Найсвіжіше:
• Навчання трейдингу з нуля: чи можливо це • Лісник з Бережанщини незаконно зрубав дерева на понад 170 тис грн • Суд відправив за ґрати військовослужбовця, який у Клебанівці, що на Тернопільщині погрожував людям автоматом • Пенсіонери на Тернопільщині можуть не платити за комуналку: назвали умови • На Тернопільщині сталися зміни у керівному органі місцевого самоврядування • Бучацький «Колос» заявився на сезон-2024: з наддосвідченим захисником, чемпіоном області та молодими талантами • У центрі Тернополя тимчасово не буде газу – відома причина  • На Харківщині загинув прикордонник з Тернопільської області • Від розумних візків до покоління Альфа: 5 головних тенденцій у роздрібній торгівлі 2024 року • Частина Тернопільської області сьогодні буде без світла • Запросила злодія додому: чоловік накриміналив на Бережанщині та втік у сусідню область  • Які модні літні костюми цього сезону? • Футбольний сезон-2024: кадрова революція у триразового срібного призера чемпіону Тернопільщини • Тернопільська мерія дофінансувала на 7 мільйонів одне з комунальних підприємств • Mercedes-Benz GLC: особливості та переваги моделі • Американському сенатору присвоєно звання почесного громадянина міста на Тернопільщині • Уродженець росії викинув валізу з тілом матері в Тернополі і намагався сховатися в Одесі • На Шумщині в результаті займання авто загинув 36-річний чоловік • Гравців, які мають 17 титулів чемпіонів Тернопільщини, заявив заліщицький «Дністер» • Ухилянт із Хоросткова, щоби не йти в тюрму, добровільно пішов до ЗСУ • Міноборони – про повістки за кордоном і чи встигнуть розробити електронний кабінет • Революція в кулінарії: суші бургер • Обмеження прав українців за кордоном вигідне лише нашому ворогу, – нардеп • Як вибрати клініку для ведення вагітності • За вчинення домашнього насильства жителю Зборова загрожує два роки тюрми
rss

У Тернополі майже удвічі зросте квартплата


Опубліковано: 10 Березня 2017р. о 10:19


^56D44B4DDB3A5F51A91D55AF26A5EF5FC2525C4C1890FB918E^pimgpsh_fullsize_distrНезабаром тарифи на утримання будинків та прибудинкових територій, які обслуговують приватні підприємства, а також там, де створені об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (далі  ОСББ) можуть зрости. Підстав для цього більш ніж достатньо, запевняють керівники і підприємств, і об’єднань. Серед основних – зростання мінімальної заробітної плати та ріст цін на електроенергію.

Більшість працівників – на «мінімалці»

Реалії свідчать, що зростання мінімальної заробітної плати наразі не позначилося позитивно на рівні життя населення. Більше того, ряд товарів та послуг подорожчали. В основному через підвищення тієї ж заробітної плати як однієї зі складових витрат. Ударом для комунальної галузі стало також і суттєве подорожчання електроенергії, яка є однією з основних складових тарифу послуги з утримання будинків та споруд, і включає в себе освітлення сходових кліток, підвалів та електропостачання ліфтів.

Нагадаємо, що дворічний графік підвищення тарифів на електроенергію для населення комісія затвердила ще в лютому 2015 року. В діючому тарифі закладена вартість електроенергії 0,63 гривні за кіловат. Натомість із 1 січня 2017 року вона становить 1,43 гривні, з 1 березня 2017 року зросла до 1,68 грн./кВт.

– На ці два аспекти неможливо вплинути на регіональному рівні, – пояснює директор ПП «Тернопіль Комсервіс» Юрій Вересюк. – При попередньому розрахунку тарифу закладено заробітну плату в розмірі 1378 грн. Протягом 2015-2016 років вона зросла до 1450 грн. У грудні 2016року – до 1600 грн., а в січні 2017 року – до 3200 грн.

40% структури тарифу становить прибирання прибудинкової території. Якщо раніше зарплата прибиральниці становила 1450 грн., то зараз – 3200 грн. Виходить, вартість прибирання треба підвищити удвічі,  і вона становитиме вже не 40 коп., а 80.

З іншого боку, не може кваліфікований та некваліфікований працівники мати однакову заробітну плату. Чи буде працювати професійний слюсар-сантехнік або електрик на ту саму мінімальну зарплату, що й двірник? Ні. Тому фахівці просто звільняються і їдуть за кордон, де їхня робота цінується значно дорожче.

І справді, вже зараз обслуговуючі організації відчувають дефіцит кадрів. Це пов’язано з низьким рівнем оплати праці і з відсутністю кадрів виробничих спеціальностей.

– Другий аспект – зростання витрат на енергоносії, – продовжує Юрій Вересюк. –Вартість електроенергії також зросла майже утричі.

Виходячи з ініціативи уряду, двірникам уже в січні мали підвищити заробітну плату майже вдвічі. Оскільки за січень підприємства вже оплачуватимуть працю своїх робітників за новими ставками, а тарифи ще не зросли, то різниця відобразиться збитковістю на обслуговуючих підприємствах. Обслуговуючі організації не бачать іншого шляху, як підвищити тариф. Інакше вони залізуть у борги, якість послуг знизиться, а від частини робіт взагалі доведеться відмовитись. Керівники підприємств кажуть, що підвищення зарплати торкнеться не всіх, а тільки тих, хто отримував мінімальну.

– Підвищення заробітної плати більшою мірою стосується двірників та окремої категорії працівників ремонтних професій. Не відбудеться підняття заробітної плати в адміністративного персоналу, – зазначає директор ПП “Східний масив” Михайло Дереворіз.

ОСББ вичерпують резерви

Не краща ситуація і в об’єднаннях співвласників багатоквартирних будинків. Там також говорять про підвищення тарифу. Кажуть, зробити це слід було ще з початку року. І хоча ОСББ в змозі самостійно затверджувати для себе розмір внесків, та є один стримуючий фактор, який поки що не дозволяє підвищити тариф.

– У Тернополі налічується 452 ОСББ, що становить майже 35% від загального фонду міста, – каже керівник громадської спілки «Рада голів ОСББ» Сергій Лупак. –  Об’єднання співвласників негативно відреагували на підвищення зарплати. Зараз кошти беруть із резервних фондів, так званих запасів, які накопичились упродовж попередніх років. Ці кошти планували вкладати в будинки. А зараз їх витрачають на заробітну плату.

Представники ОСББ у будь-який момент на загальних зборах можуть прийняти рішення про підняття заробітної плати керівнику, а також збільшення розміру внесків на утримання будинку. Однак у законі «Про ОСББ» вказано, що відшкодування здійснюється відносно найбільшого тарифу. На даний момент рішенням виконавчого комітету затверджено тариф без податку в розмірі 2,44 грн. (з ліфтом) та 2,03 грн. без ліфта. Якщо ОСББ встановлять тариф, вищий зазначеного, то не отримають відшкодування.

– Якщо ми поставимо тариф 3,5 грн., субсидія все одно відшкодовується з розрахунку 2,44 грн. Нам потрібно, щоби першочергово місто підвищило тариф по приватних підприємствах, які обслуговують житловий фонд міста, тоді автоматично його підвищать і ОСББ, – каже Сергій Лупак. – Рано чи пізно наш резервний фонд закінчиться, і тоді не буде чим виплачувати заробітні плати. А штрафні санкції за затримку дуже високі.

Частина людей працюють неповний робочий день, тож відповідно і не отримують мінімальної заробітної плати, а, скажімо, половину. Попри це голова ОСББ все одно повинен сплатити ЄСВ у повному обсязі – 704 грн. з кожного працюючого.

Крім заробітної плати та енергоносіїв, зростає і вартість послуг, яку ОСББ отримують відповідно до договорів. Так ОСББ уже попередили про зростання тарифу на вивіз сміття, послуги ліфтів, дератизацію.

Керівники підприємств, що обслуговують будинки і споруди та прибудинкові території, вже провели розрахунок коефіцієнта зміни витрат, і в разі затвердження його виконавчим комітетом він становитиме 1,85 грн. Виходить, якщо зараз мешканці, які обслуговуються приватними підприємствами, оплачують 2,57 грн. з ПДВ, то квартплата становитиме близько 4 грн. за квадратний метр без ліфта та 4,5 грн. – з ліфтом. В ОСББ розмір внесків може бути меншим від міського тарифу. Частина об’єднань скористалися  різними програмами з енергозбереження та встановили енергозберігаючі лампочки, утеплили будинки тощо. Зараз за рахунок цього вони можуть трохи зекономити.

 

 

1412058920_boyarskijКоментар

Вадим Боярський, директор департаменту соціального захисту населення ТОДА

Жеки та ОСББ не належать до підприємств, які виробляють продукцію. Це всього-на-всього спілка власників, які утримують житловий будинок. Тому вплив зростання мінімальної заробітної плати на таких підприємствах великий.

У грудні середня заробітна плата по Тернопільській області становила 4781 грн. ЖЕКи та ОСББ – це підприємства з найнижчим рівнем заробітної плати. Але варто пригадати, що у 2015 році ЄВС було зменшено майже удвічі – з 38% до 22%. З надією, що бізнес легалізує тіньову зайнятість. Однак цього не сталося. В результаті у 2015 році пенсійний фонд недоотримав великий відсоток надходжень.

З іншого боку, ми ж розуміємо, що на ряді підприємств за 1600 грн. (мінімальна зарплата до 1 січня 2017 року – авт.) ніхто не працює, тому вони не відчують змін.

Обов’язкова плата за комунальні послуги для кожної сім’ї розраховується індивідуально. Це може бути як 3%, так і 30%. Тобто, чим багатша сім’я, тим більше вона платить. За послугу у межах норм споживання зростання тарифів на призначення субсидії не впливає: разом зі зростанням тарифу зростає і розмір відшкодування. Наразі в області субсидію отримують 216 тис. домогосподарств, що становить близько 70% населення.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , ,





Новини
26 Квітня
25 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше