Найсвіжіше:
• Лісників зобов’язали відшкодувати понад мільйон гривен за незаконну рубку в заказниках • У школі Великоберезовицької громади їжу для учнів доставляє кейтерингова компанія • Загинула під колесами двох машин: у Тернополі збили жінку • Без хліба, молока та… грошей: чому українців чекає рік Голодного Тигра • Хто і як може викликати мобільну бригаду з вакцинації від COVID-19 • У Тернополі вручили відзнаки родинам Лицарів ОУН та УПА • У країні, яка воює, неприпустимо заморожувати зарплати військовим, – «УДАР Віталія Кличка» • Хто захистить ім’я вбитого кременецького активіста Віталія Ващенка? • На Тернопільщині рекордна кількість добової захворюваності на ковід • У торговому центрі Тернополя можна зробити експрес-тест на коронавірус • МОЗ зареєструвало пігулку від коронавірусу • Вчені пояснили високу заразність омікрон-штаму COVID-19 • Названі два способи отримання сильного імунітету до COVID-19 • Чи легко придбати ліки за «ковідну» тисячу? • Завтра на Тернопільщині 110 населених пунктів будуть без світла • У Кременці чоловік у 31 рік отримав перший паспорт громадянина України! (+фото) • Тернопільська, Хмельницька та Чернівецька області підписали Меморандум про міжрегіональну співпрацю • Кличко підтримав харків’ян та збирає АМУ для обговорення тероборони • У Тернополі дівчисько наковталося таблеток • Основні переваги купівлі квартири в новобудові • Українським працівникам нарахували вже 5 млрд грн допомог за е-лікарняними від ФСС • Особливості бойлерів від французької компанії Zanussi • З‘явився ще один симптом «Омікрону» • Тернопіль на тиждень стане столицею українського боксу • 5 щеплень за день: українець вакцинувався від ковіду вже 27 раз
rss
Тернопіль отримав від губернатора місце під сміттєпереробний завод!

Опубліковано: 10 Липня 2017р. о 17:53 Переглядів: 863Реалії безгосподарності: сміттєзвалища – без документів, очисні – без фахівців

Тернопіль може в будь-який момент відчути себе у «львівській шкурі». Адже нині діюча влада міста, попри обіцянки, так і не знайшла цивілізованого шляху поводженняіз відходами. НаМалашівське звалище, яке давно рекомендували закрити, продовжують вивозити сміття не лише з міста, а й з області. Так, чиновники міськради роблять такі-сякі кроки, щоб убезпечити себе від «львівської» долі, однак їм постійно заважає то недолуге законодавство, то чийсь приватний інтерес…

Віддали 3,5 га в користування

Так наприкінці березня обласна державна адміністрація за підписом першого заступника голови Івана Крисакавидала розпорядження, яким передала у постійне користування ділянку площею 3,5 га, що знаходиться на території Малашівської сільради (Зборівський р-н), владі Тернополя.

– Надати управлінню житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради в постійне користування земельну ділянку площею 3,5000 га з кадастровим номером 6122685400:01:001:1309 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд переробної, машинобудівної та іншої промисловості за рахунок земель запасу (забудовані землі, землі під відкритими розробками, кар’єрами, шахтами та відповідними спорудами, інші відпрацьовані розробки та кар’єри, закриті шахти, відвали, терикони, які не експлуатують) за межами населеного пункту на території Малашівської сільської ради Зборівського району,- йдеться в розпорядженні.

У телефонній розмові Іван Крисак підтвердив нам, що дійсно у розпорядженні йшлося лише про частину ділянки, яку мерія використовує для вивезення відходів. Більше, мовляв, і не просили.

– Місто хотіло щось там робити. Можливо, якусь лінію будувати по сортуванню сміття. Там нічого іншого і не зробиш. Так, як було заявлено у проханні ТМР, ми їм і забезпечили ті 3,5 га. Вочевидь, вони порахували, що більше просити недоречно,- прокоментував Іван Крисак.

Нагадаємо, що, згідно з даними обласного управлінняДержекоінспекції, на Малашівське сміттєзвалище вивозять сміття приблизно з 60% від загальної площі області. При цьому, за даними заступника начальника Державної екологічної інспекції в Тернопільській області Едуарда Ференца, на Малашівське сміттєзвалище заборонено звозити відходи, оскільки воно не є спеціально відведеним місцем для видалення відходів, проектна документація на влаштування полігону ТПВ з розділом “Оцінка впливу на навколишнє середовище”, а паспорт місця видалення відходів відсутній. Крім того, донедавна вся земельна ділянка під сміттєзвалище на території Малашівської сільської ради Зборівського району належала до земель запасу і нікому не передавалася. Тому розпорядження про передачу 3,5 га мало б у подальшому стати початком легалізації усього сміттєзвалища. Та ні…

Як повідомив нам начальник управління житлово-комунального господарства Олег Соколовський, міськрада, дійсно, частково узаконила користування ділянкою площею 3,5 га. Однак говорити про те, що згодом там облаштують, до прикладу, сміттєпереробний завод, можуть хіба фантазери.

– Чому немає зараз в Україні жодного сертифікованого полігону? Усе дуже просто: закон «Про місцеве самоврядування» говорить, що облаштування полігону є виключно питанням територіальної громади. Тобою будь-яке місто зобов’язане вирішувати цю проблему самостійно. Натомість закон «Про відходи» каже, що полігон не може бути на території населеного пункту. Відповідно, як територіальна громада має облаштувати полігон, якщо на її території робити це заборонено? Отже, будь-якій громаді необхідно шукати ділянку за межами населеного пункту, що уже створює проблему. Тому не так то й і просто ці питання вирішувати. Крім того, якщо навіть ділянку вдалося знайти, то розміщення системи видалення (чи це буде полігон, чи сортувальна лінія) можназапустити тільки з дозволу територіальної громади. А, повірте, світова практика говорить, що територіальноїгромади, яка б надала дозвіл на розміщення полігону чи сортувальної лінії, не існує,- розповідає Олег Соколовський.

Олег Іванович переконує, що неможливо знайти ділянку при такій законодавчій системі. Хоча й видалення відходів, на його думку, у всіх цивілізованих країнах  прирівнюється до національної безпеки.

– Як вирішили цю проблему в США. У них була така ж ситуація, що у нас зараз. Все було завалено сміттям і т.д. Вони прийняли національну стратегію і у наказовому порядку виділили земельні ділянки, провели конкурс і за три місяці у них сміття зникло. Розумієте, «загравання» з населенням в системі упорядкування відходів не допускається! Це має бути державна політика, яка жорстко регламентує розміщення так званих полігонів. Цю практику пройшли і Європа, і США. Ми ж ще до цього часу займаємосьпсевдодемократією і шукаємо, щоб хтось нам допоміг. Та ніхто не допоможе! Це виключно державна справа,- стверджує Соколовський.

Сміття – це проблема держави?

Зважаючи на вищесказане, чиновник запевняв нас у тому, що ділянка, яку надала Тернопільська ОДА у постійне користування владі міста, – це лише перший, але далеко не останній крок до вирішення проблеми з відходами Тернополя.

– Нам, щоби щось розмістити на тих 3,5 га землі, потрібно отримати дозвіл у Малашівській сільраді, а його неможливо взяти. Повірте, це вже пройдені речі. Так, ділянку ми взяли. Чудо, так би мовити, відбулося. Та це перший етап. Надалі, якщо там розмістити полігон чи сортувальну лінію, потрібно знову брати дозвіл у територіальної громади, а ось на цьому етапі ми вже були чотири рази. І ні разу нам не вдавалося його вирішити. Крім того, багато залежатиме, наскільки я розумію, від наявності інвестора, який запропонує, як саме вирішити проблему з відходами. Тут слід також констатувати, що сміття, яке продукує Тернопіль, замало для того, щоби будувати завод та вийти на самоокупність. Тому, якщо й будувати сучасний завод, слід його робити регіональним. Аби всі населені пункти, що знаходяться поруч, також звозили туди своє сміття,- запевняє Олег Іванович.

Інвестора, як і погодження від громади Малашівців, наразі немає. Як і немає змін до законів, які би посприяли врегулюванню сміттєвої проблеми.

– Повірте, така ж ситуація і у Львові. Вини Садового у ній немає. Приміром, я спілкувався з людиною, яка у США вирішила проблему з відходами. Там було чітко: викликали людину, якій належала земля,і сказали: «Шановний, завтра та ділянка не твоя!»Купилиі все. Хто проти – за грати! Там це дуже чітко! Буквально за декілька днів виділили землю, кошти, провели конкурс і проблема зникла. Хоча в них уже доходило до того, що одна з річок горіла вісім разів через забрудненість. Її гасили водою з берега. Один із професорів США гарно сказав: країна, яка не вирішила питання з відходами, не може претендувати на звання держави. Адже виробництво відходів є такою ж важливою складовою, як і їх утилізація,- каже Соколовський.

За словами чиновника, в Україні  на даний час немає жодного паспортизованого сміттєзвалища чи полігону, як і немає повноцінної лінії чи заводу. Усе «напівфабрикати»

– Слід чітко пояснити, що на даний час проблема з відходами не вирішена саме на законодавчому рівні. Хоча це є безпекою держави і має розв’язатися раз і назавжди. А не так, що десь селяни перекривають дорогу чи вимагають гроші. На даний час через сміття реально можна зняти будь-якого мера з посади, бо він не зможе вирішити цієї проблеми самостійно. Як на мене, це є навіть більшою проблемою, аніж російська агресія, тому що Україна не має куди скидати відходів. У нас все йде хаотично і це рано чи пізно дуже погано закінчиться,- підсумував начальник управління ЖКГ.

Слід відзначити, що загалом у Малашівцях ділянка, на яку зараз «стягують» відходи з міста та області, охоплює орієнтовно 20 гектарів землі. Проте просити у Тернопільської ОДА всю ділянку чиновники мерії не бачать змісту.

Адже поки що у них немає чіткого бачення, що робити з уже отриманими у користування 3,5 га.

Тож поки ситуацією навколо вивезення сміття зі Львова займається ціла урядова комісія з міністрів та екологів, а в Києві біля будівлі АП голодують однопартійці Андрія Садового, Тернопіль такожу будь-який момент може стати аналогічним заручником  відходів. Хоча й не секрет, що саме сміттєва проблема, яку переживав Тернопіль у 2009-2010 роках, привела Сергія Надала в мерське крісло.

Однак вирішити проблему з відходами Сергію Віталійовичу теж не вдалося, як і його попередникам. За даними аналітиків «Слово і Діло», міський голова Тернополя ще у 2013 році обіцяв побудувати полігон для рідких відходів, а у 2010-му  – облаштувати сміттєсортувальну лінію. Однак жодноїіз цих обіцянок виконати Сергій Віталійович так і не зумів…

КОМЕНТАР

Степан Барна, голова Тернопільської ОДА:

– Своїм розпорядженням передав Тернопільській міській раді земельну ділянку, де знаходиться Малашівське сміттєзвалище, під будівництво сміттєпереробного заводу. Я перший голова обласної адміністрації, хто це зробив! В один період головою адміністрації був О. Сиротюк, головою облради – В. Хомінець, міським головою Тернополя – С. Надал. Всі вони на той час представляли одну політичну силу, але ніхто раніше подібного кроку назустріч громаді обласного центру не зробив. Тепер міська влада має думати, як збудувати завод, щоб не кивати вбік обласної адміністрації. Якщо вони цього не зроблять, тоді можна вказувати на їхню бездіяльність у питанні поводження зі сміттям. 

 

 

 


Джерело: Тижневик "Номер один"Новини
27 Січня
26 Січня
Ваше ставлення до вакцинації від коронавірусу?
Погода
Реклама
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше