Найсвіжіше:
• На Козівщині гість під час застілля обікрав господаря: викрав долари та динари • Сюрприз для дівчини: як подарувати незабутні враження • Стало відомо, скільки офіційно заробила тернопільська «Нива» на трансфері воротаря до «Динамо» • Облив бензином і погрожував підпалити: розбірки біля Тернополя • Дільничий офіцер з Бережан, котрий пройшов пекло війни, нагороджений «Срібним хрестом» • У Тернополі облаштують ще одне кругове перехрестя • За 5 тисяч доларів хотіла вивезти сина за кордон: жительці Тернопільщини оголосили підозру • Вихованець тернопільського футболу став найкращим гравцем ЛНЗ у сезоні-2025/26 • Коли й навіщо потрібно купити дренажну систему • На Донеччині загинув оператор БпЛА з Кременеччини • Вийшов з дому і не повернувся: на Борщівщині розшукують чоловіка зі шрамом на скроні • На Дніпропетровщині загинув воїн з Тернополя • Андрій Стасевський: енергетики Запоріжжя отримали нові детектори дронів для роботи під обстрілами • Офіційно: «Дністер» став професійним клубом і розпочне новий сезон у другій лізі • Однакова в’язкість, різний захист: чому моторне масло 5W-40 не варто обирати лише за цифрами • На Кременеччині в аварії загинув 65-річний чоловік • У Тернополі лікар за 5 тис. доларів виготовив фіктивний висновок ЛКК • Груповий етап Ліги Тернопільщини виходить на фінішну пряму • У Почаєві в ДТП загинула дитина • Для чого потрібна поляризаційна плівка в дисплеях смартфонів • У Запорізькій області загинув воїн з Тернополя • У Тернополі донеччанин погрожував харків’янці фізичною розправою • У Борщеві відбулося свято футболу, активного дозвілля та командного духу • «Агрон» продемонстрував клас у матчі проти підволочиської команди • Купівля рибальського спорядження обернулася для мешканця Теребовлянщини втратою грошей
rss

У тернопільському виші розроблятимуть біопаливні електрогенератори


Опубліковано: 20 Березня 2026р. о 8:30

Науковці Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка у співпраці з Національною академією наук України будуть розробляти електрогенератори, які працюватимуть на біопаливі. У четвер, 19 березня, відповідний меморандум підписали ректор ТНПУ Богдан Буяк та академік-секретар відділення енергетики та енергетичних технологій НАН України Андрій Русанов.

Андрій Русанов розповів Суспільному, що у співпраці з університетом вже розробили тепловий генератор, який працює на біопаливі з сільськогосподарських відходів. Тепер за цією ж технологією хочуть розробляти установки, які генеруватимуть електроенергію.

меморандум, науковці
Науковці підписують меморандум. Суспільне Тернопіль

“Зробили теплові генератори, їх уже впроваджують. Наступний крок — масштабування, а також розробка на їхній основі енергетичних установок для вироблення електроенергії. Зараз вирішуємо питання інвестицій.

Тобто, перший крок — інвестиція, після цього вже будемо доробляти конструкторську документацію. Наші партнери виготовлятимуть необхідне обладнання, зокрема, парові турбіни. Тоді будемо впроваджувати”, — сказав Андрій Русанов.

Андрій Русанов, академік, НАН України
Андрій Русанов, академік-секретар відділення енергетики та енергетичних технологій НАН України. Суспільне Тернопіль

За його словами, на розробку першої установки потужністю два мегавати потрібна інвестиція від п’яти до шести мільйонів доларів.

“Використовувати біопаливо складно, бо воно потребує спеціальної підготовки, газифікації, брикетів. Після цієї підготовки його вартість зростає щонайменше в чотири рази. А те, що зробили в рамках цієї співпраці, — це, фактично, вперше в світі запропонували такий генератор, який спалює біомасу просто з поля. При цьому її спалюють ефективно, автоматизовано і, головне, стабільно”.

науковці, ТНПУ
Учасники підписання меморандуму. Суспільне Тернопіль

Андрій Русанов зазначив також, що ця технологія сприяє децентралізації енергосистеми в умовах війни.

Богдан Буяк, ТНПУ
Богдан Буяк, ректор ТНПУ. Суспільне Тернопіль

Науковці ТНПУ працюють над енерготехнологіями майже двадцять років, сказав ректор Богдан Буяк:

“У нас є декілька конструкторських груп, які працюють над проєктами енергоощадних технологій, що пов’язані і з відновлюваною енергетикою, і з біоенергетикою, і з виробництвом генераторів, утилізаторів.

Ці технології поєднують зусилля науковців інженерно-педагогічного факультету, хіміко-біологічного факультету, екологів з географічного факультету і програмістів, технарів із фізико-математичного факультету. Маємо проєкти, які замовляє Міністерство освіти. Тернопільська обласна військова адміністрація і наша міська рада теж є замовником цих розробок”.

Іван Калаур, наглядова рада ТНПУ, народний депутат України
Іван Калаур, голова наглядової ради ТНПУ, народний депутат України. Суспільне Тернопіль

Як повідомив заступник голови наглядової ради ТНПУ, народний депутат України Іван Калаур, зараз на Тернопільщині працює чотири таких теплогенератори.


Джерело: Суспільне Тернопіль
Рубрика:





Новини
19 Червня
18 Червня
Скільки, на вашу думку, ще триватимуть активні бойові дії?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше