Найсвіжіше:
• Завтра на кілька годин частина Тернополя буде без світла • Дев’ять об’єктів нерухомості, позашляховик та мільйони в готівці: що задекларував головлікар тернопільської лікарні • Чи зміниться ціна газу для населення – Нафтогаз зробив офіційну заяву  • Усе про оформлення автостраховки ОСЦПВ для водіїв • На тернопільському боці Дністра молодик сітками виловлював верховодку • Дитина задихалася і потребувала негайної допомоги тернопільських лікарів – історія з щасливим кінцем • За збут психотропних речовин «закладчику» з Кременеччини загрожує до 10 років позбавлення волі • У важкому стані до реанімації доправлений працівник агропідприємства на Тернопільщині • Лубінець хоче, щоб із конфліктом у Тернополі між родиною переселенців та бібліотекою розібралася ТОВА • У сусідній з Тернопільською області військовозобов’язаний помер дорогою до навчального центру • У Тернополі судитимуть колаборантку з Херсонщини, яка допомагала окупантам у організації псевдореферендуму • Померла співачка з Бережанщини • Консульські послуги українцям за кордоном: правда та фейки • Громада на Тернопільщині провела в останню дорогу загиблого на Донеччині 43-річного військовослужбовця • Мешканці центральної частини Тернополя залишаться без світла • Два роки тюрми – такий вирок суду чоловікові, який чинив опір патрульним у Тернополі • Після ряду скандалів керівник тернопільської лікарні пішов з посади • У сусідній області ціле місто на межі техногенної катастрофи • Як правильно підібрати сукню в онлайн-магазині? • Два роки не був на свіжому повітрі: соццентр утримував пенсіонера проти волі • Слоты с тремя барабанами все еще в моде: новинки жанра • Завтра Тернопільщина зустрічатиме тіло загиблого на війні Героя • Вышла новинка Big Burger Load it up with Xtra Cheese — рассказываем главное об игре • На Тернопільщині стався замах на кримінального авторитета • Ліга чемпіонів Тернопільщини: дві серії пенальті та неймовірний камбек «Зелених левів» (+фото)
rss

Як і коли місцевим органам влади перейдуть усі реєстраційні функції


Опубліковано: 28 Лютого 2018р. о 11:07


На Тернопіллі з робочим візитом побував заступник Міністра юстиції з питань європейської інтеграції Сергій Пєтухов. Урядовець зустрічався із представниками громадських організацій області, з керівним складом обласного управління юстиції, а також із журналістами. З ними пан Пєтухов обговорив стан реформування юстиції в Україні загалом і в нашій області зокрема. Він наголосив, що від територіальних органів юстиції місцевому самоврядуванню поступово перейдуть усі реєстраційні функції. А органи Мін’юсту вже стали їхніми регуляторами.

Знизили можливості спритників маніпулювати з реєстрами

Як зазначив заступник міністра, за останні чотири роки повністю реформовано реєстраційну службу в Україні.

– Вона перестала існувати як окремий орган. Мін’юст передав більше функцій на місця. Тому сьогодні ми вже не здійснюємо цього напрямку діяльності, а є його регулятором. Встановлюємо відповідні до чинного вітчизняного законодавства умови та порядок здійснення реєстрації і ведемо її реєстр. При міністерстві діє комісія, що стежить за тим, щоби реєстратори не робили нічого протизаконного, – розповів пан Пєтухов.

Посадовець відзначив високий фаховий рівень і належний стан дотримання законності фахівцями юстиції нашого краю. Столичний гість також повідомив про зловживання у цій сфері в інших регіонах і розповів про антикорупційні заходи Мін’юсту .

– У Тернопільській області нотаріуси та реєстратори поводяться належно і професійно. А в інших регіонах є такі, проти котрих навіть заведено кримінальні справи. Окремих із них відлучили від діяльності. Ці своєчасні кроки нашого міністерства відповідно знизили можливості спритників маніпулювати з реєстрами. Таким чином ми захищаємо право власності. Якщо громадяни не будуть впевнені, що з їхнім майном нічого не станеться, то вони ніколи тут не будуть працювати і не інвестуватимуть у вітчизняну економіку, – сказав пан Пєтухов.

Запроваджено змішану систему і стимули в судовиконавчій практиці

У сфері виконання судових рішень також сталася велика «революція».

– За нашого подання Верховна Рада України ухвалила ще в 2016 році нові закони про виконавче провадження. Ними запроваджено змішану систему, – наголошує Сергій Пєтухов. – У нас є державні виконавці і з’явилася незалежна професія приватних виконавців. Наразі на Тернопіллі є лише один такий фахівець, який склав на це відповідний іспит. Хоч це нововведення і в інших регіонах ще погоди не робить, але загалом у державі їх уже є майже сто. Тобто вони починають активно працювати, і цих фахівців буде все більше і більше. Але найголовніше, що ми осучаснили всю процедуру в судовиконавчій практиці.

Відтепер, за словами заступника Міністра, державні судові виконавці мають стимул до роботи.

– У системі міністерства діє державне підприємство «СЕТАМ», що продає арештоване майно через централізовану систему «Prozoro» на єдиному сайті. І головне – для працівників виконавчої служби з’явилася можливість фінансової винагороди для тих, хто вчасно і з дотриманням норм чинного законодавства виконує рішення судів, – повідомив замміністра.

Громадяни можуть отримати безоплатну правову допомогу

Міністерство юстиції розбудувало систему безоплатної правової допомоги. Вона й до цього існувала, але здебільшого стосувалася лише кримінальних справ. І лише нещодавно її поширили за різними спрямуваннями у всій країні. На сьогодні створено майже 500 бюро – точок доступу громадян і значно розширено функції безоплатної правової допомоги.

– Громадяни України не звикли чекати чогось хорошого від влади, адже вся попередня історія показує, що від держави можна очікувати лише поганого… До цього ще додається незнання людьми своїх прав. Вони не знають багато речей, які відомі громадянам Євросоюзу та багатьох розвинених держав світу. Що їм можна, а що – ні. Як поводитися за певної ситуації. Що робити, якщо їх обманули. Як діяти, коли до них застосувала неправомірну силу поліція. Що робити, якщо їм відмовили в управлінні соцзахисту тощо. Наша функція – розповісти людям, які вони мають права та обов’язки, а  також допомогти їх реалізувати. Окрім нас, цього ніхто не зробить. Незважаючи на широку інформаційну кампанію, чимало із співвітчизників про цю систему досі нічого не відають. А якщо і знають, то не вірять, мовляв, бути такого не може, щоби держава дала щось безкоштовно. І просто не зверталися до цієї системи. Міністерство пішло назустріч людям і закликає працівників своїх низових підрозділів активізувати діяльність із надання безоплатної правової допомоги. Це єдиний спосіб змінити ставлення пересічних громадян до юстиції і держави загалом. І завдяки цьому реально можна допомогти людям, – наголошує Сергій Пєтухов.

Аліменти почали сплачувати навіть ті, хто їх боргував декілька років

Із 6 січня набув чинності новий закон щодо відповідальності за несплату аліментів. За словами пана Пєтухова, нововведення виявилось настільки ефективним, що їх почали платити навіть окремі з багаторічних злісних боржників.

– Звичайна система примусу до сплати аліментів не була ефективною. Тому що значна частина батьків може ухилятися навіть від виконання судових рішень. Або не мають майна, або переписують його на інших осіб, або не показують своїх реальних доходів тощо. Низка чинників же нового закону суттєво спонукає боржника не лише погасити борг, а й надалі своєчасно сплачувати аліменти. Зокрема, діє спрощена процедура заборони виїзду за кордон для тих батьків, які понад 6 місяців сукупно не сплачують аліментів своїй дитині. Передбачені також обмеження у праві користування транспортними засобами і щодо полювання та використання зброї. Окрім того, державний виконавець отримує право складати протокол і направляти його до суду для застосування до боржника адмінвідповідальності у формі суспільно корисних робіт, які оплачуватимуться. Це стосується тих боржників, які не мають грошей. За шість місяців несплати аліментів можуть призначити такі роботи на термін від 120 до 240 годин. У разі ж ухилення від них боржника можуть заарештувати на строк до 15 діб. Також у законі є норма, за якою той із батьків, хто ухиляється від сплати аліментів, втрачає право на згоду іншого з батьків на виїзд дитини за кордон на навчання, лікування чи відпочинок, – каже пан Пєтухов.

Ще вагомішим за елементи примусу нововведенням у цій царині, на думку заступника Міністра юстиції, є створення реєстру неплатників аліментів.

– Дуже великим подразником для тих батьків, хто забув про грошову підтримку своїх покинутих дітей, є реєстр неплатників аліментів. Його ми лише нещодавно відкрили, а результат від впровадження новації вражаючий. Аліменти почали сплачувати навіть ті, хто цього не робив багато років. І значно покращилася стосовно цього статистика. Бо ніхто не хоче бачити своїх імен у такому загальнодоступному в інтернеті реєстрі, – повідомив чиновник Мін’юсту.

Зруйнували монополію у проведенні реєстраційних дій

Мін’юст передав функції з реєстрації юридичних осіб і нерухомості не тільки органам місцевої влади, а й нотаріусам. Завдяки цьому, як стверджує пан Пєтухов, подолано та надалі унеможливлено одну з багаторічних корупційних складових.

– Ми зруйнували монополію, яку мало Міністерство юстиції, за якою тільки державний реєстратор вчиняв ці дії. У деяких районах це були одна – дві особи, від прихильності яких залежало проведення реєстраційних дій у їхній місцевості. Це породжувало як малу, так і велику корупцію, – розповів Сергій Пєтухов.

У Міністерстві юстиції також вважають, що і реєстрація громадських актів цивільного стану як і в усьому цивілізованому світі має бути компетентністю місцевої влади. Однак самоврядні органи не поспішають перебирати на себе ці функції.

– Люди дуже цінують нашу роботу щодо пришвидшеної процедури оформлення шлюбу за добу і видачі свідоцтва про народження дітей безпосередньо у пологовому будинку. Але на місці видніше, де це, в який час і в якому приміщенні краще робити. У Європі мер міста одружує людей. Вони приходять у ратушу, щоби розписатися. Зі створенням об’єднаних територіальних громад чимало з них не поспішають переймати на себе реєстраційні функції. Спрацьовує притаманна усім без винятку регіонам українська звичка, що все відтягується до останнього. Після цього ще й переноситься термін впровадження. Ми тут не встигли, то давайте відкладемо на певний термін і тоді точно встигнемо. У цьому плані, як мене повідомили наші фахівці, не є винятком і провідна за усіма показниками в Україні Шумська ОТГ. Таке відбувалося, й коли ми вперше передавали функції з реєстрації, то не те що громади, а й райони не спромоглися на своїй території знайти жодного реєстратора. Тож ми відмовлялися від функцій, а їх не було кому на себе взяти. Але я впевнений, що рано чи пізно це буде однією з основних функцій органів місцевого самоврядування, – підсумував високопосадовець Мін’юсту.

Олесь Миколайчук


Джерело: Тижневик "Номер один"

Перегляньте також:





Новини
23 Квітня
22 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше