Найсвіжіше:
• На Тернопільщині вже шостий день не зафіксовано жодної смерті від ковіду • «Якщо ми прагнемо майбутнього для нашої нації, треба позбутися всього радянського і «руского міра», – Михайло Головко про декомунізацію на Тернопільщині • Мобілізацію в Україні хочуть продовжити: кого не можуть призвати на службу • На Тернопільщині змінили умови навчання в автошколі: деталі • Упродовж найближчих днів у Тернополі перекриють рух по кількох вулицях: мерія пояснила причину • Сьогодні перестало битися серце депутата Тернопільської міської ради • За спробу створення теракту – смертна кара: офіційно • Створити котел: росіяни змінили тактику на фронті – військовий експерт • На Чортківщині жінка випала з автобуса і померла • Хотіла продати взуття: жителька Бучацької громади втратила великі кошти • На Шумщині трагедія: чоловіка вбило дерево • Спікер українського парламенту з Тернополя розповів про одну з найбільших помилок Верховної Ради • Тернопільщина попрощалася зі ще одним своїм Героєм: йому було всього 32 (+фото) • Стала відома сума, яку сплатили до бюджету тернопільські власники елітної нерухомості • Втікаючи від війни на Борщівщині оселилися коні з Луганщини • В Уряді вирішили не регулювати вартість пального і сказали на які ціни очікують • На Тернопільщині вже п’ятий день не зафіксовано жодної смерті від ковіду • На Тернопільщині стартує проєкт психологічної підтримки для дітей та молоді через заняття спортом • Наявність пального та його вартість на заправках Тернопільщини контролює військова адміністрація: перші результати • “Без духовної єдності ми не зможемо перемогти ворога”, – Михайло Головко про перехід громад Тернопільщини до ПЦУ • У волонтерський центр ТНМУ передали медпрепарати для українських воїнів • Очільник Тернопільщини повідомив, коли в області з’явиться пальне на АЗС • Щомісяця розрив по державному бюджету складає 5 мільярдів гривень: голова Тернопільщини • Колишній Генпрокурор України та прокурор Криму показав раритетні світлини з унікального заходу в Тернополі (+фото) • Як вийти зі ступору за три дні: у Тернополі відбудеться психологічний марафон
rss
На Тернопільщині зареєстровано новий мутований штам «Дельти»

Опубліковано: 22 Листопада 2021р. о 10:35 Переглядів: 239


Надворі середина листопада, а ковід досі не відступає. Щодня медики борються за життя сотень ковід-пацієнтів, багатьох врятувати просто не вдається. Якщо раніше коронавірусна хвороба забирала життя пенсіонерів старшого віку, то тепер летальні випадки фіксують серед молодих людей.

Епідеміолог сподівається, що прогнози з приводу пониження кількості хворих скоро почнуть втілюватись у життя

В Україні зареєстрували мутований штам «Дельти». Основна його особливість– більша заразність та тяжчий перебіг хвороби. На Тернопільщині циркуляція генетично зміненого вірусу фіксована. Детальніше про вірус розповів епідеміолог обласного центру контролю та профілактики хвороб Володимир Паничев.

«Зареєстрували підвищення захворюваності в 1,6 раза»

Генетичний варіант «Дельти», яка має мутацію у двох сегментах, викликає більш важкий перебіг хвороби та є більш контагіозним (швидше передається). Це стало відомо завдяки дослідженню біоматеріалу, який був відібраний у пацієнтів, хворих на ковід.

– Ми можемо говорити про те, що з початку жовтня на теренах нашої області мутований вірус уже був. Епідеміологи зауважували, що така картина зовсім не входила у прогнози, оскільки вересневий перебіг був цілком прогнозований, то статистика останніх чотирьох тижнів суттєво переважала статистику жовтня минулого року. Ми зареєстрували підвищення захворюваності в 1,6 раза.  Зважаючи на показники летальності, ми думали, що така ситуація можлива завдяки зміні патогену, який циркулює, і на жаль, це було підтверджено. Не варто говорити, що лише даний штам циркулює на нашій території, ні. Він є поширеним, але інші варіанти вірусу, які були зареєстровані у нашому регіоні раніше, також присутні. Ця ситуація схожа до грипу, коли йдеться про те, що в одному сезоні буде переважати грип H1N1 (Каліфорнія) або  H3N2 (Гонконг), але це не означає, що всі інші не будуть циркулювати, говориться тільки про переважання в загальній масі тих чи інших вірусів, – розповідає епідеміолог.

Даний штам має свої особливості та специфіку. Зокрема, відбулися зміни у поверхневих рецепторах, це дало можливість вірусу більш «якісніше» приклеюватися до поверхні клітини.

– Я би хотів наголосити, що просте вдихання вірусу не означає, що людина заражається. Попадання вірусу на одяг чи навіть поверхню шкіри ще не означає, що людина заразилася, це важливо. Зараження проходить лише в тому випадку, коли вірус ковіду прикріплюється до спеціальних рецепторів на поверхні альвеол дихальних шляхів, тобто цей процес відбувається в легенях. Отже, даний вірус має здатність краще прикріплятися, таким чином набув більшої заразності. Відповідно перебіг захворювання став важчим і, спостерігаючи за тенденцією останніх тижнів, на жаль, випадки летальності є високими. Неблагополуччя, яке було у жовтні, викликане новим мутованим штамом «Дельти».

Я не можу сказати точно, але є переважаюча точка зору, що даний вірус має природне походження. Він подолав видовий бар’єр. Вірус, який циркулював серед тварин, подолав бар’єр і тепер циркулює серед людей. Є захворювання, які притаманні лише людям і лише тваринам. До прикладу, людина, яка хворіє на кір і доглядає за домашніми тваринами, на небезпеку їх не наражає, і тварина кором ніколи не хворіє, це якраз властивість видового бар’єру. Довгий час так було і з коронавірусом, але відбулися зміни, мутації, і тепер він активний у людській популяції. Аби зберегтися серед людей, він починає пристосовуватись за рахунок мутації, – додає Володимир Паничев.

Варто зазначити, що новий штам «Дельти» є дуже чутливим до вакцин, які запропоновані на Тернопільщині.

– Ніхто не заперечує того факту, що вакциновані люди можуть захворіти. Про це говориться тоді, коли даються клінічні чи епідеміологічні ефективності. Клінічні ефективності всіх вакцин приблизно на рівні -/+95%. Це означає, що -/+5% все-таки ризикують захворіти. Це офіційні дані, і стосується це усіх вірусів, у тому числі й зміненого варіанту.

Епідеміологічна ситуація на Тернопільщині є неблагополучною, як і по всій країні. Ми не переходимо поки що у «червону» зону, бо перевищуємо лише один із декількох критеріїв виявлених випадків. За добу обстежуємо (лише наш центр) мінімум півтори тисячі людей. У нас є спеціалісти, розхідні матеріали, ми стараємося швидко обстежувати людей, у цьому проблеми немає, – додав Володимир Паничев.

«Якщо ж ви перехворіли, але бажаєте вакцинуватися, після хвороби слід вичекати 28 днів»

Щодо нового штаму, то епідеміолог зазначає, якщо раніше про захворюваність дітей майже не говорилося, то цього разу штам уражає людей молодшого віку та дітей. Днями щоденна захворюваність дітей коливалася в межах 60-80 осіб по всій області.

– Як тільки діти пішли на канікули, цифра, звісно ж, знизилася. Ризик зараження в приміщеннях, особливо в тих, які погано прибираються, вентилюються, вищий, ніж на свіжому повітрі. Якщо говорити про доросле населення, то, звісно, на перебіг захворювання впливають і супутні недуги. Нещодавно летальний випадок стався з молодим чоловіком (39 років), у якого була супутня патологія серця. Тому люди з захворюваннями, особливо важкими, переносять цю недугу важче, на це потрібно звертати особливу увагу. Щодо вакцинації, то в області у нас трішки більше 15% населення уже з двома дозами вакцинації, 20%, які отримали одну дозу. В останні дні ця кількість почала суттєво збільшуватись, але, на жаль, ми втратили час. Люди, які отримали вакцину сьогодні, завтра захищеними не будуть, адже повинен пройти певний проміжок часу. Я вважаю, що імунітет після хвороби є більш стійким та повним. Він складається не лише з антитіл, є ще складова клітинного імунітету. Імунітет після вакцинації – це відповідь на антигени, які попали в організм, минаючи природні ворота. Тому клітинний імунітет задіяний менше, він працював лише в місці ведення цієї вакцини. Якщо ж ви перехворіли, але бажаєте вакцинуватися, після хвороби слід вичекати 28 днів, – додає пан Паничев.

Епідеміолог зазначає, що вакцинацію слід розглядати не лише як право, а як і обов’язок. Тому не варто наражати на небезпеку старших людей, дітей і себе.

– Ми надіємося, що прогнози щодо зниження захворюваності скоро все ж таки будуть. Щодо рекомендацій нагадаю, що високий рівень захворюваності залишається там, де є скупчення людей (черги, громадський транспорт, невеликий замкнутий простір). Вірус передається через повітря, тому слід уникати таких місць. Гостро реагуйте на те, якщо сусід у транспорті не використовує засоби захисту. Якщо ви захворіли, уникайте самолікування, якщо у сім’ї захворіла одна людина, ізолюйте її. Якщо захворіла дитина, залишайтеся з нею, повідомте про свою відсутність на роботі. Ну і, звичайно, варто сказати про підтримку імунітету. Здоровий сон, у першу чергу вам варто звернути на це увагу. Харчування, яке буде збагачене вітамінами та мікроелементами, щоденна гігієна і, звісно, вакцинація, – підсумував епідеміолог Володимир Паничев.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , ,

Новини
19 Травня
18 Травня
17 Травня
Ваше ставлення до вакцинації від коронавірусу?
Погода
Реклама
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше
Юридична консультація

Шановні читачі «Номер один»!

Запрошуємо Вас скористатися онлайн-консультацією юриста нашої редакції – адвоката Анатолія Омеляновича Мовчана.

Детальніше