Найсвіжіше:
• Біля Нагірянки син проігнорував дорожні знаки – і ледь не вбив батьків • На Тернопільщині від ковіду померло двоє людей • Отримано спадок: чи подавати декларацію? • Названо чотири симптоми, які можуть вказувати на зараження штамом Омікрон • Виявлено новий підвид «омікрону»: поширюється ще швидше • На Тернопільщині вирішили провести зимовий чемпіонат з футболу • Втрати бюджету Тернополя від земельних оборудок склали майже 7,5 мільйонів • Історик Ярослав Грицак: «Від народу ніколи не можна нічого дочекатися, крім суду Лінча. Бо це натовп» • Решітка радіатора: призначення, особливості вибору та заміни • Види мережевих комутаторів та критерії їх вибору • Готуємося до спалаху Омікрону: експерт • У Тернополі патрульна машина врізалася в стіну (Фото) • МОЗ спростило процедуру вакцинації підлітків: які документи потрібні • На Тернопільщині цигарка забрала життя чоловіка • Упав і забився: в Малому Ходачкові знайшли тіло 31-річного чоловіка • У Тернополі відкрили «Школу помічника депутата» • Гурт «Go-A» та гучна коляда: 22 січня у Настасові відбудеться масштабний фестиваль • На Тернопільщині від ковіду померло семеро людей • Назвали три небезпечні симптоми штаму «Омікрон» • У Тернополі виступить відомий скрипаль Олександр Божик – ексклюзив із музикантом • Крадіжка у Львові: суддя запевняє, що гроші не власні • Кіборг з Тернопільщини візьме участь у новому сезоні «Голосу країни» • Завтра на Тернопільщині 70 населених пунктів будуть без світла • «Омікрон» передається швидше попередніх штамів – Віктор Ляшко • У Тернопільському районі через ковід призупинили роботу два органи місцевого самоврядування
rss
У Тернополі зростають ціни на нерухомість: що кажуть будівельники та ріелтори?

Опубліковано: 6 Грудня 2021р. о 22:00 Переглядів: 3386Нерухомість на Тернопільщині дорожчає, і це вже реальний факт. Усього за останній рік стартова ціна за один квадратний метр зросла на понад 20%. При тому зростання за минулі п’ять років становило лише 15%. Цілком імовірно, що до кінця цього року і на початку наступного ця тенденція збережеться. Про причини, які формують тренди на ринку нерухомості, ми розпитали тернопільських будівельників та експертів.

– Станом на кінець листопада 2021 року середня вартість метра квадратного житлової площі у ТОВ «Тернопільбуд» становить близько 18 000 грн. У порівнянні з початком року ціни на житло виросли більш ніж на 20%, – розповів гендиректор ТОВ «Тернопільбуд» Василь Лило.

  – У листопаді 2021 року бачимо активне зростання цін на житлову нерухомість у первинному секторі. Середня ціна за квадратний метр у ЖК «Щастя» становить 16 500 грн/кв. м. Якщо порівняти ціну продажу з початком і кінцем цього року, ріст цін становить 20% і тенденція до зростання продовжується, – доповнив директор ТОВ «МАКБУД» Юрій Ковальчук.

Місцеві будівельники розповіли, які чинники спричинили збільшення вартості квадратного метра.  

– Таке суттєве зростання зумовлене перш за все різким подорожчанням основних будівельних матеріалів та енергоносіїв. Зростання ціни сталося практично по всіх складових будівництва, які формують понад половину вартості квадратного метра. У порівнянні з початком року, станом на листопад 2021-го деревина і скло зросли в ціні у 2,5 раза (влітку ціна на скло у порівнянні з січнем виросла на 375%, тобто майже у 5 разів!), метал – в 1,5 раза, газ – у 3,5 раза, електроенергія – в 1,5 раза. Цього року ми відчули зростання цін як ніколи, – у кілька разів, і вони продовжують рости, – зауважив Василь Йосипович.

– Найбільш вагомим чинником збільшення вартості квадратного метра житла, звичайно, є зростання цін на будівельні матеріали, енергоносії та підвищення заробітної плати працівникам. Якщо сказати коротко, то вартість на будівельні матеріали зростає в «геометричній прогресії», що іноді шокує забудовників. На деякі матеріали ціна зросла на 100-200%! Лише завдяки завчасним закупкам за фіксованою ціною будматеріалів та поставкам у великих обсягах, ТОВ «МАКБУД» завжди має можливість «притримувати» шалений ріст ціни на квадратний метр житла. Наскільки ціна газу «б’є» по будівельній галузі? Актуальність ціни газу виникає лише щодо тих будматеріалів, де питома вага виробничої собівартості пов’язана з використанням газу як енергоносія. ТОВ «МАКБУД» у будівництві ЖК «Щастя» постійно моніторить та аналізує види і склад будматеріалів, що дає можливість «тримати» вартість квадратного метра в рамках купівельної спроможності потенційних покупців, – мовить Юрій Ковальчук.

Пан Ковальчук також відзначає, що будь-яке коливання курсу будь-якої валюти є цікавим лише трейдерам на інвестиційному ринку.

– У Тернополі такі речі призводять, як правило, до затишшя в плані купівлі-продажу в «первинці», так як усі такі угоди відбуваються у гривні. Всі забудовники люблять позитивну стабільність, але, на жаль, у наших реаліях це рідко буває, – зазначив директор ТОВ «МАКБУД».

Відомі тернопільські будівельники зробили свій прогноз щодо ціни за квадратний метр наприкінці 2021 року – на початку 2022-го.

– З огляду на динаміку здорожчання вартості будівництва, ціна квадратного метра у 2022 році, однозначно, буде збільшуватись, але надіємось, що не так стрімко. Зі своєї сторони, розуміючи нестабільну економічну ситуацію і становище наших інвесторів, ми намагаємося стабілізувати ціну, здешевивши, на скільки це можливо, окремі процеси будівництва. Зокрема, переходимо на дешевші енергоносії замість газу, що відповідно здешевлює такі будівельні матеріали , як цегла, збірні залізобетонні конструкції, газобетон, – розповів Василь Лило. 

– Однозначно, очікуємо зростання ціни в межах 20%. Така тенденція спостерігається у Львові, Києві та інших містах України. Громадяни вкладають кошти у нерухомість як засіб збереження та примноження коштів у цей нестабільний час. Попит на такий вид інвестицій постійний, так як при суттєвому зростанні вартості квартири від моменту придбання до моменту здачі будинку покупець лише виграє. Дохідність становить 20-30%, таких прибутків не дасть жоден депозит у банку. Порада: якщо у планах придбання нерухомості – не зволікайте, купуйте в грудні 2021 року! – підсумував Юрій Ковальчук.

Зростання ціни на первинному ринку відбилося і на «вторинці», вона теж поповзла вгору. Чому так сталося, адже в цьому сегменті немає складової вартості будматеріалів та енергоносіїв, нам розповів експерт у галузі нерухомості, директор агенції нерухомості «Яворина» Анатолій Венгринович.

– Порівняно з початком року ціни піднялися як на первинному, так і на вторинному ринку, і це правда. Варто говорити, що первинний і вторинний – складові одного ринку. Тобто «первинка» ­– це дольова участь. Вторинний ринок взаємопов’язаний з первинним, і тому завжди на вторинному ціни є вищими на кілька процентів (10-15%). Ситуація, яка склалася на «первинці», тягне за собою ціни на вторинному ринку. Окрім цього, є і сезонний попит, що також вплинув на інформацію про нове оподаткування щодо нерухомості. Через це відбувся певний ажіотаж. Відповідно ціни також відреагували. Хочу сказати, що вторинний ринок відреагував не так, як первинний. Різниця приблизно у 7%. Можемо говорити про взаємозв’язок між ринками, тому якщо ціна на первинному зросла, то вторинний стояти на місці не буде. Але це не 20%, а лише 7, – зауважив Анатолій Венгринович.

 

 

Коментар

Віктор Забоєнко, експерт із нерухомості:

Існує шість основних факторів, які формують ціну на ринку нерухомості.

  1. Темпи інфляції. За 2021 рік інфляція виросла з 2,7% до понад 10%, випередивши всі найсміливіші прогнози аналітиків. При високих темпах інфляції люди, спостерігаючи зростання цін, розуміють, що їхня готівка знецінюється – отже, вони не хочуть зберігати гроші “під подушкою” і шукають, куди їх можна інвестувати.
  2. Вартість сировини і матеріалів, яка складає близько 60% у структурі витрат на будівництво. З початку року тільки метал подорожчав на 65%, потягнувши за собою ціни на все, до складу чого він входить. Глобально усі основні будівельні матеріали зросли на 15-20%, що не може не позначитися на вартості квадратного метра.
  3. Стресові ситуації. Гарік Корогодський одного разу резонно зауважив: “Коли українець чогось побоюється або боїться, він вкладає гроші у нерухомість”. І дійсно, на наш ринок нерухомості впливає будь-яка стресова ситуація, яка відбувається в країні, чи то локдаун, нестабільний курс, геополітика, економічна повістка або природні катаклізми.
  4. Альтернативні джерела збереження капіталів. Коли у людини накопичується певний капітал, вона стикається з вибором, куди віднести ці гроші – на банківський депозит або будь-яке альтернативне джерело. Банки завжди були одним із головних конкурентів нерухомості у плані інвестування. Але зараз вони пропонують дуже низькі ставки по депозитах: 1-2% в доларах, 7-9% у гривнях, тоді як раніше банківський депозит давав приблизну прибутковість від 12-ти до 18% річних. При тому, що нерухомість зараз може давати прибутковість 8-12% у доларах.
  5. Загальна економічна ситуація – світова і локальна. Будучи частиною нових світових економічних циклів, Україна, безумовно, залежна від внутрішніх економічних факторів. Зараз середня зарплата в Україні в доларовому еквіваленті виходить на максимальні значення за всю історію країни – вище $529, а вже до кінця року, за прогнозами, може переступити за $600. Це говорить про те, що грошей у людей, так чи інакше, стає більше.
  6. Ставлення попиту до пропозиції. На перший погляд може здатися, що є досить багато об’єктів, які будуються. Але насправді, виходячи з усіх попередніх пунктів, зростання попиту стає зрозумілим: рівень прибутковості звузив альтернативи для інвестування капіталу, гроші, які раніше лежали, умовно кажучи, “під матрацами”, перетікають у тому числі в нерухомість. Відповідно попит підвищується. А хороших пропозицій менше, ніж він того вимагає.

З огляду на вплив цих основних факторів і загальний економічний цикл в Україні і світі, середня ціна на нерухомість буде продовжувати рух вгору.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , ,


Перегляньте також:


Новини
22 Січня
21 Січня
20 Січня
Ваше ставлення до вакцинації від коронавірусу?
Погода
Реклама
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше