Найсвіжіше:
• Трагедія у Почаєві: молодик побив жінку під час сварки й вона впродовж декількох годин померла • Небесне військо поповнив ще один Герой з Тернопільщини: свій останній бій воїн прийняв на Харківщині • Колишній голова Тернопільської ОДА проводить збір коштів на дрони і РЕБи • На Тернопільщині сьогодні не планують вимикати світло • На Тернопільщині визначилася найкраща молода футбольна команда області (+фото) • У день народження став янголом: громада на Тернопільщині провела в останню дорогу відважного воїна • «Зробив усе, щоб не вмерла Україна!»: громада на Тернопільщині попрощалася з полеглим Героєм  • На Тернопільщині завтра зустрічатимуть загиблого Героя • У Хоросткові неповнолітній привласнив чужий мотоцикл – деталі • Фонд найвідомішого волонтера Тернопільщини поставив для ЗСУ вже 323 командно-штабні машини • Воїн з Тернопільщини демобілізувався і повернувся на посаду головного лікаря • Відомий співак з Тернопільщини привітав свою молоду кохану з особливим святом та показав фото з нею • Вища футбольна ліга Тернопільщини: матч лідерів, перший автогол та рекордні перегляди • Депутати Тернопільської обласної ради вимагають у Президента призначити голову Тернопільської ОВА • Енергетики на сьогодні змінили графік відключень світла для мешканців Тернопільщини • Дві ветеранських команди з Тернопільщини візьмуть участь у Відкритій першості Львівщини • Величезну зелену зону влада Тернополя вирішила забудувати багатоповерхівками • Сиротами залишилось троє діток: тернопільська земля прийняла у свої обійми вірного сина України • Вихованця тернопільського футболу викликали до збірної України U-16 • «Не так, сину, я тебе чекала вдома»: громада на Тернопільщині зустріла полеглого Героя  • Де дивитися чемпіонат Європи з футболу: усе про трансляції • На шість днів перекриють рух на головній вулиці одного з мікрорайонів Тернополя • Під час бойового завдання на Донеччині загинув воїн з Тернопільщини • На Тернопільщині завтра вимикатимуть світло протягом цілого дня • Тернопільщина офіційно увійшла до мережі регіонів Тримор’я
rss

У педуніверситеті запрацював центр енергоефективних технологій


Опубліковано: 18 Жовтня 2021р. о 12:00


Ми є свідками чергової масштабної енергетичної кризи в Україні та Європі. І якщо в нас це вже системне явище, яке корелює з політичною корупцією останні 30 років, то у наших європейських партнерів це викликало шок. Ціни на природний газ бють історичні рекорди. Це може призвести до зупинки цілих галузей і відповідно до збільшення ціни на продукцію багатьох підприємств.

Аналогічні процеси почнуться у нашій державі, оскільки для товаровиробників уряд не в змозі компенсувати затрати на енергоносії. Враховуючи популістські традиції попередніх років, керівництво країни встановило фіксовані ціни на електроенергію і природний газ. Покривати витрати, як завжди, будуть за рахунок інших видатків. Як правило, це армія, освіта, медицина, інфраструктура, соціальні виплати.

21 диплом переможців Всеукраїнських наукових конкурсів галузі технічних наук

Що робити у такій ситуації? Над відповіддю на це риторичне запитання вже понад 20 років працюють науковці Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка.

– На сьогоднішній день ТНПУ ім. В. Гнатюка є лідером серед вузів України в галузі диверсифікації джерел енергії. Цьому передувало створення цілого ряду підрозділів, які націлені на мінімізацію енерговитрат в економіці країни. У 1991 році вперше в Україні при університеті запрацювало підприємство “ТЕРРА” (Тернопіль – регіон – автоматика), яке реалізувало десятки науково-технічних проєктів, залучивши до їхнього виконання понад сотню викладачів і студентів.

У 1996 році ми створили науково-дослідну лабораторію “Енергетичний менеджмент”. Результат – 17 виконаних міністерських і госпдоговірних проєктів. Випущено першу в Україні системну наукову монографію “Енергозбереження в АПК”, яка стала дорожньою картою для подальшої роботи підрозділу. Захищено 8 докторських і кандидатських дисертацій. Серед них піонерські роботи в галузі силового регульованого електроприводу, водневих паливних комірок, систем генерації нових видів біоенергії, генераторів-утилізаторів для Збройних сил України. Наші студенти здобули 21 диплом переможців Всеукраїнських наукових конкурсів галузі технічних наук.

На базі педуніверситету в 2016 році створено науково-дослідний консорціум за участі Тернопільської ОДА, Дніпровської політехніки, Національного університету біоресурсів і природокористування України, Національного наукового центру «ІМЕСГ», метою якого є розробка новітніх технологій у галузі альтернативної енергетики й утилізації різноманітних відходів. 8 червня 2021 року наш університет уперше в Україні провів знакову науково-технічну конференцію “Диверсифікація джерел енергії на базі використання альтернативних джерел енергії” за участі провідних фахівців Європи та України в галузі альтернативної енергетики, яка, на наше тверде переконання, врятує нашу державу від енергетичного колапсу.

Богдан Буяк

І нарешті, на основі проведених науково-дослідних робіт наші науковці на чолі з  професором, доктором технічних наук Федорейком В. С. розробили технологію біоресурсної диверсифікації джерел енергії. П’ять років проходили виробничі випробування генераторів-утилізаторів, які при широкому впровадженні значною мірою можуть покращити ситуацію на енергетичному ринку України і не тільки, розповідає ректор ТНПУ ім. В. Гнатюка, д. ф. н., професор Богдан Буяк.

Враховуючи той факт, що науковцями було створено науково-впроваджувальні та виробничі підприємства, було вирішено модернізувати енергетичний сегмент діяльності вузу в нову структуру, створивши Центр енергоефективних технологій. Таким чином на договірній основі об’єдналися зусилля ТНПУ ім. В. Гнатюка, Науково-виробничого об’єднання “Енергоощадні технології” і підприємства “Універсальні технологічні системи” з метою пришвидшення серійного виробництва розробок у галузі альтернативної енергетики.

Валерій Федорейко

– Зважаючи на ситуацію на енергоринку, ми повинні у найближчі терміни розпочати масштабне впровадження наших проєктів. Надіємось, що виробничники нарешті зрозуміють, що настав час використовувати свою “рідну” зелену енергію, а не годувати “Газпром”. Тільки наша Тернопільщина продукує на полях технічно доступний об’єм біоресурсів в еквіваленті 400 млн. метрів кубічних природного газу. Ми не претендуємо на побутовий сегмент, але наші генератори-утилізатори різної потужності успішно вилучають природний газ з енергоємних технологій. Україна продовжує лідирувати у сфері енергомарнотратства. Ухвалюються закони, декларуються програми, але нічого не змінюється. Німці, поляки, литовці вже давно в десятки разів збільшили виробництво зеленої біоенергії. Тому вони менш вразливі при цінових гойдалках в енергетиці. Українські чорноземи здатні не тільки прогодувати нас і партнерів, а й у повній мірі забезпечити системи первинної генерації теплової енергії паливом, адекватним за об’ємом імпортованому газу. Це неодмінно призведе до зменшення ціни на вуглеводні для побутових споживачів,- додає професор, директор Центру енергоефективних технологій, есперт Міністерства освіти і науки в галузі енергетики та енергозбереження Валерій Федорейко.

«Смерть бюрократам»

Іван Іскерський

– Ми на підприємстві п’ятий рік сушимо зерно біовідходами (полова, солома, елеваторні залишки, силосні рештки тощо). Якщо раніше біоенергія була в 5–7 разів дешевша, то зараз при нових цінах – у 15–20 разів. Повністю автоматизований комплекс генерації енергії зараз окупиться за 1,5–2 місяці! При таких технічно-економічних показниках, я вважаю, сушити зерно природним газом – це економічний злочин. Державі треба терміново стимулювати розвиток біоенергетики, вилучаючи дорогі вуглеводні з енергоємних процесів. Це мільярди кубічних метрів. Це тисячі робочих місць у нас, а не «за поребриком». Це утилізація відходів і чисте довкілля. У 2022 році ми плануємо повністю відмовитися від природного газу, вилучивши його з технологічних процесів і обігріву виробничих приміщень, – мовить к. т. н., директор НВО “Енергоощадні технології” Іван Іскерський.

– Наше підприємство створене для серійного виробництва генераторів-утилізаторів різної потужності, для різних технологій і систем опалення. Розроблені нашими науковцями і конструкторами вихрові генератори унікальні і в системі ціна-якість не мають аналогів. Зараз наш головний конструктор О. С. Каліщук і к. т. н., доцент М. І. Рутило працюють над підготовкою до виробництва вихрових генераторів потужністю 300–500 кВт для обігріву побутових приміщень, 3000 кВт – для теплиць. Нашу продукцію почали замовляти різні регіони України. Поступили цікаві закордонні пропозиції.

Роман Загородній

Для збільшення виробництва генераторів ведемо пошук виробничих потужностей. Хочемо відродити одне з деградованих підприємств  Тернополя. Але маємо багато бюрократично-юридичних перешкод. Це предмет окремої розмови. Слава Україні! Смерть бюрократам! – підсумував к. т. н., директор підприємства “Універсальні технологічні системи” Роман Загородній.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Автор: Рубрика:
Мітки: , , , , ,

Новини
16 Червня
15 Червня
14 Червня
Чим, на вашу думку, закінчиться війна з росією?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше