Найсвіжіше:
• Від отриманого поранення на Донеччині в госпіталі помер 45-річний воїн з Тернопільщини • Заборона на консульські послуги для чоловіків за кордоном – скільки часу це триватиме • Закон про мобілізацію-2024: коли він набирає чинності та основні норми • На Тернопільщині з’явиться ще один індустріальний парк – вирішено всі формальності на урядовому рівні • Як уникнути обвиття дитини пуповиною? • Ще одна болюча втрата – зупинилось серце мужнього воїна-захисника з Тернопільщини • Завтра на кілька годин частина Тернополя буде без світла • Дев’ять об’єктів нерухомості, позашляховик та мільйони в готівці: що задекларував головлікар тернопільської лікарні • Чи зміниться ціна газу для населення – Нафтогаз зробив офіційну заяву  • Усе про оформлення автостраховки ОСЦПВ для водіїв • На тернопільському боці Дністра молодик сітками виловлював верховодку • Дитина задихалася і потребувала негайної допомоги тернопільських лікарів – історія з щасливим кінцем • За збут психотропних речовин «закладчику» з Кременеччини загрожує до 10 років позбавлення волі • У важкому стані до реанімації доправлений працівник агропідприємства на Тернопільщині • Лубінець хоче, щоб із конфліктом у Тернополі між родиною переселенців та бібліотекою розібралася ТОВА • У сусідній з Тернопільською області військовозобов’язаний помер дорогою до навчального центру • У Тернополі судитимуть колаборантку з Херсонщини, яка допомагала окупантам у організації псевдореферендуму • Померла співачка з Бережанщини • Консульські послуги українцям за кордоном: правда та фейки • Громада на Тернопільщині провела в останню дорогу загиблого на Донеччині 43-річного військовослужбовця • Мешканці центральної частини Тернополя залишаться без світла • Два роки тюрми – такий вирок суду чоловікові, який чинив опір патрульним у Тернополі • Після ряду скандалів керівник тернопільської лікарні пішов з посади • У сусідній області ціле місто на межі техногенної катастрофи • Як правильно підібрати сукню в онлайн-магазині?
rss

Напій богів: історія кави або як галичанин відкрив каву Європі


Опубліковано: 21 Травня 2019р. о 9:45


Для багатьох ковток ароматної кави вранці – це своєрідний «кайф». Кава не лише тримає у тонусі тіло, а й допомагає не зімкнути очей на роботі. Вона багата на антиоксиданти, котрі захищають наші клітини від токсинів, хімічних речовин та запалень. А також цей напій вважають «коронованим». Які ще секрети має цей енергетичний напій – у сьогоднішній розповіді наших журналістів.

Від кави ще ніхто не помирав

Усім відома фраза: «Менше пийте каву, вона шкодить на серце», проте на неї є й інші: «Упав тиск – випий кави. Поганий настрій – випий кави. Сонливість, не можеш зосередитись – випий чашку кави». Справді, напій «чорний, мов чорнило», як називали каву раніше, допомагає у багатьох ситуаціях. Зокрема, помірне його вживання згубного впливу на здоров’я не має, а навпаки, лікує або ж застерігає від багатьох хвороб. Кофеїн довгий час застосовувався бігунами на довгі дистанції для посилення метаболізму і спалювання зайвих жирів. Органічні кислоти, що входять до складу кави, підсилюють секрецію шлунка і сприяють швидкому перетравленню їжі. Речовини, які містяться у каві, запобігають утворенню надмірної кількості бактерій на зубній емалі, а це означає, що зуби у кавоманів служитимуть довше, проте на білосніжний колір це не впливає. За деякими дослідженнями, кава допомагає при нападах астми. У Британії в п’ятдесятих роках XVI століття каву вважали ліками. Її застосовували при лікуванні подагри та цинги.

Навколо кави вирують багато вигадок та міфів, однак є факти, котрі доведено не лише вченими,  а й медиками. Вживання правильно приготованої кави чинить згубний вплив на ракові клітини. У тілі кожної людини ховаються ракові клітини, котрі можуть переродитися. Кофеїн, що міститься у каві, допомагає запобігти саме переродженню клітини в злоякісну. Також напій допомагає попередити діабет ІІ-го типу. Хлорогенова кислота, яка знаходиться навіть у каві без кофеїну, допомагає в профілактиці цього захворювання. Дві чашки кави щодня знижують ризик розвитку цирозу печінки. Якщо ж ваші старання у спортзалі завершилися біллю у м’язах, не поспішайте відлежуватись кілька днів, дві чашки кави зможуть полегшити ваші страждання.

Кава має бути чорною, як пекло, сильною, як смерть, солодкою, як любов

Саме так каву класифікують у Туреччині. Відомий факт, що батьківщиною кави є Ефіопія, проте довгий час каву не пили, а використовували як лікарську рослину, допомогу при захворюваннях шлунка та нападах депресій. Арабським світом споживання кави зростало блискавично, хоча варто зазначити, що у Мецці в 1511 році, кава стала забороненою. Османські султани Сулейман Пишний, Мурад ІV та Мехмед IV намагалися не дозволити попаданню цього продукту на їхні землі, вважаючи, що кава є наркотичним засобом для їхнього народу. Однак ці заборони довгими не були.

Перша кав’ярня була відкрита у Лондоні в 1652 році, її назвали «Віргонія», вона збереглася до наших часів. На той час такі заклади слугували як поширення інформації, оскільки газет не було. У кав’ярнях ділилися лікарськими рецептами, обговорювали політику, літературу та мистецтво. Жінкам було заборонено відвідувати такого роду заклади.

На території сучасної України каву пили із XVI сторіччя. Саме тоді до напою призвичаїлися мешканці Кримського ханства та залежних від Османської імперії причорноморських територій. Знайома кава була й козакам, чимало з яких відвідували османські володіння або перебували в кримському чи османському полоні.

Кульчицький навчив Європу пити каву

Кава вважалася «приватним» напоєм Богдана Хмельницького. Із письмових джерел відомо, що гетьман призвичаївся до кави ще в полоні. Коли у 1654 р. патріархом Антіохійським Макарієм III  було привезено дари для очільника, то серед них були: християнська святиня – камінь із Голгофи з кров’ю Христа  та  кава, котра приїхала не в мішку, а в посудині. Напій не подавався до столу на гетьманських бенкетах. Тому пристрасть Богдана Хмельницького до кави була особливою, можливо, навіть «інтимною». З часом каву все охочіше вживала козацька старшина. Вважають, що любителем цього напою був Іван Мазепа. У Батурині зберігається металева філіжанка, що, як вважають, належала цьому гетьману. Каву згадують у своїх щоденниках і Пилип Орлик (він називає напій «каффа»), і генеральний підскарбій Андрій Маркович (він віддає перевагу назві «кагве»).

Саме під час свого «українського походу» до кави призвичаївся і шведський король Карл XII. Можливо, нею її союзника під Полтавою пригощав усе той же Мазепа. Хоча, за іншою версією, це сталося вже у Бендерах, де король опинився разом із гетьманом та його соратниками. У будь-якому разі після повернення на батьківщину саме Карл XII зробив каву популярною серед своїх співвітчизників.

Також не можна не згадати про українського шляхтича, якому у Львові встановлено пам’ятник, – Юрія-Франца Кульчицького. Його вважають автором рецепту «віденської кави». Кульчицький зображений у козацькому строї із кавовими атрибутами і мішками кави. Саме він відкрив одну з перших кав’ярень у Відні і вважається одним з перших, хто поширював цей напій у Центрально-Східній Європі. Згідно з популярною легендою, Кульчицький – це людина, яка навчила Європу пити каву.

Відомі кавомани

Серед людей, котрі полюбляють гіркуватий напій, було не лише українське козацтво. Петро І – цар із династії Романових – прищепив любов до кави без цукру й без молока своєму народові, а пізніше й вищим шарам суспільства. Любов до кави Катерини Великої вражала всіх, оскільки її улюблений напій готувався у співвідношенні чотири столові ложки помелу на одну чашку. Наполеон Бонапарт випивав понад 5 чашок кави за добу. Саме вночі ароматна смакувала полководцю найбільше. Геніальний композитор Людвіг ван Бетховен сам виготовляв каву, стверджував, що ідеальна кава – це напій із шести десятків кавових зерен і не більше. Геній Сальвадор Далі полюбляв не лише пити каву, а й обливатися нею.

Отож кава має велику історію, котра покрита багатьма таємницями. Цей напій вважають наркотичним, але покидати його пити  ніхто не поспішає. Пам’ятайте,  вживання в міру будь-якого продукту не спричиняє загрози.

Кава може розкрити характер людини

Такий висновок зробила клінічний психолог Рамани Дурвасула з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі. Вона проаналізувала дані тисячі любителів кави, вивчивши загальні особливості їх особистості та психологічні риси. Серед них вона виділила інтроверсію, екстраверсію, терплячість, перфекціонізм, сердечність, уважність, чутливість і соціальну активність.

Згідно з висновками психолога, любителі чорної кави є типовими пуристами, не визнають надмірностей і воліють вести просте життя. При цьому їх може відрізняти різкість, нетерплячість і нелюбов до змін.

На противагу прихильникам чорної кави люди, люблячі латте, схильні догоджати оточенню, але при цьому вони володіють невротичними рисами характеру.

Перфекціоністи, що відрізняються високою вимогливістю, воліють капучіно. Вони бувають нав’язливі, занадто чутливі та схильні все контролювати, а також піклуватися про своє здоров’я.

У свою чергу люди, що п’ють розчинну каву, відрізняються спокійною вдачею і повільністю, вони воліють відкладати все у довгий ящик.

Що ж стосується любителів холодної і солодкої кави, вони названі соціально сміливими людьми, часом схильними до безрозсудних вчинків.

Щоби напій приносив користь, треба його правильно готувати

Важливо для кави вибрати якісну воду. Візьміть бутильовану, фільтровану воду, адже вона – основа вашого напою. Турка повинна відповідати розміру порцій.

Перемеліть кавові зерна у кавомолці і засипте їх у турку. Можна, звичайно, взяти вже готову мелену каву, але краще перемолоти свіжу. Налийте воду (можна відміряти потрібну кількість чашками), додайте за потребою цукор і поставте на слабкий вогонь. Не відходьте від турки, ризикуєте прогавити важливий момент. Тепер спостерігайте за тим, як утворюється зверху пінка. Не доводьте напій до кипіння – це зіпсує його. Зніміть турку з вогню і нехай піна опуститься. Можна перемішати каву лише один раз. Знову поставте каву на плиту. Можна повторити процедуру один або два рази. Це залежить від того, який розмір турки і скільки порцій. Таким чином смак кави стає насиченішим і щільнішим. Залиште каву на кілька хвилин настоятися. Важливо прогріти чашки перед тим, як налити у них ароматний напій. Сполосніть окропом посуд. Тепер можна розлити каву разом із піною. Смачного!

 

КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ

Поради кавоманам від Уляни Супрун

Міністр охорони здоров’я України Уляна Супрун дала поради про те, скільки кави на день можна споживати і коли її краще пити, аби працювати вночі продуктивно. Вона наголосила, що для того, аби ефект від вживання напою був позитивний, варто враховувати дозування та час споживання.

– Європейське відомство із безпеки харчових продуктів у 2015 році офіційно рекомендувало споживати не більше 400 мг кофеїну на день і не перевищувати дозу 200 мг за один раз. В одному американо – 154 мг кофеїну, а в одному еспресо – 77 мг, – каже Уляна Супрун.

За даними науковців, кава із надмірною кількістю вершків та цукру збільшує калорійність та жирність напою і зменшує у рази його користь.

– Ви маєте спиратися передусім на свої відчуття від кави – якщо вам від неї зле чи виникла залежність, слід обмежити її споживання до того рівня, на якому вам добре, – стверджує Супрун.

Не варто пити напій взагалі або не більше 1–2 філіжанок на день, якщо після неї відчутно пришвидшується серцебиття, пітніють долоні, виникає біль у шлунку чи печінці, погіршується сон та виникає відчуття тривожності.

– Вагітним жінкам, літнім людям, особам з гіпертонією, проблемами шлунково–кишкового тракту та порушеннями сну, в стані сильного стресу слід обмежити вживання кави також, – додала очільниця МОЗу.

Якщо вам треба працювати протягом ночі, урядовиця радить випити філіжанку кави й одразу подрімати  15-20 хвилин.

– Відпочинок зменшить кількість аденозинових рецепторів у мозку, і каві буде простіше вас збадьорити, не завдавши шкоди, – підсумувала пані Супрун.

Файна кава

А у Файному місті великої популярності набрала так звана кава із собою (koffee to go). Тернополяни віддають перевагу пити каву на ходу, ідучи на роботу, прогулюючись парком тощо. Багато місцевих любителів кави обирають кав’ярню, що знаходиться на центральній площі нашого міста. Черги до цього закладу досить великі, тут ви можете скуштувати різні види кави, в тому числі ексклюзивні.  Наприклад, «Шоколадний раф» має ванільний смак, його обирають як діти, так і їхні батьки. Дівчата полюбляють  апельсинове капучіно, котре готується на основі апельсинового соку. Тетяна, котра працює у кав’ярні, розповідає, що найбільшої популярності серед панянок нашого міста набула кава із халвою, її ніжний солодкий смак дуже до вподоби жителям і гостям нашого міста: «В обличчя знаю людей, які приходять саме за цим напоєм». 

В основі кави із халвою лежить еспресо, яке додає каві нотку гіркоти, солодкі вершки, молоко та, звісно, халва. Подається напій у фірмовій чашці, перед виходом клієнтам бажають приємного дня та смачного.

Обирайте якісні напої, адже від них залежить ваше самопочуття!

Соломія Вершигора


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , ,





Новини
23 Квітня
22 Квітня
Що ви очікуєте у 2024 році в Україні?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше