Найсвіжіше:
• На дорогах Тернопільщини збираються встановити розумні відеокамери • У Тернополі помер похресник Степана Бандери • Ексдепутата Тернопільської райради підозрюють у вимаганні $300 тисяч хабаря  • Прокуратура Тернопільщини взялася за піарника Надала • У Тернополі відбудеться Великодній ярмарок крафтовиків • 9000 доларів за «швидко перебігти кордон» – за незаконне переправлення ухилянта через кордон судитимуть 2 осіб • Сімейні розбірки на Тернопільщині: судитимуть 36-річного чоловіка, який вбив співмешканця своєї тещі • Мікробіом та його вплив на здоров’я дитини: нові дослідження та перспективи • У госпіталі помер військовослужбовець з Тернопільщини • Частина Тернопільської області буде без світла – стала відома причина • Легенда тернопільського футболу відновлює кар’єру і побореться за Лігу Тернопільщини • Від отриманого поранення на Донеччині в госпіталі помер 45-річний воїн з Тернопільщини • Заборона на консульські послуги для чоловіків за кордоном – скільки часу це триватиме • Закон про мобілізацію-2024: коли він набирає чинності та основні норми • На Тернопільщині з’явиться ще один індустріальний парк – вирішено всі формальності на урядовому рівні • Як уникнути обвиття дитини пуповиною? • Ще одна болюча втрата – зупинилось серце мужнього воїна-захисника з Тернопільщини • Завтра на кілька годин частина Тернополя буде без світла • Дев’ять об’єктів нерухомості, позашляховик та мільйони в готівці: що задекларував головлікар тернопільської лікарні • Чи зміниться ціна газу для населення – Нафтогаз зробив офіційну заяву  • Усе про оформлення автостраховки ОСЦПВ для водіїв • На тернопільському боці Дністра молодик сітками виловлював верховодку • Дитина задихалася і потребувала негайної допомоги тернопільських лікарів – історія з щасливим кінцем • За збут психотропних речовин «закладчику» з Кременеччини загрожує до 10 років позбавлення волі • У важкому стані до реанімації доправлений працівник агропідприємства на Тернопільщині
rss

Реформа чи шантаж: кому та скільки доведеться платити за дітей без тернопільської прописки?


Опубліковано: 11 Квітня 2018р. о 11:53


За іронією долі цьогорічне 1 квітня – це не лише Міжнародний день брехні, а й день, коли спливає дія рішення депутатів Тернопільської міської ради щодо стягування з іногородніх плати за садочки. Нагадаємо, що в березні народні обранці поставили «табу» на рішення виконавчого комітету, згідно з яким тернополян розділили на «своїх» та «чужих». Тобто за дітей, батьки яких прописані за межами міста, мерія вимагала платити.

Через суспільний тиск та резонанс, який викликало це рішення, депутати «прогнулися» та призупинили його дію до 1 квітня ц.р. За цей час ТМР спільно з головами громад, районних та сільських рад мали би напрацювати спільне рішення й вирішити, хто і скільки повинен платити. Та чи вдалося домовитись? Чи батькам без прописки доведеться діставати кошти із власних кишень?

Віз і досі там?

Нагадаємо, що зміни в оплаті за харчування дітей у садках та навчально-виховних комплексах викликали шквал негативних відгуків серед жителів Тернополя, які не мають місцевої прописки. Людей цікавило, чому вони, наповнюючи бюджет Тернополя, не можуть скористатися пільгами, передбаченими для тернополян. А також, як вплинути на вже ухвалене рішення виконкому і повернути свої пільги.

Так, згідно з рішенням виконкому від 22 лютого цього року, прийняли нові тарифи на харчування у дошкільних навчальних закладах. Відповідно з 1 березня за харчування дітей у І молодших групах із терміном перебування 10 год. 30 хв., 12 год. батьки мали би платити 18 грн. 50 коп.; у І молодших групах з цілодобовим перебуванням дітей – 19 грн. 50 коп. У дошкільних групах із терміном перебування дітей 10 год. 30 хв., 12 годин – 22 грн.; у дошкільних групах із цілодобовим перебуванням дітей – 23 грн. Ці зміни стосувалися лише тих дітей, які не зареєстровані в Тернополі. Для місцевих жителів тарифи залишаються незмінними – 11,50 грн., 12,10 грн., 14 грн. та 14,60 грн. \відповідно.

Завдяки рішенню депутатів про призупинення рішення виконкому, з батьків «нетернопільських» дітей частково зняли відповідальність, запевнивши, що врегулюють питання щодо укладання договорів із місцевими радами та громадами з компенсації витрат Тернополю до 1 квітня. Однак, як виявилось, віз і досі там.

– Промайнуло 1 квітня, дата до якої Тернопільська міськрада дала термін щодо укладання міжбюджетних трансфертів з іншими громадами та радами. Проте віз і досі там, де був. За наявною інформацією, договорів про міжбюджетні трансферти так і не укладено. Передусім гадаю, що це провина саме ТМР, котра так і не визначила конкретні категорії осіб, за яких повинні оплачувати інші громади. Спочатку це були всі категорії осіб, пізніше виключили працівників комунальних підприємств, ОДА, великих платників податків, ТМР тощо. Проте це було лише на словах і жодним документом не врегульовано (таким чином мерія залишила місце для маневру). Наступний камінь спотикання у підписанні та оплаті – це сам розмір оплати та за що потрібно оплачувати. Однозначно, громади готові оплачувати, але виключно за фактично надані послуги, тобто якщо дитина з певних причин (хвороба, тощо) не відвідувала освітній заклад, то за ці дні не потрібно платити, проте міська рада на це не погоджується. Водночас і щодо розміру оплати (норматив), який раніше озвучувався на рівні 1200 грн., сьогодні вже говорять про 1400! Хоча нових розрахунків ніхто не бачив, – каже активіст Тернопільського осередку ВО «Автомайдан» Павло Іванечко.

До речі, пан Іванечко свого часу подав позов до суду, в якому намагався скасувати рішення виконавчого комітету. Активісту вдалося відстояти свою позицію у суді першої інстанції, однак мерія подала апеляцію і виграла її. Та Іванечко й надалі вважає позицію ТМР дискримінаційною.

– Якщо говоримо про можливість дітей інших громад відвідувати міські навчальні заклади, то суб’єкти міжбюджетних трансфертів хочуть, щоби прийом, для прикладу в садочки, був на тих самих умовах (єдина електронна черга тощо). Цікавим є те, що існують певні розбіжності і у загальній сумі витрат на сільських дітей. Раніше Надал на сесії озвучував, що бюджет витрачає близько 17-20 млн. грн. на рік, проте сьогодні щодо тих проектів міжбюджетних трансфертів виходить сума значно менша (близько 10 млн. грн.). Також не вирішено питання з переселенцями із тимчасово-окупованих територій, з дітьми, батьки яких проживають у Тернополі на найманих квартирах, та реєстрація в яких з інших областей, – каже Павло Іванечко.

Готові 50 на 50

Не вважає прийнятним поділ дітей на «своїх» та «чужих» і голова сільської ради Гаїв Шевченківських Богдан Брич. За його словами, поки що питання не вирішене і залишається у підвішеному стані.

– Моя позиція з цього приводу залишається незмінною. Вважаю рішення міськради неконституційним, яке порушує права людини, зокрема дітей. Не знаю, що чиновники собі думають: чи продовжать дію рішення сесії, яким депутати призупинили рішення виконкому, чи ні. За моєю інформацією, на останній сесії про це не йшлося, – каже пан Брич.

Сільський голова приміського села запевняє, що комунікації, принаймні між Гаями Шевченківськими та мерією, з цього питання не було.

– Організовували, правда, збори в Тернопільській районній раді за ініціативи голови Андрія Галайка, на яких були присутні голови сільських рад. Обговорювали можливість оплачувати п’ятдесят на п’ятдесят. Тобто за кошти райради та сільради виплачували гроші за тими списками, які би надала мерія. За тими списками мали б ми платити. Та я висловив наступну позицію: спочатку мала би прийняти відповідне рішення обласна рада про міжбюджетні трансферти, голови сільрад отримати офіційні листи, які вони могли розглядати на своїх сесіях. До речі, спільно з активістами «Автомайдану» ми направили листи кожному завідуючому дитячих садочків Тернополя про те, що вони підпадають під кримінальну відповідальність за вимагання коштів у батьків. Одна справа, якщо вони будуть вимагати в рамках міжбюджетних трансфертів, у рамках комунікації між органами місцевого самоврядування, інша – коли вини вимагатимуть конкретно у батька чи матері. За це «світить» кримінал, про що ми попередили, – підсумував Богдан Брич.

У батьків грошей не просять

У міськраді Тернополя заспокоюють. Кажуть, що угоди розіслали і чекають на рішення сесій районних та селищних рад. Начальник управління освіти ТМР Ольга Похиляк запевняє, що у батьків коштів ніхто не вимагає. Йдеться про діалог між мерією, громадами, районною радою та селами.

– Ми надіслали угоди в Тернопільську районну раду. Вони сказали, що на сесії ухвалюватимуть рішення, а після цього – підписуватимуть. З Байковецькою громадою, до прикладу, у нас вже підписана угода, яку слід лише затвердити на сесії, – каже головна освітянка обласного центру.

За словами чиновниці, районна рада пообіцяла зібратися в квітні та вирішити питання про міжбюджетні трансферти.

– Вони сказали, що кошти на це вже передбачили. Та наскільки це достовірно – не можу сказати. Ми чекаємо, – каже пані Похиляк.

Освітянка запевняє, що про оплату за дітей із кишень їхніх батьків зараз взагалі не йдеться.

– Говоримо лише про громади та районну раду. Батьків ніхто не чіпає! Перемовини ведуться виключно з громадами та Тернопільською райрадою, – каже Ольга Похиляк.

Якщо дитина не прописана у Тернополі, проте її мама чи тато мають прописку, можуть отримати відповідну довідку з ЖЕКу та стати, так би мовити, тернополянами.

– Хоча б один із батьків має бути зареєстрований у Тернополі – тато чи мама. Це означатиме, що дитина автоматично є мешканцем Тернополя, – пояснює Ольга Петрівна.

Окрім Байковецької, за словами пані Похиляк, відповіла про готовність оплачувати садочки за своїх дітей і Залозецька громада.

– Найбільше дітей, які підпадають під дію рішення, прописані у Тернопільському районі. Ми ведемо статистику, але цифри постійно змінюються: хтось виїжджає, хтось прибуває тощо, – пояснює чиновниця.

До слова, також діють пільги для дітей, чиї батьки мають статус учасника АТО. Зараз кошти на них виділяє міськрада Тернополя незалежно від прописки. Проте у мерії не виключають, що надалі за них платитиме район чи громада. Якщо коштів не закладуть, то Тернопіль, імовірно, продовжить «тягнути» цю статтю видатків самостійно.

Не гроші, а шантаж?

Керівництво Тернопільського району налаштоване менш оптимістично, ніж мерія. Голова райради Андрій Галайко каже, що ще в лютому погодили договір про міжбюджетні трансферти з міськрадою Тернополя. Однак днями мерія прислала новий лист зі зміненими умовами.

– Ми вже вийшли на фінішну пряму. Уточнили списки із сільськими радами, але в останній момент, 28 березня, отримали листа від міської ради, в якому йдеться про інші умови. Раніше йшлося про те, що діти, чиї батьки працюють в комунальних закладах Тернопільської міської ради і сплачують податок тут, не входять до списку. Були певні домовленості щодо дітей працівників тернопільських ВНЗ. Я особисто зустрічався з міським головою С. Надалом та говорив, щоби до списку також не входили діти, батьки яких працюють в ОДА та її структурних підрозділах, діти силовиків. Також нашою умовою було оплачувати за фактично відвідувані дні у садочках кожною дитиною. В угоді йшлося, що до десятого числа наступного місяця управління освіти ТМР подає нам списки і рахунки. Ми, у свою чергу, до 15 числа зобов’язані все оплатити. Зараз мерія знімає пункт за фактичне відвідування, додала у список дітей, чиї батьки працюють у тому числі в ТМР, які зареєстровані в Тернопільському районі. Ми з цим не згідні і підготували відповідь, в якій просимо повернутися до попередньої угоди, яку ми погодили з ТМР ще в лютому ц. р., – каже голова Тернопільської районної ради.

Пан Галайко розповідає, що проводив дві наради з головами сільських та селищних рад, на яких попередньо домовилися, що оплачувати садочки будуть пополам – 50% районна рада, а 50% з бюджету села.

– Для оперативності ми, районна рада, мали би платити повну суму, а далі половину від суми згодом відшкодовували б села по кожній конкретній дитині. Голови з цим погодилися. Хоча Богдан Брич і говорив, що має особисту позицію щодо рішення ради, але якщо всі приміські села готові до такого варіанту, то Гаї Шевченківські теж на це підуть, – пояснює голова райради.

За словами Андрія Галайка, мерія зараз вимагає платити 1215 грн. за дитину в місяць незалежно від того, відбула вона всі дні в дитсадку чи пропускала тощо. Також серед дітей, за яких мерія вимагає платити, третина у вересні має йти у школу. Тобто фактично райраду просять заплатити за повітря.

– Мерія хоче від нас 5,127 млн. грн.: ходила дитина весь час чи ні. Та я особисто переглядав списки. Там є діти з 2011-2012 років народження. Тобто у вересні вони підуть до школи, а мерія вимагає нас оплатити за садочки включно до грудня. Та за що? За повітря? Попередньо йшлося про 304 дитини. Потім у мерії уточнили списки і було вже 319. У новому листі, знявши наші умови щодо дітей, чиї батьки працюють у Тернопільській міськраді, ОДА, поліції, ВНЗ (ті, хто точно сплачує податки до міста), вийшло 422 дитини. Ми на такий варіант не погоджуємося, – пояснює пан Галайко.

Голова райради каже, що влада Тернополя намагається шантажувати навколишні села.

– Зрозумійте, що тут справа навіть не в коштах. Це свого роду шантаж, щоби навколишні села об’єднувалися з Тернополем у громаду. Навіть коли ми особисто говорили з мером, він озвучував: «Ті села, які долучаться до міста, платити за дітей не будуть». Та в інших обласних центрах такого немає. Дехто робить спроби перейняти досвід Тернополя, але ніхто ще не довів до кінця, – підсумував Андрій Галайко.

Іншими словами, питання щодо оплати за іногородніх дітей досі не вирішене. Єдине, в чому нас запевнили і в мерії, в Тернопільській районній раді, це те, що вимагати кошти за садочки у батьків «без прописки» – не законно. Якщо така ситуація виникне, тоді можна сміливо звертатися до правоохоронних органів.


Джерело: Тижневик "Номер один"





Новини
24 Квітня
23 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше