Найсвіжіше:
• На Тернопільщині сили ППО вночі збили ударні БпЛА • 31-річна мешканка Кременецького району накриміналила у Збаражі • П’ятеро людей отримали травми в результаті ДТП на Тернопільщині • Житель Підволочиська реалізовував рецепти та нарковмісні препарати • Чужі будинок і позашляховик та мільйони в готівці: чим збагатився торік «слуга народу» Володимир Гевко • На щиті повертається до батьківської хати герой з Тернопільщини: тримав небо над нами від 2014 року • На щиті: громада на Тернопільщині зустріла полеглого Героя  • На Тернопільщині скасували тендерів на понад 236 мільйонів та відкрили кримінальні справи • У Тернопільській громаді зафіксовано п’ять фактів порушень правил рибальства (+фото) • Частина Тернопільської області буде без світла: стала відома причина • Колишнього керівника податкової Тернополя ув’язнили за вимагання 40 тис. доларів • Лишилося зібрати п’ять тисяч: рідні просять підписати петицію щодо присвоєння звання Героя Денису Блонському • У кошторис шкільного укриття за 77 млн вписали гумову плитку з Тернопільщини по 4 рази завищеній ціні • Тернопільські ветерани візьмуть участь у чемпіонаті України з футзалу • На Тернопільщині водій позашляховика не врахував погодних умов та злетів у кювет • У Тернополі в пасажирському транспорті травмувалася 73-річна жінка • Салати: особливості та характеристики • Міськрада на Тернопільщині виставила на аукціон майже 18 гектарів землі • 24 квітня один з мікрорайонів Тернополя буде без води • У Тернополі слідчі відкрили кримінальне провадження за фактом жорстокого поводження з тваринами • 47-річний мешканець Товстенської громади відповідатиме перед законом за наркозлочини • Правоохоронці провокували архітектора з Тернопільщини – Верховний Суд повністю виправдав обвинуваченого • Останні тренди у світі букетів: що зараз у моді? • П’яна водійка “Лексуса” у самісінькому центрі Тернополя скоїла ДТП • Одна з вулиць Тернополя на кілька годин залишиться без світла 
rss

Ще одна дитина померла після уроку фізкультури. На що варто звернути увагу батькам?


Опубліковано: 27 Вересня 2021р. о 22:00


Близько тижня вся країна обговорює трагічну смерть школярки. У Полтаві померла 10-річна дівчинка після уроку фізкультури. Трагедія трапилась у ліцеї №33: дитина знепритомніла прямо на уроці. Дівчинку з навчального закладу забрала екстрена медична допомога, але реанімаційні заходи, на жаль, не дали результату.

«У медичній довідці вказана основна група з фізкультури»

Знову смерть у закладі освіти, це при тому, що навчальний рік лише розпочався. Для України цей випадок не перший. На Тернопільщині у 2014 році на уроці фізкультури померла 9-річна дівчинка, трагедія трапилася також на початку вересня. Тоді про смерть маленької Насті говорила вся область, дівчинка була абсолютно здоровою, ні на що не жалілася, проблем зі здоров’ям не мала. Чому ж тоді серце малечі раптово перестало битися? Судово-медична експертиза показала, що в дитини не було суттєвих проблем зі здоров’я, які могли спричинити смерть, тому питання так і залишилося без відповіді.

Пройшло декілька років. Україна майже забула про дитячу смертність на уроках, аж раптом Полтавщина у скорботі. Там поховали 10-річну Валерію.

– На уроці фізкультури діти обводили м’ячі навколо фішок. Серйозних навантажень не було. Кілька учнів сиділи на лавці – це ті, в кого боліли живіт, голова чи був кашель. Інші займалися. Раптом дівчинка знепритомніла. Вчитель почав надавати їй допомогу (штучне дихання), прибігла медична сестра і теж долучилася до допомоги, викликали «швидку». Класна керівниця тричі телефонувала на 103, адже була у стані шоку, – розповіла про трагедію директорка Полтавського ліцею №33 Наталія Кікоть. Згодом на місце події приїхала й поліція. Одразу повідомили батьків.

Як розповіла директорка, у дівчинки була в медичній довідці вказана основна група з фізкультури. Переглянули і довідки за всі попередні класи, так само: основна група, захворювань дитина не мала. Валерія була відмінницею та прекрасною дитиною. Як так сталося і чому дівчинка знепритомніла та померла, у ліцеї не можуть уявити.

За даним фактом уже порушено кримінальну справу як умисне вбивство, проте у ході розслідування статтю можуть перекваліфікувати.

«Тромб сам по собі не утворюється і не розривається у здорових дітей»

Медики забили на сполох, адже 100-відсотково здорових дітей в Україні немає. Багато хто зі школярів страждає від одної або двох хронічних хвороб, які можуть мати різні наслідки. Загальна тенденція досить не втішна, педіатри звертають увагу на ранню пристрасть до сигарет та алкоголю, а у 2021 році – й до електронних сигарет, які начебто не мають згубного впливу на молодий організм. Шалена любов до сидячого способу життя, гаджетозалежність також до добра не приведуть, до цього також додаються підліткові депресії, зайва вага та навіть розумове навантаження.

 – Неякісне харчування – одна з головних проблем хвороб у дітей. Питання харчування дітей пущено на самоплив. Ним ніхто не опікується. Генномодифіковані організми, гербіциди – все це присутнє у продуктах, які потрапляють до дітей. Вони не мають необхідної кількості вітамінів, білків, діти виснажені. Харчуються «мівіною», макаронами, картоплею, де велика кількість вуглеводів, але немає жирів та білків. Ще одна проблема пов’язана з медициною. Як не було глибоких обстежень щорічних, так і немає. Тому виникають випадки, коли дитина помирає на уроці фізкультури. Виявляється, що її чи не обстежили, чи щось там написали формально. Тобто ані фактичного діагностування, ані профілактики немає, – зазначив колишній міністр освіти і науки України Станіслав Ніколаєнко.

На просторах інтернету смертність дітей активно обговорюється батьками. Ті пишуть, що не варто відправляти дитину в школу, не знаючи про стан її здоров’я з доказової точки зору. Те, що дитина каже, що в неї нічого не болить, не говорить про абсолютно здоровий організм. Також окремо батьки зупиняються на формальних медичних оглядах. Обговорюючи смертність дітей, висувають версію про розрив тромбу, однак тут медики застерігають, що тромб сам по собі не утворюється і не розривається у здорових дітей.

Раз на рік школярі зобов’язані пройти медогляд

На офіційному сайті МОЗ України оприлюднили перелік медичних оглядів перед новим навчальним роком. Відповідно до законодавства, неповнолітні медичний огляд мають проходити раз на рік. Перед вступом до 1-го класу дитина повинна пройти комплексний медичний огляд, у т. ч. і у вузьких спеціалістів. Після обстеження заклад охорони здоров’я видає дві форми довідок, які треба надати медичному працівнику школи: форму № 086–1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду» і форму № 063/о «Карта профілактичних щеплень».

Для того, щоби перед 1 вересня не утворювались скупчення людей біля кабінетів лікарів, МОЗ рекомендує проходити медогляд наприкінці серпня лише майбутнім першокласникам. Іншим школярам варто здійснювати такі огляди тоді, коли зручно, але обов’язково один раз на рік. Наприклад, можна запланувати візит до педіатра чи сімейного лікаря ближче до дати дня народження.

«Смертність серед дітей є досить високою, і не всі випадки афішуються»

Про те, чому є смертність серед, на перший погляд, здорових школярів, ми запитали фахівців.

Лілія Проць

Смертність серед дітей є. І всі прекрасно знають, що в нашій країні ці випадки не поодинокі. Перший випадок смерті дитини у стінах школи зафіксовано понад 11 років тому. Беручи це до уваги,  міністерство послабило нормативи, які були на уроках фізичної культури. Але справа не у нормативах, а в тому, що на сьогоднішній день лікарі повинні підняти питання гіпертрофічної кардіоміопатії і, на мій погляд, медичний огляд кожної дитини повинен бути максимально розширений, зокрема, досконало перевіряти роботу серця. Наступне питання полягає у тому, хто схильний до хвороб серця. Тобто варто визначити, якщо у батьків чи бабусь  були проблеми із серцево-судинною системою, то яка вірогідність, що дитині, яка йде у перший клас, вони не передалися? Те, що нормативи змінилися, їх послабили, не означає, що смертності не буде, ось до чого я веду. Всім відомі випадки, коли помирають молоді футболісти, і здавалося б, вони ж готуються, у них тренування проходить не один раз на тиждень. Не можна говорити, що фізичні навантаження призводять до смерті. Щоби передбачити або ж запобігти таким випадкам, до медичного огляду кожного школяра має бути включена кардіограма та ЕХО серця, – розповідає тренер, майстер спорту України міжнародного класу з пауерліфтингу Лілія Проць.

За час роботи у спорті пані Лілія не зустрічалася з поняттям розриву тромбу в дітей, хоча визнає, що його розрив призводить до раптової смерті.

– На мій погляд, батьки мають звернути увагу на обстеження дитини у вузьких спеціалістів. Класний керівник та вчитель фізкультури повинні бути поінформовані щодо стану здоров’я учнів. Я треную дітей і хочу зауважити, що немає загальноприйнятого темпу бігу для всіх дітей. Кожна дитина повинна бігти свій темп і не одразу стартувати та давати навантаження, а поступово. Спочатку може бути ходьба, яка перейде у біг, також зупинятися раптово не можна. Щодо залежності від гаджетів, то можу сказати, що на роботу серця це не впливає. Так, це малорухливий спосіб життя, який негативно відображається на інших функціях, але до роботи серця не має відношення. Щодо здоров’я померлих дітей, то слід зауважити, що скарг у них не було. Тобто це має наштовхнути батьків на думку про проблеми зі здоров’ям, які не були виявлені. Мені неприємно таке говорити, але смертність серед дітей є досить високою і не всі випадки афішуються. Тому закликаю батьків зосередити свою увагу не на послабленні фізичних навантажень, а на ранній діагностиці та виключенні хвороб серця й інших захворювань, які можуть призвести до фатальних наслідків, – додала Лілія Проць.

Ігор Гуменний

Якщо говорити про гіпертрофічну кардіоміопатію, то варто сказати, що це найчастіше генетичне захворювання. Характеризується воно потовщенням стінки лівого шлуночка серця. Симптоматика при даному захворюванні – це задишка при фізичному навантаженні, стенокардія, посилене серцебиття, запаморочення тощо. Але я б не хотів говорити, що всі діти, які помирають на уроках фізкультури чи після них, мають дану патологію. Захворювання серця завжди небезпечнині,  їх є дуже багато. Але, окрім серцевої патології, причиною смерті під час фізичних навантажень у молодих людей є також легеневі проблеми. Найчастіше це спонтанний пневмоторакс (розрив легені), який відбувається на фоні бульозної хвороби у дітей. Тому важко сказати, від чого саме помирають діти у таких ситуаціях. Якщо відбувається розрив легені – клініка доволі схожа, як при серцевій патології. Є багато вроджених вад серця, які повинні діагностуватися при народженні або навіть під час вагітності матері. Чи можна врятувати людину чи дитину при серцевій недостатності, сказати однозначно не можу, адже тут велику роль відіграє час. В умовах спортзалу, на жаль, ні, у лікарні – так. Я категоричний щодо формальних довідок про стан здоров’я, особливо, коли це стосується дитини. Є загальноприйняті медичні огляди та обстеження, кардіограма або ж ЕХО мають бути в цьому переліку, адже з захворюваннями серця жартувати не можна. У більшості випадків це вартує вашого життя, – зазначає кардіохірург Ігор Гуменний.

Будемо сподіватися, що наша публікація була цінною для батьків та педагогів, і на здоров’я та самопочуття дітей будуть звертати увагу ще ретельніше, аби не траплялося нещасних випадків.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , , ,





Новини
19 Квітня
18 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше