Найсвіжіше:
• Як бізнесу знизити витрати на електроенергію • На Теребовлянщині викрили браконьєра: незаконний вилов риби завдав збитків на 250 тис грн • Майже два роки вважався зниклим безвісти: війна забрала життя мужнього воїна з Тернопільщини • Спочила у Бозі легендарна особистість Кременця • Президент України призначив стипендію молодій співачці з Тернопільщини • Вихованець козівського футболу отримає шанс від Турана закріпитися у складі «Шахтаря» • Найбагатший уродженець Тернопільщини подав до суду на Зеленського • Топполіцейського Тернопільщини взяли під варту з правом застави у 5 млн грн • Ноутбуки с европейского рынка: когда подержанная техника оказывается разумнее новой • Спочила у Бозі легендарна особистість тернопільського спорту • Резонансна справа про «порноофіси»: головний поліцейський Тернопільщини дав перший коментар • Після березневого підвищення: у Тернополі можуть знову зрости ціни на проїзд • У Тернополі затримали іноземця за незаконне зберігання вибухових пристроїв та бойових припасів • Майже два роки надій та сподівань: на Донеччині загинув старший сержант з Тернопільщини • 24 аварії за 2 дні: Андрій Стасевський розповів про роботу енергетиків під обстрілами • У міського голови Ланівців померла матір • Кабмін виділив 12,4 млн грн на відновлення пошкодженої через війну інфраструктури Тернополя • 1200 доларів за «невідкриття» справи: на Тернопільщині викрито оперативника поліції • У центральному матчі туру чемпіон Тернопільщини на класі переміг «Поділля» з Васильківців • Знайшли звіт УПА: останній бій – Миколи Арсенича і Марії Римик • На Тернопільщині викрито зловживання директора коледжу на 2,5 млн грн • Тернополянин отримав 5 років за «злив» у Viber-групу локацій ТЦК • 26 травня частина Тернополя буде без води • 660 грамів життя: у перинатальному центрі Тернополя виношують передчасно народжену дівчинку • Власне житло в Тернополі: за який термін реально назбирати на квартиру
rss

Паспорт у смартфоні: що це і навіщо


Опубліковано: 16 Квітня 2021р. о 11:02

Україна стала першою країною в світі, яка наділила юридичною силою паспорт у смартфоні. Наприкінці березня депутати ухвалили закон, який прирівнює цифрові паспорти в додатку «Дія» до паперових чи пластикових документів. У Міністерстві цифрової трансформації запевняють, що з е-паспортами можна буде подорожувати Україною, забирати посилки, оформляти довідки в ЦНАПах та багато іншого. Як це працюватиме і чи всім буде доступна така послуга? Інформацію зібрав Центр громадського моніторингу та контролю.

Що таке цифровий паспорт?

Відповідно до ухваленого закону, е-паспорт – це електронне відображення інформації, що міститься у паспорті громадянина України у формі картки або у закордонному біометричному паспорті. Е-паспорт має також інформацію про місце проживання та ідентифікаційний код громадянина.

Користуватися е-паспортом можна за допомогою мобільного додатка «Дія». Для цього потрібно завантажити додаток із App Store або Play Market на свій телефон та авторизуватися через BankID. У Міністерстві цифрової трансформації наголошують, що жодних сканів документів завантажувати у додаток не потрібно. «Дія» автоматично підтягує інформацію з демографічного реєстру.

Кожен е-паспорт має унікальний QR-, штрих- і цифровий коди, які використовуються для верифікації документа. Щоби перевірити дійсність документа, інший користувач «Дії»  просто сканує код за допомогою власного смартфона чи планшета.

«Електронний паспорт не є ні скріншотом, ні копією фізичного паспорта. Це інформація, яка відображається з реєстру. Якщо клікнути на eID, він «перевернеться», і на його «зворотному боці» ви побачите QR-код. При перевірці документа з цього QR-коду звернення йде до реєстру, а потім людина, що запросила ваші дані, отримує повідомлення на свою «Дію». Після цього в «Дії» на його смартфоні відкриється перевірений документ. Якщо дані запитувала компанія, то вони з’являться у її системі», – пояснив керівник з розвитку електронних послуг у Мінцифрі Мстислав Банік.

Варто зауважити, що цифровий паспорт доступний лише для власників ID-картки. Ті, хто має паспорт-книжечку, такою функцією скористатися не зможуть. Те ж саме стосується закордонного паспорта, е-формат зможуть використовувати лише власники біометричного документа.

Де користуватися е-паспортом?

В уряді запевняють, коли закон запрацює, то державні органи не матимуть права вимагати паперові документи у власників цифрових паспортів.

«Україна – перша країна у світі, яка запустила цифрові паспорти та законодавчо прирівняла їх до звичайних документів, – наголосив віцепрем’єр-міністр із цифрової трансформації Михайло Федоров. – Користувачі «Дії» більше не стикатимуться з ситуаціями, коли цифрового паспорта не приймають».

За словами Федорова, понад 100 партнерів приймають цифрові документи в «Дії». Зокрема, серед держустанов це Кабмін, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Міністерство інфраструктури України, Міністерство молоді та спорту, Державна інспекція ядерного регулювання України, Державна служба статистики України, Запорізька обласна державна адміністрація, Полтавська обласна державна адміністрація, Харківська обласна державна адміністрація.

Крім того, до цифрових документів готові деякі банки, платіжні системи, суди і Центри надання адміністративних послуги. Документи у «Дії» приймає низка готелів, продуктових магазинів та супермаркетів, поштові компанії, музеї та розважальні заклади. Цифровим паспортом можна буде скористатися під час купівлі автобусних, залізничних та авіаквитків по Україні.

Повний список установ та закладів, які є партнерами «Дії», можна знайти на сайті Міністерства та Комітету цифрової інформації (thedigital.gov.ua).

Цифровий паспорт і безпека

В уряді переконані, що використання цифрових документів буде безпечним для українців. Керівник із розвитку електронних послуг у Міністерстві цифрової трансформації Мстислав Банік стверджує, що підробити е-паспорти не можливо.

За його словами, захищає документи додаток «Дія». Навіть якщо хтось створить схожий сторонній додаток, то особисті дані громадян до нього не потраплять. Адже  урядовий додаток бере інформацію напряму з реєстрів Державної міграційної служби України. Фейковий додаток просто не матиме доступу до цих даних.

Водночас експерти з кібербезпеки не настільки впевнені у захищеності е-паспортів. У громадській організації «Український Кібер Альянс» зауважують, що інформацію з урядового додатка можна викрасти, як з будь-якого іншого. Приміром, навіть такі гіганти, як Facebook чи Telegram постійно потрапляють у скандали з витоком персональних даних.

Також експерти звертають увагу на небезпеку використання звичайних телефонів для  доступу до такої важливої інформації. Якщо для MobileID (електронного цифрового підпису на смартфоні) передбачена спеціальна захищена Sim-картка, то для цифрового паспорта цього немає. Тож власнику е-документів слід бути дуже обачним, щоби не втратити свого телефону.

Наразі закон про цифрові паспорти очікує підпису президента. Якщо глава держави не ветує проєкта, то вже з 23 серпня паспорти у мобільному прийматимуть нарівні з фізичними документами.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , ,





Новини
22 Травня
21 Травня
20 Травня
Скільки, на вашу думку, ще триватимуть активні бойові дії?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше