Найсвіжіше:
• Жорстока війна забрала життя 48-річного воїна з Тернопільщини • Стало відомо, скільки коштів витратить Тернопільська обласна рада на власний піар • Два місяці надій і сподівань: на Донеччині загинув гранатометник з Тернопільщини • Майже рік вважався зниклим безвісти: на Запоріжжі загинув Герой з Тернопільщини • Інвестування в іноземну валюту завершилося для жителя Тернополя втратою 350 тисяч гривень • Стали відомі дата і час проведення матчів за 1 і 3 місця зимової першості Тернопільщини з футболу • Колишній голова Тернопільської ОВА розповів, чи має бронь від мобілізації  • Став відомий календар вищої ліги чемпіонату Тернопільської області з футболу 2024 року • У Тернополі судитимуть «слідчу» із карального органу окупантів у Херсонській області • Як вигідно купувати товари із США та Європи • Мешканець Бережан реалізовував канабіс в електронних сигаретах • У Тернополі відбудеться благодійний концерт для котиків, що несуть смерть ворогу • За п’яну їзду мешканець Козівщини намагався відкупитися від поліцейських • Ще 400 тисяч бюджетних гривень витратять на висвітлення діяльності Тернопільської міськради • Сьогодні розпочинається друге коло наймасштабніших на Тернопільщині футбольних змагань • Частина Тернопільської області буде без світла: стала відома причина • Студенти приватних вишів не можуть перетинати кордон, бо це підвищує ризик спроб ухилитись від мобілізації, – Міносвіти • На Тернопільщині односельці будують новий дім для бійця, який втратив ноги на війні • Частина Тернополя на кілька годин сьогодні буде без світла • На Тернопільщині знайшли цікаве застосування дронів • На одній з вулиць Тернополя завтра не буде води • У Тернополі відкрили меморіальну таблицю капітану футбольної команди  • Стало відомо, як Тернопільщина вшановуватиме пам’ять Героя Олега Барни • Іграшковий автомобіль з сюрпризом: тернопільські патрульні виявили чоловіка з наркотиками • Жителі Тернопільщини намагалися відкупитися від поліцейських: ціна питання від 1500 грн до 100 доларів 
rss

Омбудсмен Ольга Мазаєва: «Завжди після виборів у народу залишалося відчуття, що його обманули»


Опубліковано: 29 Березня 2019р. о 10:12


Коли проходять вибори, щоразу виникають ситуації, пов’язані з різного роду порушеннями, фальсифікаціями, махінаціями, спробами спотворити результати голосування. Але справи до судів доходять рідко, а якщо й доходять, то, як правило, закінчуються нічим. У кращому випадку – покаранням якихось дрібних виконавців. Виборчий омбудсмен тримає руку на пульсі в судах, взаємодіє з правоохоронними органами, журналістами, громадськими активістами та в разі виявлення жорстких порушень виборчого права сприяє доведенню справи до правового рішення суду. Ми поспілкувалися з громадським омбудсменом із захисту виборчих прав Громадянської мережі «Опора» в Тернопільській області Ольгою Мазаєвою та попросили її відповісти на найцікавіші запитання, які виникають напередодні виборів.

Ольга Мазаєва

«Безвідповідальність, як відомо, породжує вседозволеність»

– Пані Олю, хто такі виборчі омбудсмени і яка їхня роль у виборчому процесі?

Громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі «Опора» – це незалежна від політиків компетентна, вмотивована особа, яка забезпечує системний аналіз застосування законодавства та практик розслідування виборчих злочинів, виступає комунікатором між виборцями, кандидатами та правоохоронними органами з питань застосування ефективних практик протидії порушенням на виборах. Широкою метою діяльності омбудсменів із захисту виборчих прав є налагодження системної роботи щодо попередження порушень права на вільні і справедливі вибори в Україні за допомогою всіх доступних законом можливостей. У кожній області працює один громадський омбудсмен із захисту виборчих прав.

– Які повноваження в омбудсмена і з приводу чого до нього можна звертатися?

Громадський омбудсмен взаємодіє з правоохоронними органами з метою забезпечення невідворотності покарання за виборчі правопорушення, фіксує та реагує на виборчі порушення під час виборчого процесу, надає консультації, правову допомогу щодо захисту виборчих прав.

– З ким взаємодіє виборчий омбудсмен?

При виконанні своїх функцій омбудсмен комунікує з правоохоронними органами, суб’єктами виборчого процесу, громадянами, ЗМІ та громадськими об’єднаннями щодо формування та впровадження нових практик профілактики, протидії та розслідування виборчих злочинів

– Чому Ви вирішили стати виборчим омбудсменом?

Я брала участь у всіх виборах, які відбувались у незалежній Україні. Проте завжди після виборів у народу залишалося відчуття, що його обманули. З кожними виборами технології фальсифікацій ставали все витонченішими. Про порушення багато говорили під час виборів, деякі навіть фіксували. Однак вибори закінчувались, усе стихало, порушники уникали відповідальності. І хоч законодавство завжди містило статті про виборчі правопорушення та злочини, за ними реально притягували хіба членів комісії у віддаленому селі, які видали бюлетень дружині заробітчанина, або  нещасних, які з горя чи відчаю порвали свої бюлетені. А безвідповідальність, як відомо, породжує вседозволеність. «Опора» вирішила покласти цьому край,  встановити причини, через які порушники уникають відповідальності, і спробувати їх усунути. Для здійснення цієї місії відібрали юристів та адвокатів з усієї України, навчили, підготували. І я безмежно рада, що також у цій команді. 

«Є поодинокі випадки включення до реєстру померлих»

– Які види порушень є на виборах?

Порушення є дуже різні. Дивлячись, як їх класифікувати. Є такі, що не впливають на результати виборів, а є навпаки, які можуть суттєво їх змінити. Є порушення, за які передбачена адміністративна відповідальність, є виборчі злочини, а є порушення, які законом так визначені, що за них реальної відповідальності нема.

– Які порушення найчастіше фіксують на Тернопільщині?

Поки що найчастіші порушення – це розміщення передвиборчої агітації без передбачених законом вихідних даних. З одного боку, це ніби не дуже суттєве порушення, але з іншого, відсутність на друкованій агітаційній продукції вихідних даних майже завжди свідчить про фінансування її виготовлення не з виборчих фондів кандидатів.

– Чи є прецеденти, коли з приводу порушень вже є звернення до суду?

Є не лише звернення до суду, а навіть близько двох десятків судових рішень стосовно порушень під час цього виборчого процесу. 90% цих рішень стосувалися розміщення агітаційних матеріалів без передбачених законом вихідних даних або у заборонених місцях.

– Нещодавно на телеекранах з’явилася інформація стосовно такого виду маніпуляції, як реєстрація в одній квартирі понад 300 чоловік.  На Тернопільщині ще не було виявлено таких випадків?

Поки – ні. Попередні списки виборців уже передано на виборчі дільниці. Думаю, якби така реєстрація мала місце у нас, це вже б помітили і про це б говорили.

– Чи варто довіряти соціології?

Цікаве запитання. Чим ближче до виборів – тим більше різноманітних рейтингів ми будемо бачити. Є кілька організацій, які проводять серйозні соціологічні дослідження,  але й ці дослідження завжди мають замовника. А, як відомо, хто платить, той …

– Стверджують, що реєстр виборців найбільш повний і достовірний, однак ряд соціологів та політологів переконані в тому, що у реєстрі виборців є багато так званих «мертвих душ». Що думаєте Ви з цього приводу?

Правила і процедури ведення реєстру виборців виписані в Законі України «Про державний реєстр виборців». Станом на сьогодні є поодинокі випадки включення до реєстру померлих. Це говорить про недотримання особами, які відповідають за поновлення даних реєстру, передбачених законом процедур. За такі дії передбачена адміністративна і навіть кримінальна відповідальність. Якщо такі випадки стають відомі – повідомляйте поліцію. Крім того, статтею 24 цього закону передбачена процедура здійснення політичними партіями публічного контролю за веденням реєстру виборців. Якби такий контроль здійснювався якісно – проблем із реєстром у нас би не повинно бути.

«Змінити місце голосування можна не пізніше, як за 5 днів до дня виборів»

– Запитання, мабуть, найбільш актуальне для молоді, яка навчається в інших містах, але зареєстрована за місцем попереднього проживання. Що необхідно зробити їм, аби проголосувати за місцем навчання?

Необхідно звернутися в орган ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання або за місцем навчання з паспортом та документом, який підтверджує необхідність у день виборів перебувати за місцем навчання, заповнити заяву й отримати посвідчення про зміну місця голосування. Проте це можна зробити не пізніше, як за 5 днів до дня виборів. Тобто тепер змінити місце голосування можна буде лише перед другим туром, якщо такий буде.

– Що робити, якщо особа не встигла подати заяву про зміну місця голосування до 25 березня?

Голосувати за місцем реєстрації.

– Чи можуть людям відмовити у голосуванні, посилаючись на те, що у них не вклеєна фотокартка по досягненню 25 та 45 років відповідно?

Ні, члени дільничних виборчих комісій не уповноважені встановлювати дійсність чи недійсність паспорта. Тому відсутність відповідної фотокартки не може стати причиною відмови у видачі бюлетеня.

– Чи можна отримати бюлетень, пред’явивши закордонний паспорт?

Можливо лише на закордонних виборчих дільницях. В Україні проголосувати можна, лише пред’явивши паспорт громадянина, тимчасове посвідчення громадянина України або військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби).

– Що робити у тому випадку, якщо особа не отримала запрошення та не знає, на якій виборчій дільниці повинна проголосувати?

Найпростіше – зайти на сайт Державного реєстру виборців drv.gov.ua і перевірити своє включення у реєстрі. Якщо особа включена у реєстр – отримає повідомлення про номер та адресу виборчої дільниці, де вона включена у списки виборців. До речі, тепер там можна перевірити інформацію і у випадку зміни адреси голосування.

– Хто може голосувати вдома і що потрібно для цього зробити?

Для голосування за місцем перебування потрібно звернутися до дільничної виборчої комісії з заявою, де вказати бажане місце голосування. До неї обов’язково слід додати медичну довідку про стан здоров’я. Зробити це можна особисто або попрохати про допомогу родичів. Таку заяву разом з медичною довідкою потрібно подати до дільничної виборчої комісії не пізніше 20 години останньої п’ятниці перед днем виборів

«60% вироків винесено членам ДВК, котрі видавали бюлетені особам, які не мали права їх отримувати»

– Які порушення можуть відбуватися безпосередньо на дільниці в день голосування?

Описати всі можливі порушення, думаю, не можливо. Аналіз судової практики за період з минулих виборів говорить, що понад 60% вироків винесено стосовно членів ДВК, які видавали бюлетені особам, котрі не мали права їх отримувати. Це і надання бюлетеня без належних документів, і видача кількох бюлетенів в одні руки. Часто поширені порушення – знаходження у кабінці для голосування більше однієї особи,  фотографування виборчого бюлетеня, порушення таємниці голосування, винесення виборчого бюлетеня, підкуп виборців.

– Якщо виборець, заповнюючи бюлетень, допустив помилку, чи має він право отримати інший?

Так, виборець має право отримати виборчий бюлетень замість зіпсованого, але лише один раз. Для цього потрібно письмово звернутися до голови дільничної виборчої комісії.

– Як людям вберегтися від виборчих маніпуляцій та що робити у випадку, коли ти став свідком порушення у сфері виборчого права?

У випадку, якщо ви стали свідком порушення виборчого права, потрібно зафіксувати порушення (зняти на фото, відео) та негайно викликати поліцію. Після прибуття поліції  варто вимагати скласти протокол та належним чином уже поліції зафіксувати факт порушення. Крім того, виборець може стати свідком та підписати акт про порушення,  який має право скласти спостерігач від громадської організації або представник кандидата у Президенти. Цей акт може лягти в основу судового позову чи скарги. У день виборів працюватиме «гаряча» лінія поліції та «гаряча» лінія «Опори», куди також можна буде повідомити про порушення.

Вікторія Ушакова


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , ,





Новини
16 Квітня
15 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше