Найсвіжіше:
• У Лізі Тернопільщини з футболу визначилися два півфіналісти (+фото) • Які переваги ін’єкційної косметології • Громада на Тернопільщині провела в останню дорогу воїна, котрий загинув на Донеччині • Чому літо потрібно зустрічати з парфумами Versace • Небесне військо поповнив ще один Герой з Тернопільщини: свій останній бій воїн прийняв на Донеччині • У студента з Тернопільщини вилучили 8 згортків канабісу (+фото) • На Тернопільщині сили ППО вночі збили ударні БпЛА • 31-річна мешканка Кременецького району накриміналила у Збаражі • П’ятеро людей отримали травми в результаті ДТП на Тернопільщині • Житель Підволочиська реалізовував рецепти та нарковмісні препарати • Чужі будинок і позашляховик та мільйони в готівці: чим збагатився торік «слуга народу» Володимир Гевко • На щиті повертається до батьківської хати герой з Тернопільщини: тримав небо над нами від 2014 року • На щиті: громада на Тернопільщині зустріла полеглого Героя  • На Тернопільщині скасували тендерів на понад 236 мільйонів та відкрили кримінальні справи • У Тернопільській громаді зафіксовано п’ять фактів порушень правил рибальства (+фото) • Частина Тернопільської області буде без світла: стала відома причина • Колишнього керівника податкової Тернополя ув’язнили за вимагання 40 тис. доларів • Лишилося зібрати п’ять тисяч: рідні просять підписати петицію щодо присвоєння звання Героя Денису Блонському • У кошторис шкільного укриття за 77 млн вписали гумову плитку з Тернопільщини по 4 рази завищеній ціні • Тернопільські ветерани візьмуть участь у чемпіонаті України з футзалу • На Тернопільщині водій позашляховика не врахував погодних умов та злетів у кювет • У Тернополі в пасажирському транспорті травмувалася 73-річна жінка • Салати: особливості та характеристики • Міськрада на Тернопільщині виставила на аукціон майже 18 гектарів землі • 24 квітня один з мікрорайонів Тернополя буде без води
rss

Тернопіль потрапив у центр релігійного скандалу


Опубліковано: 13 Серпня 2021р. о 22:00


Тернопіль став центром гучного релігійного і соціального скандалу. Фестиваль “Файне місто”, який щороку проходить на іподромі, – під загрозою. Мер міста Сергій Надал рішуче налаштований перенести локацію фестивалю або взагалі припинити його. Це пов’язано із виступом польського гурту “Batushka”, який насмілився у своєму виступі використати релігійну тематику. Така поведінка збунтувала жителів Тернопільщини, і більшість намагається достукатися до влади з проханням жорстко відреагувати на такі дії, а організаторів – задуматися над тим, кого вони запрошують і з якими мотивами це відбувається.

Гурт “Batushka” на сцені фестивалю “Файне місто”

Скандал із польським гуртом – не єдиний неприємний факт, який трапився цього року, оскільки на локацію фестивалю були запрошені гурти із країни-агресора. Тернопільські активісти не стали мовчати і пікетували міську раду із гаслом “Російське вбиває”. Тоді мер звернувся до Служби безпеки України з проханням перевірити гурти, які приїдуть на Тернопільщину, і забезпечити законність їхніх виступів. Організаторів фестивалю просили скасувати виступи російських гуртів, однак СБУ повідомила, що у чотирьох гуртів із Росії завершився термін заборони на виступи, а отже, жодної небезпеки та незаконності у їхньому перебуванні на території області немає. 

Фестиваль “Файне місто” цього року проходив із 28 липня по 1 серпня. На сайті фестивалю зазначається, що це території вільних людей, де кожен може робити, що завгодно. Також в інформації вказано, що кожного року фестиваль відвідує понад 18 тисяч людей, поціновувачів активного відпочинку та різножанрової музики. Фестиваль на декілька днів стає окремим містом своїми жителями, які при вході отримують паспорт файної людини. Потрапивши на локацію, присутні поринають в атмосферу власної культури, де немає заборон та негативу. Фестиваль охоплює досить велику територію, де можна побачити різноманітні локації із декількома сценами. Тут глядачі можуть переглядати фільми, займатися йогою, слухати легку музику, танцювати, співати або ж разом з іншими учасниками брати участь у різних конкурсах та «кайфувати» від важкої музики. На “Файному” можна побачити салон краси, ринги, місце для збору негативу, а також різноманітні фотозони та наметове містечко, де розташовані намети для ночівлі. Ті, хто приїхав на фестиваль, коментують, що оживають на ньому, відновлюються, обмінюються енергією та знайомляться зі своїми другими половинками. До речі, тут також є свій священник у темній сорочці і в шортах, чоловік, який називає себе «падре», пропонує вам возз’єднатися на п’ять днів, стати одним цілим. Цікавим є те, що такий шлюб охочі можуть взяти, з ким завгодно, навіть із неживими предметами. На офіційному трейлері є уривок, де у шлюб вступають двоє молодих дівчат, і скріплюють вони свій союз дорослим поцілунком. Посповідатися та причаститися пивом також можна на фестивалі. І таких охочих дуже багато. Стосовно сцен, як уже говорилося, на фестивалі їх декілька, і на кожній своя атмосфера. Тут очевидці можуть послухати виступи багатьох відомих гуртів. Цього року на фестивалі виступили The HARDKISS, TNMK, «Друга ріка», Vivienne Mort, «Курган» і «Агрегат» тощо. Однією з епатажних сцен є Dark Stage, тут лунає важка музика, яка для пересічного громадянина може здатися тривожною і зовсім не для людського вуха. На цій сцені виступають гурти, які тямлять у “важкому металі”. І скандальний гурт “Батюшка” також виступав 31 липня тут. Своїм виступом вони закривали даний майданчик. Під час виступу музиканти були у священницьких ризах, запалювали церковні свічки, виносили ікону Божої Матері, а посеред сцени стояла труна.

«Неприпустимо, щоби добре ім’я Файного міста очорняли поганськими месами» 

Польський гурт заявив про себе ще у 2015 році, випустивши альбом “Litourgiya” («Літургія») – його тираж розпродали за кілька днів. Їхні  альбоми також мають релігійні назви: “Панахида”, “Чорна літургія”, “Царю Небесний” тощо. У музиці й на сцені металісти використовують елементи церковного начиння, манери християнських піснеспівів та обрядів. Їхні пісні написані старослов’янською мовою.

Глядачі, які потрапили на фестиваль за компанію і які не є прихильниками такого роду виступів, розповіли, що коли на сцену викотили труну, стало моторошно, але знаючи атмосферу фестивалю, сподівалися, що нічого страшного не буде, але…

– Я людина з християнськими цінностями і для мене було страшним шоком побачене. Дві хвилини я споглядала за тим, як на сцену вийшли люди з гітарами й одягнуті в ряси, на сцені горіли свічки і були присутні ікони. Цікавим було те, що коли гурт вийшов на сцену, зірвався сильний вітер, почалася гроза, і я побігла до машини, закінчення виступу не бачила. Але мені вистачило початку, щоби зробити свої висновки. Я не прихильник такого роду фестивалів і не знала, що такий гурт буде тут. Жахає те, що тисячі людей були поінформовані, що буде відбуватися на сцені, невже вони свідомо танцювали під таку музику і криками похвали зустрічали “Батюшок”? – розповідає тернополянка Маргарита.

Після такої “революції” у соціальних мережах можна було зустріти хвилю різних, зазвичай негативних думок з приводу виступу “Батюшок”. Одні пишуть та говорять про сатанізм, насміхання із християнської релігії. Прихильники ж фестивалю горою стоять на боці організаторів і пропагують свободу вибору, а також закликають… протестувати. Але виникає запитання: протестувати проти чого?

Мер Тернополя Сергій Надал одразу відреагував на такого роду дійство і запевнив, що з організаторами  фестивалю буде проведено бесіду і вони обговорять питання існування фестивалю як такого.

– Неприпустимо, щоб добре ім’я Файного міста очорняли поганськими месами. Я категорично проти будь-яких антихристиянських заходів у Тернополі! І хоч Тернопільська міська рада не є організатором фестивалю «Файне місто», буде проведено розмову з організаторами фестивалю за участі правоохоронних органів. Або організатори зобов’язуються проводити фестиваль «Файне місто» без антихристиянських гуртів, символів, без участі гуртів з Росії , або не проводитимуть його взагалі. Вимагаю від організаторів негайно пояснити ситуацію і вибачитися перед тернополянами за антихристиянські дії. Наше місто Тернопіль славиться своїми християнськими цінностями, сімейними традиціями. Ми не дозволимо плюндрувати, паплюжити, насміхатися над нашою релігією, – написав на свої сторінці у соцмережі Сергій Надал.

«Організатори фестивалю мають дати собі звіт за скоєну моральну кривду»

Церква також не стала мовчати, і багато священників підтримали позицію тернополян, які категорично проти таких виступів. Кир Василій Семенюк, архієпископ та митрополит Тернопільсько-Зборівський УГКЦ, Нестор, архієпископ Тернопільський і Кременецький ПЦУ, кир Теодор Мартинюк, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівський УГКЦ написали відкритого листа організаторам фестивалю, де закликають дати собі звіт за скоєну моральну кривду, завдану людським душам, та за наслідки дій, котрі є руйнівними та небезпечними.

Зокрема священники в листі наголошують, що фестиваль покликаний творити культуру зустрічі, щоби молодь мала доступ до якісної української музики, а талановиті артисти – простір для ділення своїми талантами. Фестивальний феномен є позитивний сам по собі і мав би становити можливість плекати культуру та загальнолюдські цінності. Однак релігійна християнська громада Тернопільщини висловлює глибоке занепокоєння щодо деяких ініціатив та акцій, які відбулися на цьогорічному фестивалі «Файне місто». Вони відкрито, публічно та цинічно ображають релігійні почуття християн та кожного українця зокрема. Відбулися такі речі, які є богохульними та святотатськими, рівно ж як і виявляють насмішку з релігійних переконань та духовно-моральних цінностей мільйонів громадян нашої держави. Мова про насмішки з релігійних обрядів, паплюження символів християн та їхнього нецільового використання.

«Ми не мали на меті образити почуття віруючих»

Фестиваль організовувати взялися четверо чоловік ще у 2013 році. Серед них колишній радник міського голови Тернополя, нині керівник громадської організації “Освітньо-аналітичний центр розвитку громад” Максим Черкашин, який у 2019 році балотувався до Верховної Ради від партії “Голос”. А також: депутат Тернопільської міської ради, висуванець партії “За майбутнє” Рустам Ершов, співзасновник PING PONG concertagency, концертний організатор Володимир Пасяка, артдиректор пабу “Хмільне щастя” Ростислав Плахцінський. На даний час вибачень організатори перед церквою та обуреними тернополянами не попросили, але написали свій коментар у соцмережі.

– Ситуація, яка склалася довкола виступу гурту «Batushka», досить не приємна. Проте ми не мали на меті образити почуття віруючих, запрошуючи цих артистів. У музиці, як і в кіно чи театральному мистецтві, є різні жанри: містика, жахи, мелодрама, комедія, вестерн… На фестивалі «Файне місто» також є сцени для абсолютно різних жанрів, і відвідувачі, купуючи квиток, обирають сцену й артистів, які їм до вподоби. Саме виступ гурту «Batushka» ми розцінюємо як жанр містика, на який зібралося чимало відвідувачів як з України, так і з-за кордону. Організовуючи захід, ми жодним чином не прагнули образити чиїсь почуття чи віру, а навпаки, створити атмосферу, де кожен почуватиметься комфортно та вільно, – йдеться у їхньому повідомленні.

У даній ситуації запитань більше, ніж відповідей. Так само є і дві позиції: одні бачать спалення опудала посеред фестивалю, інші – спалювання хреста. Сподіваємось, що даний конфлікт є всього лише одноразовою помилкою, яку візьмуть до уваги організатори фесту.

А тим часом на офіційному сайті “Файне місто” розпочали продаж квитків на фестиваль наступного року…


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , , ,





Новини
19 Квітня
18 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше