Найсвіжіше:
• Стало відомо, скільки на Тернопільщині діє сонячних електростанцій і яку потужність вони мають • Тернопільський плавець здобув бронзу на чемпіонаті України • Після скарги “Пташки” з Тернопільщини на шалені втрати у 59 бригаді виявили погані рішення керівництва • На Тернопільщині 27 липня на шість годин вимикатимуть світло • Футбольна команда з Тернопільщини дозаявила екс-півзахисника чернівецької «Буковини» • На Тернопільщині археологи розкопали давньоруське місто Биковен • Команда вищої ліги Тернопільщини дозаявила гравця з майже сотнею матчів серед професіоналів • Заступник міського голови Кременця та депутатка вимагали у підприємців хабарі за перемогу у тендері • Двоє працівників Борщівського військкомату, яких звинувачують у корупції, вийшли під заставу • Перестало битися серце вокалістки відомого тернопільського гурту • На Тернопільщині викрили чоловіка, який влаштував наркопритон • Мікрозайм або кредитна лінія − що вибрати та у чому різниця? • У Тернополі затримали чоловіка, який обікрав 15 водоматів (відео+фото) • Став відомим перший суперник тернопільської “Ниви” у новому сезоні • У Міноборони розповіли, чи є потреба у зниженні призовного віку • Безпечний освітній простір Тернопільщини потребує покращення – результати дослідження • Хто в Резерв+ може отримати автоматичну відстрочку – дві категорії • Житель Тернопільщини отримав 4 роки тюрми за неправдиве повідомлення про замінування адмінбудівлі поліції • Сьогодні впродовж усього дня буде ускладнений рух транспорту на вулицях Крушельницької та Грушевського • У Тернополі розпочали встановлення дорожніх знаків дорогою до Дальнього пляжу • Через 6 днів у громадському транспорті одного з міст Тернопільщини не прийматимуть готівку • 33-річний житель Борщівщини організував підпільний бізнес • Блаженнійший Епіфаній на Тернопільщині освятив місце під меморіал памʼяті полеглих захисників України • У розташуванні військової частини помер воїн з Тернопільщини • На Тернопільщині 26 липня вимикатимуть світло з 5 до 24 години: графік
rss

Прості правила, як вберегти своє здоров’я під час пандемії


Опубліковано: 16 Листопада 2021р. о 12:00

Надворі листопад, а це означає, що у самому розпалі сезонні захворювання, не рахуючи ковід-пацієнтів, котрих щодня стає все більше. Кожен із нас намагається уникати скупчення людей, носити маску та зайвий раз не обійматися навіть із близькими людьми. Сезонні хвороби прогресують, і ми, хочемо того чи ні, намагаємося захистити себе та підвищити опірність нашого організму до будь-якого захворювання. Про профілактику та обов’язкові правила, яких слід дотримуватись не лише у період пандемії, нам розповіла лікар-інфекціоніст Тернопільської комунальної міської лікарні №2 Надія Борисяк.

«Вберегти організм від небезпечних вірусів має бути основною метою в житті кожного з нас»

Надія Борисяк

– Надіє Михайлівно, що таке імунітет?

– Імунітет – сукупність захисних механізмів людини, які допомагають боротися із чужорідними чинниками, біологічними агентами: вірусами, мікробами, онкоклітинами тощо. Є два типи імунітету – вроджений та набутий. Набутий виникає внаслідок перенесеної інфекційної хвороби або вакцинації (це так званий пасивний імунітет). У виробленні імунітету бере участь імунна система – це сукупність органів, тканин, клітин, які забезпечують захист організму від чужорідних агентів. Імунна система спрацьовує у двох напрямках: місцевому – це у воротах інфекції (шкіра, слизова) і загальному –  це так званий клітинний і гуморальний імунітет. Імунні клітини – це лейкоцити, лімфоцити, фагоцити. Так звані B-лімфоцити відіграють основну роль у виробленні антитіл до специфічних збудників (агентів) – це так званий гуморальний імунітет.

Імунна система – одна зі складових організму, яка відповідає за його опірність і в першу чергу до інфекційних агентів. Імунна система – це основний лікуючий засіб власного організму, який відчуває, коли і який агент потрапляє в наш організм, вишукує його та веде з ним боротьбу. Тому багато інфекційних захворювань організм поборює сам, такі як грип та інші ГРВІ, вітряна віспа, краснуха і ще багато інших. Тому можна сказати, що імунітет є союзником людини у боротьбі проти вірусів, мікроорганізмів і оберігає нас від багатьох інфекційних та інших патологій. Але для того, щоб імунна система добре працювала, її потрібно зміцнювати і берегти. Для цього ми повинні не забувати, що правильний спосіб життя, почерговий відпочинок та фізичні навантаження, фізкультура, спорт, ходьба, свіже повітря, збалансоване харчування, збагачене білками, вітамінами та мікроелементами, уникання стресів, перевтоми, переохолоджень – усе це разом зміцнює наш імунітет.

– Давайте поговоримо про профілактику.

– У даний час, в період епідемії агресивного вірусу ковіду, не слід покладатися тільки на свій імунітет. Потрібно знати, що є так звана профілактика – це захист, попередження від захворювання. Профілактика є одним із пріоритетів у медицині, вона стоїть на першому місці, а потім уже хвороба та її лікування. Зберегти організм від небезпечних вірусів має бути основною метою в житті кожного з нас. Попередити завжди легше й дешевше, ніж лікувати. На жаль, не всі люди розуміють значимість профілактики особисто для себе, відповідно й не виконують профілактичних рекомендацій. Відомо два типи профілактики – неспецифічна та специфічна. Перший тип – загальновідомі правила, які стосуються кожної людини, сюди ж і відносимо те, про що я говорила вище, що стосується зміцнення імунітету. Особливу увагу стану свого здоров’я повинні приділяти хворі з хронічними патологіями, вчасно звертатися до своїх фахівців, контролювати артеріальний тиск, рівень цукру в крові, дотримуватись дієти, таким чином уникнути загострення цих патологій, адже ми знаємо, що у таких хворих ковід протікає набагато важче і часто з ускладненнями. До неспецифічного типу профілактики належать рекомендації санітарно-епідеміологічного режиму. Це правильне носіння масок, ретельне миття рук, застосування дезінфікуючих засобів для рук та різноманітних поверхонь, уникнення контакту із хворими, ізоляція їх, дотримання періоду ізоляції, без потреби не відвідувати місця, де багато людей (скупчення), дотримання дистанції з іншими особами. Дані правила на сьогоднішній день  у період спалаху епідемії є дуже поширеними, і нехтувати ними не припустимо.

«Якщо ви зіткнулися з захворюванням, то пам’ятати слід і прості правила безпеки»

– Вакцинація є також профілактикою, що можете казати з приводу цього?

– Вакцинація або імунізація на сьогоднішній день – це єдиний специфічний захист організму від коронавірусної інфекції. На жаль, нині ми маємо велику кількість людей, які категорично відмовляються від вакцинації. Однак хочу зазначити, що зараз ковід протікає значно важче, вірус стає дедалі агресивнішим, специфічних препаратів, які мають пряму дію на вірус, на амбулаторному етапі (тобто коли хворий лікується вдома) немає. Тому на даний час специфічний захист – це вакцинація. Вона захищає організм від важкого перебігу і непередбачуваних ускладнень. Ставитися до вакцинації слід уважно та розсудливо. Обов’язково перед щепленням слід звернутися до свого сімейного лікаря. Розповісти про стан здоров’я, виключити можливі загострення хронічних захворювань. Слід зазначити, що єдиним абсолютним протипоказом до щеплення є важка алергічна реакція (анафілактичний шок) на першу дозу цієї вакцини, у цьому випадку пацієнту рекомендують щепитися від ковіду іншою вакциною. МОЗ України передбачає тимчасові протипокази, серед яких найбільш частіші це: гострі захворювання з підвищеною температурою тіла, вакцинацію потрібно відкласти на два тижні; введення вакцини проти інших інфекційних хвороб, знову ж таки щеплення дозволено через два тижні; введення одночасно вакцини проти сезонного грипу зараз дискутується, більшість схиляється до думки, що бажано відтермінувати.

Якщо людина перехворіла на ковід, вакцинація відтерміновується до трьох місяців. Я, як інфекціоніст радила би таким людям по можливості обстежитися на наявність антитіл до ковіду і з результатом аналізу проконсультуватися із сімейним лікарем або іншим фахівцем. Є такі випадки, що людина переносить безсимптомну форму захворювання, причому отримує високу кількість антитіл, тому імунологічне обстеження в таких випадках досить доречне. Хотіла би наголосити ще на такому: у даний час, коли є високий спалах захворюваності, викликаний мутованим штамом «Дельта», люди більш активніше почали щепитися. Однак якщо це проводиться у пік епідемії, то вони повинні ретельно виконувати умови санепідрежиму, тому що є високий ризик заразитися під час вакцинації, адже захисні антитіла (відповідь на вакцину) починають спрацьовувати з 30 дня вакцинального періоду. Дуже шкода, що в період зниження епідемії (червень, липень, серпень 2021 р.) люди знехтували вакцинацією, у той період було би безпечніше заразитися ковідом.

– А яка Ваша думка з приводу профілактики, але народними методами?

– З приводу народної медицини в інфекціоніста також є власна думка, і вона досить позитивна. Чаї з калини, малини, обліпихи, чебрецю не впливають негативно на людський організм. Звісно, все повинно бути в міру. Багато пити під час вірусного захворювання треба, але що стосується народних методів лікування, то жартувати не варто. Вживання вітаміну С під час простудних захворювань допомагає організму, але, звичайно, це краще робити з профілактичною метою.

Тому якщо кожен із нас у комплексі буде виконувати всі писані правила профілактики, переконана, що будь-яке інфекційне захворювання, а особливо ковід, зможе відступити. Насамперед слід усвідомити, що такі поняття, як ретельне вологе прибирання помешкання, провітрювання, миття рук, повноцінне харчування залежать лише від нас. Якщо ви зіткнулися з захворюванням, то пам’ятати слід і прості правила безпеки. Коли ж ви доглядаєте за хворою людиною, то одягніть чисту маску, змінюйте її, візьміть для хворого окремий посуд та столові прибори, використовуйте паперові рушники. Коли людина кашляє або чхає, слід прикривати рот саме паперовим рушником або серветкою. Ці елементарні правила має знати кожен і дотримуватися їх. Пам’ятайте, що будь-які віруси є небезпечними, але не всесильними! Якщо ми будемо спостерігати за власним самопочуттям, грамотно приймати медичні препарати, консультуватися з лікарем та дотримуватись правил, то швидко зможемо подолати будь-яку недугу.

Отож уберегти себе та своїх близьких – завдання досить просте. Дотримання елементарних правил безпеки та вчасна вакцинація вбережуть ваше життя. Не дозвольте ковіду побороти себе. Вчасно звертайтеся за консультацією до сімейного лікаря, виконуйте рекомендації та будьте здорові!


Джерело: Тижневик "Номер один"
Автор: Рубрика:
Мітки: , , , ,





Новини
27 Липня
26 Липня
25 Липня
Чим, на вашу думку, закінчиться війна з росією?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше