Найсвіжіше:
• Щемлива історія 22-річного воїна з Тернопільщини, який вижив після “скидання” вибухівки з дрона • Частина Тернопільської області буде без світла – стала відома причина • Військовослужбовиця з Тернопільщини нагороджена «Хрестом Військова честь» • Помер колишній головний тренер тернопільської «Ниви» • Футбольний чемпіон Тернопільщини заявився на сезон-2024: з п’ятьма новачками та без трьох лідерів • Чоловіки 18-60 років не зможуть отримати паспорти за кордоном – постанова Кабміну • Збиткові тепломережі Тернополя виплатили працівникам премій на мільйон • На дорогах Тернопільщини збираються встановити розумні відеокамери • У Тернополі помер похресник Степана Бандери • Ексдепутата Тернопільської райради підозрюють у вимаганні $300 тисяч хабаря  • Прокуратура Тернопільщини взялася за піарника Надала • У Тернополі відбудеться Великодній ярмарок крафтовиків • 9000 доларів за «швидко перебігти кордон» – за незаконне переправлення ухилянта через кордон судитимуть 2 осіб • Сімейні розбірки на Тернопільщині: судитимуть 36-річного чоловіка, який вбив співмешканця своєї тещі • Мікробіом та його вплив на здоров’я дитини: нові дослідження та перспективи • У госпіталі помер військовослужбовець з Тернопільщини • Частина Тернопільської області буде без світла – стала відома причина • Легенда тернопільського футболу відновлює кар’єру і побореться за Лігу Тернопільщини • Від отриманого поранення на Донеччині в госпіталі помер 45-річний воїн з Тернопільщини • Заборона на консульські послуги для чоловіків за кордоном – скільки часу це триватиме • Закон про мобілізацію-2024: коли він набирає чинності та основні норми • На Тернопільщині з’явиться ще один індустріальний парк – вирішено всі формальності на урядовому рівні • Як уникнути обвиття дитини пуповиною? • Ще одна болюча втрата – зупинилось серце мужнього воїна-захисника з Тернопільщини • Завтра на кілька годин частина Тернополя буде без світла
rss

Сімейний лікар в період пандемії: про антибіотики по вайберу, комунікацію з пацієнтом та правила неписаної етики


Опубліковано: 15 Лютого 2021р. о 8:00


“Особисто для мене консультування через месенджери зручніше, ніж телефонний дзвінок”, – Ольга Сковронська

У зв’язку з реформою, тепер медична допомога не прив’язана до місця прописки, проживання чи розміру подяки. Кожен українець може вибрати терапевта, педіатра або сімейного лікаря у будь-якому медичному закладі, а гроші за медичне обслуговування заплатить держава. Однак у період коронакризи можна почути багато нарікань від пацієнтів, мовляв, не бере слухавки, неможливо зв’язатися, призначає лікування по телефону. Наші журналісти поспілкувалися з завідувачем амбулаторії загальної практики-сімейної медицини  №9 м. Тернополя Ольгою Сковронською та попросили її відповісти на ряд запитань, які так цікавлять наших читачів.

– Нещодавно з’явилася інформація про те, що пацієнтам, які уклали декларації щодо надання первинної медичної допомоги до квітня 2018 року, необхідно відвідати лікаря-терапевта для переукладання декларацій у зв’язку з закінченням терміну їхньої дії. Як це зробити на практиці особливо тим, кого можна віднести до вразливих категорій населення та групи ризику?

– Не можу вам сказати за всю область, але у Тернополі всі декларації підписані з 1 квітня 2018 року. Можливо, є окремі випадки, де в тестовому режимі ці декларації було підписано раніше, але згодом їх переуклали.

– Можливо, існує загальний реєстр терапевтів та сімейних лікарів, щоби пацієнт міг ознайомитися з детальною інформацією про кожного з них, а тоді вже обрати?

– Зараз уже кожен медичний заклад, зокрема й наш також,  має свій сайт, на якому розміщено список лікарів, їхні фотографії, контактний номер телефону, графік роботи, а також інформація з приводу того, чи укладає лікар декларації, чи вже набрав граничну кількість пацієнтів.

– Якщо говорити про реформу, то відтепер медична допомога не прив’язана до місця прописки…

– Це справді так, от приміром, у мене є пацієнтка із Львівської області. Чи зручно це для неї? Важко сказати. Та мені здається, що все-таки комфортніше, коли місце надання первинної медичної допомоги поблизу, це навіть раціональніше в питанні того, як до нього потрапити на прийом. Але, зрештою, будь-який пацієнт з будь-якого населеного пункту області може обрати собі лікаря в Тернополі.

– Дуже часто можна почути багато нарікань від пацієнтів: мовляв, сімейний лікар призначає антибіотики по вайберу, навіть не прослухавши хворого, лише зібравши анамнез через месенджер. Чи правильно це?

– Призначення антибіотиків полягає в тому, щоб убивати бактерії, які є причиною тієї чи іншої хвороби. На віруси антибіотики не діють узагалі, тому вилікувати за їхньою допомогою COVID-19 просто не можливо. Так само немає жодного сенсу лікувати ними грип, кір, вітряну віспу, вірусні гепатити чи будь-які інші вірусні захворювання. Якщо говорити про звичайну пневмонію, то її не тільки можна, а й потрібно лікувати антибіотиками, адже збудниками  переважно є пневмококи та деякі інші бактерії. Але є пневмонії, які називаються атиповими, оскільки їх викликають інші збудники, наприклад, вірус грипу або SARS-CoV-2 та інші мікроорганізми. У будь-якому випадку, на мою думку, перед призначенням антибіотиків сімейний лікар має оцінити клінічну картину, врахувати результати додаткових методів обстеження і лише тоді приймати рішення про призначення цих лікарських засобів.

– Один із читачів нашої газети скаржився, що у нього утруднене дихання. Він попросив свого терапевта прийти і прослухати його фонендоскопом, однак лікар відмовився. Чи зобов’язаний сімейний лікар приходити до пацієнта додому?

– Згідно з нашими наказами, лікар має право вирішувати, потрібно йому відвідати пацієнта чи ні. Якщо пацієнт – особа похилого віку, людина з інвалідністю або ж не може самостійно пересуватися, лікар прийде. Якщо ж пацієнтом є особа працездатного віку з такими симптомами, які дозволяють йому прийти самостійно, то це потрібно зробити. Сімейний  лікар може оглянути такого пацієнта в ізоляторі з дотриманням усіх карантинних вимог.

– Що робити у випадку, якщо сімейний лікар перебуває у відпустці?

– Необхідно зателефонувати в реєстратуру або до завідувача амбулаторії. На сайті нашого закладу є інформація з усіма телефонами реєстратури та про завідувачів амбулаторій. Вам нададуть усю необхідну інформацію та порекомендують, до кого можна звернутися. Зрештою, сімейні лікарі та терапевти – взаємозамінні.

– Що робити, якщо сімейний лікар не відповідає на дзвінки?

– Справа в тому, що у більшості випадків пацієнт телефонує лікарю на особистий телефон. Теоретично лікар має право взагалі не відповідати на дзвінок. Якщо пацієнт не може зв’язатися з лікарем, то на декларації є номер телефону амбулаторії або реєстратури. Також є можливість зателефонувати у кол-центр. Щоби не виникало непорозумінь у процесі комунікації, варто обговорити питання телефонних дзвінків на особистий номер лікаря попередньо, найкраще при укладанні декларації. Також рекомендую запитати у лікаря, чи можна йому надсилати фото, адже інколи на телефон лікаря приходять такі світлини, що ми потім неприємно здивовані.

– Цікавить Ваше ставлення до комунікації пацієнта і лікаря через різного роду месенджери?

– 2020 рік став лакмусовим папірцем у взаємодії «лікар-пацієнт». Консультування засобами зв’язку стало звичним явищем. І це не просто лікування по телефону. Найперше – ми змогли захистити велику когорту пацієнтів із групи ризику, а це люди похилого віку, що мають хронічні захворювання, від зайвих походів у поліклініку – навіть для одержання рецептів. Ізоляція контактних осіб та щоденний контроль основних показників хворих з легкою формою коронавірусної хвороби успішно здійснювались лікарями з допомогою телефону. Для хорошого лікаря достатньо ряду запитань, щоби помітити так звані «червоні прапорці», ознаки станів, що є загрозливими для життя і здоров’я й потребують особистого огляду чи термінової госпіталізації. Така комунікація зручна передусім тому, що немає відвертих непорозумінь, ситуацій, коли пацієнт щось недочув чи почув неправильно. Також зручно давати рекомендації щодо лікування, бо є можливість написати чітко назву препарату та дозування. Особисто для мене консультування через месенджери зручніше, ніж телефонний дзвінок.

– Можете дати кілька рекомендацій, які допоможуть побудувати довготривалі комунікації з сімейним лікарем чи терапевтом на засадах взаємоповаги?

– Якщо лікар надав свій номер мобільного, поцікавтеся, коли зручно йому телефонувати. Завжди можна узгодити  зручний для обох спосіб спілкування. Наприклад, я охоче обираю вайбер чи інші месенджери, адже можна перечитати повідомлення у вільний час. Уся інформація зафіксована, призначення чітко розписані. Перед тим як дзвонити лікареві, подивіться на годинник. В ідеалі час дзвінків має збігатися  з часом роботи вашої амбулаторії. Заздалегідь продумайте всі запитання перш ніж набрати лікаря. Можна написати все на аркуші і по пунктах. Адже часто трапляється так, що пацієнт згадує про найважливіше лише після завершення розмови і телефонує знову. Починайте розмову або текстове повідомлення з нагадування: представтесь і повідомте дату останнього візиту та причину звернення. Адже лікар не здатен запам’ятовувати усіх пацієнтів та відразу переходити до суті питання. Обов’язково назвіть ліки, які вживаєте, та їхнє дозування. Не відправляйте аудіо- та відеоповідомлень, якщо не узгодили такого формату. Невідкладна ситуація потребує невідкладної допомоги, це або дзвінок на 103, або самостійне відвідування лікарні, яка надає медичну допомогу цілодобово. Вас приймуть без електронного направлення, якщо ситуація цього потребує. У вихідні, святкові та неробочі дні у вашій амбулаторії  працює черговий лікар та реєстратура. Завжди можна звернутися туди, перш ніж турбувати свого лікаря, у якого вихідний. Не плутайте сімейного лікаря із психологом. Поважайте його право на відпочинок і не турбуйте з метою просто «поговорити». Питання щодо графіка роботи та запису на прийом завжди можна вирішити за допомогою реєстратури. Дзвінки з такими питаннями у вихідні чи позаробочий час вважаються взагалі неприпустимими. Не забувайте, що під час прийому лікар може не підняти слухавку, бо в пріоритеті той пацієнт, який зараз на прийомі. Розмовляти з вами, оглядаючи іншого, як мінімум не етично. Не телефонуйте по кілька разів підряд, лікар сам здійснить дзвінок, як тільки у нього з’явиться така можливість.

– Якщо у пацієнта виникла проблема із сімейним лікарем, то куди можна поскаржитися?

– Якщо права пацієнта порушують, то передусім можна звернутися до керівника медичної установи, в якій працює ваш лікар, із письмовою заявою чи скаргою. Як правило, на даному етапі вирішується більшість питань. Якщо не вдалося владнати ситуацію, зверніться у департамент або управління охорони здоров’я вашого міста чи області. Якщо там не допомогли, зверніться на «гарячу лінію» місцевих органів виконавчої влади. У Національну службу здоров’я можна скаржитися, якщо: лікар вимагає від вас гроші за прийом і за послуги, які входять до безоплатного переліку, гарантованого державою для пацієнтів, що уклали декларації про вибір сімейного лікаря;  офіційним письмовим листом через пошту; зворотний зв’язок на сайті чи  зателефонувати у контакт-центр за номером 1677 або на «гарячу лінію» МОЗ України за номером 0-800-801-333.

Вікторія Ушакова

 

 


Джерело: Тижневик "Номер один"
Автор: Рубрика:
Мітки: , ,





Новини
25 Квітня
24 Квітня
23 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше