Найсвіжіше:
• У Тернополі зник безвісти відомий журналіст • Як працюватимуть заклади освіти у «жовтій» та «червоній» зоні епіднебезпеки? • На помічника Зеленського скоєно замах (+ФОТО) • Гороскоп на тиждень • Якою буде погода та Тернопільщини цього тижня • Анонси газети «Номер один» від 22 вересня 2021 р. • Серед усіх нотаріусів України, на тернопільського скаржилися найбільше • Уролог Богдан Хамелко: «Від нелікованого циститу до запалення нирок – один крок» • Тернопіль перетворився у великий хаотичний ринок без правил • Аліна Френдій і Петро Заставний стали ведучими «Танців із зірками» • Завтра, 22 вересня, на одній вулиці Тернополя не буде світла • Завтра на Тернопільщині 102 населені пункти будуть без світла • Тернополянин упав з висоти • Головне у ремонті дороги – якісний та професійний проєкт • Підробити ковідні сертифікати – не вийде • Этикет наручных часов для девушек: что придумало общество? • Водія, який 15 років тому скоїв подвійне смертельне ДТП, на 2 місці залишили під вартою • Вже завтра слід очікувати перших заморозків. Перший рівень небезпеки • Тернополянин із «Правого сектору» Юрій Заблоцький: «На відміну від української влади, королева Великобританії Єлизавета ІІ визнавала мене учасником бойових дій на сході» • У Чорткові пенсіонер потрапив під косела автівки • На Бережанщині селянин запропонував хабар ліснику • На Лановеччині багатодітний батько відбивав дітей… молотком • На Тернопільщині стартували наймасштабніші футбольні змагання (+фото) • Християнська етика повертається у школи: за та проти • У Тернополі бус наїхав на людину прямо на зупинці транспорту
rss
Чи обов’язково тернопільським педагогам вакцинуватися від COVID-19?

Опубліковано: 30 Серпня 2021р. о 22:00 Переглядів: 306Всесвітня організація охорони здоров’я повідомляє про те, що світ перебуває на початку третьої хвилі пандемії COVID-19. За словами гендиректора ВООЗ Тедроса Аданома Гебреїсуса, кількість випадків захворювання збільшується. Чи готові тернопільські освітяни до такого повороту? Чи обов’язково вакцинуватися вчителям? Батьки мають право відвідувати заклади освіти під час пандемії? Детальніше про це розповіли спеціалісти, які у цьому розуміються більше, ніж хтось інший.

Пандемія, викликана штамом “Дельта”,  – це пандемія невакцинованих. Усі повинні розуміти, що зараз відсоток вакцинованих людей дорослого населення 18+ набагато більший, ніж відсоток тих, що перехворіли, віком від 0 до 18 років. Коли кажуть, що штам “Дельта” більше вражає молоде населення, то повинні говорити про те, що воно менше хворіло і не є вакцинованим на даний період, тому і штам може циркулювати у цій популяції, бо вона для нього більш сприятлива. 

У той же час, аналізуючи події в країнах, де розгулявся штам “Дельта”, зокрема у Великій Британії, Іспанії та Португалії, бачимо, що він усе ж вражає і госпіталізує людей похилого віку. Сьогодні дитячі лікарні не переповнені, хоча зростання хворих малюків є. 

– Що стосується масової вакцинації підлітків, старших 12 років, то наразі це питання на розгляді. Ми в Україні не приймали такого рішення, оскільки в нас велика кількість невакцинованого дорослого населення. А в дорослих тяжкість перебігу коронавірусної хвороби, незважаючи на те, який штам його викликає, набагато важча і призводить до більших ускладнень, – повідомив очільник МОЗ Віктор Ляшко.

Про навчальний рік пан Ляшко вже говорив з урядом, слухав експертів на засіданні Ради національної безпеки та оборони. Міністрам охорони здоров’я і освіти поставили завдання відпрацювати всі алгоритми і сценарії початку навчального року, передбачити всі ризики, а потім представити ці результати. 

Із 5 серпня набрала чинності нова постанова Кабінету Міністрів. У документі вносяться зміни щодо організації роботи закладів освіти в умовах погіршення епідемічної ситуації в Україні. У разі встановлення на території України “жовтого”, “помаранчевого” та “червоного” рівнів епідемічної небезпеки забороняється відвідування закладів освіти здобувачами освіти та проведення у них масових заходів за участю здобувачів освіти, якщо у закладі вакцинувалося менш ніж 80% працівників. Відповідно ці працівники мають надати документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації. Тобто якщо в закладі освіти вакцинувалися лише 20% працівників – у “жовтому”, “помаранчевому”, “червоному” рівнях епідемічної безпеки такий заклад буде зобов’язаний працювати дистанційно.

«Вакцинація педагогічних працівників не є обов’язковою, як і для всіх інших громадян вона залишається добровільною»

– Як громадянин я підтримую вакцинацію і вважаю, що вакцинуватися мають не лише якнайбільше педагогічних працівників, а всіх громадян загалом. Вакцинований працівник закладу освіти не лише сам набагато менше ризикує і суттєво краще захищений від важкого перебігу хвороби, а й захищає інших працівників та учнів. Але цей захист не буде достатньо ефективним, якщо не буде вакцинована належна для створення колективного імунітету кількість працівників. Вчитель має усвідомлювати, що вакцинуючись, він сприяє захисту права, насамперед свого та всіх учасників освітнього процесу, на життя та здоров’я. Також він підвищує шанси закладу освіти проводити освітній процес із нового навчального року більшість часу очно, а не дистанційно. Адже заклади не в “зеленій” зоні, у яких 80% працівників не будуть вакциновані, мають працювати дистанційно. А тривале дистанційне навчання знову може збільшувати освітні втрати, насамперед серед учнів початкової школи, для яких навчатися дистанційно значно складніше. Хочу сказати, що вакцинація педагогічних працівників не є обов’язковою, як і для всіх інших громадян вона залишається добровільною. Тому керівник закладу освіти не має права обмежувати доступ до роботи у школі вчителя, який не отримав щеплення. Саме тому як посадова особа я діятиму в межах чинного законодавства та захищатиму права педагогічних працівників, якщо директори не допускатимуть їх до роботи. Одночасно не маю права промовчати щодо поширення у суспільстві (і серед педагогічних працівників  також) ганебної антинаукової кампанії щодо вакцинації, – зазначив перший омбудсмен України Сергій Горбачов.

Зважаючи на те, що до 1 вересня залишилося менше місяця, у Тернопільській громаді триває активна підготовка освітніх закладів та викладацького складу до початку нового навчального року.

– Оскільки зараз Тернопільська область та громада перебувають у «зеленій» карантинній зоні, сподіваємось, що з 1 вересня навчання у нас розпочнеться традиційно – за партами та без жорстких карантинних обмежень. Проте, як повідомили у МОЗ, через поширення штаму коронавірусу «Дельта» робота освітніх закладів незалежно від епідемічної зони, в якій перебуває регіон, може проводитися у звичному форматі в разі, якщо 80% викладацького складу повністю вакциновані проти COVID-19, – пояснила начальниця міського управління освіти і науки Ольга Похиляк. – Тому задля безпеки життя і здоров’я тернопільських дошкільнят та учнів, а також можливості навчатися в очній формі зараз наші освітяни масово вакцинуються проти коронавірусу.

Пройти вакцинацію у Тернополі можна у 5 пунктах щеплення

Через стрімке поширення штаму коронавірусу «Дельта», який є надзвичайно небезпечним і заразним, на який частіше хворіють діти, підлітки і молодь, у тернопільських дитячих садочках та школах буде посилено контроль за дотриманням протиепідемічних заходів. Посилять контроль за дотриманням встановлених карантинних обмежень й у торгових і торгово-розважальних центрах, на ринках, у закладах культури, громадського харчування та в громадському транспорті.

Міська рада Тернополя закликає всіх жителів області не нехтувати правилами карантину, одягати засоби індивідуального захисту, перебуваючи у громадських місцях, уникати масового скупчення людей, дотримуватись соціальної дистанції, користуватися антисептиками та вакцинуватися проти коронавірусу. Пройти вакцинацію проти COVID-19 у Тернополі можна у 5 пунктах щеплення чи центрах масової вакцинації. Також проводять щеплення організованих колективів від 50 осіб, у таких випадках на підприємство виїжджає мобільна бригада.

– Уся Україна, в тому числі Тернопільська область, вже приступила до п’ятого етапу вакцинації. Це говорить про те, що кожен охочий громадянин України, якому вже виповнилося 18 років, має можливість вакцинуватися однією із чотирьох видів вакцин. Загалом в області діє сім центрів вакцинації, які працюють сім днів на тиждень. Окрім цього, відкрито 56 пунктів, де можна зробити щеплення, – розповіла начальниця управління охорони здоров’я ТОДА Ольга Ярмоленко. Пріоритетом на цьому етапі є вчителі, медпрацівники, державні службовці, правоохоронці, які ще не встигли довакцинуватися, а також група «60+».

Освітній омбудсмен пропонує дозволити відвідувати заклади освіти, що раніше було заборонено

Напевно, батьків цікавить і те, чи можна їм заходити до навчального закладу під час пандемії. Ще у березні освітній омбудсмен звернувся до головного Державного санітарного лікаря із пропозиціями внести певні зміни щодо організації освітнього процесу під час пандемії. Зокрема у листі до МОЗ він пропонував дозволити (за умови дотримання правил безпеки) відвідувати заклади освіти, що раніше було заборонено. Було запропоновано таке формулювання: «Вхід та перебування у закладі освіти інших учасників освітнього процесу, зокрема батьків здобувачів освіти, а також сторонніх осіб, дозволяється з метою захисту прав учнів, педагогічних та інших працівників закладу, реалізації ними прав, передбачених законодавством, а також задля здійснення громадського контролю за умови використання засобів індивідуального захисту (респіратора, захисного щитка або маски, в тому числі виготовленої самостійно) після проведення перевірки температури та попереднього узгодження відповідних дій з керівником закладу освіти. Допуск до закладу освіти батьків або осіб, які супроводжують людей з інвалідністю, за умови дотримання вимог не потребує попереднього узгодження з керівником закладу освіти».

«Не допускати до закладів освіти дітей, які не вакциновані і не мають на це об’єктивних причин»

Нещодавно в редакцію «Номер один» прийшла вчителька з Тернопільщини і повідомила, що заступник із виховної роботи о 23:00 надіслала їй на особисту пошту лист, в якому «погрожувала» забороною відвідувати навчальний заклад, якщо вона не зробить щеплення проти коронавірусу. Головний санлікар України Ігор Кузін також вважає, що невакцинованих педагогів допускати до роботи не можна. А якщо вчитель не має бажання отримувати щеплення, що тоді робити, звільнятися?

– Я би зважав на рішення Верховного суду щодо недопуску невакцинованих дітей до закладів освіти. І запроваджував подібні норми в законі: не допускати до закладів освіти дітей, які не вакциновані і не мають на це об’єктивних причин, абсолютних медичних протипоказів. Вони все одно можуть обирати альтернативу – дистанційний формат абощо. З дорослими складніше. У нас є частина дорослого населення, для якої вакцинація має бути обов’язковою: працівники освіти, сфери обслуговування, ми не маємо допускати їх до робочих місць без щеплення. Для всіх інших забезпечити обов’язковість доволі важко і сам процес контролю не матиме практичного сенсу. Це скоріш власний вибір людини, – сказав Ігор Володимирович.

Діана Теребей

 

 

КОМЕНТАР

Олена Степанова, юрист:

– Сьогодні в усьому світі створюються умови, аби заохотити громадян до щеплень від COVID-19. У деяких країнах вакцинація стає обов’язковою для реалізації своїх прав. Але слід враховувати, що відмова від вакцинації є правом громадянина. Наразі жодним законом України щеплення не тільки освітян, а й інших верств населення не визнано обов’язковим. Звільнення вчителя через те, що він відмовляється вакцинуватись, є неправомірним, і якщо потерпіла особа звернеться до суду, то це звернення визнають незаконним, а її буде поновлено на роботі судовим рішенням. Погрожувати звільненням вчителям за відмову вакцинуватися, звісно, можуть, але реалізація таких погроз під великим сумнівом.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , , ,Новини
22 Вересня
21 Вересня
Чи будете ви вакцинуватися від COVID-19?
 • так, але якісною вакциною 44%, 438 votes
  438 votes 44%
  438 votes - 44% of all votes
 • не буду за жодних обставин 20%, 199 votes
  199 votes 20%
  199 votes - 20% of all votes
 • ще вагаюся 13%, 132 votes
  132 votes 13%
  132 votes - 13% of all votes
 • так, якщо це буде безкоштовно 10%, 103 votes
  103 votes 10%
  103 votes - 10% of all votes
 • так, навіть якщо це буде платно 6%, 60 votes
  60 votes 6%
  60 votes - 6% of all votes
 • так, але не раніше ніж за рік 6%, 59 votes
  59 votes 6%
  59 votes - 6% of all votes
Total Votes: 991
10 Лютого, 2021 - 1 Червня, 2021
Voting is closed
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше