Найсвіжіше:
• Незаменимые кухонные гаджеты, которые сделают приготовление пищи легче и быстрее • У Тернополі поліція розшукує Андрія Скрябіна • Сигнальний пістолет: надійний засіб для подачі сигналів та забезпечення безпеки • Поради щодо вибору побутових вугільних фільтрів для очищення води • Дівчинку штовхнули в туалеті, і вона знепритомніла: поліцейські склали протоколи через булінг у школі на Тернопільщині • Заліщицькі комунальники сплатили майже пів мільйона за стихійне сміттєзвалище • У ДТП на Тернопільщині травмувався водій і його 10-річна донька • Паспортний сервіс пояснив, як чоловіки за кордоном зможуть отримати паспорти • Навчання трейдингу з нуля: чи можливо це • Лісник з Бережанщини незаконно зрубав дерева на понад 170 тис грн • Суд відправив за ґрати військовослужбовця, який у Клебанівці, що на Тернопільщині погрожував людям автоматом • Пенсіонери на Тернопільщині можуть не платити за комуналку: назвали умови • На Тернопільщині сталися зміни у керівному органі місцевого самоврядування • Бучацький «Колос» заявився на сезон-2024: з наддосвідченим захисником, чемпіоном області та молодими талантами • У центрі Тернополя тимчасово не буде газу – відома причина  • На Харківщині загинув прикордонник з Тернопільської області • Від розумних візків до покоління Альфа: 5 головних тенденцій у роздрібній торгівлі 2024 року • Частина Тернопільської області сьогодні буде без світла • Запросила злодія додому: чоловік накриміналив на Бережанщині та втік у сусідню область  • Які модні літні костюми цього сезону? • Футбольний сезон-2024: кадрова революція у триразового срібного призера чемпіону Тернопільщини • Тернопільська мерія дофінансувала на 7 мільйонів одне з комунальних підприємств • Mercedes-Benz GLC: особливості та переваги моделі • Американському сенатору присвоєно звання почесного громадянина міста на Тернопільщині • Уродженець росії викинув валізу з тілом матері в Тернополі і намагався сховатися в Одесі
rss

Лікар ортопед-травматолог Вадим Кравчук: «Політравми є найнебезпечнішими, а ми дуже мало про них знаємо»


Опубліковано: 16 Березня 2021р. о 22:00


Більшість із нас у своєму житті стикалися з травмами. Це можуть бути забої та переломи. Особливістю цих захворювань є те, що вони не мають сезонності. Звісно, у зимовий період ризик зламати руку чи ногу збільшується, але з настанням весни чи літа небезпека отримати травму в результаті падіння з висоти чи ДТП зростає. Які бувають травми, що варто знати про них та як не допустити травматизації, розповів ортопед-травматолог, заступник директора з поліклінічної роботи КНП Тернопільської міської комунальної лікарні №2» Вадим Кравчук.

Травма — одна з головних причин смерті людей віком до 44 років. Вона посідає III місце в загальному переліку причин смертності. Найбільшу питому вагу в травматизмі має механічна травма, вона складає основу травматизму. В усьому світі її показники зростають. За статистичними даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, лише внаслідок автомобільно-дорожніх пригод в Україні травмуються близько 8 чоловік щоденно.

Вадим Леонідович на пості лікаря ортопеда-травматолога працював понад десять років. За день він приймав від 20 до 30 пацієнтів із різного роду травматизаціями. Лікар наголошує, що до травматизації потрібно ставитися дуже серйозно. Не слід довіряти псевдо-лікарям, котрі без належної освіти одним рухом можуть «вправити» чи «поставити на місце» травмоване місце.

«Якщо ви відчуваєте, що падаєте, старайтеся це зробити на бік, при цьому підборіддя притисніть до грудної клітки, руками слід закрити голову, захистити її»

– Вадиме Леонідовичу, розкажіть, які травми є найнебезпечнішими?

– Для початку хочу сказати, що травм є дуже багато. Розтягнення, забій, вивих – це також травми, котрі потребують своєчасного лікування. Найнебезпечнішими є травми, котрі пацієнт отримує внаслідок ДТП або ж падіння з висоти. Їх називають політравмами, під час яких травмуються кілька ділянок тіла. Може бути травма голови та грудної стінки. Такі травми відрізняються від інших важкістю клінічних проявів і навіть призводять до інвалідності та летальності. Такі пошкодження часто супроводжуються травматичним шоком, великою крововтратою, розладом кровообігу й дихання. При полiтравмі перебіг травматичної хвороби особливо важкий, тому дуже важливо вчасно доставити пацієнта у медичний заклад та надати медичну допомогу.

– Чи мають травми свою сезонність?

– Ми можемо спостерігати сезонність травматизації згідно зі змінами погодних умов. Коли випадає перший сніг, ми помічаємо, як кількість переломів зростає. Причиною цьому є банальна неготовність людини до першого снігу. Велике значення має взуття, яке ми носимо. Категорично заборонено жінкам носити взуття на високих підборах, коли на землі є морозяна кірочка (лід). Не варто використовувати взуття, котре не має стійкості і має слизьку підошву. Також до непідготовленості слід віднести той факт, коли людина поспішає, вона втрачає свою пильність, тому кількість падінь, а заодно й травматизацій, збільшується. Аби уникнути важкої травматизації, при падінні слід навчитися групуватися. Більшість думають, що коли впадуть на руку, то не травмують ноги чи хребта, це твердження хибне. Виставляючи руку та падаючи на неї, ризик травмувати кисть дуже високий. Якщо ви відчуваєте, що падаєте, старайтеся це зробити на бік, при цьому підборіддя притисніть до грудної клітки, руками слід закрити голову, захистити її.

 

Важливо при переломі вчасно звернутися до медиків. Не чекайте декілька днів

 Коли зима закінчується, пацієнти починають готуватися до весняно-польових робіт. Часто зустрічаються з травмами у вигляді порізів, проколів кисті рук. Також часто люди травмуються під час роботи із сільськогосподарською технікою. Травми, котрі отримані при падінні з висоти, заслуговують, на мою думку, окремої лекції, адже люди не думають про своє здоров’я, життя, халатно ставляться до техніки безпеки, в результаті чого сильно травмуються. Літня травматизація характеризується глибокими порізами стопи. Коли люди свідомо заходять у водойми, дно їм не відоме, відбувається поріз металевими предметами або ж склом стопи. Небезпечним також є той факт, що ризик інфікування  зростає. Ну і, звісно, травми, про які я говорив вище, це політравми, літом їх особливо багато. Це стосується і молодих людей, котрі вступають у бійки одне з одним, коли ДТП трапляються частіше, хоча дорога не є слизькою, але доза алкоголю в крові сприяє перевищенню швидкості. Усі ці фактори, на які ми не звертаємо уваги, є загрозливими для нас та оточення.

Чи потрібне хірургічне втручання при травматизації?

– Якщо ми говоримо про переломи, то слід сказати, що класифікуються вони як закриті, так і відкриті, зі зміщенням та без нього. Чи буде хірургічне втручання, визначає лише лікар. Але якщо стався відкритий перелом і до того ж зі зміщенням, то оперативне втручання є обов’язковим. Важливо вчасно звернутися до лікаря. Часто зустрічаю такі випадки, коли людина отримала травму і думає, що само пройде, це просто забій. Не варто нехтувати елементарними правилами. Травмпункт працює цілодобово, слід звернутися туди й отримати обстеження та консультацію лікаря-травматолога. Якщо ви відчули різкий біль, рухи стали обмеженими, помітили опухлість, негайно треба звернутися до лікаря, не чекати, поки само пройде.

Останнім часом набуло популярності звертатися не до лікаря-травматолога, а до остеопатів. Ваша думка з приводу цього?

– Я прихильник доказової медицини. Знаю багато людей, котрі займаються самолікуванням, звертаються до народної медицини і навіть до людей, котрі абсолютно не мають медичної освіти. Що стосується моєї спеціальності, то скажу так: травматологія повинна лікуватися у стінах травмпункту і має бути під наглядом. Ми не надаємо цьому такого великого значення до тих пір, поки з цим не зіткнемося. Тому слід бути відповідальним за своє життя.

«Реабілітація потрібна завжди і кожному пацієнту»

Чи справді травма руки або ноги реагує на погоду, з чим це пов’язано?

– Спостерігаю таку картину, що, пролікувавши пацієнта, через декілька місяців отримую від нього свого роду скарги, що за його самопочуттям можна визначати погоду. Такі собі «барометри». Зазначу, що наш організм має клітинну будову, котра складається з рецепторів, які внаслідок травми пошкоджуються і стають вразливими. Під час зміни погодних умов травмовані рецептори відчувають це в рази сильніше. Тому справді зміна погоди може суттєво позначатися на самопочутті пацієнта, котрий мав травми, особливо це стосується людей старшого віку.

– Чи завжди потрібна реабілітація?

– Лікування травм чи переломів поділяється на консервативне (накладання гіпсової імобілізації, призначення медичних препаратів) й оперативне. Не має значення, яке лікування пройшов пацієнт, період реабілітації  потрібен. Якщо брати, до прикладу, звичайний перелом, який був ідеально складений і лікування пройшло вдало, реабілітація потрібна. Адже деякий час рука чи нога знаходились у стані цілковитого спокою, амплітуда рухів була зменшена, тому реабілітологи  підбирають індивідуальну реабілітацію для кожного. На базі нашого закладу є відділення реабілітації, де працюють фізіотерапевти, котрі допомагають травмованій людині швидше стати на ноги та повернутися до звичного життя. Лікар-травматолог тісно співпрацює з фізіотерапевтом, адже кожну проблему слід розглядати окремо.

Розкажіть про найскладніші випадки у вашій практиці.

– Багато різного траплялося. За довгий час звикаєш до шокуючих випадків. Проте складно бачити травми та приймати рішення, коли це стосується ампутації кінцівки. Буває так, що внаслідок травматизації неможливо вберегти пальці рук чи ніг. Важко сказати про це пацієнту й самому ніяково, хоча це вже не вперше. Складно бачити травмованих молодих людей, дітей, молодих жінок, особливо, коли це стосується тих самих ДТП. Інколи бувають складні травми від нещасних випадків, коли нічого не віщувало біди, а людина внаслідок цього опиняється на операційному столі чи в інвалідному кріслі.

Ну і на завершення дайте декілька порад, як вберегти себе та близьких.

– Найбільша статистика травматизації, звісно, під час зимової пори року. Тому будьте обережними. Ідучи слизькою поверхнею, не біжіть, не поспішайте. Навчіться контролювати себе. Окрему увагу приділіть тому, що у вас в руках. Коли ми несемо тяжкі сумки чи пакети, ризик падіння, а водночас і травматизації зростає. Будьте пильними на дорозі, пам’ятайте, що гальмівний шлях скорочується за поганих погодних умов. Обирайте не красиве, а зручне взуття. Також окреме зауваження тим, хто полюбляє тримати руки в кишенях, під час падіння ризик травмувати ще й руку збільшується.

Не купайтеся у водоймах, де ви не знаєте дна, не стрибайте у воду з висоти. Коли маєте намір полагодити щось на даху будинку чи обрізати гілля високих дерев, не забувайте про техніку безпеки. Це елементарні правила, котрі повинні знати всі й дотримуватись їх, незважаючи ні на що.

Окрему сторінку також варто приділити і травматизації дітей, тому батькам слід пам’ятати, що до певного періоду часу дитина має бути під суворим наглядом дорослого. У дитячому полі зору не має бути сірників, гострих і маленьких предметів, котрі можна ковтнути, запхати у ніс чи вухо. Дітям заборонено гратися у небезпечних місцях, купатися без нагляду дорослого та нехтувати правилами дорожнього руху.

Обережність – це основний засіб захисту від будь-якої травми, тому вчіться бути обережними та навчіть цього своїх дітей!


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , , , ,





Новини
26 Квітня
25 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше