Найсвіжіше:
• У Тернополі ТЦК мобілізував недієздатного чоловіка з інвалідністю II групи з Козівщини – чи вдалося повернути його зі служби • Тернопільський краєзнавець став лауреатом Всеукраїнської премії • У курській області рф загинув 51-річний воїн з Тернопільщини • У Зарваниці відбулася масштабна проща для родин загиблих та зниклих безвісти захисників України • Півтора роки вважався безвісти зниклим: на Донеччині загинув воїн з Тернопільщини • Стали відомі результати матчів ігрового дня чемпіонату Тернопільщини з футболу • Понад 30 місяців надій та сподівань: на Запоріжжі загинув воїн з Тернопільщини • На Шумщині судили чоловіка, який під час сварки в магазині вдарив покупця в живіт • Стало відоме ім’я ймовірного головного тренера тернопільської “Нива-2” • На Бучаччині засудили чоловіка, який під час сварки жорстоко побив жінку • На Кременеччині вандали понівечили могилу воїна на 40 день після поховання • На Монастирищині стартує другий етап українсько-польських пошукових робіт • Від Тернополя до NASA: внесок земляка в космічну еру США • У Заліщицькому краю чоловік із сокирою напав на поліцію та побив патрульних • Співак з Тернопільщини офіційно розлучився з дружиною, з якою розійшовся майже рік тому • У ТЦК сказали, хто обов’язково має пройти ВЛК • Розірвала протокол прямо у відділку: у Чорткові суд оштрафував жінку, яка намагалася знищити документи  • Теребовлянець Володимир П’ятничко відзначився у воротах ФК «Теребовля» • На Донеччині загинув снайпер з Кременеччини • «Агрон» зупинився за крок до фіналу аматорського чемпіонату України (фото) • На Бучаччині покарали чоловіка, який зливав локації ТЦК • На Шумщині судили матір малолітньої дитини • Майже два роки вважався зниклим безвісти: війна забрала життя молодого воїна з Тернопільщини • Чи зможе «Агрон» вдруге переписали власну історію? • У Тернополі бабця лишила дитину і поїхала: 2-річний хлопчик опинився сам серед ночі
rss

Чи зможуть громади підняти власну медицину?


Опубліковано: 1 Серпня 2016р. о 9:00

meducunaПроцес децентралізації поставив нові вимоги перед галуззю охорони здоров’я. Планується, що медичні установи перейдуть на фінансування новостворених громад. В області стосовно цієї новації налаштовані оптимістично. Та є одне «але». Законодавчої бази для перевтілень досі немає.

Відсутність законодавчого підгрунтя для проведення реформ вважають чи не однією з найбільших проблем. Відтак реформатори змушені діяти методом спроб та помилок. Тим не менше, Тернопільщина не стоїть на місці, а експериментує. Так відбувся умовний поділ регіону на госпітальні округи. Громади почали укладати договори на медичне обслуговування населення і взяли на себе фінансування первинної ланки. Стосовно останнього думки громадськості різняться. Одні вважають правильним те, що громади розпоряджаються власним майном, інші ж переконані, що грошей на утримання закладів охорони здоров’я у них не вистачить.

– Згідно  з законом «Про децентралізацію», територія, на якій розташована громада, та все майно мають використовуватись громадою. На сьогодні вона уповноважена заробляти кошти і розпоряджатися ними на власний розсуд. Громади отримали достатній фінансовий ресурс у вигляді податку на акциз та нерухомість. І зараз має визначитись із пріоритетними для себе напрямками, – каже голова Тернопільської облради Віктор Овчарук. – Я вважаю логічним те, що громади отримають у своє підпорядкування медичні заклади. Наразі не бачу проблем з їхнім фінансуванням.

Попередньо планується, що галузь медицини розглядатиметься у двох ракурсах: безпосередньо лікувальний процес та господарська діяльність. Останнє залишається у підпорядкуванні громад, які, власне, і будуть відповідальними за умови надання допомоги, стан приміщень, обладнання. Сам процес надання допомоги підпорядковуватиметься медичній вертикалі – управлінню охорони здоров’я.

Раніше сільські війти виконували роль посередників. При необхідності вони зверталися у райони і просили фінансової допомоги зверху. Після проведення реформи ситуація зміниться і тоді питати стануть з них.

На думку експертів, такий стан речей дозволить покращити якість надання допомоги. Адже громадам на місцях краще відомо про їхні проблеми і люди їх вирішуватимуть спільно. Центр не завжди вникає  у такі тонкощі, тому що тут на порядку денному значно глобальніші питання. Відтак глибинка завжди почувалася  обділеною. Сьогодні все в її руках. Чи вистачить у громад на це коштів, усе залежить від менеджменту.

У рамках децентралізації та реформування галузі в області планується створення госпітальних округів. На Тернопільщині над цим питання працювали задовго до початку створення громад і здобутки у цьому напрямку були чималими. Так Тернопільська лікарня №2 стала першою в Україні, яка почала укладати договори на обслуговування громад. У перспективі цей лікувальний заклад має стати окружною лікарнею. Можливо, він пішов би далі у своїх починаннях, але ініціатива не підкріплена законодавством.

– Справді, сьогодні є проблема в тому, що досі не прийнято закону. Зараз він перебуває на розгляді у Верховній Раді, – каже Віктор Овчарук. –  Закон передбачає перевести вторинну ланку – центральні районні лікарні – в обласне підпорядкування і таким чином сформувати госпітальні округи. Область має у цьому плані цікаві напрацювання. Вони полягають у створенні в округах лікарні інтенсивного лікування. Визначено параметри віддаленості крайньої території, довозу, інфраструктури. Госпітальні бази відповідатимуть обласному рівню. Заклад має надавати весь спектр лікування. А фахівці – мати відповідний рівень кваліфікації, щоб повноцінно надати допомогу.

Наразі не визначено долі районних лікарень, однак керівництво області має принципову позицію – вони повинні працювати. Розглядається варіант зміни формату їхньої роботи і перепрофілювання у заклади планового або відновного лікування.

– Наприклад, пацієнту надали невідкладну допомогу в обласному центрі, а на подальше лікування перевели у планову лікарню, яка територіально наближена до його місця проживання, – каже Віктор Овчарук. – При цих лікарнях будуть функціонувати реанімаційні палати, тому в разі ускладнень пацієнт зможе отримати необхідну допомогу.

І наостанок. Керівництво області планує реалізувати ще один проект і забезпечити усі ФАПи та амбулаторії бодай мінімальним переліком медикаментів для надання невідкладної допомоги. Зараз громади опрацьовують цей момент, складають кошториси.  І якщо проект вдасться реалізувати, люди справді побачать позитивний ефект від створення громад, резюмував Віктор Овчарук.

Зоряна Гарасимів


Джерело: Тижневик "Номер один"
Автор: Рубрика:
Мітки: ,





Новини
22 Червня
21 Червня
20 Червня
Скільки, на вашу думку, ще триватимуть активні бойові дії?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше