа поточного місяця.

Якщо раніше мені відключили газ?

Споживач, якому припинено (обмежено) постачання через борг, також може скористатися правом на зміну постачальника газу. Проте постачання газу новим постачальником може здійснюватись після оплати всієї заборгованості перед попереднім постачальником, який припинив (обмежив) постачання газу.

Як розрахуватись зі старим постачальником?

Після отримання на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи повідомлення про намір споживача укласти договір постачання природного газу з іншим постачальником чинний постачальник не має права припинити або обмежити постачання природного газу на об’єкт цього споживача.

З метою забезпечення безперебійного постачання природного газу, чинний постачальник здійснює постачання природного газу споживачу до дня початку постачання природного газу новим постачальником. Дія угоди з чинним постачальником автоматично припиняється на наступний день після реєстрації споживача в Реєстрі нового постачальника.

Попередній постачальник не пізніше, ніж через шість тижнів після розірвання договору зобов’язаний виставити такому споживачеві остаточний рахунок з урахуванням усієї непогашеної суми заборгованості. Побутовий споживач зобов’язаний здійснити оплату такого рахунку не пізніше десяти робочих днів із дня виставлення такого рахунку.

Чи треба буде передавати дані про споживання газу з 1 по 5 число?

Треба, оскільки облік споживання газу здійснює газорозподільча компанія (облгаз). Вона є природним монополістом на вашій території і її не можна змінити. Тому потрібно з 1 по 5 число кожного місяця передавати показання лічильника газу в будь-який зручний спосіб.

Ольга Дощ

 


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , ,Новини
7 Грудня
6 Грудня
Ваше ставлення до вакцинації від коронавірусу?
Погода
Реклама
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше