Найсвіжіше:
• Футбольна команда з Козівщини стала найкращою на Тернопільщині! • Помер у лікарні Герой з Тернополя, якого поранили на Донеччині • У «Батьківщині» пояснили, чому склав повноваження їхній депутат Тернопільської облради • Скандал у Хмельницькій прокуратурі: десятки прокурорів оформили інвалідність – майже всі залишились на посадах • Темні плями, засвіти та інші сюрпризи: що не так з екраном смартфона і як це виправити • На Волині судили жінку, яка допомагала військовозобов’язаним чоловікам ставати «багатодітними» • Ночівля з комфортом: як обрати туристичний килимок • 62 полеглим захисникам присвоїли звання Почесний громадянин Тернопільської області • Що треба знати про підтяжку обличчя? • Волонтер Олексій Єлхін допоміг у закупівлі реагентів для виготовлення маскувальних завіс для ЗСУ • Тернополянину, який обіцяв за гроші вплинути на ТЦК, дали 3 роки вʼязниці • У тернопільську школу інвестують 3,5 млн грн • Жителька Тернополя втратила понад 96 000 гривень • У Тернопільській обласній раді – нові депутати • В центрі Тернополя “замінували” техуніверситет: евакуювали людей • Секрети ідеальної піци: поради від кухаря • Два депутати складають повноваження в Тернопільській облраді • Тернопільський педуніверситет завтра обиратиме нового ректора • Три нові фонтани з’явились на Тернопільському ставі (фото) • 21-річний тернополян продав чужу техніку • Футбольна Тернопільщина: команда з Гусятинщини здобула вольову перемогу у В. Березовиці • Кременчанин на НМТ з математики набрав максимальних 200 балів • На Херсонщині загинув військовий з Тернополя • У мешканця Тернопільщини прикордонники вилучили унікальну колекцію монет • Випускниця з Тернопільщини набрала 200 балів з української мови на мультитесті
rss

Розсада томатів: як не залишитися без урожаю помідорів


Опубліковано: 18 Лютого 2022р. о 8:59

Для отримання раннього врожаю томати вирощують через розсаду. Процес не завжди проходить гладко. Городникам-початківцям буде корисно дізнатися про 5 найпоширеніших проблем із розсадою помідорів, щоби не допустити ситуації, коли доведеться терміново рятувати сіянці або проводити повторний посів.

Поява “чорної ніжки”

“Чорна ніжка” — небезпечна хвороба, що викликається грибком, яка часто вражає розсаду томатів через погані умови утримання. Захворювання розвивається стрімко, проявляючи себе появою темної окантовки на стеблі у прикореневій зоні. У результаті стеблинки перегнивають і падають, а розсада гине. Захворювання швидко поширюється. Якщо полягло кілька сіянців, їх необхідно терміново витягти з ємності, а ґрунт полити слабким розчином марганцівки або формаліну для дезінфекції. Провокують захворювання підвищена вологість ґрунту, недостатнє освітлення, низька температура, загущені посадки. З метою профілактики необхідно заздалегідь обробити насіння. Треба також грамотно зрошувати розсаду, намагаючись уникати переливу. Поливають томати виключно теплою водою.

Скручування листя

Якщо на томатах скручується листя, причину варто шукати у недостатньому поливі, нестачі поживних речовин, поганій роботі коріння. Якщо земля в контейнері суха, необхідно терміново полити розсаду й надалі робити це регулярно, використовуючи більшу кількість води.

Коли підозра падає на недолік підживлення, варто провести його комплексним мінеральним добривом для овочів. Погана робота коренів пов’язана з дефіцитом освітлення, недоліком кисню, розміщенням у холодному або кислому ґрунті. Виявивши несприятливий фактор, його потрібно усунути.

Для зниження кислотності ґрунту його поливають розчином золи (1 ст. л. на 200 мл води). Якщо підвіконня холодне, потрібно ставити розсаду на теплоізолюючу підставку (підійде шматок пінопласту). Для аерації ґрунту його регулярно розпушують після поливу. Дефіцит світла усувають установкою світильника поруч із розсадою.

Листя жовтіє

Пожовтіння листя може бути пов’язане з декількома причинами. Для початку слід проаналізувати догляд за рослиною. Наприклад, якщо надмірно поливати розсаду, вона може мати пониклий вигляд і почати жовтіти через те, що коріння не отримує достатньо кисню. Жовтіти рослини можуть також через надмірну сухість повітря і занадто високу температуру.

Листя стає жовтим і в тому разі, якщо використовувався кислий ґрунт. Томати краще садити в землю з нейтральною реакцією pH. Ще одна поширена причина — дефіцит азоту. Ситуація виправляється внесенням азотних добрив у невеликому дозуванні. Надлишок азотистих сполук призведе до витягування розсади.

Сіянці витягуються

Якщо міжвузля стають довгими, розсада слабшає. Повноцінного врожаю від таких рослин очікувати важко. Надлишок азоту — лише одна з причин витягування томатів. Це явище відбувається також через брак світла, надлишок тепла. Особливо не вистачає освітлення сіянцям, які ростуть занадто густо.

Відразу після появи сходів температуру в приміщенні треба знизити до 16-18 °C і підтримувати цей показник протягом тижня. Такий прийом допоможе стримати зростання томатів. При зимовому посіві необхідно забезпечити розсаді додаткове підсвічування, доводячи тривалість світлового дня до 12-14 годин.

Поява плям на листках

Поява плям на листках томатів — явна ознака неблагополуччя. Найбільш часто таке відбувається через сонячні опіки, якщо розсада стоїть на південному вікні під променями яскравого весняного сонця. У цьому випадку цятки будуть білими або жовтуватими. Вирішить проблему захист від сонячних променів у вигляді листа білого паперу, прикріпленого до віконного скла, або тимчасова установка ширми.

Якщо плями світлі з темною окантовкою, розсаду, швидше за все, вразив септоріоз. Збудник хвороби живе в необробленому ґрунті й активізується в умовах підвищеної вологості й тепла. Немає сенсу лікувати хворі рослини на цій стадії. Сіянці треба видалити з ґрунту і знищити, поки не відбулося зараження сусідніх екземплярів. Потім землю поливають розчином фунгіциду. Надалі не можна допускати надмірного поливу.

Іноді буває, що у томатів сохнуть кінчики листя, але це не так небезпечно. Причина може критися в підвищеній сухості повітря або нестачі калійних добрив. Профілактикою перерахованих проблем служить передпосівна обробка насіння і ґрунту, установка додаткового освітлення, дотримання режиму поливу, регулювання температури, грамотні підживлення.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , ,

Перегляньте також:




Новини
17 Червня
За кого ви проголосуєте, якщо вибори президента відбудуться у 2025 році?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше