Найсвіжіше:
• На Тернопільщині від COVID-19 померло семеро людей • У Тернополі зник безвісти відомий журналіст • Як працюватимуть заклади освіти у «жовтій» та «червоній» зоні епіднебезпеки? • На помічника Зеленського скоєно замах (+ФОТО) • Гороскоп на тиждень • Якою буде погода та Тернопільщини цього тижня • Анонси газети «Номер один» від 22 вересня 2021 р. • Серед усіх нотаріусів України, на тернопільського скаржилися найбільше • Уролог Богдан Хамелко: «Від нелікованого циститу до запалення нирок – один крок» • Тернопіль перетворився у великий хаотичний ринок без правил • Аліна Френдій і Петро Заставний стали ведучими «Танців із зірками» • Завтра, 22 вересня, на одній вулиці Тернополя не буде світла • Завтра на Тернопільщині 102 населені пункти будуть без світла • Тернополянин упав з висоти • Головне у ремонті дороги – якісний та професійний проєкт • Підробити ковідні сертифікати – не вийде • Этикет наручных часов для девушек: что придумало общество? • Водія, який 15 років тому скоїв подвійне смертельне ДТП, на 2 місці залишили під вартою • Вже завтра слід очікувати перших заморозків. Перший рівень небезпеки • Тернополянин із «Правого сектору» Юрій Заблоцький: «На відміну від української влади, королева Великобританії Єлизавета ІІ визнавала мене учасником бойових дій на сході» • У Чорткові пенсіонер потрапив під косела автівки • На Бережанщині селянин запропонував хабар ліснику • На Лановеччині багатодітний батько відбивав дітей… молотком • На Тернопільщині стартували наймасштабніші футбольні змагання (+фото) • Християнська етика повертається у школи: за та проти
rss
Ортопед Олександр Цокало: «Метод PRP-терапії тепер використовують і при лікуванні артрозу»

Опубліковано: 27 Липня 2021р. о 22:00 Переглядів: 886На сьогоднішній день артроз  є однією з найпоширеніших патологій у світі: за даними літератури артрозом уражено від 10-ти до 15% людей і, згідно з прогнозами, показники захворюваності мають тенденцію до збільшення. В основі розвитку артрозу лежить порушення обмінних процесів в організмі, спадкова схильність, зниження кровопостачання кінцівки. Після 40-ка років ймовірність розвитку артрозу значно підвищується, а після 60-ти це захворювання в тій чи іншій мірі вражає кожну людину. Однак артроз зустрічається і серед осіб молодого віку. Детальніше про дане захворювання та методи його лікування нам розповів лікар-ортопед поліклінічного відділення Тернопільської міської лікарні №2 Олександр Цокало.

Лікар-ортопед Олександр Цокало

«Будь-яка травма може перерости у подальшу проблему»

– Олександре Олеговичу, розкажіть, що ж таке артроз?

Артроз – це хронічне дегенеративно-дистрофічне ураження суглобів, причиною якого є пошкодження хрящової тканини суглобових поверхонь. Під час цієї хвороби до патологічного процесу залучається не тільки хрящова тканина, а й інші суглобові структури: кістка, суглобова сумка, зв’язки, м’язи поступово втрачають свої рухові функції. У порожнині самого суглоба кісткова частина вистелена гіаліновим хрящем, навколо оточено все зв’язками, якщо все у нормі, обмінні процеси не порушені, є дотримання гігієни праці, людина слідкує за масою свого тіла, то зберігається нормальна товщина хряща, в суглобі є оптимальна кількість внутрішньосуглобової синовіальної рідини, суглоб повністю виконує свою функцію, у такому разі пацієнта не повинно турбувати самопочуття. Якщо ж щось із вищепереліченого порушується, то ми можемо відчувати дискомфорт. Спочатку це ниючий біль, на який більшість не звертають уваги і через це звертаються до лікаря вже на пізніх стадіях. Порушення функцій може бути спричинено посттравматичними змінами та інфекційними захворюваннями.

– Чи впливають супутні захворювання та генетика на артроз?

– Хвороби судин – порушення кровопостачання навколосуглобових тканин та кісток, що призводить до порушення живлення хрящової тканини та її руйнації.

Ендокринні порушення – цукровий діабет, ожиріння, порушення кальцієвого обміну. Наявність,  наприклад, плоскостопості є фактором, який призводить до зміни осі навантаження на колінні та кульшові суглоби, що може призводити до розвитку остеоартрозу. Окремо виділяють і генетичну схильність, це не є основним фактором, але якщо батьки, дідусь, бабуся мали проблеми із суглобами, то ризик стає досить високим.

– Як впливає травматизація на роботу суглобів і які травми найчастіше її порушують?

– Внутрішньосуглобові переломи є найбільш несприятливими для подальшої роботи суглобів. Згідно зі всіма останніми положеннями, такі травми потребують оперативного лікування, якщо немає протипоказів. Коли порушується фізична площина суглоба, то консервативними методами лікування (закрите вправлення, гіпсування, пов’язки, ортези) важко, а в багатьох випадках і неможливо відновити площину суглоба правильно, щоби зберегти функцію. Пошкодження зв’язкового апарата при несвоєчасному лікуванні або порушенні лікувально-трудових рекомендацій може призвести до нестабільності суглоба, порушення правильного анатомічного співвідношення суглобових поверхонь, що призводить до їхнього ушкодження та порушення функції суглоба. Тобто будь-яка травма може перерости у подальшу проблему, тому не слід біль чи дискомфортні відчуття притуплювати знеболюючими і чекати, поки само пройде.

Під місцевою анестезією в уражену ділянку водиться ця плазма. Залежно від ступеня ураження визначаємо кількість процедур

 «Лікування артрозу включає в себе комплекс різних методів»

– Ви сказали, що коли починаються проблеми з суглобами, людина може відчувати біль, який це біль?

– На початкових стадіях зазвичай це не різкий біль. Може бути певна скутість, обмеження рухів, якщо раніше ви могли руку за голову покласти, то зараз вам важко це вдається. Спочатку це обмеження функції, а коли відбувається додаткове навантаження після певної роботи, тоді з’являється біль. Переважно пацієнти саме так плутають перевтому і момент, що варто звернутися до медиків.

– Які суглоби найчастіше страждають, з чим маєте справу?

– Найчастіше це коліна, кульшові суглоби та плечові. Потім можна виокремити гомілково-ступневі суглоби та суглоби кистей.

– Про кульшові суглоби багато відомо, зокрема, при народженні дітей їхню функцію перевіряють одразу. Про що свідчить «клацання» в суглобі?

– Коли в новонароджених розводять ніжки, це робиться для визначення рухомості, для виключення дисплазії або вроджених підвивихів. Дисплазія – це коли суглобові поверхні не відповідають одна одній, у нормі є голівка стегна та кульшова впадина, і вони утворюють цілісний механізм, при дисплазії його немає. У новонародженої дитини, яка не наступає на ніжки, ще не ходить, така патологія не викликає дискомфорту, візуально можна помітити асиметрію складок. Але в такому випадку можна лише запідозрити дисплазію і направити на додаткові обстеження. Оскільки саме через асиметричні складки говорити, що є дисплазія, – неправильно.

Стосовно «клацання» у дорослих при певних рухах, воно може виникати при певній специфіці зв’язкового апарата, ураженні суглобових поверхонь. Іноді таке «клацання» зустрічається й у здорових суглобах, але я би рекомендував  звернутися один раз на консультацію, переконатися, що з кістками все добре. Не ігнорувати такі знаки, навіть якщо вони безболісні.

– Який метод лікування артрозу використовуєте Ви і на яких стадіях?

– Лікування артрозу включає в себе комплекс різних методів. Звісно, на перших стадіях лікування найкраще, адже пацієнт може повернутися до звичного ритму життя і навіть забути про дискомфорт. У нашому відділенні ми можемо застосовувати введення імплантатів синовіальної рідини і PRP-терапію (лікування плазмою власної крові, збагаченою тромбоцитами). Щодо останньої, то процедура відносно не складна для пацієнта. Займає вона близько пів години. Для початку в пацієнта береться кров з вени (близько 20 мл, як для біохімічного аналізу крові), далі в спеціальному апараті кров розділяється на фракції і під місцевою анестезією в уражену ділянку водиться ця плазма. Залежно від ступеня ураження визначаємо кількість процедур. Такий самий метод широко використовується при лікуванні епікондиліту. Це хронічне захворювання зв’язкового апарата. На початках людина практично не відчуває жодного дискомфорту, згодом з’являється біль, який заважає нормально жити, а згодом таке захворювання потребує лікування.

Усіх цікавить вартість такої процедури, точної суми сказати не можу, але вона цілком символічна, оскільки пацієнту варто придбати лише медичне забезпечення.

– Розкажіть про введення імплантатів синовіальної рідини.

– Цей метод використовують для лікування на початкових стадіях, а також зменшення симптоматики на пізній стадії захворювання. На початкових етапах її можна застосовувати в комплексі. Гіалуронова кислота допомагає при генерації хряща, відновлює амортизуючи функцію, навіть після першої процедури пацієнти відчувають достатнє полегшення. Велику роль грає ступінь ураження і який препарат використовується для введення. Така процедура проводиться переважно курсами – один або два на рік. 

– Чи можуть бути протипокази до процедури PRP  і чи бували непозитивні наслідки?

– Протипоказів практично немає, оскільки ми використовуємо компоненти власної крові. В окремих випадках може бути короткострокове загострення. Але це триває недовго. Якщо пацієнт після терапії дотримується всіх рекомендацій, то жодних проблем бути не повинно.

– Як запобігти артрозу?

Слід пам’ятати, що суглоби «не люблять» знущання над собою. Не варто нехтувати відпочинком, працювати, коли вас щось турбує. Дотримання гігієни праці рятує не лише від артрозу, а й від багатьох інших хвороб. Також слід звернути увагу на фізичні навантаження, усе варто робити в міру і зі здоровим глуздом. З іншої сторони, треба уникати гіподинамії. При відсутності достатніх навантажень порушується кровопостачання суглоба, хрящ не отримує достатнього живлення. Це призводить до його руйнування, наслідком чого і є остеоартроз. При відсутності необхідного навантаження слабшають м’язи і зв’язки, що нерідко зустрічається у літніх пацієнтів. Тому при будь-яких рухах нижніх кінцівок м’язи працюють мінімально, а все навантаження припадає на хрящові і кісткові частини суглобів, таким чином посилюючи прогресування хвороби. У таких випадках важлива гімнастика, вправи без перенавантаження суглобів. Ходьба по рівній місцевості у помірному темпі є хорошим способом підтримання м’язового тонусу. Головне – не поспішати, так як при швидкій ходьбі навантаження на суглоби починає перевищувати вагу тіла в 1,5-2 рази. Заняття плаванням є оптимальним видом спорту при захворюваннях суглобів. У воді можливий максимальний обсяг рухів у суглобах без навантаження вагою, що є оптимальним для суглобового хряща. Слід стежити за своїм харчуванням. Профілактика захворювання базується на зниженні ваги, оскільки ожиріння — один з основних факторів, що викликають остеоартроз суглобів ніг. Переохолодження також негативно впливає на суглоби, так само як і ходьба на підборах і у незручному взутті.

І пам’ятайте, що коли з’явився біль, скутість у суглобах, звертайтеся за допомогою до фахівця відразу ж, поки недуга з початкової стадії не переросла у хронічну.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , ,Новини
22 Вересня
21 Вересня
Чи будете ви вакцинуватися від COVID-19?
 • так, але якісною вакциною 44%, 438 votes
  438 votes 44%
  438 votes - 44% of all votes
 • не буду за жодних обставин 20%, 199 votes
  199 votes 20%
  199 votes - 20% of all votes
 • ще вагаюся 13%, 132 votes
  132 votes 13%
  132 votes - 13% of all votes
 • так, якщо це буде безкоштовно 10%, 103 votes
  103 votes 10%
  103 votes - 10% of all votes
 • так, навіть якщо це буде платно 6%, 60 votes
  60 votes 6%
  60 votes - 6% of all votes
 • так, але не раніше ніж за рік 6%, 59 votes
  59 votes 6%
  59 votes - 6% of all votes
Total Votes: 991
10 Лютого, 2021 - 1 Червня, 2021
Voting is closed
Погода
Відео
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше