Найсвіжіше:
• Молодик зі Зборівщини поцупив з рахунку сусідки 20 тисяч гривень • На Тернопільщині виявили зловживання на 1,2 мільйона під час ремонту дороги  • На Тернопільщині сильний вітер повалив дерева на дороги державного значення • Частина жителів Тернопільщини сьогодні буде без світла • Оголосили вирок неповнолітньому, який влаштував підпал біля колії на Тернопільщині • Жителі Тернопільщини зможуть отримати гранти на бізнес від Червоного Хреста – кого стосується • Сьогодні на кілька годин частина Тернополя буде без світла: адреси • 26-річний тернополянин за $4500 став «багатодітним» татусем трьох литовських дітей • У лікарні помер офіцер з Тернопільщини • На Донеччині загинув військовослужбовець з Тернополя • Що таке віртуальний телефонний номер і які його особливості • На Тернопільщину на щиті повернувся 37-річний матрос (+фото) • Принцип дії імпелерного насоса • Громада на Тернопільщині зустріла кортеж із тілом Героя (+фото)  • На Гусятинщині у пожежі згоріло 60 листів шиферу (+фото) • Слідчі Тернополя повідомили підозру кременчанину, який торгував зброєю • Житель Почаєва добровільно видав оперативникам арсенал вибухонебезпечних предметів (+фото) • Рекет в стилі 90-х: зловмисник разом зі спільником «вибивали» 85 тисяч доларів неіснуючого боргу у двох тернополян • Пів мільйона компенсацій отримали цьогоріч роботодавці Тернопільщини, які працевлаштували переселенців • «Чемпіон» з Тернополя – переможець «Золотої ліги» U-11 • У Вишнівецькій лікарні встановили нове рентген-обладнання • Сьогодні офіційно розпочинається сезон водних прогулянок на Тернопільському ставі: режим роботи і тариф • У громаді на Тернопільщині оголошено два дні жалоби за загиблим воїном • Частина жителів Тернопільщини сьогодні буде без світла • Таки дотиснула: мерія Тернополя вирішила привласнити приміщення райлікарні
rss

Сергій Надал винайшов спосіб тримати малий бізнес у Тернополі під контролем


Опубліковано: 20 Жовтня 2016р. о 11:51


508_1248870316b1b1b

Тернопільські добросовісні підприємці зітхнуть із полегшенням. Принаймні це обіцяють депутати міської ради. Вже на черговій сесії, що відбудеться 21 жовтня, народні обранці розглядатимуть проект рішення, згідно з яким підприємцям, котрі належним чином виконували свої зобов’язання перед громадою, по закінченні договору оренди земельних ділянок будуть автоматично поновлюватись договори на наступні п’ять років.

Підводні камені

Такий проект рішення ще у вересні зареєстрував сам міський голова Тернополя.

– Я пропоную одним рішенням міської ради продовжувати на п’ять років договори тим підприємцям, які не порушували умов оренди. До яких не мають претензій контролюючі органи, сусіди по цих земельних ділянках та земельна комісія в міській раді. Таким чином усувається зайва бюрократія. Підприємець буде спокійно працювати, знаючи, що місто є його партнером, – зазначив Сергій Надал.

Однак проект хоч і звучить так солодко, проте має чимало підводних каменів. Їх, власне, й обговорювали депутати на засіданні земельної комісії у міськраді. Народні обранці дійшли до висновку, що репліки очільника Тернополя про «автоматичне поновлення» – більше елемент піару, ніж правда. Хоч ініціатива, безумовно, хороша, проте не така утопічна, як її попередньо подали речники міськради. Приміром, у проекті рішення пропонується всім порядним підприємцям продовжити договір оренди землі автоматично на п’ять років. Проте далеко не всі підприємці до цього мали у користуванні ділянку на цей строк. Крім того, продовжуючи договір на менший чи на більший термін, втрачається суть автоматичного поновлення. У такому випадку потрібно укладати новий документ.

– Так, якщо це автоматичне продовження, то всі істотні умови договору мають зберігатися. Тому якщо ми поновлюємо, то на той же термін, який був раніше, – каже начальник управління правового забезпечення Олександр Печіль.

З цим погодилися депутати і запропонували замість п’яти років продовжувати на період дії попередньої угоди. Це, мовляв, справедливо, бо ж хто мав угоду, приміром, на сім років, може знову отримати таку ж – на сім. Хоча головний земельник Тернополя Віктор Кібляр мав з цього приводу іншу думку.

– Я чому був і є прихильником того, щоб ми продовжували договори усім на 5 років? Тому що попереднім рішенням сесії, коли в 2010 році  продовжували договори оренди на десять років, громадяни фактично за цей термін не змінювали грошової оцінки, – бідкався Віктор Кібляр.

Крім того, незрозумілою для депутатів залишалася їх роль у цьому процесі. Здавалося б, автоматичне продовження не мало б передбачати ні погодження комісії, ні рішення сесії.

– Закон, як дишло. І його можна міняти. Кажу як бізнесмен, з чим стикаюся кожен день. Є договори оренди – це юридична основа взаємин між орендарем та орендодавцем. Ти його укладаєш на п’ять років, десять чи п’ятдесят. Коли його дія закінчується потрібно збирати новий пакет документів, щоби продовжити договір. А це знову проект рішення, сесійне голосування, депутати проголосували – дія договору працює. Ми ж хочемо пролонгувати автоматично договір, де депутати не матимуть права впливати. Отже, ти (маючи на увазі підприємців, – авт.) не збираєш документів, а в тебе залишається старий договір. Відповідно це і не сесійне, і не комісійне питання, – каже депутат міськради, член земельної комісії Володимир Бліхар.

На думку депутата, якщо питання продовження договору оренди і після прийняття проекту Надала йтимуть на сесію, то це вже не пролонгація договору, а та ж «сесійна дурня».

Дискусія тривала близько двох годин. Врешті депутати дійшли висновку, що унеможливити «контакт» народних обранців та підприємців – юридично не вийде, так чи інакше продовження договорів прийматиме сесія. Різниця лише в тому, що у разі прийняття проекту рішення міського голови, за порядних підприємців депутатам пропонуватимуть проголосувати «оптом» або ж «пакетом».

– Спрощення, яке випливає з проекту рішення, полягає в тому, що підприємці та фізичні особи, в котрих термін дії угоди закінчується в період з жовтня 2016 до квітня 2017 р., не звертаються кожен на сесію міської ради, а міська рада на випередження приймає рішення, згідно з яким продовження угоди для таких підприємців чи фізичних осіб буде технічним несесійним питанням. Це, повторюсь, добра думка. Але голосувати наосліп, не знаючи, хто ті підприємці, де земля, чи без порушень нею користуються, – не правильно з боку депутатів. Тож буде вичерпний перелік тих підприємців, яким одним голосуванням дамо можливість продовжувати оренду. Умовно це буде 200 підприємців і всі депутати бачитимуть, про яку ділянку йде мова і чи немає там якихось порушень або ж застережень, – розвідає депутат міської ради, голова земельної комісії Андрій Шкула.

Крім того, члени комісії вважають, що продовжувати оренду на зупинках громадського транспорту, де немає об’єктів з правом власності, «автоматом» не можна.

– Кожен випадок варто розглядати окремо, бо ж усі ми помічаємо “шанхай” на зупинках, – додав пан Шкула.

До речі, депутатська комісія носить виключно рекомендаційний характер. Тому всі зауваження та правки, які народні земельники озвучили, – поки що лише «місиво» у повітрі. Останнє слово має сказати більшість депутатського корпусу під час сесії.

Благо для «своїх»

Повертаючись до проекту рішення міського голови Надала, останній, судячи з гучних заяв на публіку, мав на меті цим документом унеможливити корупцію у сфері оренди землі. Ціль, звісно, похвальна. Проте виникає одразу ряд запитань. Приміром, чому Надал не зареєстрував цього проекту ще в минулій каденції? Якщо вірити, приміром, екс-міському голові Роману Заставному, то така практика вже мала місце у радах попереднього скликання. Підтвердив його слова і місцевий підприємець Володимир Мірошник, який на собі знає усі кола «пекла», які треба пройти, щоб продовжити договір оренди землі в Тернополі.

– Звісно, що я чув про цей проект рішення. Дійсно, там прописано, що договори оренди будуть продовжувати автоматично тим підприємцям, за якими не вбачалося порушень. Але скажіть тоді, хто буде встановлювати, який підприємець хороший, а який поганий? На підставі якого закону? Фактично нічого не зміниться. Закон чітко говорить: якщо людина поновлює договір оренди землі та подала всі необхідні документи, то немає підстав їй відмовити. Якщо ж людина порушила землекористування, то мають бути складені відповідні протоколи. Міська рада є органом контролю у сфері землекористування та в екологічній сфері. Тобто тільки в разі порушення екозаконодавства або ж правил землекористування складається протокол, і тільки за наявності такого протоколу міська рада може відмовити у поновленні договору оренди. Більше у неї підстав на це немає, – зазначив Володимир Мірошник.

Звісно, якщо підприємець отримує первинне рішення на землю, якою він не користувався до цього, то тоді повинна дотримуватись певна тривала процедура, конкурс і т.п. Якщо ж мова йде про поновлення договору, то, за словами пана Мірошника, воно повинно відбуватися, дійсно, автоматично, як і було за всіх міських голів Тернополя.

Нині міська рада оперує інформаційною карткою «Про поновлення договору оренди землі», у якій чітко вказано, на підставі яких законів приймається рішення про поновлення договору оренди землі. Але не все так гладко.

– Маємо негативні приклади. Хоча людина подала відповідні документи, які міська рада встановила згідно з інформаційною карткою, по ній був підготовлений проект рішення, яке винесли на сесію, проте депутати не проголосували. Це в першу чергу суперечить Статті 49 Закону України «Про місцеве самоврядування», яка говорить чітко, що депутат зобов’язаний брати участь у роботі сесії. Натомість депутати просто перестають голосувати і за відсутності необхідної кількості голосів рішення не приймається. Коли підприємець у суді намагається відстояти свої права, представник міськради,приміром, заявляє, що позивач не подав проекту додаткової угоди, або ще щось. Тому суд виграти, навіть у випадку, якщо за підприємцем не ростуть золоті верби, фактично не реально, – зазначив пан Мірошник.

Тернопільські підприємці, до яких зверталися журналісти «Номер один», зауважують, що навіть після прийняття позитивного проекту рішення, який запропонував міський голова, і далі залишаться «хороші» і «погані» підприємці при тому, що вони будуть подавати аналогічні документи на продовження договору оренди  землі. Одну групу підприємців, яка, скажемо так, «порішала» питання, включають в один пакет на голосування депутатам, іншу – в другий, поза пакетом…

Тетяна Колеснік

 

КОМЕНТАР

mokrijПетро Мокрій, голова ТОГО «Підприємці Тернопілля»:

– Звісно, проект рішення міського голови про партнерські відносини з бізнесом – це хороший знак. Але в мене особисто є сумніви щодо його реалізації. На сьогоднішній день чиновники міської ради та й депутати не зовсім розуміють, що всі повинні діяти виключно в межах закону. Продовження договору оренди землі регулюється виключно окремим Законом України «Про оренду землі» і на цьому потрібно ставити крапку. Ніякий контролюючий орган, сусід по земельній ділянці чи депутат не можуть впливати на продовження оренди землі. Чиновники міської ради і депутати повинні розуміти, що їм ніхто не надавав повноважень ділити підприємців на «чемних» і «нечемних». До речі, за каденції Заставного договори оренди землі продовжували автоматично, так як прописано в законі. 

zastavnyjРоман Заставний, мер Тернополя (2006–10 рр.):

– Дана процедура існувала у 2000-2010 роках, коли автоматичне продовження договорів оренди відбувалося лише на підставі заяви. Ті суб’єкти господарювання, на яких не було скарг і які сплачували справно орендну плату, автоматично, пишучи заяву, на сесію виносилися зведеним проектом рішення, скажімо, такого змісту: якщо договір оренди закінчився в 2009 році, то автоматично продовжувався до 2019 року. Це, по-перше, знімало величезний пласт роботи безпосередньо виконавчим структурам міськради, бо ж кожен пакет документів треба було готувати окремо. А так готувалося, до прикладу, зведене рішення, до якого включали сто-двісті підприємців. Тобто одним сесійним рішенням йшло автоматичне продовження угод. Крім того, це спрощувало саму процедуру для підприємців. Чому? Бо їм не потрібно було виготовляти окремо документацію, укладати окремий договір, а це все час та кошти. Ці всі нюанси ми тоді опустили. Я вважаю, що це мало дуже хорошу практику. Які були підстави так не працювати надалі, не знаю. Було, вочевидь, величезне бажання і керівництва міста, і депутатського корпусу контролювати абсолютно все. Проте логіки в цьому не було. Тому мені приємно, що зараз усе ж повертаються до позитивних напрацювань, які були у попередній каденції.

levkivБогдан Левків, мер Тернополя (2002-2006 рр):

– Позитивно ставлюся до такої ініціативи. Приміром, візьмемо «Ватру» чи ряд інших підприємств, які стабільно працюють та справно сплачують кошти за оренду, то для чого їх мордувати та мучити? І таких прикладів відсотків 80-90%, крім отих тимчасових споруд, які сьогодні є, а завтра вже немає. Ми старалися теж подібне практикувати за своєї каденції. Потім, коли було дещо змінено законодавство, воно зобов’язувало нас працювати по-іншому. Зараз же можна таке робити і це дуже мудре та правильне рішення. Підприємцям не треба ні додаткових документів, ні викупу землі, ні її оцінки, ні кадастрового номера. Нічого! Їм просто продовжили договір і ті далі сплачують оренду, як раніше. А якщо тобі непотрібна земля чи ти хочеш вилучити частину, тоді звертайся до міської ради і вона розгляне заяву. А якщо ніхто не звертається, підприємця все влаштовує і кожен місяць плата за оренду поступає, то тільки позитивно. Це зменшить потік документообігу. І на пленарних засіданнях не буде тієї купи рішень про продовження. Кажуть, от сто питань земельних, двісті. То їх, скажемо, стане значно менше.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , , , ,





Новини
29 Березня
28 Березня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше