Найсвіжіше:
• Сімейні розбірки на Тернопільщині: судитимуть 36-річного чоловіка, який вбив співмешканця своєї тещі • Мікробіом та його вплив на здоров’я дитини: нові дослідження та перспективи • У госпіталі помер військовослужбовець з Тернопільщини • Частина Тернопільської області буде без світла – стала відома причина • Легенда тернопільського футболу відновлює кар’єру і побореться за Лігу Тернопільщини • Від отриманого поранення на Донеччині в госпіталі помер 45-річний воїн з Тернопільщини • Заборона на консульські послуги для чоловіків за кордоном – скільки часу це триватиме • Закон про мобілізацію-2024: коли він набирає чинності та основні норми • На Тернопільщині з’явиться ще один індустріальний парк – вирішено всі формальності на урядовому рівні • Як уникнути обвиття дитини пуповиною? • Ще одна болюча втрата – зупинилось серце мужнього воїна-захисника з Тернопільщини • Завтра на кілька годин частина Тернополя буде без світла • Дев’ять об’єктів нерухомості, позашляховик та мільйони в готівці: що задекларував головлікар тернопільської лікарні • Чи зміниться ціна газу для населення – Нафтогаз зробив офіційну заяву  • Усе про оформлення автостраховки ОСЦПВ для водіїв • На тернопільському боці Дністра молодик сітками виловлював верховодку • Дитина задихалася і потребувала негайної допомоги тернопільських лікарів – історія з щасливим кінцем • За збут психотропних речовин «закладчику» з Кременеччини загрожує до 10 років позбавлення волі • У важкому стані до реанімації доправлений працівник агропідприємства на Тернопільщині • Лубінець хоче, щоб із конфліктом у Тернополі між родиною переселенців та бібліотекою розібралася ТОВА • У сусідній з Тернопільською області військовозобов’язаний помер дорогою до навчального центру • У Тернополі судитимуть колаборантку з Херсонщини, яка допомагала окупантам у організації псевдореферендуму • Померла співачка з Бережанщини • Консульські послуги українцям за кордоном: правда та фейки • Громада на Тернопільщині провела в останню дорогу загиблого на Донеччині 43-річного військовослужбовця
rss

Для чого потрібна децентралізація? Тернопільський експерт


Опубліковано: 20 Грудня 2016р. о 19:54


077bcb31-f8bd-4876-bf28-91bdce0a90a1_w640_r1_s

Процес децентралізації набрав нових обертів. 11 і 18 грудня відбуваються чергові вибори в об’єднаних громадах. Після них їх частка в Україні складатиме 25 відсотків, у нашій області існує найбільше об’єднаних громад. Благо це чи ні?

Влада агітує за створення об’єднаних громад, серед деяких політичних сил є противники цього процесу. Але глянемо на об’єднання з іншої сторони, а саме – хто є автором децентралізації в Україні. Одні кажуть, що це передвиборча фішка Петра Порошенка, інші автором називають нинішнього Прем’єра. Та в інтернеті є лист тодішнього народного депутата-сепаратиста Вадима Колісніченка від 7 лютого 2014 року на ім’я Президента, який з’явився в час, коли попередній режим боровся із власним народом, готував криваву розправу над протестувальниками.

Процитуємо деякі моменти з листа-пропозиції сепаратиста: «Проблеми взаємин між центром і регіонами, розширення повноважень органів влади на місцях, наповнення місцевого самоврядування реальними економічним та фінансовим змістом, соціальні, мовні, етнічні, міжконфесійні відмінності все більш гостро проявляються в сучасній Україні… В такій ситуації, на мою думку і думку багатьох моїх колег, можливим варіантом цього сонму проблем може стати саме децентралізація влади за європейським зразком».

Далі сепаратист Колісніченко пише про федералізацію України і намітив шлях переходу країни від унітарної форми державного устрою до федеративної. Першим кроком є саме децентралізація – розширення прав і повноважень адміністративно-територіальних одиниць, органів влади та місцевого самоврядування, забезпечення фінансово-економічної самостійності громад. Далі – другий і третій кроки – регіоналізація і нарешті – федералізація. Такий шлях розвитку нашої держави намітили сепаратисти.

Та залишимо сепаратиста, він нам уже давно підкинув свиню у вигляді мовного закону «Ка-Ка», така умовна назва закону, який прийнято в часи режиму збіглого екс-президента Януковича. Послухаємо діючого європейського політика (на Європу посилався Колісніченко, і нинішні розробники децентралізації посилаються на європейський досвід). Ангела Меркель ще в 2014 році висловилась: те, що в Україні називають децентралізацією, у Німеччині називають федералізацією.

Це теоретичні питання. Але є ще кілька практичних. Говорять про народовладдя, бо в громадах до влади приходить не окрема людина, а громада, і народ є прямим учасником влади на рівні громади. Байки про народовладдя ми чуємо вже давно – від московських комуністів до нинішніх владоможців. Є запитання, на які немає поки що відповіді. Громади об’єднуються, щоб отримати додаткове фінансування. Держава на початковій стадії дає кошти, бюджети об’єднаної територіальної громади формуються так, як і в містах обласного значення. Добре, що кошти залишаються на місцях, але, з іншої сторони, зменшується надходження до держбюджету.

В Україні зараз є три бюджетоутворюючі області – Київська, Харківська та Полтавська. Борг держави – понад 149 млрд. доларів, його явно не потягнуть три області. То який вихід з цієї ситуації? Світова практика свідчить, що прорив уперед не можливий без сильної фінансово центральної влади.

Ще одна небезпека полягає в тому, що з передаванням повноважень на місця може збільшитись рівень корупції, бо місцеві депутати будуть розпоряджатися більшими фінансовими ресурсами та землею.

Крім владних структур, децентралізацією займаються так звані Офіси реформ в областях, є в Адміністрації Президента і департамент місцевого самоврядування. Про їх діяльність не дуже відомо широкому загалу, правда, відомо, що в 2014 році згаданий департамент очолила 26-річна юристка, яка мала всього три роки стажу – юрист Житомирського заводу огороджувальних конструкцій (колишнім директором був Г. Зубко, нині – віце-прем’єр), а потім консультант апарату Верховної Ради. Скоріш за все, такі кадри і на місцях займаються реформою.

Все-таки потрібна чітка відповідь: яка ж кінцева мета децентралізації? Чи, як висловився керівник Офісу реформ в Тернопільській області,  «реформа не для того, щоби багаті залишалися багатими, а бідні – бідними», чи це перший крок до федералізації України?

Павло Сливка, голова Тернопільського обласного відділення Всеукраїнського об’єднання ветеранів       


Джерело: Тижневик "Номер один"





Новини
24 Квітня
23 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше