Найсвіжіше:
• Колишнього керівника податкової Тернополя ув’язнили за вимагання 40 тис. доларів • Лишилося зібрати п’ять тисяч: рідні просять підписати петицію щодо присвоєння звання Героя Денису Блонському • У кошторис шкільного укриття за 77 млн вписали гумову плитку з Тернопільщині по 4 рази завищеній ціні • Тернопільські ветерани візьму участь у чемпіонаті України з футзалу • На Тернопільщині водій позашляховика не врахував погодних умов та злетів у кювет • У Тернополі в пасажирському транспорті травмувалася 73-річна жінка • Салати: особливості та характеристики • Міськрада на Тернопільщині виставила на аукціон майже 18 гектарів землі • 24 квітня один з мікрорайонів Тернополя буде без води • У Тернополі слідчі відкрили кримінальне провадження за фактом жорстокого поводження з тваринами • 47-річний мешканець Товстенської громади відповідатиме перед законом за наркозлочини • Правоохоронці провокували архітектора з Тернопільщини – Верховний Суд повністю виправдав обвинуваченого • Останні тренди у світі букетів: що зараз у моді? • П’яна водійка “Лексуса” у самісінькому центрі Тернополя скоїла ДТП • Одна з вулиць Тернополя на кілька годин залишиться без світла  • У Тернополі зник розпіарений мером реабілітаційний центр для військових • Представника Тернопільщини включено до Комітету розвитку футболу УАФ • Частина Тернопільської області буде без світла: стала відома причина • У громаді на Тернопільщині зустріли тіло загиблого Героя, котрий майже рік вважався безвісти зниклим • На Тернопільщині відзавтра вводяться графіки обмеження споживання електричної енергії • На Донеччині внаслідок штурмових дій противника загинув солдат з Тернопільщини • У Тернополі правоохоронці затримали організатора корупційної схеми • Місто на Тернопільщині отримає 460 тисяч євро для забезпечення стабільного постачання чистої води • На Борщівщині не можуть поділити батьківську хату: у хід ідуть погрози і навіть вбивство собаки   • У місті на Тернопільщині на майже 20% збільшили плату за воду
rss

Які медичні препарати можуть призвести до виразкової хвороби?


Опубліковано: 22 Жовтня 2021р. о 22:00


Усім відома виразкова хвороба завдає чимало клопоту та неприємних відчуттів пацієнтам, які зіткнулися з нею. У народі її називають язвою і намагаються лікувати на початкових етапах самостійно, чого категорично не можна робити. Медики завжди наголошують на тому, що самолікування в багатьох випадках є недієвим або ж навіть небезпечним. Відтак лікувати виразкову хворобу питтям соди або соком квашеної капусти заборонено. Такі маніпуляції несуть пряму загрозу не лише здоров’ю пацієнта, а й життю.

Що таке виразкова хвороба, що любить наш з вами шлунок та як не допустити розвитку небезпечного захворювання? На ці запитання нам відповів лікар- гастроентеролог вищої категорії поліклінічного відділенні КНП Тернопільської міської комунальної лікарні №2 Надія Лучанко.

«Інколи виразка перебігає безсимптомно»

– Для початку розкажіть, що таке виразкова хвороба та які є провокуючі фактори?

Надія Лучанко

– Виразкова хвороба – це хронічне захворювання, при якому в шлунку чи дванадцятипалій кишці утворюються дефекти, тобто виразки. Для виразкової хвороби характерна сезонність. Це період весни та осені. Характерні також і чергування – період загострення та ремісії. Головну роль у виникненні виразкової хвороби відіграє бактерія хелікобактер пілорі. Вона пошкоджує слизову оболонку шлунка та дванадцятипалої кишки. Цю бактерію можна виявити у 80% населення, але це не означає, що всі люди мають виразкову хворобу. Існують певні чинники, які й провокують появу виразкової хвороби.

– Які це чинники, розкажіть, будь ласка…

– Перш за все це стреси, тривоги та депресії. Спадкова схильність, обтяжена спадковість, шкідливі звички: куріння, надмірне вживання алкоголю, неправильне нераціональне харчування, коли порушуються прийоми їжі, а також вживання копченостей, жирного м’яса тощо. Досить вагомим чинником є і прийом медикаментів – нестероїдні протизапальні, аспірин та гормональні препарати, тому не слід самостійно вживати пігулки.

– А як щодо медичних препаратів, які вживаються зараз, у період пандемії, чи несуть вони загрозу?

– При призначенні будь-яких медикаментів лікуючий лікар повинен бути добре поінформований щодо інших препаратів, які вживає пацієнт. Варто зазначити, що антибіотики не викликають виразки, а ось препарати для розрідження крові, жарознижуючі та обезболюючі мають негативний вплив. Слушне запитання, адже на даний момент такі препарати вживають навіть без призначення, що є дуже небезпечно. При вживанні таких таблеток ми повинні дати захист шлунку від їхньої агресивної дії.  Людям, які мають проблеми зі шлунком, у яких в анамнезі хронічні гастрити та виразкова хвороба, слід бути обережними й обов’язково захищати свій шлунок, перед вживанням будь-якого препарату варто консультуватися з лікарем!

– Чи має виразкова хвороба симптоми?

– Так. Найперше виникає біль у верхній частині живота. Він може бути як голодний, так і після їжі. Ще один характерний симптом – це печія. Вона може виникати за дві-три години після їжі. Відчуття важкості, переповнення в животі, нудота, зниження апетиту або ж, навпаки, відчуття постійного голоду.

Але варто зазначити, що й виразка може перебігати безсимптомно. Вас має насторожити, якщо з’являються такі симптоми: гострий різкий біль, чорний кал, блювота кров’ю (кавовою гущею). Це свідчить про ускладнення виразки, і такі стани є невідкладними. Найважливіше те, що такі симптоми насправді можуть з’явитися раптово і без попередніх явних ознак. Тобто міг бути незначний дискомфорт періодично, на який людина не звертала уваги.

– Якщо ж не лікувати виразкову хворобу, чим це загрожує?

– Якщо ви не лікуєте виразку, то даний дефект може поширитися у глиб стінки шлунка до дванадцятипалої кишки, це може призвести до таких ускладнень: перфорація (прорив), при якій у стінці шлунка або дванадцятипалій кишці утворюється наскрізний отвір, який призводить до перитоніту (запалення черевної порожнини). Кровотеча також є ускладненням виразкової хвороби. Пенентрація – ускладнення виразкової хвороби, яке характеризується проникненням виразкового дефекту крізь стінку шлунка чи дванадцятипалої кишки в інші органи. Малігнізація (переродження) – коли доброякісні клітини шлунка перероджуються в злоякісні (рак). Пілоростиноз є наслідком тривалих рубцевих змін (коли людина часто мала виразки, на місці них утворюються рубці і звужується шлунковий простір).

«Шлунок не любить агресивної їжі, коли на ніч він переповнений»

– Останнім часом зустрічаю на просторах інтернету рецепти різноманітних дієт, а особливо голодування. Помітно, що молоді люди, особливо дівчата, захоплюються таким, але чи не шкідливо це?

– Голодування для шлунка не є корисним. Якщо людина голодує, соляна кислота і ферменти все одно виділяються, але послужать не для перетравлення їжі, а сприятимуть більшому пошкодженню слизової. Для шлунка корисне регулярне харчування, коли людина не робить великих інтервалів між прийомами їжі, зменшене до мінімуму вживання гострого, копченого, смаженого. Шлунок не любить агресивної їжі, коли на ніч він переповнений, старатися за 2-3 години до сну не їсти. Щодо дієт, то скажу, що до таких маніпуляцій слід підійти обережно. Якщо є проблема з надмірною вагою, то перш ніж сідати на будь-яку дієту, слід проконсультуватися з лікарем, здати аналізи, визначити продукти, на які слід зробити акцент, а які варто повністю виключити. Самостійно припиняти вживати їжу або ж виснажувати свій організм дієтами, я не рекомендую, адже такі необдумані вчинки можуть призвести не лише до виразкової хвороби.

– Як діагностується виразка?

– За допомогою ендоскопічного обстеження або рентгенологічного. Але найкращим вважається ендоскопічний метод, під час якого можна провести уреазний тест для виявлення бактерії хелікобактер пілорі. Окрім цього, існують неінвазивні методи, а саме: аналіз крові на антитіла на хелікобактер пілорі, визначення антигенів у калі, дихальний тест. Від того, негативна бактерія чи позитивна, залежить подальше лікування. Хотіла би зазначити, що у нашому медичному закладі можна пройти весь спектр обстежень та лікування даної патології.

– Як лікується виразкова хвороба?

– На даний час це консервативне лікування. Лише ускладнені виразки лікуються хірургічним шляхом. Якщо було виявлено позитивну бактерію, то існують різні схеми, які націлені на її знищення  і сприяють загоєнню виразки. Лікування неускладненої виразки шлунка і дванадцятипалої кишки залежить від наявності бактерії хелікобактер пілорі. Якщо бактерія негативна, то перш за все слід відрегулювати харчування, покинути шкідливі звички, уникати стресів, медикаментозне лікування.  

«У молодих чоловіків виразка зустрічається в чотири рази частіше, ніж у жінок такого ж віку»

– Чи має вік виразкова хвороба?

– У молодих чоловіків ця патологія зустрічається в чотири рази частіше, ніж у жінок такого ж віку. Найчастіше на виразкову хворобу хворіють чоловіки від 20-ти до 50 років. У жінок захворювання може проявитися після менопаузи. Діти також хворіють на виразкову хворобу. Частіше на виразку дванадцятипалої кишки, ніж на виразку шлунка. Звісно, діти рідше хворіють, ніж дорослі, але тенденція така спостерігається, оскільки бактерія, про яку ми говорили вище, присутня і у дітей також. 35-40% пацієнтів страждають від генетичної виразки, тобто це спадкова схильність. Особливо вона торкається виразки дванадцятипалої кишки і в більшій мірі чоловіків. Тенденція до виразки шлунка такого спадкового характеру не проявляє.

– Як уникнути виразкової хвороби?

– Ми говорили про провокуючі фактори, так-от, від більшості з них варто позбутися. Треба кинути палити, вживання алкоголю звести до мінімуму, налагодити свій індивідуальний режим харчування, дотримуватися його. Якщо ви маєте обтяжену спадковість, слід звертати увагу на скарги, які вас турбують. Хотіла би зазначити, що у сучасному світі ми всі кудись поспішаємо, їмо на ходу, харчуємося фаст-фудами і віримо, що від одного разу нічого не буде. Я би хотіла застерегти, що вживання швидкої їжі не лише додає зайвих кілограмів, а й може призвести до виразкової патології. Те ж саме стосується і дітей. Гамбургери, хот-доги із додаванням різноманітних соусів сумнівної якості аж ніяк не впливають благотворно на дитячий чи дорослий організм.

Зверніть увагу на свій відпочинок, на достатню кількість сну. Старайтеся уникати стресів, депресивних станів, втоми та виснаження. Якщо ви відчуваєте, що з вами не все в порядку, з’явилася дратівливість і ви у поганому настрої, не затягуйте із візитом до спеціаліста, адже стрес також є причиною виразкової хвороби.

На завершення Надія Борисівна бажає всім міцного здоров’я і вкотре застерігає від необдуманих вчинків щодо власного здоров’я. Пацієнти часто не звертають уваги на дискомфорт, який з часом може покласти їх на операційний стіл. Тому вчасно звертайтеся до лікаря для визначення подальшої тактики, діагностики та лікування.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Автор: Рубрика:
Мітки: , , , ,





Новини
18 Квітня
17 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше