Найсвіжіше:
• На Тернопільщині військовозобов’язаного засуджено до позбавлення волі за ухилення від призову на військову службу • На комісії Тернопільської обласної ради розглянули інформацію про трагедію на Кременеччині • Студент ЗУНУ Михайло Свідрак – серед кращих дзюдоїстів планети! • Перша футбольна ліга Тернопільщини: «Вікнини» врятувалися від поразки у Бучачі та важка перемога лідера у Борщові • 30 травня – жеребкування кубка Тернопільської області з футболу 2023 року • Михайло Головко привітав Тернопільський мистецький коледж з 65-річчям (відео) • Пів року очікувань і востаннє до рідної домівки повернувся загиблий воїн з Тернопільщини • Вища футбольна ліга Тернопільщини: впевнена перемога “Медоборів” і порятунок бучацького “Колоса” у компенсований час • Стали відомі результати усіх матчів ігрового дня чемпіонату Тернопільської області з футболу • На Тернопільщині через суд намагаються конфіскувати понад один гектар землі у росіянки • На Тернопільщині мотоцикліст збив 11-річного хлопчика і втік з місця ДТП • В одній з громад Тернопільщини оголошено День жалоби за загиблим солдатом  • Ще одного водія з підробленими документами виявили тернопільські патрульні • У Тернополі виявили чергове провалля: лише з понеділка відповідні служби з’ясовуватимуть причину його утворення, бо… вихідні (+фото) • Як мер Бережан кинув депутатів, підставив військовослужбовця та залишив без зарплати понад 400 працівників лікарні • Синоптики повідомили, якою буде погода на Тернопільщині в три останні дні травня • Минулої ночі сотні жителів громади на Тернопільщині зустріли тіло загиблого Героя • Громада на Тернопільщині зустріла загиблого на війні Героя: отримав вогнепальне осколкове поранення і помер у госпіталі Запоріжжя  • Тернопіль приймав ветеранський чемпіонат України з футболу (+фото) • Небесне військо поповнив ще один Герой з Тернопільщини: свій останній бій воїн прийняв на Харківщині • Футбольний чемпіон Тернопільщини пробився до фінальної частини всеукраїнських змагань • Судитимуть батька і сина зі Збаражчини за незаконне зберігання зброї та нанесення тілесних ушкоджень поліцейському • На Тернопільщині на ковід захворіло 4 людини • Через пів року зниклий безвісти Герой з Тернопільщини востаннє повертається до рідної домівки • Митрополит Київський і всієї України відвідає Тернопіль: програма візиту
rss

Без хліба, молока та… грошей: чому українців чекає рік Голодного Тигра


Опубліковано: 27 Січня 2022р. о 10:30 Переглядів: 105


Тетяна Вербицька, шеф-редактор

Січень 2022-го приніс українцям чимало неприємних сюрпризів. І додаткові платіжки за тепло – лише маленька їхня частина. Ціни на нерухомість скочили на 16% і продовжують зростати. На часі – різке подорожчання хліба й усієї продукції аграрного сектора (через зростання цін на добрива). Головна причина – нові тарифи на газ та електроенергію, які боляче вдарили виробників та й бізнес загалом. Втім у січні розгорівся ще один масштабний скандал. Цього разу – молочний.

 Майже 90% великих і майже всі малі українські підприємства із виробництва хліба використовують газ. Утім це лише один чинник подорожчання основного продукту на 10% вже із січня (за весь минулий рік хліб зріс у ціні в середньому на 24%) . На подальше зростання ціни додатково вплинуть підвищення вартості цукру й олії, а також самої пшениці. І штучне стримування владою граничної ціни на хліб не допоможе – частина пекарень уже зупинили свою роботу, а при неможливості підняти відпускну ціну своєї продукції закриється ще чимала кількість. Усе це призведе до значного дефіциту хліба, що, погодьтеся, набагато гірше, ніж його подорожчання.

Тим часом у Києві розгорівся ще один скандал, який загрожує залишити українців без молока. Річ у тім, що з 1 січня переробники одночасно знизили виробникам відпускну ціну сирого молока одразу на 10%, в односторонньому порядку. І це при тому, що лише в грудні зниження ціни вже відбулося.

Питання було поставлене у формі ультиматуму: або знижуєте ціну, або можете молоко більше не постачати.

Насправді, у січні ціна молока дійсно зазвичай знижується через зменшення попиту на нього у святковий період. Але раніше кожен переробник самостійно знаходив компроміс зі своїми постачальниками. Адже направду якісного молока, яке відповідало би стандартам ЄС, в Україні всього лише 30%. Відповідно постачальників якісного продукту завжди берегли і шанували. Що ж призвело до одночасної змови переробників і жорсткого одностороннього ультиматуму – ніхто зрозуміти не може.

Щоби усвідомити реальну загрозу цієї ситуації, варто знати, що зниження відпускної ціни молока одразу на 10% зробить нерентабельними усі ферми із чисельністю до 500 голів, – а це постачальники більш ніж половини молока в усій країні. В таких умовах фермерам значно вигідніше буде позбутися поголів’я, а на цій землі вирощувати культури для продажу. Тобто якщо ситуація не владнається і загроза диктування цін заводами-переробниками не зникне, молочну галузь України чекає занепад, а споживачів у магазинах – імпортна недешева продукція.

Загалом різке підвищення тарифів на газ та електроенергію спровокувало в українській економіці як закриття частини бізнесу, так і подорожчання практично всіх товарів та послуг. Українців для підтримання звичного способу життя аж ніяк не рятує ані штучне підвищення «мінімалки» та копійчане – пенсій, ані жалюгідні подачки у вигляді субсидій чи «ковідної» тисячі.

Утім, як стверджують фахівці, цього разу кризової ситуації у вічно кульгавій вітчизняній економіці цілком можна було би уникнути. Наприклад, зняти введену у 2016 році прив’язку ціни на газ до цін на європейських газових хабах. Адже дві третини газу, який споживається в Україні, – вітчизняного видобутку. І саме до вартості його видобутку слід і робити прив’язку.

Також необхідно при покупці імпортного газу перейти на прямі довгострокові контракти, щоби забезпечити стабільну та нижчу вартість газу.

Таким чином, держава могла би стримати зростання цін на товари. Але для цього треба перейти до державного регулювання цін на газ і відмовитися від ринку блакитного палива, встановивши внутрішні ціни. І зобов’язати приватні компанії продавати свій газ «Нафтогазу» за фіксованими цінами, заборонивши експорт газу з України.

Однак влада натомість добиває тарифами бізнес, показово дотуючи населення. Й особливо не задумується над тим, що ця «економія» для українців просто нівелюється зростаючими цінами на всі товари й послуги.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки:





Новини
29 Травня
28 Травня
27 Травня
Коли на Вашу думку завершиться війна?
Погода
Реклама
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше