Найсвіжіше:
• Хотіла покататися на бампері: на Тернопільщини до реанімації потрапила неповнолітня • У Чорткові нещастя: чоловік впав з даху церкви • На Тернопільщині не зафіксовано жодної смерті від ковіду • Тернопільська область розпочала «Відкриті уроки футболу» з Бучачу (+фото) • «Контінентал» завершив весняну посівну • Сучасний УЗД апарат від американських партнерів ЗУНУ • З ножем на товариша: у Копичинцях трапилася різанина • Український суд засудив військового РФ Шишимаріна до довічного ув’язнення за вбивство мирного жителя • На Збаражчині смертельна ДТП • Скажіть нарешті людям правду про бензин і дизель • На Тернопільщині прийнято історичне рішення, на яке чекали понад три роки (+фото) • На Тернопільщині за два дні до ПЦУ з московського патріархату перейшли три парафії • Ковід повністю зник з Тернопільщини • Тернопільщина втратила ще одного свого Героя: під час артобстрілу загинув сержант з Тернополя • Чогось подібного на Тернопільщині ще не було: бізнес, громадськість та влада почали реалізацію унікального проєкту (+фото) • Благодійний футбольний матч у Шумську: гольова феєрії, жінка у чоловічому футболі, майбутні зірки у вишиванках та майже 26 тисяч для ЗСУ • Українцям розповіли, куди писати про нерухомість та елітні авто і яхти причетних до війни росіян • Самогубство Путіна, смертна кара в Україні, українці повертаються: думки вголос від колишнього очільника Тернопільщини • Зірки тернопільського футболу оголосили список гравців на благодійний матч у Шумську • На Тернопільщині очікують шквальний вітер і можливі перебої з електропостачанням • Як врятувати український експорт сільськогосподарської продукції: план Маршалла від тернопільського економіста • Найвідоміший волонтер Тернопільщини оголосив амбітний збір кошів на чотири безпілотних комплекси: ціна питання – понад 50 мільйонів • Турне зірок тернопільського футболу продовжиться у Шумську • На Тернопільщині вже дев’ятий день не зафіксовано жодної смерті від ковіду • На День Героїв у Тернополі відбудеться благодійний концерт
rss
Тернопільські науковці здійснили український енергетичний прорив

Опубліковано: 20 Січня 2022р. о 9:30 Переглядів: 534


Валерій Федорейко на Всеукраїнському форум у Львові

Наприкінці 2021 року у Львівській політехніці відбувся Всеукраїнський форум  «Освіта і наука у сфері енергоефективності. Енергоефективність у закладах освіти і науки». Метою заходу стало обговорення питання підготовки висококваліфікованих спеціалістів у сфері енергоефективності. А також розповідалося про шляхи і джерела фінансування енергомодернізації закладів освіти і науки. Епоха дешевої енергії закінилась, треба вчитися раціонально її споживати і вести пошук альтернативних відновлювальних джерел у сегменті чистої енергетики.

«Популістами було заблоковано корпоратизацію газотранспортної системи України»

Серед запрошених спікерів – керівники МОН України, Держенергоефективності, Держенергонагляду, НАН України, провідних університетів України, високопосадовці Львівської ОДА і міської ради. Від Тернопільщини на форумі виступив директор Центру енергоефективних технологій Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка, доктор технічних наук, професор Валерій Федорейко з доповіддю «Нова парадигма української енергетичної стратегії». Валерій Степанович ознайомив із перспективами розвитку енергоефективних зусиль в Україні.

– Даний форум є другим загальноукраїнським форумом такого високого рівня, який проходив у місті Лева. У 2002 році ми із професором Корчемним М. О. презентували нашу наукову монографію «Енергозбереження в АПК», яка була першою в Україні системною науковою працею в галузі енергозбереження. 20 років тому ми пропонували на основі світового досвіду розпочати серйозно займатися енергоаудитом та найголовніше – диверсифікацією джерел енергії. Вже тоді в Україні на повну силу відбувалися газові «гойдалки», які призвели до фатальних втрат в усіх галузях держави, – розповів Валерій Федорейко.

На думку науковця, популістами було заблоковано корпоратизацію газотранспортної системи України, яка в даний час і є «валізою без ручки» для держави. Постійний пошук «золота Полуботка» в енергетиці призвів до розбалансування колись стабільної енергетичної галузі. Але всьому є межа і пора братися за пошук альтернативних джерел енергії, а не зациклюватись на викопному паливі (нафта, газ, вугілля, торф, сланці), яке призводить до деградації екосистеми.

Генератор-утилізатор, що знаходиться у м. Хоросткові

– 7 вересня 2021 року ухвалено Верховною Радою і підписано президентом закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо активізації діяльності та розвитку наукових парків», у якому передбачено ряд пільг для науковців, які комерціалізують свої наукові розробки. На сьогоднішній день зареєстровані в Україні наукові парки «працюють на папері». Деякі з них просто відмивають державні кошти. Ми в університеті побачили в цьому свій шанс на впровадження своїх наукових проєктів у галузі диверсифікації джерел енергії. Адже це гіперважлива проблема для України. На сьогоднішній день визначено ідею, окреслені юридичні учасники проєкту.  Передбачається, що на базі ТНПУ ім. В. Гнатюка буде створено перший в Україні дійсно працюючий науковий парк з участю інвесторів, які вже задіяні в реалізації організованого нами загальнонаціонального консорціуму «Інноваційні технології в енергетиці». Оскільки ми перші в Україні в галузі диверсифікації джерел енергії запропонували і реалізували біоресурсну технологію генерації дешевої зеленої енергії на базі різнотипних генераторів-утилізаторів, то розраховуємо на функціональну підтримку державних структур, – зазначає професор.

«Масове виробництво генераторів-утилізаторів стимулюватиме інші галузі»

Науковці свідомо йдуть на співпрацю з юридичними структурами з різних регіонів, адже прагнуть надати дітищу загальнонаціонального статусу в царині альтернативної енергетики. До наукового плану хочуть долучити Дніпровську політехніку, з якою тернополян пов’язує багаторічна наукова співпраця в енергетичній науці. У них є багаторічний досвід співпраці з Європейськими технічними університетами.

– Протягом п’яти років нами апробовано цілий ряд функціональних розробок, які дають на сьогоднішній день феноменальні економічні й екологічні результати. Передбачається, що при масовому використанні наших технологій Україна може витіснити з енергоємних технологічних процесів до 2 млрд. метрів кубічних природного газу. Згенерована енергія в 10(!) разів дешевша за традиційну. Термін окупності в більшості технологій не перевищує двох місяців! І це тому, що країна щорічно продукує технічно доступного біопалива в кількості 25-27 млн. тонн, що відповідає 10-12 млрд. метрів кубічних газу. Ідею біоресурсної диверсифікації виношували в наукових колах ще в 1990-ті роки. Українські вчені Іван Масло і Микола Корчемний теоретично довели, що українські чорноземи здатні без шкоди для своєї репродуктивності щорічно продукувати біовідходи в об’ємах, які необхідні для забезпечення агропромислового комплексу. І не тільки, але не було самодостатнього інструментарію, і нарешті через 20 років ми створили технологію для їх реалізації. Нашими науковцями захищено ряд дисертацій, в яких обґрунтовано оптимальний склад біопалива, вимоги до його фізико-механічних та теплотехнічних властивостей, визначено раціональні режими роботи електроприводів генераторів. Обраховано економічні показники та логістику доставки і збереження різних видів біовідходів. Таким чином у повній мірі сформульовані передумови для створення науково-впроваджувальної структури для серійного виробництва генераторів-утилізаторів як вихрового, так і піролізного горіння. Це – «зелена» енергетика! Рослинні відходи повертають в атмосферу те, що забрали при фотосинтезі. Викиди мінімальні і відповідають європейським стандартам. Витісняючи викопні види палива, ми зменшуємо навантаження на довкілля, – каже пан Федорейко.

До слова, у Європі вже десятки років тому зрозуміли те, про що говорить тернопільський науковець. Там успішно генерують до 20-30% первинної дешевої енергії. У них давно працює ринок біопалива, а в нас мільйони тонн відходів гниють на звалищах. Основною причиною такого стану була відсутність ефективного інструментарію для реалізації біодиверсифікації.

– Ми вважаємо, що це енергетичний прорив для нашої країни. Це на 100% український продукт! Витіснивши природний газ із енергоємних технологічних процесів, таких як сушіння зерна, виготовлення бетону, цегли, кремація тварин тощо, можна мільярди кубів газу перенаправити у побут і хімзаводи. Адже не секрет, що добрива виготовляють із природного газу, і вже зараз вони не доступні за ціною для аграріїв. Масове виробництво генераторів-утилізаторів стимулюватиме інші галузі, створення тисяч робочих місць у сфері виробництва біопалива, технічного обслуговування, – підсумував Валерій Степанович.

На думку науковця, біоресурсна диверсифікація дозволить стабілізувати енергобаланс держави, значно зменшити використання дорогого імпортного вугілля і тим самим поступово наблизить нас до клубу цивілізованих країн, які у найближчій перспективі відмовляться від викопного вуглеводневого палива.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , ,

Новини
24 Травня
23 Травня
22 Травня
В якому місті, на вашу думку, варто було би провести Євробачення в Україні наступного року?
Погода
Реклама
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше