Найсвіжіше:
• Футбольний чемпіон Тернопільщини заявився на сезон-2024: з п’ятьма новачками та без трьох лідерів • Чоловіки 18-60 років не зможуть отримати паспорти за кордоном – постанова Кабміну • Збиткові тепломережі Тернополя виплатили працівникам премій на мільйон • На дорогах Тернопільщини збираються встановити розумні відеокамери • У Тернополі помер похресник Степана Бандери • Ексдепутата Тернопільської райради підозрюють у вимаганні $300 тисяч хабаря  • Прокуратура Тернопільщини взялася за піарника Надала • У Тернополі відбудеться Великодній ярмарок крафтовиків • 9000 доларів за «швидко перебігти кордон» – за незаконне переправлення ухилянта через кордон судитимуть 2 осіб • Сімейні розбірки на Тернопільщині: судитимуть 36-річного чоловіка, який вбив співмешканця своєї тещі • Мікробіом та його вплив на здоров’я дитини: нові дослідження та перспективи • У госпіталі помер військовослужбовець з Тернопільщини • Частина Тернопільської області буде без світла – стала відома причина • Легенда тернопільського футболу відновлює кар’єру і побореться за Лігу Тернопільщини • Від отриманого поранення на Донеччині в госпіталі помер 45-річний воїн з Тернопільщини • Заборона на консульські послуги для чоловіків за кордоном – скільки часу це триватиме • Закон про мобілізацію-2024: коли він набирає чинності та основні норми • На Тернопільщині з’явиться ще один індустріальний парк – вирішено всі формальності на урядовому рівні • Як уникнути обвиття дитини пуповиною? • Ще одна болюча втрата – зупинилось серце мужнього воїна-захисника з Тернопільщини • Завтра на кілька годин частина Тернополя буде без світла • Дев’ять об’єктів нерухомості, позашляховик та мільйони в готівці: що задекларував головлікар тернопільської лікарні • Чи зміниться ціна газу для населення – Нафтогаз зробив офіційну заяву  • Усе про оформлення автостраховки ОСЦПВ для водіїв • На тернопільському боці Дністра молодик сітками виловлював верховодку
rss

На закупки – в Польщу, або Які товари в Україні дорожчі і чому


Опубліковано: 25 Вересня 2018р. о 12:55


Не всі товари в Україні дешевші, ніж у державах Євросоюзу. Де українці переплачують і чому?

Відносно низькі ціни в Україні порівняно з ЄС чи Росією є для українців як предметом гордості, так і показником бідності. Проте не все в Україні дешевше. Жителі прикордонних територій їдуть у Польщу з бензином, алкоголем і цигарками, а повертаються з продуктами харчування, одягом та авто.

Що в Україні дорожче і чому? Там, де бізнес в Україні концентрований і має сильне лобі, там ціни завищені. Якщо товари в основному виробляє малий та середній бізнес або просто бабусі вирощують їх на грядці, там ціни справді низькі.

Завдяки протекціонізму олігархи бережуть свій бізнес від конкуренції. У результаті переплачує кожен українець. Ось найбільш яскраві приклади.

Одяг і взуття

Причини переплати – правило, за яком брендовий товар може імпортуватися лише за згоди власника бренду і ввізне мито на одяг та взуття в розмірі 12-40%.

Як правило, країни дозволяють ввозити бренди будь-яким рітейлерам. Україна ж обрала шлях, при якому товар, ввезений так званим неавторизованим дистриб’ютором, блокується на митниці на 20 днів.

За цей час ціна на товар може змінитися і зробити імпорт невигідним, тому ввозити брендові речі особливо ніхто не ризикує. Користуючись цим, офіційні магазини брендового одягу задирають ціни на товари порівняно з польськими. Мито на імпорт добра покупцям теж не приносить.

М’ясо і молоко

Для порівняння автор зробив аналогічні замовлення у мережевих супермаркетах Варшави та Києва. У Польщі ці продукти в два-три рази дешевші, ніж в Україні.

Розмір переплати: 100% і більше

Більш високі ціни на продукти в Україні можна пояснити вищою собівартістю вітчизняного тваринництва, крім птахівництва, та труднощами при перетині кордону транспорту з продуктами, які швидко псуються.

Українські виробники м’яса та молока неефективні порівняно з європейськими фермерами. Більшість свиноферм та молочних ферм в Україні власники утримують як додаток до рослинництва, щоби забезпечити роботою пайовиків.

Водночас ніхто не хоче продавати м’ясо чи молоко собі у збиток, тому ціни на продукцію високі. Платять за цю неефективність звичайні споживачі.

Іншою проблемою галузі є велика кількість фальсифікованих кормів та ветеринарних препаратів, корупційні схеми при їхньому придбанні. Страху в свинарстві додає африканська чума свиней. Вакцини чи ліків від цієї хвороби нема, при її спалахові всіх тварин у господарстві знищують, а це те саме, що банкрутство.

Низькою собівартістю в Україні можуть похвалитися лише виробники курятини. Ці виробництва сконцентровані в аграрних холдингах. Великі об’єми закупівель дозволяють їм отримувати ветеринарні препарати та корми за помірними цінами.

Однак високий ступінь олігополізації ринку та труднощі з імпортом призводять до зростання цін на внутрішньому ринку. Через низьку конкуренцію у найбільших виробників виникає маржа у розмірі 40%.

Також імпортери скаржаться, що при перетині кордону складно ввезти м’ясо. Затримка на кордоні або “випадкове” вимкнення рефрижератора під час огляду автомобіля призводять до миттєвого псування продукції.

Впливає на ціни в Україні і розмір ставки ПДВ – 20%. У Польщі податок на продукти харчування становить 3-8% залежно від категорії.

Автомобілі

Ось стільки коштуватиме цей автомобіль після розмитнення в Україні.

Розрахункова вартість розмитнення KIA Sportage 2.0 Euro 4 в Україні

 

За законом “Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів”, з 1 січня 2016 року заборонено ввозити авто, нижчі за стандарт “Євро-5”, тобто старіші 2010 року. Навіть якщо хтось захоче сплатити акциз за авто стандарту “Євро-4”, поставити його на реєстрацію не вийде.

Таким чином головні причини переплати за автомобілі – високі акцизи на вживані авто, імпортне мито в розмірі 10% та високі екологічні стандарти. Це ускладнює ввезення вживаних машин, через що в країні з’явилося 300 тис “євроблях”.

Люди думають, що одні платять, а інші – ні. Не зовсім так. Навіть якби хтось хотів ввезти вживане авто, яке відповідає екологічним стандартам, то дешевше купити нове. Для цього й придумані акцизи: змушувати купувати нові “Ланоси”.

Проте ці заходи не допомогли. У 2008 році в Україні було випущено 400 тис. авто, в останні два роки – по 4 тисячі. Ці податки пора скасувати. Прийнятий у першому читанні законопроект Ніни Южаніної є позитивним кроком у цьому напрямку.

Слід зауважити, що акцизів, плати за реєстрацію авто чи податку на їхнє утримання нема ні в Чехії, ні в Словаччині, ні в Румунії, ні в Литві. Саме з останньої в Україну масово везуть “євробляхи”. У Литві можна купити авто за 1-2 тис євро.

Електрика

Причина переплати – формула Роттердам+, при якій вартість вугілля у собівартості електрики рахується, як в Роттердамі плюс доставка в Україну.

У підсумку українці купують у виробників електроенергію за цінами, в півтора раза більшими, ніж вони продають її угорцям. Якби українці платили за електрику хоча б на рівні з жителями країн ЄС, то могли б мати рахунки на 15% менші.

У Верховній Раді уже з’являються законопроекти, покликані виправити такі цінові розриви. Законопроект №8626 дозволяє імпорт електрики і скасовує формулу Роттердам+. Також невдовзі буде подано законопроект, який дозволяє так званий паралельний імпорт одягу і скасовує імпортні мита на нього.

Мар’ян Заблоцький, голова ГО “Українське товариство економічних свобод”


Джерело: Тижневик "Номер один"





Новини
24 Квітня
23 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше