Найсвіжіше:
• Анонси газети «Номер один» від 8 грудня 2021р. • Тернопільських депутатів на найближчій сесії чекає випробування на вшивість • Міський голова Лановецької громади Роман Казновецький • Тернопільську фірму не пустили будувати майданчик для гвинтокрилів за 20 мільйонів • Завтра, 8 грудня, на трьох вулицях Тернополя не буде світла • Завтра на Тернопільщині 105 населених пунктів будуть без світла • Зарізав і викинув з балкону: поліція затримала підозрюваного у жорстокому вбивстві • В одній з громад Тернопільщини заборонили продавати алкоголь • Чи посилять карантин на період новорічних свят: інформація МОЗ • На Тернопільщині в одній з лікарень помер головний лікар • У Тернополі малеча ошпарилася окропом • Корисні властивості молочної сироватки • На Тернопільщині страшна ДТП • У Підгайцях медичка спокусилася на хабар сувенірними купюрами • У Тернополі вночі біля відомого бару побили чоловіка • Чи потрібно вакцинуватись проти COVID-19 регулярно: коментар Ляшка • Житель Почаєва убив злодія, якого застав удома • На Тернопільщині від ковіду померло дев’ятеро людей • У Тернополі зростають ціни на нерухомість: що кажуть будівельники та ріелтори? • У Бережанах хочуть відкрити завод з виробництва кабелів для автомобілів світових брендів • В тернопільському дворі жорстоко зарізали молоду дівчину • Завтра, 7 грудня, на чотирьох вулицях Тернополя не буде світла • Завтра на Тернопільщині 99 населених пунктів будуть без світла • У Тернополі будується перший повнорозмірний стадіон зі штучним покриттям (+фото) • Кредит без відмови у Кешинського: фінансова допомога 24/7
rss
Падіння американського долара: що чекати українцям та їхній національній валюті?

Опубліковано: 28 Лютого 2021р. о 21:00 Переглядів: 287Михайло Лучко

Останнім часом українці переключилися з теми про пандемію на більш суттєву та фінансову, а саме падіння долара. Днями «зелений» знизив свій курс, і містяни почали масово скуповувати іноземну валюту. З чим пов’язане таке падіння і чи можна нам сподіватися на те, що долар не виросте? У якій валюті робити збереження? На ці та інші запитання нам відповідав економіст, завідувач кафедри фінансового контролю та аудиту Західноукраїнського національного університету, доктор економічних наук, професор, сертифікований аудитор Михайло Романович Лучко.

«Буде надлишкове надходження доларів з-за кордону, а отже, гривня укріпиться»

За декілька місяців курс іноземної валюти – долар – на міжбанківському валютному ринку помітно знизився, за рахунок цього укріпилася наша національна валюта – гривня.

– Курс валюти – це співвідношення однієї валюти до іншої. І воно не береться «звідкись», як думає більшість, його не вигадують. Вартість валют визначається ринковими законами. Як і на будь-якому іншому ринку, на валютному є свої правила,  які визначаються двома складовими – попитом та пропозицією. Якщо ці дві складові є, валюта автоматично стає товаром, який хтось купує, а хтось продає. Національний банк України є регулятором, який встановлює офіційний курс валюти. Але є певні гравці на ринку, котрі впливають на курс. По-перше, це експортери. Вони вивозять та продають продукцію чи товари за кордон і отримують за це валютну виручку. Але діяльність вони проводять в Україні – у них тут виробництва, їм потрібно платити зарплату працівникам, податки й інші фінансові відрахування. Розрахуватися за все це в доларах не можливо, бо в Україні національна валюта – гривня, тому експортери на міжбанківському валютному ринку продають валюту і купують гривні. Також в Україну заходять іноземні інвестори та повертаються «внутрішні інвестори» (люди, що працюють за кордоном), котрі завозять валюту, яку їм необхідно в Україні обміняти на гривні. Іноземні інвестори теж продають свої долари на міжбанківському ринку, «внутрішні інвестори» продають ввезену валюту зазвичай на «чорному» валютному ринку або ж через банки. А ще Україна, її уряд, отримує міжнародні позики, наприклад від МВФ. Ці кошти уряд може залишити на рахунку казначейства або ж використати їх на якісь потреби – ці долари чи євро, які зайшли в Україну, обмінюються на ринку або через Нацбанк. Ми сільськогосподарська країна, тому курс долара в нас напряму залежить і від світового ринку зерна. Якщо на ньому  встановиться висока вартість на пшеницю, наші експортери зможуть продати свій урожай за значно більше доларів. Відповідно експортери дадуть економіці України більше доларів. За рахунок цього гривня укріпиться. Наш уряд пропонує цінні папери з великими відсотковими ставками, а відтак також буде надлишкове надходження доларів з-за кордону, а отже, гривня укріпиться, – розповів Михайло Лучко.

Хто ж купує валюту?

Наш експерт зауважив, що перш за все валюту купують імпортери.

– Для того, щоби закупити сировину чи товари за кордоном, імпортерам необхідно проплатити продавцям валютою. Тому вони її закуповують і впливають на попит валюти. Також іноземні інвестори чи вітчизняні підприємства, які хочуть вивести гроші за кордон. Як тут не згадати про офшорні компанії, власники яких «вивозять» мільярдами валюту з України. А ще на попит валюти впливає Національний банк України, який постійно робить інтервенції шляхом купівлі й продажу іноземної валюти. Таким чином він згладжує скачки. Або він може викуповувати валюту для того, щоби поповнити свої золотовалютні запаси. Також завданням НБУ є прогнозування боргу уряду, і Кабінет Міністрів України звертається до регулятора, щоби купити валюту. Однак, якщо раптом збільшиться ціна на ті товари, які ми у великих об’ємах імпортуємо на світових ринках, імпортерам знадобиться більше валюти. Вони почнуть здійснювати тиск на гривню, і вона буде падати, а долар – рости. Тому в залежності від того, що відбувається з кожним із цих гравців на валютному ринку, проходять зміни  у валютному курсі, – каже Михайло Романович.

Зі слів Михайла Лучка стає зрозуміло, що курс долара відносно національної валюти падає не лише через внутрішні чинники в Україні, а й через падіння самого долара, тобто зовнішні чинники – фінансові кризи, нестабільність економік провідних країн світу тощо.

Ще одним чинником впливу на курс валют, якого немає в розвинутих країнах, є те, що в Україні є ще «чорний» базарний курс валют, який має хоч і несуттєвий, але й не малий вплив на курс валют. Усі розуміють, що це спекуляція, але люди частіше звертаються до так званих валютників, а не в банківський обмінник. Потрібно розуміти, що на курс валюти впливають багато інших чинників: інфляція, стан економіки, соціальні виплати, рівень заробітної плати, безробіття. Збільшення прожиткового мінімуму, яке відбулося нещодавно, – це така собі разова акція, і вона також вплинула на курс валюти, – додає Михайло Лучко.

«Рекомендую купувати валюту, поки вона здешевіла»

Кожен рік усім кортить знати, яким буде долар чи євро цього року. Досвідчений аудитор запевняє, що спрогнозувати курс долара, точніше падіння чи ріст, майже не можливо, але…

– Спрогнозувати ріст валюти важко, однак завжди прослідковується циклічність у його поведінці. Якщо ми говоримо, що курс залежить від експортерів та імпортерів, то слід зауважити той факт, що 70% поступлення валюти здійснюється за рахунок продажу сільськогосподарської продукції. Циклічність курсу залежить від поступлення валютної виручки експортерів, а це у свою чергу залежить від продажу. Сільське господарство має чітко виражену сезонність. Багато хто не помічає, але в лютому курс завжди падає. У листопаді та грудні аграрії зазвичай продають свій товар, валюта в країну надійшла, і її потрібно продати, бо її багато. Навесні ж курс збільшиться. Отож валюта – це товар, а, як відомо, його вартість має здатність час від часу змінюватись, – мовить Михайло Романович.

– Багато тернополян пригадають той період, декілька років тому, коли 1 долар вартував 40 гривень. Усі бігли до представників «чорного» ринку й обмінювали гроші. Це були спекулятивні схеми. Моя рекомендація на даний час – купити валюту, поки вона здешевіла. У весняний період вона зросте. Якщо ви запитаєте у мене, в якій валюті тримати збереження, рекомендую поділити свій заробіток і тримати у трьох валютах – євро, долар та гривня у рівних пропорціях, – порадив пан Лучко.

На завершення нашої розмови досвідчений економіст розповів, що за один квартал в Україну «заходить» близько 2-х мільярдів доларів. Це відбувається через іноземну валюту, котру привозять люди, що працюють за кордоном.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , , , ,Новини
7 Грудня
6 Грудня
Ваше ставлення до вакцинації від коронавірусу?
Погода
Реклама
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше