Найсвіжіше:
• Богдан Левків: відомі та невідомі сторінки життя колишнього мера Тернополя • У Тернополі будівельник заліз на частину парку (+фотофакт) • Завтра на Тернопільщині 101 населений пункт буде без світла • На Гусятинщині є футбольна команда, гравці якої 70% жовтих карток отримували не за порушення правил, а за розмови • У Чорткові підрахувалися скільки чоловік скористалися послугами громадської вбиральні • Спеціалісти ТОВ «БМБУД» розповіли про роботи на дорогах області у листопаді • Виходець з Лановеччини за кілька годин пробіг майже 300 км • Вчені придумали, як обдурити коронавірус • «Атакує дрібний та середній бізнес», – «УДАР Віталія Кличка» про законопроєкт № 5600 • Приставив ніж до шиї та наказав віддати гроші: у суді Тернополя розглядають резонансну справу • Як «Велике будівництво» змінило дорогу Збараж – Підволочиськ • Моторошна смерть у Тернополі. Неповнолітня вкоротила собі віку • Куди щезла українська шляхетність, або Чому ми котимося вниз • На Тернопільщині заборонено відвідувати театри, фітнес клуби. Нові карантинні обмеження • Завдяки відкритому антитілу буде створено універсальну вакцину від COVID-19 • Із 1 грудня збільшився розмір пенсії • Вчені з’ясували, як поширюють вакциновані COVID-19 • У МОЗ розповіли, як безпечно комбінувати вакцини від COVID-19 • Колектив Центру науково-технічної творчості школярів та учнівської молоді готовий боротися за своє існування на усіх рівнях влади • На Тернопільщині зареєстровано 50 випадків ВІЛ-інфекції та 21 випадок СНІДу • Завтра, 2 грудня, на двох вулицях Тернополя не буде світла • Завтра на Тернопільщині 87 населених пунктів будуть без світла • Новий штам коронавірусу “Омікрон” дуже небезпечний • Чому можуть закрити пологовий будинок у Зборові та інших колишніх районах? • Нафтогаз повідомив про підвищення тарифів
rss
У педуніверситеті запрацював центр енергоефективних технологій

Опубліковано: 18 Жовтня 2021р. о 12:00 Переглядів: 192Ми є свідками чергової масштабної енергетичної кризи в Україні та Європі. І якщо в нас це вже системне явище, яке корелює з політичною корупцією останні 30 років, то у наших європейських партнерів це викликало шок. Ціни на природний газ бють історичні рекорди. Це може призвести до зупинки цілих галузей і відповідно до збільшення ціни на продукцію багатьох підприємств.

Аналогічні процеси почнуться у нашій державі, оскільки для товаровиробників уряд не в змозі компенсувати затрати на енергоносії. Враховуючи популістські традиції попередніх років, керівництво країни встановило фіксовані ціни на електроенергію і природний газ. Покривати витрати, як завжди, будуть за рахунок інших видатків. Як правило, це армія, освіта, медицина, інфраструктура, соціальні виплати.

21 диплом переможців Всеукраїнських наукових конкурсів галузі технічних наук

Що робити у такій ситуації? Над відповіддю на це риторичне запитання вже понад 20 років працюють науковці Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка.

– На сьогоднішній день ТНПУ ім. В. Гнатюка є лідером серед вузів України в галузі диверсифікації джерел енергії. Цьому передувало створення цілого ряду підрозділів, які націлені на мінімізацію енерговитрат в економіці країни. У 1991 році вперше в Україні при університеті запрацювало підприємство “ТЕРРА” (Тернопіль – регіон – автоматика), яке реалізувало десятки науково-технічних проєктів, залучивши до їхнього виконання понад сотню викладачів і студентів.

У 1996 році ми створили науково-дослідну лабораторію “Енергетичний менеджмент”. Результат – 17 виконаних міністерських і госпдоговірних проєктів. Випущено першу в Україні системну наукову монографію “Енергозбереження в АПК”, яка стала дорожньою картою для подальшої роботи підрозділу. Захищено 8 докторських і кандидатських дисертацій. Серед них піонерські роботи в галузі силового регульованого електроприводу, водневих паливних комірок, систем генерації нових видів біоенергії, генераторів-утилізаторів для Збройних сил України. Наші студенти здобули 21 диплом переможців Всеукраїнських наукових конкурсів галузі технічних наук.

На базі педуніверситету в 2016 році створено науково-дослідний консорціум за участі Тернопільської ОДА, Дніпровської політехніки, Національного університету біоресурсів і природокористування України, Національного наукового центру «ІМЕСГ», метою якого є розробка новітніх технологій у галузі альтернативної енергетики й утилізації різноманітних відходів. 8 червня 2021 року наш університет уперше в Україні провів знакову науково-технічну конференцію “Диверсифікація джерел енергії на базі використання альтернативних джерел енергії” за участі провідних фахівців Європи та України в галузі альтернативної енергетики, яка, на наше тверде переконання, врятує нашу державу від енергетичного колапсу.

Богдан Буяк

І нарешті, на основі проведених науково-дослідних робіт наші науковці на чолі з  професором, доктором технічних наук Федорейком В. С. розробили технологію біоресурсної диверсифікації джерел енергії. П’ять років проходили виробничі випробування генераторів-утилізаторів, які при широкому впровадженні значною мірою можуть покращити ситуацію на енергетичному ринку України і не тільки, розповідає ректор ТНПУ ім. В. Гнатюка, д. ф. н., професор Богдан Буяк.

Враховуючи той факт, що науковцями було створено науково-впроваджувальні та виробничі підприємства, було вирішено модернізувати енергетичний сегмент діяльності вузу в нову структуру, створивши Центр енергоефективних технологій. Таким чином на договірній основі об’єдналися зусилля ТНПУ ім. В. Гнатюка, Науково-виробничого об’єднання “Енергоощадні технології” і підприємства “Універсальні технологічні системи” з метою пришвидшення серійного виробництва розробок у галузі альтернативної енергетики.

Валерій Федорейко

– Зважаючи на ситуацію на енергоринку, ми повинні у найближчі терміни розпочати масштабне впровадження наших проєктів. Надіємось, що виробничники нарешті зрозуміють, що настав час використовувати свою “рідну” зелену енергію, а не годувати “Газпром”. Тільки наша Тернопільщина продукує на полях технічно доступний об’єм біоресурсів в еквіваленті 400 млн. метрів кубічних природного газу. Ми не претендуємо на побутовий сегмент, але наші генератори-утилізатори різної потужності успішно вилучають природний газ з енергоємних технологій. Україна продовжує лідирувати у сфері енергомарнотратства. Ухвалюються закони, декларуються програми, але нічого не змінюється. Німці, поляки, литовці вже давно в десятки разів збільшили виробництво зеленої біоенергії. Тому вони менш вразливі при цінових гойдалках в енергетиці. Українські чорноземи здатні не тільки прогодувати нас і партнерів, а й у повній мірі забезпечити системи первинної генерації теплової енергії паливом, адекватним за об’ємом імпортованому газу. Це неодмінно призведе до зменшення ціни на вуглеводні для побутових споживачів,- додає професор, директор Центру енергоефективних технологій, есперт Міністерства освіти і науки в галузі енергетики та енергозбереження Валерій Федорейко.

«Смерть бюрократам»

Іван Іскерський

– Ми на підприємстві п’ятий рік сушимо зерно біовідходами (полова, солома, елеваторні залишки, силосні рештки тощо). Якщо раніше біоенергія була в 5–7 разів дешевша, то зараз при нових цінах – у 15–20 разів. Повністю автоматизований комплекс генерації енергії зараз окупиться за 1,5–2 місяці! При таких технічно-економічних показниках, я вважаю, сушити зерно природним газом – це економічний злочин. Державі треба терміново стимулювати розвиток біоенергетики, вилучаючи дорогі вуглеводні з енергоємних процесів. Це мільярди кубічних метрів. Це тисячі робочих місць у нас, а не «за поребриком». Це утилізація відходів і чисте довкілля. У 2022 році ми плануємо повністю відмовитися від природного газу, вилучивши його з технологічних процесів і обігріву виробничих приміщень, – мовить к. т. н., директор НВО “Енергоощадні технології” Іван Іскерський.

– Наше підприємство створене для серійного виробництва генераторів-утилізаторів різної потужності, для різних технологій і систем опалення. Розроблені нашими науковцями і конструкторами вихрові генератори унікальні і в системі ціна-якість не мають аналогів. Зараз наш головний конструктор О. С. Каліщук і к. т. н., доцент М. І. Рутило працюють над підготовкою до виробництва вихрових генераторів потужністю 300–500 кВт для обігріву побутових приміщень, 3000 кВт – для теплиць. Нашу продукцію почали замовляти різні регіони України. Поступили цікаві закордонні пропозиції.

Роман Загородній

Для збільшення виробництва генераторів ведемо пошук виробничих потужностей. Хочемо відродити одне з деградованих підприємств  Тернополя. Але маємо багато бюрократично-юридичних перешкод. Це предмет окремої розмови. Слава Україні! Смерть бюрократам! – підсумував к. т. н., директор підприємства “Універсальні технологічні системи” Роман Загородній.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , , , ,Новини
2 Грудня
1 Грудня
Чи будете ви вакцинуватися від COVID-19?
 • так, але якісною вакциною 44%, 438 votes
  438 votes 44%
  438 votes - 44% of all votes
 • не буду за жодних обставин 20%, 199 votes
  199 votes 20%
  199 votes - 20% of all votes
 • ще вагаюся 13%, 132 votes
  132 votes 13%
  132 votes - 13% of all votes
 • так, якщо це буде безкоштовно 10%, 103 votes
  103 votes 10%
  103 votes - 10% of all votes
 • так, навіть якщо це буде платно 6%, 60 votes
  60 votes 6%
  60 votes - 6% of all votes
 • так, але не раніше ніж за рік 6%, 59 votes
  59 votes 6%
  59 votes - 6% of all votes
Total Votes: 991
10 Лютого, 2021 - 1 Грудня, 2021
Voting is closed
Погода
Реклама
ЖК ЩАСТЯ
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше